Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

wowylgu313

Těch 65-70% , uvěřitelný příběh podle skutečné události s tím že se jedná o záchranu lidí ze země do země. Začalo to vše úžasným nápadem, který kupodivu fungoval. I když pár zádrhelů nastalo. Pak když došlo k přesunu už vám to nervy pěkně cupuje o tom žádná. Víceméně až skoro do konce , jen ten konec na mojí osobu byl nějak podezřele zalitý sluncem. Čekal jsem tam nějakou ztrátu, nějaké nešťastné dopuštění... Nestalo se, nevadí. I tak velmi solidní drama s bravurním hereckým výkonem. ()

Lina

Velice dobře natočený film, kde zvažuju plné hodnocení. Napětí na konci natáhl scénárista, kam až to šlo, to už vás i napadne, že si oproti realitě něco přidával ;-). ()

Hamar

Trochu nechápu tak nízká hodnocení. Ben Affleck si sice mohl odpustit pár hollywoodských kliše viz. Mendezovo chlapácké dilema, nad láhví Bourbonu, mezi loajalitou CIA a pomocí americkým uprchlíkům na vlastní pěst nebo závěrečný odlet doslova za minutu dvanáct, ale i tak natočil opětovně dobrý film a já jsem se rozhodně nenudil. K mému kladnému pocitu, přispěl i můj dlouhodobý zájem o snímky podobného ražení. Raději bych sice viděl pár ručníkářů roztřílených na cucky při zásahu Delty, ale i tak musím ocenit invenční způsob záchrany uprchlých Američanů. I když šáh určitě nebyl žádný beránek a většina Íránců za jeho vlády živořila, takové bezprecedentní porušení diplomatické ochrany, jaké nastalo při napadení americké ambasády v roce 1979, by si už nikdo, v budoucnu, neměl dovolit. ()

veverysiak

Zámerne a s vysokým percentom úspešnosti sa vyhýbam filmom natočeným podľa skutočných udalostí, ani do tohoto sa mi dáko nechcelo, ale pár detailov ma presvedčilo, výsledok je ten, že Ben ma neprestáva prekvapovať, neberiem kritiku na povrchné vykreslenie hlavných aktérov, na glorifikáciu amerického heroizmu, na idealizáciu vtedajšej politiky, alebo na prvoplánové načasované napätie, pretože dnes nevie nikto ani trt o tom, ako sa to v skutočnosti odohralo a keby aj, v tomto prípade je to druhoradé, ja som vnímal všetky spomínané nedostatky ako výsledok zámerného prístupu autorov k zobrazeniu jedného obdivuhodného počinu, čo však znamená len toľko, že si s radosťou pozriem aj ďalší Benov film, a nie že začnem hltať skutočné príbehy, takže 90%. ()

Horác

Netřeba explozí, netřeba běsných střihů. Stačí námět, ze kterého s prominutím učůrávám blahem. K tomu retro atmosféra, pocit úzkosti z obklopení nepřáteli a jako bonus ujeté nápady, jak se dostat z Íránu. Jsem plně uspokojen. ()

Zirael

Tak tohle bylo dobré. Dobová atmosféra, která byla mimochodem dokonalá, mě okamžitě vtáhla do děje. Bylo to napínavé od začátku až do konce, i když "bazarová" scéna mohla být dovedena k větší dokonalosti. Je mi celkem sympatické, že tvůrci vsadili na neznámé herce, co se týče těch šesti v Íránu. Ben Affleck je typicky nemastný, neslaný jak ve všech filmech. Argo je pro mě film, ze kterého musí být zákonitě každý američan nadšený... pro někoho, kdo bere ty jejich patriotické výlevy s rezervou, je to poctivě udělaný čtyřhvězdičkový film. ()

Rodriguess

Velmi pekne spracovana drama z Iranskeho prostredia, je sa na co pozerat! Affleck to zahral paradne. Atmosfrea priam dokonala. Super zaber ked american vidi ako sa Irančania napchávaju v Teheráne kuriatkom z KFC. ()

kreion

Thriller s nálepkou "based on true story" s tým, že tam tá nálepka nie je len na vyvolanie umelých pocitov u divákov. Veľmi dobre zvládnutý kúsok, držím Affleckovi palce aj v ďalších projektoch. 4/5 ()

pierre9

Napriek tomu, že mnohí majú predsudky už len keď vidia v obsadení B. Afflecka, tento film je skvelý. Nie je to síce čistých 5*, no bolo to vtipné a veľmi dlho aj napínavé. Každopádne, z Afflecka sa postupne stáva pán režisér, len nech mu to vydrží. V neposlednom rade oceňujem dôsledný casting, kedy sa herci skutočne veľmi podobali na reálnych aktérov tých udalostí. Samozrejme s výnimkou Afflecka. ()

