Rivali

• Česko Rivalové (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Veľká Británia / Nemecko, 2013, 123 min (Alternatívna 118 min)

Réžia:

Ron Howard

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (viac)

Populárny, charizmatický a príťažlivý britský playboy James Hunt (Chris Hemsworth) už ani nemôže byť väčšmi odlišný od svojho súpera, rezervovaného a puntičkárskeho Rakúšana Nikiho Laudu (Daniel Brühl). Ich rivalita sa začala na pretekárskej trati Formuly 3. Už tu medzi sebou ostro súperili, kým cieľavedomosť a priam chirurgická presnosť za volantom nedoviedli Laudu až do Formuly 1, kde sa zakrátko stal pilotom číslo jeden v špičkovom tíme Ferrari. Onedlho si aj nespútaný zlatý chlapec James Hunt vybojoval miesto vo Formule 1 a získal si obdiv svojho národa, keď po dramatických udalostiach na pretekoch v Tokiu, ktoré sa konali v hustom daždi na zaplavenej trati, uchmatol Laudovi titul majstra sveta a dokázal kritikom aj sebe, že za jeho štýlovým zovňajškom sa skrývajú aj skutočné športové schopnosti. Neúprosné pravidlá a súperenie v nebezpečnom svete pretekov najrýchlejších monopostov na svete doženú Hunta a Laudu až na samotný okraj ich fyzických a psychických schopností. Prichádzajú posledné preteky sezóny a obaja muži vedia, že k titulu nevedie žiadna skratka a nesmú si dovoliť žiadnu chybu. V tomto športe urobíte chybu a ste mŕtvi... (TV JOJ)

RidleyCrowe

Ron Howard sa vrátil k tomu čo mu ide najlepšie, previesť príbeh podľa skutočnej udalosti na filmové plátna. Po filme Frost/Nixon sa znova vrátil do 70-tich rokov minulého storočia, tentokrát sa ale vybral na závodné okruhy. To že vie Howard navodiť atmosféru 70-tich rokov sme vedeli, ale že dokáže takto strhujúco a dynamicky natočiť závody asi nečakal nikto. Spolu s jazdcami budete stláčať plyn a brzdu a naplno s nimi prežívať každí závod, z ktorého sa nemusia vrátiť v jednom kuse (pri osudnom závode v Nemecku som sa sám pristihol ako nedýcham). Howard si znova vybral vynikajúcich hercov (Bruhla čaká určite nominácia, Hemsworth podáva taktiež výborný výkon, hlavne sa ale na Hunta neskutočne podobá). Zimmer exceluje hlavne pri emotívnych momentoch (pri závodoch hudbu prebíjajú zvuky motorov), hlavne pri scéne nasadzovania helmy (pre mňa zatiaľ najemotívnejšia scéna roku) a záverečnom monológu Laudy (druhá najemotívnejšia scéna roku). Jedíným mínusom je že Howard nepribrzdí ani pri dialogových scénach a niekedy pôsobia veľmi uponáhľane. Film roku. ()

DAPDO

Velké a příjemné překvapení ! Jako pravidelný divák a fanoušek závodů F1 jsem už pár filmů z prostředí efjedniček viděl, ovšem byly to takové nehorázné ptákoviny, že jsem neměl chuť pouštět si další takový, kde jezdec z posledního místa v půlce závodu nakonec vyhraje o 3cm díky tomu, že si vzpomene na něco z děství, nebo že mu stájový kolega bude na trať házet mince podle kterých pojede ( viz Formule se Stallonem). Na hodnocení Rivalů jsem taky moc nedal, opravdu jsem čekal nějakou pohádku. Ale světe div se, formule se neproháněly po městě, vše bylo natočeno hodně autenticky, dokonce byly použity i materiály z pravé havárie, kde Lauda skoro uhořel. Současné F1 je jedna velká nuda, u Rivalů se nudit prostě nešlo ! ()

ludva10

Tak na tento film jsem se dle hodnocení na csfd moc těšil. Vyrazil jsem na něj se synem do kina asi týden po premiéře a nebyl jsem zklamán. Spíše naopak, z kina jsem odcházel nadšen. Celý film jsem jen koukal na plátno a hltal celý děj filmu. Film je navíc podle mne skvěle ozvučen, takže hukot nastartovaných motorů je super. Takže za mě jasných 5 hvězdiček a film mohu jen doporučit ( je ale pravda, že pokud někdo není fanda F1, nemusí být možná tento film jeho šálek kávy ). ()

Jeand´Boa

I s odstupem času a po několikátém zhlédnutí stále cítím onu vůni paliva a spálených gum a mám husí kůži i jen, když si vzpomenu na ty neuvěřitelné jezdecké záběry. A k tomu ten silný příběh odvyprávěný ve velkém stylu. I člověk neznalý a do světa F1 nezahleděný z daného snímku jednoznačně pochopí, jak moc se ti dva nesnášeli a respektovali či obdivovali navzájem a jaké to bylo v dobách, kdy závody byly vážně nebezpečné a jen pro pravé muže. ()

Alpachino

Spousta faktorů jež dělá tento film jednim z nejlepších filmů, který jsem kdy viděl. Hned první z nich je ten že miluji Formule 1 a tento film je podle skutečné události, což samo o sobě ve mně vzbuzovalo neskutečnou touhu tento film vidět. Pamatuju že mi děda vyprávěl když jsem byl malý, že nehodu šampiona Laudy viděl živě v televizi. Hned další faktor je herec Daniel Bruhl, který snad byl stvořen pro to aby Laudu hrál, nejen pro to že vypadá naprosto autenticky, ale že i do přípravy na postavu věnoval spoutu práce (přízvuk a chovaní žijící legendy). Neposledním faktorem je dokonalá hudba od mistra Hanze Zimmera, ze které pokaždé dostávam husí kůži. Film je zpracován téměř dokonale. Jediné co mi vadí je, že obsazení pro Jamese Hunta nedostal někdo jiný. Oproti Danielovu výstupu neměl Chris sebemenší šanci o autentičnost. Navzdory tomu je toto dílo Rona Howarda naprosto dokonalou bombou, která v mém životě chyběla. 95% ()

