Komédia s originálnou zápletkou, v ktorej si večne slobodný profesor češtiny Petr (Jiří Mádl, Filip Blažek), vďaka triednemu zrazu uvedomí, že jediné dievča, ktoré kedy miloval, bola jeho spolužiačka Eliška (Eva Josefíková, Martina Válková). Vtedy v sedemnástich rokoch, nenašiel odvahu jej povedať, že ju má rád a ona sa potom navždy vytratila z jeho života. Petrovi sa naskytne jedinečná šanca. Cestovať späť v čase do svojich študentských rokov a vrátiť sa do júna 1989, kedy chodil do tretieho ročníka. Dostane možnosť napraviť, čo premeškal. Lenže zahrávať sa s minulosťou nie je len tak. Návraty nie sú nikdy jednoduché. Peter sa dostáva do spleti komplikácií a problémov, ktoré našťastie rieši s vtipom, nadhľadom a drzosťou, ktorú dobre pozná od svojich vlastných študentov. Postačia však tieto zbrane na to, aby presvedčil Elišku o svojich citoch a získal jej lásku? (TV Markíza)

Tony.cs

Já teda obvykle nemůžu vytáhnout peněženku, když mám v kině platit za české flmy. I tentokrát jsem se cukal, ale můj doprovod neměl rád titulky, takže nové Prcičky odpadly. Nicméně jsem nakonec nelitoval. Vtipné, a to ne trapně, ale inteligentně. Opravdu jsem se docela nasmál a to se mi u českých komedií moc nestává. Stojí to za ty prachy. ()

ABLABLABLA

Jako když se pomine ta část podivné moderní laboratoře ve stodole a ještě podivnějším transportéru časem a až přehnanou reklamu na žvýkačky, tak jsem se parádně bavila. Mádl je prostě komik a vzhledem k tomu, že to byla komedie, tak do ní byl naprosto perfektní, ačkoliv ten účes co měl, alá ty vlasy vypadaly jak šedivé, tak nebyl zrovna ideální a jeho naprostá neschopnost chytit králíka byla velmi no spíše trapná než humorná.Bavil mě celý film i Blažek jako jeho starší já byl výborný. Ty Romane, když se na tebe podívám z dálky, tak sice vypadáš jako kretén, ale z blízka je to pravda............To vždycky takhle nosíš do školy dorty? - Ne jenom dneska. Do laborek, víš? Zkoumáme plíseň.............situace, na záchodě: To sis teda vybral chvilku. - V pohodě, já počkám venku. - To bys byl hodnej. No a asi tak...já se bavila = 4* ()

blackrain

Pořád jsem si říkala, co že mi to na jinak sympatickém Filipu Blažkovi nesedí. Vypadal divně a tak nějak nepřirozeně. Nedokázala jsem přijit na to, co to bylo. Pak si v jedné scéně nevědomky lehce promnul oko a já jsem najednou prozřela. Vždyť Jirka Mádl má jinou barvu očí. začátek filmu je sice krapet nudný, ale jen co se na scéně objeví Mádl, tak se začnou dít věci. On se do role krásně vžil a všechno si užíval. Většinu filmu utáhnul pouze sám. Skopal a Krbová byly jako rodiče taky parádní i s tou jejich slabostí pro sázení. Nečekala jsem, že tohle bude tak svěží snímek, který mě bude bavit. Takže po shlédnutí filmu jsem byla velmi příjemně překvapená. ()

kaylin

Je málo českých filmů a je ještě méně těch, které jsou skutečně dobré. Nemluvě o komediích. Těch je jako šafránu, tedy těch dobrých. Sem tam se ale nějaká najde. Třeba snímek "Probudím se včera". Není to film, který bude na vrcholu vašich hitparád, ale pořád je to snímek, který je překvapivě dobrý na to, že od něj nic nečekáte. Nejedná se o nic, co by vám změnilo život, ale tohle od komedie přece nechcete, ne? Učitel Petr si ve čtyřiceti letech uvědomuje, že jeho osobní život stojí vlastně za velké prd a že svou lásku potkal už na střední, akorát jí to nikdy neřekl. Naštěstí se může díky nové společnosti vrátit v čase. Téma vědecké fikce, které zde není nijak šířeji řešeno, tak to prostě je. Někdo z autorů se asi koukal na "Total Recall" a něco ho napadlo. Jak ale říkám, způsobe, kterým se Petr dostane do minulosti, na tom vůbec nesejde. Jde totiž hlavně o to, že on jde za svou vysněnou láskou. Chvílemi to přináší situace, které jsou překvapivě vtipné, chvílemi je to spíše trapné. Ale tak zase jsem si říkal, že i já jsem byl v jeho věku, pokud tedy Mádlovi uvěříme jeho osmnáct let, stejný a pronášel jsem podobné hovadiny. Mádl mi s jeho gumovým ksichtem trochu vadil, místy se tvářil prostě jako retard. Docela dobře jsem se u filmu bavil. Asi mi víc sedí české filmy, kde se nám autoři nesnaží vštěpovat nějaké vysoké hodnoty. Prostě se jen trochu bavit, ulevit si od svých mizérií, tohle se mi na českých komediích líbí. "Probudím se včera" mi do tohohle schématu skvěle zapadá. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/volte-me-sousedska-hlidka-universal.html ()

