Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

Aljak

Dlho som sa tešil, keď si tento film konečne pozriem a musím povedať, že som sa tešil oprávnene. Mám rád filmy podľa skutočnej udalosti, obzvlášť keď vypovedajú príbehy, ktoré spôsobili vo svete obrovský ohlas. 444-dňová rukojemnícka dráma v Teheráne k takým príbehom určite patrí - no a obzvlášť spracovanie námetu šestice amerických "utečenctov", ktorých prichýlil kanadský veľvyslanec. Určite to bolo vo filme trošku zveličené pre lepšiu dramatizáciu, ale napriek tomu to zostáva príbehom, ktorý napísala samotná história. Veľa ľudí považuje tento film za tendenčný a propagandistický, ale nemyslím si, že by to bolo až tak veľmi vzdialené skutočnosti. Bena Afflecka chválim, opäť raz dokázal zažiariť (verím, že nie posledný krát). ()

Jonash87

Ben Affleck výborně! Strhující režie, výborná kamera, chytlavě napsaný scénář podle Mendezovy knihy, kvalitní hudební doprovod a více než slušné herecké výkony, kupodivu i samotného Afflecka. Nepochybuju moc o tom, že některé scény byly pro film natočeny krapet efektivněji (vše podstatné vycházelo tip ťop), ale hutná atmosféra se nedá snímku upřít. Pro mě na pomezí 4 a 5 hvězd, po druhém zhlédnutí jsem volil variantu vyšší. Nominace a následný zisk Oscara zasloužený. ()

zbyshek

Nedivím se, že Argo získalo 3 Oscary. Velmi kvalitní snímek vykreslující situaci v té době. Ben Affleck ukázal opět své kvality jako režisér, o hereckým výkonu bych taky nehovořil zle, hodnotím ho velice dobře, ale řekl bych, že Ben by se měl držet už spíše režírování. Film vás velmi rychle vtáhne do děje a pak už jen s napětím sledujete, jak to všechno dopadne. 80%! ()

Necron

usa maji urcite tajne ministerstvo pychy a hnoje a ted poverili afflecka, aby tupym spoluobcanum znovu poradne namasiroval ega. jedine co tady je pozitivniho, jsou scenky jak si s goodmanem a arkinem delaji prdel z hollywoodu napr. "vsichni tam lzou" atd. a cele to hned umlati (behem celeho filmu) tim, ze pouziji vsechny klasicke hollyshit postupy, klise a velkokyce az to smrdi tak, ze si clovek musi rvat vlasy (pokud jeste nejake zbyly z podobnych "filmu"). vitezstvi, americke vlajky, stastne setkani s rodinkama, vyhlasovani vitezu, rozdavani medaili, paneboze! kdo se na to ma porad divat? tak jednoduchy a tupy scenar + provedeni je az k nevire, zvlaste vzhledem k mistnim hodnocenim. ikdyz musim uznat, ze nektere momenty a herecke vykony byly technicky provedene vyborne, nicmene na celkove dobry rating nestaci. historii do detailu zkoumat nehodlam, ale spis bych rekl, ze to mohlo byt maximalne inspirovano skutecnymi udalostmi nez rekonstruovano podle skutecnych udalosti. naposledy jsem se presvedcil, ze ty smesne sosky nic o kvalitach filmu nerikaji a nikdy nic rikat nebudou - neni to nic vic nez show vyhajpovanych figurin, platicim oveckam. ()

Lischai

"Argo, fuck yourself!" Zábavný thriller našlapaný napětím, skvělým konverzačním jiskřením a děsivými Iránci. Není to zrovna film, který by přispěl vzájemnému pochopení západní a východní kultury, ale je to ten nejlépe namíchaný koktejl napětí, humoru a vážného přesahu, jaký jsem za poslední dobu viděl. ()

Martin741

Aj ked Bena Afflecka vobec nemam rad, treba logicky uznat, ze ako reziser proste vie, ako natocit slusny a kvalitny Film. Scenar je vyborny : tajna operacia na zachranu 6 ludi, ktora sa odohrala po Iranskej Islamskej Revolucii 1979. Film ma od zaciatku slusne tempo, pribeh divaka rozhodne nenudi, k tomu aj hudba Desplata bola vynikajuca. Ako herec Affleck zase predviedol akurat tak velke hovno, ale ako reziser ma rozhodne na filmarcinu. To uznava aj taky mentalny invalid ako som ja. Aj ked sice na zaver bolo par klise- letenky, samoucelna akcna scena -- vzdy je lepsie s klise zacat ako koncit, ako hovoril isty maestro. 76 % ()

Wiikii

Až na ty vojáky co se hnaly za tou šestkou američanů na letišti, co mě moc nezapadalo jinak do skvěle podaného příběhu založeného na pravdivé události. Tak mám chuť si i přečíst knihu o téhle akci !! ... HODNOCENÍ: 85% (4*) ()

SallyZen

Argo, fuck yourself. Naprosto skvěle natočené drama podle skutečné události s výborným scénářem a také Affleckovou režií. Já ho jako herce nemám rád. Zhnusil se mi v Daredevilovi a jestli ho obsadí jako Batmana tak budu dost zklamaný. Ale jeho režijní um musím vychválit. Zde se mu to velice povedlo a jelikož jsem tuhle kauzu neznal, tak jsem netušil jak to dopadne. Snímek není ani tak založen na hereckých výkonech, jako na tom příběhu, ale Arkinovy chvilky slávy před kamerou prostě musím zmínit. Celkově se mi to líbilo hodně a Oscar je zaslouženej. 90% ()

johny89

Ben Affleck nebyl nijak dobrý herec, ale o to více mě překvapuje jako režisér. Tento počin se mu opravdu povedl a myslím, že naprosto zaslouženě získal Oscara. Téma bylo velmi zajímavé a dokonce postavené i na reálné předloze, což mě vzhledem k tématu docela překvapilo. ()

rakovnik

Uff, na konci Ben Affleck možná až příliš přitlačil na pilu, nicméně celkově je film minimálně zajímavou výpovědí, ač tedy ne úplně historicky přesnou. Scénář je inteligentní a přes délku filmu pobavil i dodal slušnou dávku napětí. Nevím, jak je to u filmařů, ale u mě rozhodně nejvíce bodovali producenti :-) ()

Streeper

Film, který splnil všechna má očekávání. Posledních 45 minut ve filmu, pro mě bylo mučení (v tom nejlepším slova smyslu). Byla jsem napjatá a vše jsem to prožívala s ostatními. Tenhle film má vše, co se od filmu má čekat. Radost, napětí, akci, drama. Poukazuje na to, co je jeden člověk schopen udělat pro dalších 6 lidí. Skvělý film. Ben Affleck jako režisér je pro mě špička, jako herec není na vrcholu, ale v tomhle filmu byl úžasný. ()

MrPierc

Írán a jeho fanatismus, který se začal ve velkém probouzet právě po roce 1978, se otočil s nenávistí směrem k USA. Chtěli samostatnost, chtěli nezávislost, ale místo toho se to opět změnilo v diktaturu a náboženský fanatismus. Pašování lidí z Íránu muselo být extrémně nebezpečné a náročné. Kdokoliv byl bílý a neklaněl se novému režimu, byl podezřelý. Nepříjemná atmosféra strachu. Celkově film potěšil hlavně výpravou, lidskostí a fanatismem Íránců. Nijak přehnaně líbivé ani cool. A i když je to jen film, tak mi jasně dokazuje tu arabskou zlobu, hádavost, podezřívavost a náboženskou šílenost. Myšlení, které se u nich zastavilo ve středověku. Uběhlo 40 let a stále se jich západ bojí. Měli už dávno postavit ochrannou zeď. Ať si tady každý mluví o demokracii jak chce, ale Arabové do Evropy a na Západ nepatří. Jsou nepřizpůsobiví, netolerantní a ve jménu Alláha vám uříznou hlavu nebo odpálí bombou u přechodu = verbež. ()

bourec

I když žánrově dost vzdálený mýmu oblíbenýmu okruhu,tak film je to vážně dobrej.Natočený na jedničku,což potvrzuje,že Affeck se spíš začíná nacházet za kamerou,než před ní.I v tomhle svym filmu nehraje nic moc(což ale ve filmu Město neplatilo),ale jako rejža odvedl fakt skvělou práci.Prvních zhruba třicet minut je napínavej rozjezd,sledujeme události v ˇIránu,pak ale film trochu přibrzdí,což byla docela škoda,ale netrvá to dlouho,a pak už se děj rozjede.Poslední půlhodina,ač by člověk prohodil,že nijak bohatá na události,tak atmosféra by se dala doslova krájet.Nechci tady hodnotit,zda ocenění je ve správnejch rukách,ale film je to dobrej.80%. ()

Nach

Drama, které si pohrávalo s mými nervy jako kačer Skrblík s dolarovými bankovkami. Ben Affleck je skutečně profík, jak po režisérské, tak herecké stránce a nic mu zde nemohu vytýkat. Tohle prostě byla dramatická Íránská jízda minutu od minuty napínavější. Přesto ale k tomu vrcholu kousíček chyběl. 80% ()

Attta

Snímek se kterým je to jak na houpačce. Chvílema jsem měl pocit, že hledím na něco nového a nadprůměrného, pak přišlo pár scén a výkon šel dolů, a tak to šlo po většinu filmu. Musím říct že jsem vůbec nevěděl co od snímku čekat a myslel jsem si že to bude pořádná nuda, ale docela jsem se i bavil a musím uznat že mou pozornost si tenhle film určitě získal. Možná to chtělo zapracovat na tom jak bude film prezentován a jemně doladit scénář a byl bych schopen dát lepší hodnocení. Potenciál to mělo obrovský, většina z něj však přišla nazmar. ()

joker.george

Z hlediska režijní tvorby se jedná asi o nejzdařilejší Affleckův počin, který právem získal Oscara, ale k srdci mi nejvíce přirostla jeho prvotina, možná i proto, že to nebylo tak sebejisté, což dané látce perfektně sedlo. To jsem lehce odběhl od tématu, nicméně můžu Argo doporučit, jako působivý snímek, v mnoho aspektech nadprůměrný, který se vyplatí nepřehlížet... ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)