Rivali

• Česko Rivalové (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Veľká Británia / Nemecko, 2013, 123 min (Alternatívna 118 min)

Réžia:

Ron Howard

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (viac)

Populárny, charizmatický a príťažlivý britský playboy James Hunt (Chris Hemsworth) už ani nemôže byť väčšmi odlišný od svojho súpera, rezervovaného a puntičkárskeho Rakúšana Nikiho Laudu (Daniel Brühl). Ich rivalita sa začala na pretekárskej trati Formuly 3. Už tu medzi sebou ostro súperili, kým cieľavedomosť a priam chirurgická presnosť za volantom nedoviedli Laudu až do Formuly 1, kde sa zakrátko stal pilotom číslo jeden v špičkovom tíme Ferrari. Onedlho si aj nespútaný zlatý chlapec James Hunt vybojoval miesto vo Formule 1 a získal si obdiv svojho národa, keď po dramatických udalostiach na pretekoch v Tokiu, ktoré sa konali v hustom daždi na zaplavenej trati, uchmatol Laudovi titul majstra sveta a dokázal kritikom aj sebe, že za jeho štýlovým zovňajškom sa skrývajú aj skutočné športové schopnosti. Neúprosné pravidlá a súperenie v nebezpečnom svete pretekov najrýchlejších monopostov na svete doženú Hunta a Laudu až na samotný okraj ich fyzických a psychických schopností. Prichádzajú posledné preteky sezóny a obaja muži vedia, že k titulu nevedie žiadna skratka a nesmú si dovoliť žiadnu chybu. V tomto športe urobíte chybu a ste mŕtvi... (TV JOJ)

Demonic189

Tolko ospevovaný film Rona Howarda síce dominuje jednému rebríčku za druhým, avšak na Oscara (???) to tentokrát žial nebude...minimálne ze herecký koncert neznámeho Nicka Laudu, pardon Daniela Bruhla, by nominácia predsa mala byť realitou. Ci je čislo 8 v topke CSFD oprávnené, preverí až čas, avšak uz teraz možno povedať, že fim Rivali je jedným famóznym pribehom dvoch kolegov jazdcov. ()

Pathrose

Dvě diametrálně odlišné osobnosti, které spojuje vášeň pro Formuli 1, se střetnou tváří v tvář. Událost, kterou znají i lidé, co se o Formuli 1 moc nezajímají se konečně dostala na filmové plátno. Strhující snímek od Rona Howarda, který hned na začátku nasadí tempo stejně rychlé jako Niki Lauda ve svém Ferrari. Nevím, co bych tomuto filmu vytkl. Daniel Brühl se na 123 minut proměnil v Niki Laudu a podává svůj životní výkon. 'He remains the only person I envied.' ()

Boris.

Chápu proč tehle film trhá filmové žebříčky...je prostě úžasnej. Docela sem před filmem přemejšlel, jestli si nemam přečíst nějakej článek vo tom jak to mezi těma dvouma závodníkama bylo, abych pak třeba při filmu nezjistil, že mi něco neni jasný, ale nakonec sem to neudělal a bylo to dobře. Pak sem byl aspoň do poslední chvíle napjatej jak to dopadne a spíš sem fandil Huntovi, i když sem trošku Laudu litoval. Ale celkově to byl krásnej příběh. ()

0L0V0

Nemám rád F1! Tento film ale nesie v sebe úplne iné posolstvo, než len blbé preteky. Je to tak svieže natočené, miestami máte zimomriavky, niekde aj cítite radosť, sklamanie a lásku. Osobne ma ten film dostal, ale až odstupom času naň myslím čo raz viacej pozitívne. Rivali je presne ten film ktorý človek musí vidieť! Nie kvôli tomu, že je tam formula F1, ale tie ambície ktoré chcú dosiahnuť hlavný hrdinovia. Film vás do toho vtiahne, nemá žiadne rušivé miesta, skvele plynie čas a nie je to len tupý blockbuster ktorý vám nedá nič než pobavenie a oddych. Kus peknej natočenej filmarčiny. ()