MATADOR

Můj odpor k českému filmu je občas jasně viditelný. Nebýt promítání tohoto filmu na náměstí v rámci akce, tak bych i "Probudím se včera" vyhl obloukem. Avšak z toho, co jsem měl možnost vidět, mě film zaujal a proto jsem počkal na domácí projekci a jsem poměrně překvapen. Na naše poměry svěží film, hrající si s příjemným příběhem, obstojnými výkony a především slibnou atmosférou roku '89. Díky, Mádle, nejsi tak hroznej, jak jsem si myslel ,) ()

PogoJoe

Konečně! Po dlouhatánské době milá, vtipná, dobře napsaná a zrežírovaná česká komedie s kvalitním hereckým obsazením. A ještě k tomu sci-fi! Tohle hezké překvapení jsem si užil. ()

Vampireman

Češi jsou fakt neskutečný. Na jedné straně archetypální oblbovák, na druhé nelogická guilty pleasure, na další koncentrovaná reklama zejména na orbitky, shock, drogerii teta a lobkowicze. "Co se vám stane, když se polijete kyselinou?" "Budu politej?" "No jak se zachráníte? Polejete se zásadou!" - jen jedna z hlášek vysvětlující veškerý intelekt filmu... ()

Rosalinda

Já jsem se opravdu pobavila. Detaily jsem asi zjevně neřešila, ale přišlo mi to celé milé, odlehčené; v celku i svým způsobem nápadité. Mádl více než přesvědčivý. I jsem se musela kolikrát upřímně smát. Možná budu za vola, ale já byla celkem nadšená. Příjemné dvě hoďky! ()

Toyotomi

Já nevím, ty scény, které se odehrávali v přítomnosti byly neuvěřitelně stupidní. Na druhou stranu, ty s Jiřím Mádlem vsazené do roku 1989 byli docela pěkné. A pointa filmu? Hlavní hrdina si zajistil novou rodinu, kterou ale vůbec nezná. Ve výsledku nic extra. ()

togaf

Tomuhle filmu nejvíc škodí to, že tvůrci použili prvky sci-fi. Ty jsou totiž děsný (nedomyšlený, místy nesmyslný a občas vyloženě nelogický). Ale Jirka Mádl všechny kolapsy zachraňuje, takže jsem se přestal vztekat nad stupiditou sci-fi zápletky a začala se bavit. Nakonec jedna z lepších českých komedií. A to je ode mě nějaká pochvala ;) ()

dom156

Jeden z povedenějších českých filmů za posledních pár let. Chvílema jsem se dobře a vůbec jsem si film jako celek užil. Mádl s Josefíkovou utvořili velmi dobrou dvojici která má šmrnc a není ohraná. Češi a komedie to poslední dobou nešlo moc dohromady a já doufám, že se to zas posune k těm lepším zítřkům. ()

gegina31

U nás je málo sci-fi a určitě málo dobrých sci-fi. A tohle podle mě mezi ně patří. Chvílemi jsem se dost nasmála. Co bych vytkla by bylo vlasy Jirky Mádla, vypadá to jak příčesek nějakého děduly. A taky ta scéna, ve stroji na cestování časem, mi přijde taková zastaralá. To by se mi hodilo spíš do návštěvníků,ale ten seriál je 30 let starý. ()

JohnMiller

Dnešné České komédie až na veľmi malé percento, rozosmejú možno akurát tak tých ponožko-sandálových (Neberte to ako urážku, to platí aj na Slovákov) toto až na pár momentov, nevybočuje z toho štandardu. Jiří Mádl je pre mňa entita ktorá ma herecky odpudzuje, no stále ho niekde vidieť. Uznávam, že si tvorcovia dali záležať na tom aby snímka pôsobila realisticky a zábery v minulosti tak fakt pôsobili, no viac z mojej strany nepochválim. Nebolo to zlé ale nie je to moja šálka kávy. ()

CageDepp

Ještě, že tam nebyl Filip Blažek dlouho jinak bych dal odpad. Mádl a Josefíková tomu filmu hodně daly, slušelo jim to spolu a bavilo mě na ně koukat. A ten tanec na disku se jim povedl. Kdyby tenhle film nekazil Blažek byly by to hezký 4 hvězdy, ale i 3 jsou dobrý natož, že jsem tomu filmu moc nevěřil. Hezký, že změnil budoucnost, kterou si přál, ale k čemu, když si velký kus nepamatuje. ()

