Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

Crawler-D

Civilní rekonstrukce historické události, v níž jsou všechny dramatické události zintenzivněny lacině thrillerovitými můstky. To, co čekáme, že se stane, stane se. Včetně důležitého telefonátu, který vyzvání, zatímco volaní jsou zdržováni a my nevíme, jestli to vezmou! Což popravdě víme, protože na film nejdeme s tím, jestli se to podaří, jinak to dopadnout nemůže, ale jako na sérii napínavých momentů, překážek na cestě ke svobodě. Ben Affleck je střízlivý režisér, ale Argo nemá šťávu ani náboj. Až budu mít chuť připomenout si íránskou revoluci, zvolím Persepolis. Zlatý glóbus jako by byl důkazem, že byl slabý rok. Z politických filmů ale mohli raději zvolit Lincolna. ()

enjoi

Nečekaně poutavé drama s originálním a hlavně do detailu propracovaným nápadem. Vzhledem k tomu, že jde o pravdivý příběh, tak víte jak film skončí, ale rozhodně to není mínusem. Affleck tohoto „hendikepu“ dokázal naplno využít a finále je neskutečně napínavé. Jen mi nejde do hlavy, jakto, že Affleck nedostal oscarovou nominaci za režii. 80 % ()

starbrejkr

Musím říct, že jsem se podivil, že na z traileru naprosto průměrně vypadající thriller se sesypala taková snůška oscarových nominací. Překonal jsem tedy přezíravost a hár na Argo. A výsledek? On to opravdu je víceméně průměrný thriller, jenže.....zatraceně napínavej thriller a není ona napínavost čirou náhodou jedním z hlavních faktoru thrilleru? Affleckovi tedy ta toto tleskám a kdyby ještě víc zatlačil na politickou nekorektnost (truchu ubrat na zlounství Íráncům a trochu víc rozvést, že si to vlastně Američani zavinili sami), mohlo být ještě líp. Ale i tak velká spokojenost a upřímně jsem se zaradoval, že mně tenhle typ filmu dovede ještě takhle oslovit. A Alan "Fuck Yourself" Arkin si Oscara za vedlejšáka zaslouží! ()

wohna

Svět už musí začít respektovat Bena Afflecka jako režiséra a ne ho mít pořád zaškatulkovaného jako toho herce s jedním výrazem ve tváři po celý film (ano, ani tento film není vyjímkou). Ben po režisérské stránce odvádí výtečnou práci, film od filmu je to lepší a lepší. Chápu, že ho to pořád táhne k herectví, ale snad přijde čas, kdy to přenechá lepším hercům než je on. ()

laik_60

Až teraz som si všimol, že tento film hrala režíroval ten istý Ben. :). Klobúk dole, aj keď je to poklona od Laika, ale páčilo sa mi to mam dojem, že oboje funkcie Ben zvládol dobre. Vo filme boli veľmi presne skoro až dokumentaristicky vykreslené situácie vonku (davová psychóza či na ulici, či pred veľvyslanectvom a na tržnici .... pôsobili mimoriadne autenticky. Podobne aj správanie hlavných protagonistov ich strach bolo cítiť ako stare ponožky. Troška to v závere prešpikovali všakovakými zdržiavačkami čo rozbúchajú srdce diváka ale beriem, je to súčasť filmu. S radosťou dávam filmu skvelé 4 body plus. :) ()

Pitam

Argo se vyznačuje hustou a velice autentickou atmosférou, kdy strach ze zjevné hrozby by se doslova dal krájet. Hodně tomu podle mě pomohl casting, díky kterému se na plátně objevila spousta relativně neznámých a hlavně neokoukaných tváří (vyjma samotného Afflecka, samozřejmě). Celý film je výborně zrežírován a sestříhán, osobně bych ale raději oželel ty hollywoodské nejen "hláškovací" pasáže, které asi měly za cíl zavděčit se i mladším generacím. Pohnuté události té doby jsou mnohem barvitěji a detailněji popsány v knižní předloze (kterou tímto velice doporučuji...), kde člověk zjistí, že filmoví tvůrci byli k nám divákům ještě převelice mírní... Děly se tam (a dějí) příšerné věci. Celkově mohu za sebe napsat, že se mi Argo líbilo hlavně díky té vypiplané autenticitě. Oskara za střih chápu, ale za nejlepší film opravdu ne. ()

zuzinka2

Nadprůměrný thriller, místy zábavný místy velmi napínavý. Chápu, že z něho bylo americké publikum nadšené, ale já bych mu i přes moje pozitivní hodnocení Oscara nedala, protože v roce 2012 určitě vznikly i lepší filmy. 80% P.S.: A těším se na další film, který bude B. Affleck režírovat. ()

C0r0ner

Jak je Affleck špatný herec, tak je skvělý režisér. Samozřejmě musím k dobru připočíst fakt, že se jednalo o příběh podle skutečné události, což na mě vždycky platí, ale i tak to bylo parádně natočené a několik desítek minut dokonce neuvěřitelně napínavé. Prostého člověka samozřejmě potěší i solidárnost ostatních, která se tady ukázala v úžasném světle. 90% ()

danecek24

70. Zlatý Glóbus za rok 2012 - Cena (2) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší režie - Ben Affleck + nominace (3) - Nejlepší herec ve vedlejší roli - Alan Arkin, Nejlepší scénář - Chris Terrio, Nejlepší hudba - Alexandre Desplat ()

Pedrousek

Určitě jeden z nejlepších filmů, na kterých jsem za poslední rok byl. Nemám v zásadě co vytknout. Celý film ještě podtrhuje fakt, že byl natočen podle skutečné události a hlavně mě dostalo na konci to srovnání, jak vypadali ti skuteční lidé v porovnání s herci - výborné! ()

Gaaron

Tak jo, Bene, koupil sis Oscara za štěněcí očička a sexy plnovous a teď se zas vrátíme ke scénářům pro diváky, áno? ()

Wormboy

Tak tak....toto bolo veru naozaj dobre. Affleck ako reziser nam dozrieva z filmu na film (co sa zial neda povedat o jeho hereckych kvalitach), precizne a zo subjektivneho pohladu aj dobovo verne prezentuje velmi zaujimavy pribeh, o ktorom som nemal paru, ze sa niekedy skutocne stal. Typicky hollywoodsky zaver s tlieskanim a potlapkavanim po pleciach nebol sice nevyhnutny, ale tak na druhej strane, Oscara si bolo treba niecim zasluzit ;) Ze by vsak islo o najlepsi film roku 2012? S Akademiou sa opat raz asi nezhodnem, ako tomu je uz poslednych par rokov. ()

zette

Film jakoby natoceny na zakazku, ktery ma v Americanech zase probudit jejich pychu a hrdost k narodu. Tohle jde mimo me:-). Snimek samotny neni nicim vyjimecny, natoz aby ziskal tri Oscary. Malo napeti, malo akce, bez emoci, prumerni herci. Zrucna rezie a slusna dobova atmosfera. Nicim vyjimecny film, na ktery se urcite uz nikdy nepodivam. ()

Pajky3

K závěru své výzvy jsem si vybral film oceněný Oskarem za rok 2012. Ben Affleck už mě minule ve Městě přesvědčil, že když nastoupí za kameru a i před ní, tak to může fungovat. Sezval si okolo sebe sestavu, ze které znám většinu herců ze seriálů (Cranston, Chandler, DuVall nebo Welliver). A začalo se natáčet. Myšlenka natočení filmu je fajn, napětí je taky solidní. Ale úplně dokonalý to není, v mých očích Ben nepřekonal Město. Otázkou tedy je, vážně to bylo na Oskara? Uvidím, co budu říkat, až se podívám na spolunominované. ()

PROCESOR

Tak se sluší a patří uznat, že zachycení dobový atmosféry je autentický. Co je škoda, že i kdyby nešlo o skutečnou historickou událost, ale o vymyšlený příběh, tak stejně víme, jak to skončí. Z mé strany se nejedná o spoiler, ale o fakt na který sem poukazoval v komentu o hororu http://www.csfd.cz/film/371509-pod-zemi/ , že i horory končí happyendem, tak je to vážně divný a něco je špatně. Nějak sem nepochopil postavu maskéra co dostal Oskara za Planetu opic. Jsem myslel, že je namaskuje tak, že budou k nepoznání a vytvoří se jím předem nová identita. To, že zvedá telefony v USA, nechápu..Nicméně na konci se dostavil napínáááák a já se s chutí nechal vtáhnout do děje a strachoval se s hrdiny na letišti při kontrole. Ben jako řežisér umí a určitě ještě o něm uslyšíme. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)