StinkingPooh

Napětí od začátku až do konce, bohužel ke konci už se tlačí na pilu trochu víc a finální "hollywoodská" scéna s letištěm až zavání komičností. Ale hlavně ze začátku se člověk cítí stísněně, když vidí probíhající revoluci, zaťukat mi někdo při sledování na dveře, tak se leknu, že je to íránská garda..Snímek navíc vypadá velice dobově, což mě ještě více vtáhlo do děje a díky tomu to na mě působilo i uvěřitelněji. Co mě odradilo od 5* byl hlavně herecký nevýkon Afflecka a to již zmiňované přepálené finále. Ale jinak pěkný politicko špionážní thriller. ()

Fell_Beast

Já těm Američanům ten jejich smysl pro vlastenectví docela závidím, tohle nám prostě chybí. Nemusejí ale do nebe vychválit kde jakou sračku jenom proto, že se v ní objevily prvky vlastenectví. Sedm nominací si tento film rozhodně nezaslouží a to už vůbec ne za hudbu, zvuk a zvukové efekty. ()

papoy

Film, na ktorý som sa tešila po vzhliadnutí traileru ešte v lete, sľuboval zaujímavý príbeh na základe skutočných udalostí z prostredia tajných služieb, no nezanechal vo mne nijaký zážitok. Ako big fan SPY GAME a Bena Afflacka ako režiséra som čakala viac. Skutočnosť sa však nedá prekrútiť alebo zmeniť šťastný koniec na iný. Pri pár momentoch som sa o rukojemníkov bála, herci boli uveriteľní, časy pohnuté a nápad naozaj šialený, no na záver som sa nemohla ubrániť myšlienke, ako si CIA spravila v USA dobrú reklamu. ()

Frag

Affleck by měl už vzdát svoje pokusy okouzlovat fanynky svým jedním strnulým výrazem a radši by měl nadobro zůstat na druhý straně kamery. Protože na čemkoliv se autorsky podílí, to mění ve zlato! Tohle má zdánlivě podivnou zápletku, nijak extra dobrý herce, jenže režijně je to tak dobře zvládnutý, že to je napínavý jak kšandy!! Tak napínavej film tady nebyl minimálně od Obhájce... ()

Marchellonzo

Začátek slibný, stať filmu sice už začínala být ve své polovině nudná, ale vše zachránilo samotné, perfektně gradující exfiltrační finále, za které si ode mne film zasloužil slabší čtyři hvězdy. Už dlouho se mi v zavěru nějakého filmu tak nepotily ruce. Vcelku je Argo jedním z těch nadprůměrnějších (ale ne nejlepších) snímků minulého roku a pozornost si určitě zaslouží. 75% ()

rigby

Zajímavý příběh, velmi profesionálně natočený, ale k dokonalosti chybí ještě Něco. Je to moc chladné, bez citů, moc popisné. Divák se nemá šanci vžít do osudů jednotlivých postav. Celkově tedy 4 s mínusem. ()

gezper

Affleck opět dokazuje, že umí i v režisérském křesle (lépe než před kamerou) a zvládne ukočírovat i sám sebe (což zas v jeho případě nemusí být taková dřina). Celé to má hlavu a patu, kupodivu. protože ve vážném dramatu s prvky špionážního thrilleru jsou umně zakomponovány vtipné momenty (filmoví fandové si přijdou na své). A to tak, že to vůbec neruší celistvost a ani příliš serióznost tématu. Rýpalové tomu vytknou, že ano. Mě to přišlo jako svěží zpestření všech těch čistě temných rekonstrukcí podle skutečných událostí, beroucích se smrtelně vážně. Ale zároveň to má stále ještě kam posouvat, a protože to je kluk talentovaný, tak se těším na jeho další režisérský počin. Kde by mohl odolat opět pokušení - neobsadit se a více se věnovat režii. Konec je opravdu klasicky americky 'vše na poslední chvíli' neuvěřitelný, a tedy ho překvapivě nevěřím, nežeru, a to ani bez navijáku. I když napětí je v závěrečných pasážích vygradováno tak, jak to obvykle mají mazlíčkové rádi. Nebýt do očí bijícího zakončení, tak jsou to krásné čtyři jak vyšité. [70%] ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)