Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

aleXan

Vynikajuco rezia, Ben Affleck zasluzene berie jednu cenu za druhou. Poslednych 30min som sa v kine spotila viac ako herci vo filme:) Americania su hrdi na svoju krajinu, komu to prekaza nech to nepozera. ()

tucnakova

Na mně trošku moc amerického patosu ( americká vlajka vlající na pozadí dojemného objetí ... ?! ) a nic proti Benu Afflecovi, ale myslím, že by bylo bývalo filmu prospělo, kdyby tu hlavní roli svěřil někomu jinému ( trošku vyčníval - a přesně, jak jsem celý film tušila, opravdu on byl nejmíň věrohodný v porovnání se svým předobrazem ) - jinak vlastně dobré ( hlavně v první půli ) a napínavé ( to zas především v té druhé ) ... ()

wick

Ben Affleck je daleko lepší režisér než herec a i když jako téměř ve všech filmech podle skutečné události mnohé neodpovídá skutečnosti (např. připsaný producent fiktivního filmu, jinak zobrazený rodinný život Mendeze), film určitě stojí za vidění. ()

ZetDaElO

Neviem preco som si myslel, ze Argo bude nejaka nudna staticka dialogova spaionazna CIA propaganda, namiesto toho je to velmi zabavna hollywoodska americka propaganda o krize v Irane. Z Afflecka sa stal vynikajuci reziser, ako herec si stale drzi svoj nie prilis podareny "dramaticky" vyraz, ci skor "nevyraz." Zhrnutie: kvalitne odvedene filmove remeslo s velmi nevyraznymi hereckymi vykonmi, kde na siestich americanov zabudnete snad este pred zaverecnymi titulkami. ()

PONK

Sak to je do oci bijuca icovina Vy slepy hodnotiaci ludia. Odo dnes neuznavam oskary. Je to fraska. - ESTE furt ste nezmenili tie vysovke hodnotenia? Ze vraj filmový kritici! pche Ementi ste . . . ()

pan_ponozka

No to se podívejme na pana Afflecka, co dokázal. Nevím, jaký podíl na získání Oskara mělo zvolené Americké téma a patos, který se filmem táhne, ale u mě dobrý. Pokud děj je opravdu rekonstrukcí událostí, pak se vlastně ani o patosu mluvit nedá. Nemám ani výtky vůči Affleckovi jako k herci. Možná jeho postava neoplývá mimikou a verbálem, ale celkově na mě působil věrohodně, skoro bych řekl, že autenticky. Velmi spokojené 4 hvězdy. ()

Robopes

Při sledování to uteklo jako voda a takový filmy mám rád, protože mě zaujaly, jsem v napětí a nekoukám na hodinky. A těm dávám plnej počet. Díky Bene, na mladýho kluka fakt dobrý. A bonus v podobě J.Goodmana to už byla třešinka, zvlášť když sem nedávnou skouknul LET :-) ()

Sluti odpad!

Hodnotit samotný film, tak se zastavím někde na spodní hranici čtyř hvězd. Film je kvalitně natočený, pomalu se "zrychluje" a dostaneme se i k lehce nervydrásajícímu finále - ovšem v dospělejší "odpočatější" formě. Ben se projevil jako zručný režisér a jako zarostlý dvojník Matthew Foxe byl ve snímku celkem i sympatickým hercem. Nicméně "vhodné" načasování filmu a tendenčnost chudinek hrdinských amerických mě nakrkla takovým způsobem, že se hodnocení nemůže vyšplhat ani na ty tři. Začátek filmu a chvilka před koncem, kdy ****SPOILER**** se nejdříve dozvíme o špinavé hře USA, kdy dosadili svou figurku a posléze v pravdě hrdinské předání odpovědnosti za celou akci Kanadě ****SPOILER**** mi moc nestačí pro ovlivnění celého snímku, který je ve finále krásnou propagandou o hrdinskosti toho "normálního skromného amerického Joea" a o už trochu otravném vykreslování kohokoliv žijícího na blízkém východě jako afektovaného a hlavně uřvaného maniaka, že musí Goebbels v hrobě radostí jódlovat a načínat druhou basu šnapsu. Do toho pár oskarů, ať to vidí ze zvědavosti dostatek lidí a nikdo pak neřekne na obsazení dalšího státu ani popel. Ano, je to pěkný obětní beránek pro anti-USA pozéry, ale lepší být takovým pozérem, než nadšeným autoproktologem, kterému se při sebeprohlídce zasekla hlava ve svěrači a ne a ne ven. EDIT: A ne... po rozmyšlení jsem dospěl k závěru, že nástroji pro vymývání lidí nedám ani zbla kladného hodnocení. Jestli nějakého útlocitného američana dojalo, že chudinky děti skládají skartované papíry dohromady, tak si může doma protřidít hromadu zbytečností "MADE IN CHINA - the finest sweatshops in the world!" ()

