Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

Lukin413

Jako fanoušek původního muzikálu jsem si filmovou náramně užil. Všichni herci byli vynikající, přesto je třeba vyzvednou jednak Anne Hathaway, jejíž interpretace písně I Had a Dream mi téměř vehnala slzy do očí, a druhak i Eddieho Redmayne, který je pro mě největším překvapením filmu. Jeho Marius napůl šílený žalem v závěru byl vrcholem filmu. ()

hobbitko

Hugh Jackman is to die for...Pro tuto roli ani nepotřebuje obličej, odehrál by Valjeana levou zadní pouze hlasem. Obvykle muzikály nesnáším, ale občas se objeví výjimka, která mě posadí velice hluboko do křesla. Bídníci jsou jednou z nich. Nechápu, jak může někdo nadávat, že ten zpěv byl takovej makovej, bla bla bla, prostě nedokonalej. Mě osobně by k smrti unudil unylý, sterilní, studiový, vyšperkovaný a k dokonalosti dovedený zpěv. Prostě se k těmto postavám, které se doslova brodí životem v bahně (a horšími věcmi) nehodí, aby zpívaly jako profesionální operetní hvězdy, co na hlas cucají Evian. Pokud jde o filmové muzikály, vždycky budu preferovat zpívající herce před hrajícími zpěváky. Protože když něco takového, jako tento příběh, odehrají herci, kteří to ještě k dokonalému herectví velice, VELICE slušně odzpívají způsobem, který ladí s jejichž fenomenálním ztvárněním, dostávají postavy a příběh rozměr, který u filmu vždycky hledám a málokdy dostávám. Tleskám nápadu nechat herce zpívat přímo na place, celé ztvárnění tak dostává hloubku a duši, kterou by studiový předzpěv/post-zpěv úplně zabil. Krásně to vyjádřil Jackman, když v jednom rozhovoru předváděl, jak by určité pasáže zpíval ve studiu (právě ona sterilní snaha o hlasovou perfekci) a jak je opravdu zazpíval na place (živelný, procítěný zpěv, který koresponduje s postavou v té které životní situaci). ()

Tred2

Noví Bídníci jsou určitě kvalitním filmem. Ovšem 8 nominací na Plešouna mi příjde moc. Na druhou stranu Pí jich dostal 11, takže letos to bude trošku freak show. Herci skvělí, výprava taky. Některé pasáže byly zdlouhavé, ale většinu času to těší. Pro mě +- dle očekávání. 80% ()

PanPes

Obecně mi nevadí, když forma podání pokulhává za samotným obsahem filmu, ale sledovat muzikál, kde se zpívá TAKŘKA falešně je opravdu utrpení. Neříkám, že daní herci nepředvádí své maximum jakkoliv žalostné to je, každopádně někdo zřejmě nabyl dojmu, že každá slavná tvář může s notnou dávkou snahy zpívat - což je šeredný omyl. ()

Silencia90

Ta ošklivost prostředí mi připomněla Parfém: Příběh vraha. Překvapilo mě, že moje zamilovanost v muzikálech má i své meze. 2,5* pouze a jedině za muziku a za obsazení. ()

Vrata88

Muzikál pojatý dosti velkofilmově. Rozpočet jistě nebyl nízký a podle toho také vypadá provedení. Filmu určitě vévodí herecké obsazení, všichni herci byli k mému překvapení schopni zazpívat všechny písně i přesto, že se místy museli zpívat v opravdu vysoké tonině. Povedená dvojice Bonham & Cohen mě dost okatě připomínala burtonův muzikál o ďábelském holiči. Základem každého muzikálu jsou samozřejmě písně. Těch je tady přehršle, momentů, kdy herci nezpívají si tu moc neužijete, takže většinu času máte možnost poslouchat tématické a rytmické písničky, které jsou napsány přímo pro tento film a jelikož se tu skoro vůbec nemluví, tak je tu vlastně pomocí písniček odzpíván celý děj. V reálu je to povedený film, který ukazuje divákům zase trochu jiný styl a žánr, než filmy, kterých jsou teď během premiéry Bídníků plná kina (Django, Argo, Lincoln ...). ()

Majkl1711

Krásný příběh zas a znova poměrně úspěšne strvárněný. Vděčné téma, které osloví určitě hodně lidí. Skvělí herci a skvělý zpěv... Ale ta stopáž. Ta nekonečná stopáž a troufám si říct, že v určitých částech i nuda... Upříjmně kolem a kolem nemohl jsem se dočkat konce. Bohužel 3* . ()

KOZEL84

Já mám muzikály rád,ale tohle není muzikál,tohle je zpěvotortúúúrá.''Copak jste hlušííí,vždyt' to rve ušíííííí!''Já vydržím hodně,ale toto jako fakt ne.''Po hodině sem to jebal,další už bych nedáááál''.Jako takhle-jestli toto má být ''zpěv'' (a kurva hodně uvozovek),tak je Darina Rolincová (to víš že Rollins pičo!) úžasná zpěvačka.Bez přehánění hej!Tak to domrdat ty vole.Zvolená forma nekompromisně a brutálně vraždí veškeré snahy-výborného obsazení-o herectví a pěkný velkolepý vizuál to už nijak nezachrání.Všechno jde do kopru.A já už se na to taky můžu vysrat,abych to vždycky dotrpěl do konce.Nepochybně si to ale užijí všichni pozérští příznivci filmů pro hluchoněmé (a barvoslepé),což jen potvrdí jejich totální hluch!''Byla to tryznáááá,radší zkusím Nýýznááááá!''Kurva chování Húpr! ()

fisus

Přiznám se,že muzikálům nerozumím.Moje jediné vyjímky jsou Marry Poppins,Moulin Rouge,Mamma Mia,The Rocky horror picture show a Little shop of horrors.Bídníci vypadají skvěle,to opravdu klobouk dolů před výpravou,jsou herecky hvězdně obsazeni,ale mě tenhle žánr prostě nic neříká.Ovšem milovníkům muzikálů vřele doporučuji!!!!! ()

Juja

V řadě momentů mi to přišlo jako vážně špatný film (moc patosu, zbytečně divadelní scény, zbytečně zpívané dialogy..), ale zase od půlky dál jsem brečela skoro nepřetržitě. A pak jakékoli výhrady musí stranou - filmy budící emoce jsou prostě dobré. Tečka. ()

Aluminium

Od návštevy kina ubehol už ten nejaký čas a ja stále neviem čo si mám o tomto myslieť. Takže sa idem skúsiť vyjadriť teraz. Knihu ako takú nemám rada. To, že existuje jej broadwayoská verzia som sa dozvedela iba nedávno a bum! Je tu film so spievajúcim Gladiátorom a Wolverinom, do toho im sekunduje Catwoman a Borat, navyše celá tá depresívna téma je podaná tak disneyovsky - spevom. Na jednej strane mi to liezlo neuveriteľne na nervy a na druhej som sa od toho nevedela odtrhnúť, pričom ma ich výkony dostávali do obrazných kolien. Toto je na čistý odpad alebo 5 hviezdičiek. Rozhodla som sa pre tú druhú variantu, lebo som z toho mala husiu kožu a to je jedno z akého dôvodu. My guilty pleasure. ()

Danny88

Dve aj pol hodiny spievania bez prestávok?! Už mi to vážne liezlo krkom! V druhej polovici filmu som sa už len preklíkaval do konca....Bod za výkon Russella Crowea, inač slabých 35% ()

simon84

Jsem ostuda, a Bídníky jsem doteď neznal (věděl jsem, že to Hugo napsal, ale děj jsem neznal). Takže první setkání a nic moc. Příběh je výborný, jen toho zpěvu mohlo být podstatně méně. (ano, je to muzikál, já vím. Ale fakt tam musí zpívat úplně každou větu? ) Někdy to působilo fakt divně. A to nemluvím o tom, že všichni zpívají tak o tři oktávy vejš než by bylo zdrávo. takže ve výsledku zklamání. Škoda ()

Erinien

Film který mě rozplakal si 4 hvězdy zaslouží. Při hromadných zpěvech se člověku ježí kůže. Za polovinou už film ztrácí dech a člověk se zamyslí, jestli už to zkončí, jeslti toho zpívání není dost, ale konec je tak hořkosladký... Mě se to moc líbilo. ()

TomasKotlant

Naprosto protivné postavy, hvězdička za výpravu. Nevydržel jsem do konce. LK2013. *** Ve zkratce: Předlouhá komerční slátanina, ve které nejlépe zpívají děti. ()

Dejwosz

Tento počin je dobrým příkladem toho, že hudba, silný příběh a skvělé zpracování dokážou udělat divy. Bídníci na jevišti jsou pojem. A Hooper jim dokázal dát nový rozměr. Jakoby příběh oprášil a zdůraznil jeho silné momenty. Líbí se mi citlivé zkrácení příběhu, které neznalého muzikálových Bídníků diváka o celkový požitek z příběhu nijak nepřipraví. Slabší pěvecké výkony jsou sice určitým kompromisem vzhledem k hereckým výkonům, ale zde u filmové verze mi to až tak moc nevadí. Můžu říct, že jsem si odnesl podobný zážitek jako z divadla. ()

Matli

Kdybych byl fanoušek muzikálů nebo Bídníků obecně, tak by bylo 5 hvězdiček jasnejch, ale jediný co na mě zapůsobilo byly herecké resp. zpěvecké výkony všech herců. Člověk si prostě nedokáže zpívajícího Wolverina představit a ono mu to i šlo. Dojemná scéna s Anne Hathaway byla úžasná, slza ukápla a ne jedna, oscara si holka fakt zaslouží, už jen kvůli ní jsem přemýšlel o čtvrté hvězdičce. Každopádně pokud by se ve filmu mluvilo a říkaly se ty podstatný věci, tak to mělo tak 35 minut, takže to dost často bylo utahaný jako koťata. 65% ()

Saur.us

Uf, tak jsem to konečně dokoukal. Muzikál předlouhý, velmi často nudný a protkaný spoustou průměrných melodií. Největším překvapením pro mě byl sice krátký ale o to intenzivnější výkon Anne Hathaway. Její zpěv v kombinaci s nejlepší písní celého muzikálu, I Dreamed a Dream, ve mě zanechal hluboký dojem (Zasloužený Oscar!). Podobně pak na mě zapůsobilo finále se smrtí Jeana Valjeana, krásně zpracováno. To co je mezi tím u mě zas takový dojem nezanechalo. Dvojici Jackmana a Crowea bych už slyšet zpívat znovu nemusel, představitel Marcuse, Eddie Redmayne, mě byl nadmíru nesympatický. Naproti tomu Amanda Seyfried se svým hlasem předvedla velmi dobrý výkon, škoda jen že neměla takové štěstí na píseň jako její kolegyně. Stejně jako Bídníci z roku 1998 je vše velmi ponuré s důrazem na špínu a zmar chudinských čtvrtí, což je jedině dobře. Ale těch pár plusů není dost. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)