waska

Parádní film, skvělá hudba, výborní herci, atmosféra! Vše co má dobrý film mít. Jen nevím, jestli má patřit mezi nejlepší desítku.. ()

loveless

Jsem příliš mladá a nejsem fanouškem formule, takže bych asi Nikiho Laudu zařadila ke správnému "sportu", ale to by bylo tak všechno. Teď si uvědomuji, jak jsem ráda, že jsem na některé věci ještě pořád příliš mladá :D Takže příběh byl pro mě něco nového, bylo to zajímavé a netušila jsem, jak to dopadne, protože jméno James Hunt jsem snad nikdy neslyšela. Projednou musím pochválit i scénář a méně neobvykle představitelé hlavních rolí, kteří byli skvělí. Ten film měl švih (parádní střih, parádní kameru), vypadalo to prostě skvěle, bylo to zajímavé a chvílemi jsem byla neskutečně napnutá. Velká spokojenost, doporučuji. ()

lakart

Toto sportovní drama z prostředí formule 1 mě doslova nadchlo pro svoji dynamiku vyprávění, skvěle vybudované charaktery a úžasně natočené a sestříhané závody formule. Kdyby takto vypadal přímý přenos, vůbec bych se nezlobil. Ron Howard nám ukazuje, že životopisné filmy točit umí a tady to platí minimálně trojnásobně. Je to prostě parádní a neskutečná jízda. 100% ()

ER

Uf,tak to jsem nečekal. Ron Howard vtiskl do tohoto díla tak skvělou atmosféru, kterou navíc nastříhal přesně v tempu F1,až jsem nemohl uvěřit, že to je jeho práce. Vše podtrhují výborné herecké výkony,byť ztvárnění Niky Laudy jsem vnímal o něco povedenější.Tady je zbytečné plýtvat slovy a hledat pihy na kráse. ()

darjeeling

Nadherný film s dokonalým obsazením v hlavních rolích Chris Hemsworth a Daniel Bruhl piloty F1 zahráli úžasně k tomu hudba Hansa Zimmera,no určitě jeden z nejlepší z filmů roku 2013. ()

radeckator

Dobře natočené sportovní drama ano, filmová událost roku jak je všude kolem prezentováno v žádném případě. Povrchní zápletku o naprosto odlišných charakterech a vzájemné řevnivosti dvou hlavních protagonistů většinou s usmířením či s happy endem, je k vidění v každém v filmu ze sportovního prostředí a scénář je stejný i tady. A jde-li ještě k tomu o film se všeobecně známým příběhem, kde vše musí dopadnout podle historicky známých faktů, kde vás nic nepřekvapí, tak je to ve finále i chvílemi nuda. ()

R.A.D.E.K

Oceňuji skvělé výkony hlavních postav, hudbu a brilantní zfilmování pasáže o situaci před Laudovou nehodou, samotnou nehodu a následnou rekonvalescenci v nemocnici. Na druhou stranu jsem zklamán tím, jak si scénáristé pohráli s historickou přesností, aby se děj, zápletka a závěr více přiblížily hollywoodskému mainstreamu. Navíc na mě film působil tak trochu jako nafouknutý pytlík bonbonů - navenek velká paráda, ale uvnitř prázdno. Chybí tomu duše a větší uvěřitelnost. Fajn věc jako oddechovka, ale o mistrovském díle bych v tomto případě nemluvil. ()

vikino1

Jako špatný to nebylo, ale rozhodně jsem od toho čekal víc. Ze závodů moc neuvidíte (snad jen tři delší scény), závodní stroje se tam řeší jen ve dvou scénách, o sponzorech a financování to není vůbec. Hlavní dějovou linku tvoří hašteření dvou závodníků, které, když se nad tím druhý den zamyslím, tak mě v paměti utkvělo jen pár Laudových fakáčů - a polemizování o tom, zda je lepší chlastat, šukat a být oblíbený, nebo být nudný analytik, kterého nemá nikdo rád. Po závěrečném proslovu u Nikiho letadla, musí být přece každému jasné, že se ze vztahu těchto dvou Rivalů dalo vytřískat ještě o něco víc. Abych jen nehanil, na filmu je sympatické, že vlastně nemá žádný Happy End, což filmu jedině prospělo. Je to sport a život jde dál. ()

