Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

Tommass95

Začátek parádní a pak dlouho nuda a nazávěr slušný konec. Podtrženo a sečteno slabé 4* - o Argu se mluví jako o žhavém kandidátu na Oscara, ale já bych mu ho nedal, nicméně chápu, že film pojednávající o záchraně američanů, který je více méně bez chyb nadchne americké kritiky více, než třeba Atlas mraků, Temný rytíř povstal nebo Hobit... ARGO FUCK YOURSELF ! ()

O.Peta

Ben Affleck ještě jako režisér stále prochází vývojem. Pokaždé sází na trochu jiné karty. V tomto případě z velké většiny na filmařinu a svůj potenciál za kamerou. Ať už je jeho rukopis pro mě zatím ne úplně čitelný, tak je to pokaždé velmi zručně odvedená práce a na vytvoření si vlastního JÁ má ještě dost času a jsem zvědav, kam se bude ubírat dál. Při závěrečné scéně na letišti jsem doslova trnul a běhal mi mráz po zádech. [Kino 2012] 80% ()

GodComplex

S cenama za nejlepsi film a rezii roku bych se sice kapku krotil, ale fakt je, ze Argo je zatim nejlepsi film Bena Afflecka a to hned ze 3 duvodu. a] Rozjezd sice trva, ale postupne vede do finale na letisti, ktere je skutecne napinave. b] Hraje mu k tomu Alexandre Desplat, ktery uz sice byl i v lepsi forme, ale z letosnich ponekud nestastnych oscarovych moznosti je tenhle strednim vychodem ochuceny soundtrack zrejme nejlepsi. c] A naprosto klicovy duvod na zaver - snad poprve v historii mi Ben Affleck nevadi ani jako herec. Mozna je to tim, ze jeho postava vlastne ani moc nema co hrat, mozna mu pomaha maskovani kamene tvare pod fousy, ale sem se hodil a vubec nerusil. Fakt, ze je to podle skutecne udalosti uz je jen tresnicka a Argo je pro me nakonec pomerne prijemne prekvapeni. 7/10 ()

cervajzik

Mám z toho tedy velmi smíšené pocity. Až bolestná je přítomnost některých vyloženě hloupých dialogů, které zbytečně filmu ubírají kvalitu zrovna v těch nejvíce vypjatých okamžicích. Stejně tak mě zklamala přítomnost několika neskutečně laciných scén, které doprovází především závěrečnou půlhodinku. Alespoň co se týče herců, tak k těm nemám co dodat, z tohoto pohledu je film bezchybný. I přes nepříliš pozitivní komentář ty dvě hodiny utekly velice rychle a celkově je to takových 75% . ()

numi

Divácky vřelé, technicky bezchybné, tak akorát vážné i humorné. Velká škoda jen toho, že Affleck do filmu nezapracoval více akce a Jeremyho Rennera, pak by trumfl i předchozí Město. ()

Macejko

Podceňoval som, odmietal som, odkladal som... ale nakoniec som si Argo predsa len pozrel. A bol som viac než príjemne prekvapený. Lahodný scenár (do ktorého mierne nepasuje iba nevýrazný hlavný hrdina), vychutnávkoví herci vo vedľajších úlohách (Cranston, Goodman, Arkin) a v neposlednom rade krásne čisté režijné remeslo. Poňať politicky ladený námet ako napínavý dobrodružný thriller evidentne nie je každého šálka kávy, ale mňa to sakramentsky bavilo a s čistým svedomím to môžem označiť za zatiaľ najlepší Affleckov počin. Nie je to dokonalé, ale čo sa diváckeho naplnenia týka, dal mi tento film viac, než Gone, baby, gone alebo Mesto. ()

Tirion

Argo je především strhující, bez hluchých míst a jde tvrdě za svým. Herci jsou pro své role výborně vybrání a myslím, že všichni ať už hvězda nebo ne, plní úžasně svou úlohu. Co je však hlavním hrdinou filmu, to je atmosféra, která je Affleckovou režií vykalibrována tak, že občas balancuje skutečně na hraně únosnosti. A právě dokonalost tkví v tom, že ten balanc režisér vždy udrží. V zádech se skvělým scénářem se tak takhle parta dotýká nebes ;-) ()

ABLABLABLA

Souhlasím s tím, že to není nic zase tak extrémně úchvatného, viděla jsem daleko více mnohem lepších snímků, to ovšem neznamená, že si těch 5* nezaslouží, protože podle mě to obsahovalo vše, co mělo a navíc mě snímek i překvapil. Ben Affleck se nám začíná rýsovat jako značně lepší režisér než herec - ne že by mu hraní nešlo, ale nijak prvotřídní ty výkony taky nejsou. Za to, co se těch tří filmů, co natočil (ten kraťas tu nezahrnuju), tak ještě jsem sice neviděla Gone baby gone, nějak mě to minulo, ale co se týče The town a Arga, tak mu tleskám a zároveň radím, aby točil a režíroval další filmy - to mu jde, ale aby už sebe neobsazoval do hlavní role. Jinak ta scéna na letišti byla asi nejvíce nervy drásající z celého filmu a pořád jsem čekala, že se něco zvrtne a že to nestihnou, stihli a tak si mohl Mendez zasloužit to vyznamenání. Myslím, že ten Zlatý glóbus si snímek vysloužil právem. Velké plus dávám za autentičnost (hlavně co se týče kamery) a to, že se člověk dokázal vžít do dané doby a pocitů postav. ()

vorheese

Pane Íránčan, my vás nemáme za blbce. Samozřejmě, že filmové plákaty jdou zfalšovat, reference ministerstva kultury jde zfalšovat, letenky jdou zfalšovat a falešný pas vám dneska vyrobí dítě na hodině pracovních činností. Ale my jsme opravdu kanadští filmaři a na důkaz toho vám předávám poslední, tentokrát nezpochybnitelný a nezfalšovatelný důkaz - papírovou vizitku. ()

blackrain

Ben Affleck je mnohem lepší režisér než herec. Jen tak dál, protože tenhle člověk má talent od boha a nebo prostě ví jaký trumf má vytáhnout z rukávu. Velmi poctivě odvedená práce a to tak, že jsem nepostřehla historické nepřesnosti, protože mojí pozornost poutalo něco úplně jiného. Film je velmi působivý. V některých momentech mi nebylo dobře po těle. V závěru jsem si málem okousala i nehty na nohou. Tenhle příběh asi z hlavy jen tak nedostanu. Plným právem si zaslouží pět hvězd. ()

kaylin

Jsem velmi rád, že si Ben Affleck ještě poměrně brzy uvědomil, že není tak dobrým hercem, ale že by mohl mít nadání na jiné profese ve filmovém byznysu. Již v roce 1998 zjistil, že má talent na scénáře, protože spolu s Mattem Damonem získal Oscara za scénář k filmu "Dobrý Will Hunting". Co překvapilo asi celý svět ještě trochu víc, to byla skutečnost, že Ben je skvělý režisér. Dokázal to hned prvním filmem "Gone Baby Gone", ještě více pak zazářil snímek "Město", ale asi nejvíce, když se konečně vydal z města i jinam, překvapil kritickou i diváckou obec filmem "Argo". Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/argo-2012-85.html ()

Alementina

4,5* Ma to atmosferu, tu bezpecnostni kontrolu a zaverecnou honicku si mohli ale filmaři ušetřit, pusobilo by to víc lidsky a ne z toho udelat na závěr takový akčnák. Hodně se mi líbily scény, kdy na ambasadě ničily dokumenty. BEn byl hereckjy ok, ale minimalne nominaci za rezii by si zaslouzil. ()

Kaluž

„Argo fuck yourself!“ Ben Affleck je borec. Po detektivním thrilleru a akčním 'heist' výplachu si tentokrát střihnul čistou špionážní žánrovku (se špetkou úsměvného humoru) a opět mu to vyšlo na výbornou. Precizní vizuál, velmi slušný výběr hereckého obsazení a napětí, které vás v závěru rozkrájí. Plný počet nedám za okaté a možná i zbytečné scénáristické berličky, které mají vyšponovat divákovy nervy k prasknutí (potvrzení letenek na terminálu nebo zvednutí telefonu ve studiu "na poslední chvíli"). Dobová rekonstrukce je na výši a snese srovnání i s takovým majstrštykem jako je kupříkladu Baader Meinhof Komplex. Jeden z nejlepších snímků letošního roku. „I makak se naučí režírovat za den.“ (že by jemná reminiscence na Daredevila?) ()

italka63

Velmi slušně natočený film o osvobození šesti amerických rukojmích z Íránu, kteří našli azyl na kanadské ambasádě v bouřlivé době, kdy šáh Réza Páhlaví utekl i s manželkou - která byla mimochodem solidní číslo- a narvaným letadlem státního pokladu do USA, kde se léčil z rakoviny. Moc přebral ajjatollá'h - a další veselo, nastala pro změnu diktatura náboženství, tudíž normální iránčané měli vcelku problém se v tom sami orientovat, což byla živná půda pro spoustu fanatiků. A do této doby nás zavádí Ben Affleck a dlužno podotknout, že ne vůbec špatně a je chvályhodné, že se rozhodl tuto akci zfilmovat.Slušné a slušné čtyři hvězdy. ()

Maq

Všiml jsem si, že Affleck-herec je tady hodně kritizován, tak je to asi hvězda. Mně nevadil; kdybych byl v nějaké íránské sračce a měla mě z ní vytáhnout BISka, doufal bych, že pošlou Afflecka. A nevadil mi vlastně celý film, akorát že mě nechal v klidu. Pokládám za chybu, že příběh si málo všímal těch šesti civilů, kteří se svými emocemi a slabostmi byli v průseru, a namísto toho analyticky rozebíral práci profesionálů, kteří emoce mít nesmějí. Výsledek je podle toho poměrně chladný. ()

movieband

Affleckovi patří Glóby s Oscarem právem. Koulervoucí napětí, precizní filmařská práce z Affleckova režijního postu a působivý děj z Arga dělá rozhodně divácký zážitek, který stojí za svůj čas. Director's cut. 85% ()

scroochy

Nějak jsem nepochopil, proč je v zahraničí ten film tak vynášenej do nebes. Těšil jsem se dost, předchozí Affleckovy režijní počiny zbožňuju, ale film je bohužel průměrnej... Retro atmosféra sice fajnová, ale jinak nuda bez napětí, která kromě úvodní scény útoku na ambasádu nemá čím zaujmout. Velká škoda. [Dublin] ()

Philcze

Affleck zdatně střídá komediální scénky z Hollywoodu a drama z Iránu a překvapivě se mu to velmi daří. Řemeslně jistý a herecky přesvědčivý thriller, který si při správném rozpoložení zkrátka nelze neužít. Vše sice jede pečlivě podle šablony, ale všechny jednotlivé stránky fungují naprosto bez problémů a právě proto je Argo pro Američany zatím Benův opus magnum. Film roku ne-e, ale solidní kombinace Bowfingera s Mnichovem? Určitě. 80% P.S. Affleck má k dispozici asi největší zástup průměrně známých herců ever aneb "všechny tyhle ksichty už jsem někde viděl". ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)