*Elfík*

Inu, ještě se mi nestalo, že bych se probudila včera. Musí to být velký šok... Tak velký šok, že potřetí už to není tak zajímavé. Uznejte sami, když se každý den začnete probouzet o pár dní/měsíců/let, zdaleka vám to nepřijde vtipné a zajímavé, jako poprvé. A aby toho nebylo málo, začnete měnit minulost, až vlastně ani nevíte, co bylo. A to je velmi špatné. Někdo by na výpadky paměti mohl být zvyklý (například po požití nadměrného množství alkoholu či může trpět sklerózou nebo s oním dotyčným chodí ti dva chlápci... jak oni se jmenovali? Přece ten Američan a Němec... Já si za boha nemohu vzpomenout!), tudíž tito lidé vědí, jaké to sebou nese potíže. A takové potíže zažil i hlavní hrdina snímku, o kterém je řeč (jak jste si zajisté ráčili všimnout.....). Tento smutný muž nemůže najít Élišku (zřejmě se inspiroval tou ze mlejna) a tak se vypraví do minulosti. Jak prosté. Abychom ještě lépe charakterizovali tohoto muže, můžeme s jistotou říci, že žije ve světě plného Orbitek a velkým množstvím Wolksvagenů. Tato auta jsou opravdu všude, až se zdá, že obě firmy jsou sponzoři. Ale ano, k závěru filmu se dozvídáme, že je to pravda. A také, že s přesuny do minulosti mělo pár tvůrců problémy a pokud se toto téma zdá aktuální, tak mi věřte, že už není.... Na druhou stranu, snímek byl prošpikován tak výbornými vtipy, že mu můžeme uznat označení komedie. Tákže, shrnuto těmito slovy: na český film je výtvor nadprůměrný, ovšem scénárista/é se měl/i držet lepší dějové linie, ale vtipný je dost. A Mádl umí hrát! A dejte si pozor, až budete shánět svou dávnou lásku. Nemusí to vždy dopadnout dobře. Alespoň si vezměte s sebou do příruční tašky (kromě ručníku a buzoly) ještě králíka. Živého. Kdo ví, kdy se může hodit..... ()

sssssycak

Kéž by byl každý český film alespoň tak kvalitní, jako tento počin... to by pak bylo "jiný kafe", sledovat produkty české kinematografie ! ()

Colonist

Celým názvem: "Probudím se včera aneb Ze světa product placementu do minulosti". Mám rád snímky o cestování v čase, a tak jsem byl na tento nejnovější český pokus zvědavý. Na klasiky "Zítra vstanu a opařím se čajem" či seriál "Návštěvníci" to sice ani náhodou nemá, ale jako romantická komedie se sci-fi nádechem to pro mě bylo obrovským překvapením. Líbilo se mi to. A poměrně hodně. I když romantické komedie moc nemusím, tady mě ta romantická linie docela chytla. Mádla jsem dřív moc nemusel, ale tady byl výborný a držel jsem mu palce. Jako herec jde s přibývajícími roky nahoru (což se nedá říct o jeho bývalém parťáku Kotkovi). Zato jeho starší verze v podání Filipa Blažka mě nehorázně iritovala, je dobře, že se valná část filmu odehrává v té minulosti. Humor je tu celkem vydařený, i když vzhledem k zápletce nevyužili úplně svůj potenciál (z konfrontací Mádla s Táborským se dalo vytěžit ještě víc). Ale i tak jsem se dobře bavil. Mimochodem, vystřižené scény, které běží během závěrečných titulků, byly vystřiženy naprosto oprávněně, tak špatné vtipy tam za celý film nebyly. Vlastně by bylo lepší, kdyby nám je vůbec neukazovali, ale aspoň že je dali na konec. P. S. Kdybych náhodou někdy pořádal nějaký mejdan, pustím společnosti tenhle film a zahrajeme si hru "Dejte si panáka pokaždé, když se na scéně objeví Orbit nebo Big Shock." Po 15 minutách už budeme všichni pořádně namol :) ()

Aleee89

Na české poměry vcelku slušný film. Mádl je sympaťák, snímek mě mnohokrát pobavil nebo mi aspoň vykouzlil úsměv na rtech. Na sobotní večer, když člověk nemá nic lepšího na práci, to bylo ideální. Vadil mi product placement. Nevím, jak to čeští tvůrci dělají, ale většinou působí směšně. Někdy to bylo moc přitažené za vlasy... Ale i tak to byl vcelku příjemný jednou a dost snímek. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)