O_Peki

Kam vleze John Goodman nemůže být nuda. A Affleck by se už v žádném případě něměl vracet k herectví. Jako režiséra ho čeká zcela jistě zářná budoucnost. ()

JaneElliot

Kvalitní a poctivý film. Výborná dobovka a pokus o realistické zachycení tehdejší íránské situace. Neotřelé a poutavé, na konec přichází i trocha "potřebného" napětí...Jediná výtka směřuje k hercům - rukojmím, jejichž emocionální napětí je na nule, a nepomáhá tomu ani Ben Affleck, který podniká riskantní a emocionálně vypjatý podnik v revolucí zmítané východní zemi podniká s lahví skotské vruce, ale zcela bez mrknutí oka...mistr nepohyblivé tváře je pravděpodobně opravdu lepší za kamerou než před ní... ()

VLADEK

Takový hezký příběh, ale filmu něco chybí a neumím to zatím pojmenovat. Ale vidím, že drtivá většina dává 4hvězdičky a na tom se myslím shodneme. Pro mě 75%. ()

Leník

Tenhle film mě přiměl najít si víc informací o událostech z roku 1979, zjistila jsem, že historické nepřesnosti ve filmu jsou, ale to mi vůbec nevadí. Fascinovalo mě, jak Affleck dokázal vylíčit tu tísnivou atmoféru, takže v podstatě od prvního záběru na demonstrující dav v teheránských ulicích jsem se cítila napjatě a stísněně až do titulků, přestože jsem od samého počátku věděla, že akce bude úspěšná. Moc dobré. Taky mě zaujalo, že z rukojmích na americké ambasádě nikdo nebyl zabit, to by mě zajímalo, jak by to dopadlo dneska. ()

david666

Kvalitní film - Affleck se opravdu v režisérské roli osvědčuje. Na druhou stranu ale musím říct, že já bych při Oscarech hlasoval pro Terapii láskou. Je možné, že zde stejně jako před třemi lety hrál fakt, že se jedná o americký příběh ve spojení s Dálným východem, což je v USA asi pořád IN. Každopádně se tvůrcům povedlo ztrvárnit 80-léta se všemi kostýmy, účesy apod. výborně. Také angažování méně známých herců) se vyplatilo a člověk se tak nesoustředil na jednu postavu. ()

tomino28

Ben Affleck to zase dokázal! Zatím mě dostal každý z jeho filmů, které má na svědomí jako režisér. Argo je strhující od začátku do konce a jsou v něm momenty, kdy se doslova zatajuje dech. Opírá se o tajnou operaci na záchranu diplomatů, která se kdysi v Íránu skutečně odehrála. A ještě desítky let po úspěchu této akce o ní nikdo ze zúčastněných nesměl říct ani slovo. Je to tak trochu reklama amerických tajných služeb, ale podstatné u tohoto filmu je to, jak se povedlo skloubit jednotlivé drobné detaily v působivý celek. ()

Raz2

Moc pěkně natočený film opepřený faktem, že se zakládá na skutečných událostech, dojem mi trošku pokazily dramatické scény ke konci filmu, které se asi v reále neodehrály, ale i tak musím říct, že Ben Affleck natočil opravdu velmi dobrý film. Hláška "Argo, fuck yourself" mezi náma slavila úspěch ještě asi 3 dny. :) ()

zodiak217

Napriek tomu, že ocenujem veľmi.autentické zábery z Iránu, inšpiráciu skutočnými udalosťami a čo najvaciu snahu sprostredkovať dane udalosti tak ako sa stali, nič z toho ma úplne nenandchlo. Bolo to take oscarovo - americké, chápem prečo táto snímka ziskala oscara. Čakal som viac a možno ani nie. Určite vsak neľutujem, že som si našiel čas pre tento film nuda to nebola i ked by som si asi mal klásť otázku čo mi vadí a ako by sa to dalo spraviť lepšie, je to len v tom,.že.to nebol môj šálok kávy. ()

gu-staff

Ještě běžej titulky a ještě mi neoschly slzy. A nedělám si prdel. Obecně nerad koukám na filmy, který mají cokoli společnýho s čímkoli muslimským, protože....(doplňte si sami), ale tohle se mne dotklo docela dost. Žral jsem to Affleckovi jako režisérovi, a - pičujte si tu jak chcete- i jako herci. Celej film mi přišel pomalej, přičemž jsem byl v podstatě od nějaký 30.minuty napnutej až do konce. A to je to, co dělá z filmu dobrej film. To, jak to s váma zapracuje. A s kym to nezapracuje, tak má holt jinej vkus...(třeba filmy typu "Sestra vazelína" apod...A hrozně moc se mi líbila atmosféra té doby, která byla vystižena skvěle. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)