HenryIvan

Krásny príbeh o dvoch najväčších rivaloch na štyroch kolesách. Pred tým som tento príbeh nepoznal, poznal som len Nikiho Laudu a o Jamesovi Huntovi som nepočul. Bol to ale skvelý príbeh podložený historickými udalosťami (aj keď nie vždy presnými). F1 som pozerával keď chodila v telke. Nikdy ma ani nenapadlo, že Niki jazdil aj za Ferrari. Po filmárskej stránke sa tomu veľa vytknúť nedá. Výborny herci, pekné efekty a opakujem super príbeh. ()

tranquill

"Jak jste této výhody dosáhl? .. Velký koule!" Jelikož nejsem nějakým velkým příznivcem motoristických sportů, moc jsem od filmu neočekával. O to větší bylo mé překvapení a dojem. Už proto, že samotné závody nebyly tak důležité. Hlavně se jednalo o životopisné drama, špičkově zrežírované, s perfektní kamerou a především výkony hlavních hrdinů, obzvláště Daniela Bruhla v roli Niki Laudy. Okolnosti Laudovy nehody jsem neznal, natož rivalitu obou jezdců (ten název je naprosto výstižný) a pokud se zpracování nedrželo přesně skutečnosti, nevadí, filmový zážitek byl excelentní a emotivní a lituji, že jsem film neviděl v biografu. Holt jsem zde našel pouze samá nej, tak nemohu hodnotit jinak :-) ()

Whitebeard

Očividně jsem byl po cestě z kina tak unešenej, že jsem si film ani nezaznamenal. Před chvílí v klidu domova opáčko a nadšení neopadlo, naopak je asi ještě větší. Howard je pan režisér. Vdechnout takovej život prakticky jednomu ročníku F1, to je pořádnej počin. V tomhle filmu sedlo jak prdel na mísu snad úplně všechno. Hercema počínaje, příběhem, napětím a podmanivou hudbou Zimmera konče. No a úvodní a závěrečná řeč Brühla film jenom podtrhuje. Jednoznačných 5* ()

Ozzy2

Jsem moc rád, že jsem tuto dobu, kdy Niki závodil zažil.Formule byla formulí, závody strhující.Dnes už F1 nesleduju.Tenhle film měl dostat 10 oscarů, famozní herecké výkony! ()

vrzka

Formule 1 mě nezajímá, ještě nedávno jsem netušila, kdo Niki Lauda je a samotný film jsem si celkem náhodou pustila při cestě autobusem bez jakékoli informace o tom, co čekat. No a ještě, že jsem to udělala! Už dlouho jsem nezažila tak vtahující atmosféru, podpořenou výbornou technickou formou, v jaké je film proveden. Příběh, postavy, všechno to Howardovi s Morganem pěkně funguje. Nejvetším trumfem filmu ale zůstává excelentní Daniel Brühl. ()

Dimo

Čekal jsem víc. Větší broušení hran mezi těmi dvěma... Daniel Brühl je tak dokonalej představitel nesympatického úlisňáka (stejně jako ve všech jeho dalších rolích), až bych věřil, že tím úlisňákem bude. Spád se filmu ale upřít nedá, stejně jako schopnost představit prostředí formulí i úplnému neznalci. Tři a půl (a fous) hvězdy. ()

cogi

Dlouho jsem odkládala tento film. Nějak mě udivovalo, že film, který je o jezdcích formule 1, má až takové vysoké hodnocení. Musím říct, že i přes velké pochybnosti, mě film přesvědičl a dávám (sama ke svému velkému údivu) 5 hvězdiček. Sama jsem se teď použila, že by se neměl dopředu odsuzovat fim, jenom kvůli tématu. ()

Jajar

70s, Formule 1, historická sezóna 1976, Niki Lauda vs James Hunt, Ferrari vs McLaren. Příběh o ohromné rivalitě, která katapultovala soutěž F1 mezi divácky nejoblíbenější motorové sporty na světě. Ron Howard životopisné filmy umí a znovu to potvrdil v Rush. Skvěle zachytil dobu, kdy byla velká cena Formule 1 extrémně nebezpečná a na tratích se reálně umíralo. Leitmotivem filmu přitom není samotné závodění, ale charakterový střet mezi tolik rozdílnými hlavními hrdiny. Na velkou, akční, racingovou show schází budget, ale Howard se snaží zjevnou nevýhodu dohnat všude jinde...a daří se mu to dost dobře. ()

dalziel

Keď človek pozná detailne všetky fakty o ktorom film pojednáva,moment úžasu sa len ťažko môže dostaviť. Napriek tomu som si to užíval a to už opakovane.Ron, keď chce tak vie.... ()

geek.ondra

Průměrná věc a vůbec nechápu ty nadšené ohlasy hlásající novou klasiku na úrovni Shawshanku. Úžasný příběh ve sterilním zpracování nudného Rona Howarda který tady celkem šikovně střídá úžas s nudou. Od Hemswortha asi nic lepšího už nikdy chtít nemohu ale Brühl se měl mimo Glóby a BAFTY dostat i na Oscary protože byl vynikající. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (viac)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl