Rivali

• Česko Rivalové (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Veľká Británia / Nemecko, 2013, 123 min (Alternatívna 118 min)

Réžia:

Ron Howard

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (viac)

Populárny, charizmatický a príťažlivý britský playboy James Hunt (Chris Hemsworth) už ani nemôže byť väčšmi odlišný od svojho súpera, rezervovaného a puntičkárskeho Rakúšana Nikiho Laudu (Daniel Brühl). Ich rivalita sa začala na pretekárskej trati Formuly 3. Už tu medzi sebou ostro súperili, kým cieľavedomosť a priam chirurgická presnosť za volantom nedoviedli Laudu až do Formuly 1, kde sa zakrátko stal pilotom číslo jeden v špičkovom tíme Ferrari. Onedlho si aj nespútaný zlatý chlapec James Hunt vybojoval miesto vo Formule 1 a získal si obdiv svojho národa, keď po dramatických udalostiach na pretekoch v Tokiu, ktoré sa konali v hustom daždi na zaplavenej trati, uchmatol Laudovi titul majstra sveta a dokázal kritikom aj sebe, že za jeho štýlovým zovňajškom sa skrývajú aj skutočné športové schopnosti. Neúprosné pravidlá a súperenie v nebezpečnom svete pretekov najrýchlejších monopostov na svete doženú Hunta a Laudu až na samotný okraj ich fyzických a psychických schopností. Prichádzajú posledné preteky sezóny a obaja muži vedia, že k titulu nevedie žiadna skratka a nesmú si dovoliť žiadnu chybu. V tomto športe urobíte chybu a ste mŕtvi... (TV JOJ)

mcclane412

Byl jsem doopravdy zvědavý co za film způsobil takové pozdvižení a okamžitě se dokázal katapultovat do top 10. Jediná možnost, která mě napadla, jak to tenhle film zvládl je, že je to porno s Olivií Wilde v hlavní roli (jistě si dokážete představit moje zklamání, když tam začali závodit). Ale jak značí moje hodnocení, nakonec jsem si to vcelku užil a pátou hvězdičku bych tomu přidal, kdyby to nebylo tak moc originální (aha, tak možná je přece jen pravda, že všude hledám vady na kráse). Respektive pátou hvězdičku nestrhuje (dle mého vysoce erektovaného, a všemi mými rozdvojenými osobnostmi uznávaného, názoru) ani tolik nadmíra originality, jako spíše nedostatek klišiodnosti (od slova klišé, z francouzského le cliché, použití ve větě např.:"Vyhrál jsem scrabble díky slovu klišé"), která by tomuto filmu seděla jako ulitá. Víc holek, peněz, rvaček a především závodů... a méně keců. K tomuhle druhu filmu se prostě filosofická duše nehodí. ()

L1da

Rozhodně nejsem fanouškem rychlých aut, při sledování ale vyprchával můj odpor k tomuto „sportu". Napětí od začátku až do konce. Ať tento film pustíte komukoli, rozhodně neuděláte chybu! ()

Mocca

Na takovéhle filmy se čeká a čeká,ale když vyjdou. stojí obzvlášť za shlédnuti.Oba dva hrdinové jsou uplné opaky a v ničem se neshodují kromě závodnického ducha a chuťí vyhrávat.Niki působicí jako klasický,představujicí typ německého původu,precizní,inteligentní,cílevědomí.James nebojacný frajer plujicím životem plného adrenalinu a vzrušení.Tito dva soupeří proti sobě.Jedná se o parádní zavodnické drama. ()