VanMagnifico

Hemsworth vypadal spíše jako modelka než pilot formule 1. Ale to je asi jediný mínus ještě společně s tím, že filmaři si opět pro své potřeby spoustu věcí pozměnili či přibarvili...No podle reakcí ostatních jsem očekával větší pecku, ale i tak si nemyslím, že letos( teda kromě Kapitána Phillipse) byl natočen lepší snímek. To volalo po Oscarech, ale letošní udílení cen byl hodně velký přešlap... ()

Oonika

Úplně do židle mě to teda neposadilo, ale velice mile mě překvapilo, že i téma Formule 1 se dá zvládnout tak nějak příjemně a není slyšet jen vrčení motorů. Když jsem si vyhledala na netu opravdického Landu a opravdického Hunta, tak jsem byla vážně překvapená, jaké skvělé a reálné obsazení bylo ve filmu. Docela napínavá fajnovka. ()

Armin82

Tak tohle ano! Pro fanouška motorsportu asi nejlepší film, kterej mohl vidět. Za celý dvě hodiny jsem se neodlepil od bedny, jen hltal tu atmosféru a vynikající výkon krysy Daniela Bruhla. Chris pro změnu ukazuje, že ho nejspíš ještě v Holywoodu čeká velmi plodné období. Jeden z nejlepších životopisných filmů, který jsem kdy viděl--->za mě plná nálož 100% ()

Gardenboy

O formule 1 som doteraz vedel akurát tak, že má štyri kolesá, motor a kasňu a tak som nechápal, prečo sa nemôžem zapojiť do súťaže aj ja so svojím Renault Kangoo :). Nemám absolútne predstavu o tom kto kedy čo vyhral ani ako prebiehajú ročníky tejto série. Cez to všetko ma film dostal na celej čiare a minimálne jedna ďalšia projekcia na vstrebanie všetkých detailov, emocii a dejových liniek bude potrebná. ()

balcazar

Čakal som niečo veľké (hodnoteniu Rivalov sa pred ich pozretím len ťažko vyhnete) a niečo veľké prišlo. Napínavé, dojímavé, veľkolepé od začiatku do konca, parádne zobrazenie kontrastu dvoch jazdcov Formuly 1, ktorí sú súperi na trati či na tlačovkách, napriek tomu sa rešpektujú navzájom. Po prvom pozretí snáď ani nemám čo vytknúť. ()

Dawsigi

Pravděpodobně nejlepší snímek co jsem za poslední dobu viděl. Vlastně už jsem to viděl třikrát a stále mě to baví. O Niki Laudovi a Jamesu Huntovi jsem dříve neslyšel ani jsem se nezajímal o formule, ale to se změnilo díky tomuto snímku. Pouto, které mezi sebou mají hlavní hrdinové je ve filmu zobrazeno naprosto brilantně a závěrečný monolog Laudy je jen třešničkou na dortu. Ron Howard nám znovu ukázal, jak skvěle zvládá příběhy skutečných lidí a myslím, že to mu sedí nejlépe. Fakt, že hudbu složil Hans Zimmer posunuje film ještě do vyšších rozměrů, protože ta hudba je naprosto geniální. edit: Už je to přes rok co jsem viděl Rush a od té doby jsem neviděl film co by byl alespoň stejně dobrý. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (viac)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl