Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

venca163

Celej film všichni tak trochu sedí na zadku a žvatlaj o tom, jak je to nemožný...a nakonci sednou do letadla a odletí. Jako nechci zlehčovat tu situaci, jenom se ten scénář moh ještě vyšperkovat - aby 4/5 filmu nebyly o strachování se, jakej je to hroznej hard core a nemůže to nikdy vyjít a poslední 1/5 filmu - tedy záchranná akce - nebyla vlastně banální scéna, ve který na ničem z předchozího (nutno dodat dost lejm) plánování nezáleželo a celý se to redukovalo na sled uf-tak-to-bylo-fakt-vo-fous hollywood™ událostí. Hlavně, že měli všichni fakt dobobý zvonáče a ulice byly plný Fordů Pinto (který většinou ani nehořely). #takovýSlabšíVrtětiPsem (65%) ()

KR4T4S

V podstatě klasický americký opěvný film o US trpitelích a hrdinech, ale není to tak šíleně násilně podané, je tam plno dobrých myšlenek, není to jen vyloženě prstem ukazující na "ty zlé" (scény v USA násilí na Íráčanovi, protože jeho národ drží US rukojmí vs. scéna na Velkém bazaru Kanaďan nebo Američan - je to jedno, protože "mého syna zabila americká zbraň.") Potěší plno známých tváří, napětí, Affleckův nejsoustředěnější výkon a hlášky postavy Aarona Arkina (tipuju, že už jen ty hlášky mu vystačí na nominaci na plešouna nebo glób, další tip na nominace film, režie a scénář), méně už to, že mi na těch 6 skrývajích vůbec nezáleželo - aspoň 4 z nich mě zajímali pouze jako herci (DuVall, Donovan, Cochrane, Bishé) - v tom vidím jeden z hlavních úrazů filmu, druhým je pro mě stejně nezáživná linie syna a manželky. 65% a jestli ty nominace fakt budou, ať zůstane, prosím, jen u nich. ()

Lukoboss

Ben Affleck - herec je takovej normální, průměrnej a celkem nevýraznej člověk, zatímco Ben Affleck - režisér si zaslouží pozornost, protože jeho filmy mají hlavu a patu a hlavně určitou dávku kvality. Tady si vzal do rukou náročný téma, se kterým bylo potřeba pracovat hodně opatrně. A musím říct, že se to povedlo, protože nechyběly silný momenty, akce a střih nebo naopak dlouhý záběry a zamyšlený pohledy, a to ve chvíli, kdy to prostě bylo potřeba. Velikým plusem je pak závěrečný porovnání dobových fotografií a aktuálně natočenýho snímku - je vidět, že si dal pan režisér nemálo záležet. A to se cení! ()

kenkaku

hele na rovinu, žádná trága to není. Buď mi styl režie co provozuje Ben Affleck sedí, nebo to fakt není ztracený případ. Vše tak nějak funguje a okořeněné faktem, že se to jako opravdu stalo filmu svědčí. Je to napjaté tak akorát a ve vteřin když začnu mít pocit, že se moc plká nastane střih a hned se něco děje. Film mě prakticky vytočil jen jednou (nebo řekněme jednou a půl :)) a to když 2x za sebou celkem lacině rejža šrouboval napětí (auto nestartuje, letadlo roluje na ranvej až jako druhé...) i když to bylo úplně zbytečné. I tak všichni chápou, že je to o prsa a strhávat děj ještě okatýma berličkama jako jsou tyhle (a ještě hned v závěsu) je už prostě moc na krev. Následně jako bonus to vše korunované strhující honičkou letadla a několika aut zcela popírající logiku... Prostě když vím, že dopravní letadlo se odlepí od země při cca 300km/hod a na záběru s ním jede souběžně průměrný armádní střep (co je rád, že udělá stovku) a nějaké dvě policejní popelnice tak je mi mdlo a smutno. A hodně. Prostě houpat trochu ano, ale jakmile je to přes únosnou mez, už se vám při tom poblinkám... ()

Sdoom

No někteří píšou, že Ben Affleck není dobrý herec, ale v režisérském křesle je dobrej. S prvním se nedá než souhlasit, bohužel ale nezastávám ani druhé stanovisko. Dobrý byl začátek, řekněme prvních 20-30 minut. Ale pak? Vždyť to bylo ploché a napětí minimum (určitě se dalo vytvořit mnohem víc i přes fakt, že člověk ví z historie, jak to dopadne). A pokud měl být napínavý ten závěr, tak nebyl, klasické klišé jak někdo něco "překvapivě" na poslední chvíli nestihne. Nominace na Oskara evidentně udělena jen za zpracované téma. (HD, orig.) ()

Maynard.

Oskarová podívaná, sice teda ne uplně v kině, ale i tak příjemný pokoukáníčko. Pořádně teda napínavej kousek. Od úvodních titulků, které se velice, velice vydařily (ve zkratce popsány historické události Iránu) až po uplný konec. Konec je teda napínavej jak zvon :o). NA filmu se mi líbí, že mi celkem srozumitelně ukazuje to, jak to fungovalo (dovolím si tvrdit stále funguje) v této zemi, kde bys jen těžko hledal jakýkoliv náznak svobody. Každý film, který je podle pravdy je už tak nějak předem ocejchován tím, že to prostě dobře dopadne, i tady mi bylo hnedka jasný, že se ta celá operace povede. Ale i tak hodně zajímavý sledovat. Nikdo si asi neumí představit být vězněn jako rukojmí v této zemi, kdy nevíš dne ani hodinu. Docela mě překvapilo, že všechny rukojmí byli nakonec propuštěni. No, tahle lokalita je a rozhodně i navždy zůstane pro mě nedotčenou. Co se týče oskara, tak bych asi i souhlasil, ale u mě to stejnak vyhrál celkem na plné čáře Django. Tohle si ještě asi někdy pustím, ale rozhodně na to nebudu nikterak pospíchat. ()

danca044

Takhle dlouho mě žádný film nezaujal. Argo mě mile překvapil a po celou dobu jsem sledovala děj s napjatými nervy. Ben Affleck odvedl opravdu skvělou práci a film nemohl být lépe natočen. Do poslední chvíle jsem nevěděla, jestli bude mít film šťastný či špatný konec a oddechla jsem si, až když bylo jasné, že se všichni bezpečně dostali do Ameriky. Tenhle film si určitě budu dlouho pamatovat a každému bych ho doporučila. ()

Heraldika

To je TEN film, jeden z nemnoha, kvůli kterým tak ráda chodím do kina. Napínavý, skvěle natočený i odehraný, svižný a chvílema velmi vtipný. ()

slovan1

Hodně příjemné překvapení. Od Arga jsem si sliboval dvou hodinovou nudu. O to příjemněji jsem byl překvapený po dodívání. Argo je skvělý dramatický thriller, s dobovou atmosférou a dobrými hereckými výkony. Je podpořen padnoucí hudbou a emocemi. Ony ty dvě hodiny utekly jak nic a po skončení jsem pociťoval z celého příběhu fajn pocit. Těch mých 5 hvězd si Argo 100% zaslouží. ()

LuciusWlk

Popravdě jsem nečekal, že mě tento druh dramatu udrží v pozornosti déle jak třicet minut. Jenomže, Affleck výborně zrežíroval a ještě lépe zahrál a já prostě musel vidět, jak se to cele semele. Příjemné. I když Hallywoodský nadnesené, ale vůbec né špatné. ()

civrss

Silně natočený snímek, nad kterým musí divák přemýšlet. Ben Affleck Argo natočil velmi příjemně, řekl bych nenuceně a bez zbytečných srdcervoucích "amerických" scén, které opravdu nesnáším a klidně díky nim film potopím. Přehnaný amerikanismus mě vysloveně vytáčí a rejža se mu tady úspěšně vyhnul. Při scéně na letišti mi herzna bouchala jak o život, tudíž bych byl pokrytec, kdyby se mi film nelíbil jen proto, že získal Oskara a proto je to "americká sračka". ()

ZkuKol

Ben se proste rozhodl, ze zacne tocit filmy prochlapy, co umi jist vidlickou a nozem. Silny pribeh, precizni davka akce, napeti i emoci. Zensky element,jasna motivace hrdinu, remeslna zrucnost, poctivy scenar a jasny konec i vyzneni. Zadny laciny pokusy o art, zbytecne ukecane sceny, preplacany vizual ci prestrelena vyprava. Proste poctiva porce, kterou si dobre pamatujeme a urcite si nekdy dame znova a tesime se na dalsi nasup. Jeste tomu chybi dobrousit hrany, obcas opustit vyzkousene sablony, ale jsem si jisty ze se toho brzo dockame...80% ()

insurgentes odpad!

Proč v Americe nejsou státní převraty? Protože tam nejsou americké ambasády. A tenhle film je tak blbej, že se ani nesnaží skrývat nebo překrucovat aroganci, s jakou amíci všude, kam se naserou, prosazujou svoje zájmy. Přitom ale, jestli jsem se dobře díval, měl bejt ten "agent" v podání Afflecka asi něco jako kladnej hrdina? Filozoficky vzato teda o hovně. A děj, nebo akce, nebo nedejbože napětí? Ha ha. ()

OughJay

O co je Dr. Jekyll Ben Affleck na režisérské stoličce přesvědčivější, o to je Mr. Hyde Ben Affleck topornější před kamerou. Ten člověk jednoduše nikdy neměl být hercem a tuto tezi mi potvrzuje každou svou další rolí. Vedle něj by snad na plátně působil obstojně i pařez z lesa. Jako režisér si ovšem vybírá seriózní témata, má jasnou vizi jak je ztvárnit a zatím každý jeho počin byl hoden posbírat po světě spousty trofejí, Argo nevyjímaje. Jakkoliv se pak skutečné události liší od těch, které jsme mohli vidět zde, žádnou křivdu to v divákovi neprobudí, neboť Affleck jakoby přesvědčil, že lepší kompromis nebyl v rámci zachování hollywoodského rázu možný. Argo mě uspokojilo jak po stránce filmové, tak po stránce historické a dokonce ve mě probudilo zvědavost v další Affleckovy režisérské plány. Lester Siegel: "If I'm doing a fake movie, it's gonna be a fake hit." ()

Arkanoid

K postavám si žiadne pevné puto nevytvoríte. Tvorcovia sa sústredili na stvárnenie skutočnej udalosti, preto charaktery zjavne nijako neprikrášľovali. Z hercov zaujal Ben Affleck imidžom a duo John Goodman & Alan Arkin aj herectvom a hláškami. Námet - realizácia záchrannej misie vďaka točeniu neexistujúceho filmu si ľahko nájde divákov. Dej plynie prirodzene až do nástupu do lietadla, odvtedy je už len hollywoodsky, ale aj tak to filmu prospieva. Réžia výborná, kamera tiež poteší. Argo si Oscara určite zaslúžil. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)