Leo.DiCaprio

Rivali sú doplnení o majstrovsky nakrútené akčné scény, podfarbené gitarami a bicími v podaní Howardovho tradičného skladateľského spolupracovníka Hansa Zimmera. Hlavne scenár je však excelentný. Napísal ho britský autor Peter Morgan, ktorý s Howardom spolupracoval na dráme Frost/Nixon. Nechýba napätie, dráma, humor a vynikajúce dialógy. Maximum z ponúknutého vyťažili aj predstavitelia hlavných hrdinov Chris Hemsworth a Daniel Brühl. Detaily a drobnosti v ich hereckom podaní a v stvárnení postáv odhaľujú o ich charakteroch často viac ako čokoľvek iné. ()

nydahl

Obecne filmy z automobiloveho prostredi nejsou muj salek caje , protoze se malokdy podari napeti prenyst na screen - stejne tomu je I tady - zadny napeti jsem pri velmi dobre nastrihanych zaberech ze zavodu necitil. Ovsem je hned treba poznamenat ze tento film je jeden z nejlepsich co jsem za dlouho dobu videl pokud se bavime o automobilovem sportu. Dobry zvyk pana Howarda - delat podle skutecnych udalosti se i tentokrat vyplatil a pametnici si urcite prisli na sve. Svet F1 se od dob kdy si Jackie Stewart daval na apex do zatacek kameny urcite zmenil ale to neznamena ze by tenkrat byl chudsi - spis naopak. Perfektcionista a introvert Lauda proti mejdanovemu krali Huntovi byl jeden z nejvetsich souboju tohoto sportu a film to dokumentuje opravdu prijemnym zpusobem. Je potreba prejit s nadhledem nekolik ucelovych uprav deje (Lauda byl s Huntem kamos a F1 uz tenkrat byla spickou technologie na zemi takze diry do helmy se fakt nedelali vrtackou pred zavodem) a pak je z toho velice pekna vzpominka na jmena , ktery jsem jako kluk hltal po kilech. Predstavitele hlavnich roli byli vybrani skvele a Laudu zahral Bruhl dokonale vcetne akcentu. Hemsworth mi tentokrat nevadil a jeho bobulacsky priteplenej hereckej netalent jsem zde ani necitil (vyjimecne). Ostatne I Clay se svym knirem bylo jako se vratit zpatky a zas ho videt stat na nohach - dokonalej casting. Libila se mi i dobova kulisa , ktera je teda podle me hodne dobre dotazena. Davam 3 hvezdy - dobry film jako zpominka na dobu kdy se velky pribehy dely diky talentu jednotlivcu a ne diky prachum a techologiim. ()

matej.perun

3. najlepsi film na CSFD ? Pre mna ani nahodou. Pri dobrej voli by som tomu bol ochotny dat 4*, nebyt toho TV look-u. Po vsetkom tom hype sklamanie. Tak tv a nuda mi dali prilezitost pozriet sa na to novymi ocami a uznavam,ze tu stvrtu * si to zasluzi. ()

ohinek

Do F1 jsem sice maniak rozený ferrarista, ne však až tak abych, kromě okolností nehody Nikiho Laudy, znal výsledky závodů a jména mistrů světa před 37 lety, takže jsem si nemusel vůbec říkat: "takhle to nebylo", "tohle tam není"...samozřejmě jsem si to pak zjistil, ale vzhledem k tomu, že jsem tuhle éru nezažil, nevidím důvod se v tom šťourat když je to tak kvalitní podívaná, kterou by nebyla kdyby se film držel všech faktů za každou cenu. Pánové se svých rolí zhostili parádně, dokonalá demonstrace, jaké osobnosti kdysi v F1 závodili, které se dnes v F1, snad až na jednoho jediného v lecčemz se podobající právě tomuhle filmovému Jamesi Huntovi (schválně hádejte o koho jde), prakticky nevyskytují. Tento film ale měl vyjít až o rok později, aby si lidé uvědomili kam že se to Formule 1 v posledních letech díky pánům z FIA posunula, aneb rajská hudba v podobě zvuku 12ti válcových motorů, možnost kreativity při vývoji vozů a nebo, i když neříkám že by se dál mělo jezdit po Nordschleife, alespoň přiměřeně nebezpečné tratě, to všechno by mělo k F1 patřit a tento film to jen podtrhuje i když spousta věcí byla určitě jinak. Ten idiot který vystavěl pomník Ayrtonu Sennovi, rozumějte natočil o něm zainteresovaný dokument, by se měl podívat na Rivaly, aby věděl jak udělat trochu dojemný a slzopudný závěr filmu. Stačí přece jen umět točit filmy a najmout někoho jako je Hans Zimmer. ()

Akrub

Bravurně zvládnutý film...dokonce mě ani vůbec netíží to, že to není 100% věrné skutečnosti, proto je to taky film a ne dokument...Hemsworht ukázal, že to umí i něco jiného než létat mezi světy s kladivem...:) Rozhodně jeden z nejlepších filmů poslední doby... ()

klaranapoli

Abych se přiznala o tomto příběhu jsem nikdy dříve neslyšela, nikdy mě Formule nebraly opravdu. Nechci tím říct že po tomto filmu mě brát budou, to určitě ne, ale ten film byl skvěle zpracovanej a čekala jsem od toho míň než mi přinesl. Jsem velmi spokojená :) ()

terordemon

Nikdy by som nepovedal že film o závodení ma bude tak baviť. Parádna, veľmi intenzívna atmosféra. Smrad benzínu a spálených pneumatík som cítil po celej izbe. Odporúčam riadne vypeckovať subwoofer potom sa krásne všetko trasie od zvuku motora. ()

Unrealik

Mezi 4 a 5. A to jsem se filmu chvíli vyhýbal, protože mě popisem nezaujal. Ale štvala mě jedna věc (za kterou pochopitelně film nemůže) - zase někoho "chytrého" napadlo nechat některé úseky nenadabované. Když budu chtít vidět nedabovanou verzi, tak se podívám na celý nedabovaný film. ()

CradleSKS

Po delsi dobe zase paradni film, kteremu jsem musel dat 5 hvezd. Asi nejvice se mi libil scenar a rezie, jelikoz film byl az na par malych vyjimek natoceny hodne autenticky, i postava Niki Laudy byla dokonale vykreslena, vcetne skveleho vykonu Daniela Bruhla. A tech par vyjimek urcite radi odpustime (jako napr. ze James Hunt puvodne nechtel do McLarenu ci ze take byl proti uskutecneni zavodu na nemeckem Nurburingu, atd.), ale to autori udelali aby film mel i trochu vetsi stavu. rezie Rona Howarda je perfektni, k te maloco dodat. Film od prvniho okamziku vtahne divaka postupnym seznamenim s dvemi velkymi rivaly Niki Laudou a Jamesem Huntem, oba jsou absolutne odlisni v pohledu na svet i na rizeni rychlych vozu a presto postupem casu k sobe vybuduji az pratelsky vztah. Jsem si rikal, jestli dve hodiny nebudou dlouhe a film nebude nuda, ale presvedcil jsem se o opaku. Urcite hodne dala filmu i konzultace i ucast pri nataceni skutecneho Niki Laudy. Hudba k filmu byla take slusne vybrana a dalsi herci take zahrali nadstandard. I se najde par zajimavych myslenek na premysleni, predevsim v podani Nikiho Laudy "Happiness is your biggest enemy. It weakens you. Puts doubts in your mind. Suddenly you have something to lose.", "A wise man can learn more from his enemies than a fool from his friends." ()

Madeira

Skvělí herci, úžasně protikladní, ale v určitém okamžiku naprosto stejní bojovníci. Film bez hluchého místa, občas dobrý vtip, ale celkové vyznění smutné a k zamyšlení. ()

Allein4

Skvělý, až fenomenální výběr herců, kteří jakoby se na to narodili. Ale tak to samozřejmě není, to jen Ron Howard prosě umí. Mělo to šťávu, napětí a drama. Pecka to je, přesto ale nejsem schopen dát plný počet. Proč? Protože ač z toho vyždímali maximum, tak samotný scénář má určité nedostatky. 85 % ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (viac)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl