Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

Anapi

Nádherná dech beroucí záležitost. Práce s kamerou byla skvělá (např. detailní záběry obličejů v citově vypjatých scénách) a to, že na to brali ohled i u titulků a občas je šouply bokem, aby tam tak nepřekážely, mě opravdu dostalo. Tento film určitě není pro lidi, kteří nemají rádi muzikály, skoro se tam nemluví, ale jen se tam zpívá, na což by si divák neměl stěžovat, jelikož se film prezentuje jako muzikál. Herecké obsazení bylo více než dobré (ano, Russell neumí zpívat, tak dobře jak ostatní, ale zas posunul Javerta do takové lidštější pozice a s Jackmanem to byla skvělá dvojka), teda celkově to není pěvecky tak dobré jak Broadwayské verze, ale to mi nevadilo, protože mi to přijde mnohem lépe zahrané a takové víc realistické. Dál mě mile překvapil Tveit, protože jsem ho zatím považovala za herecké dřevo. Takže celkově jsem více než spokojená a film byl ještě o fous lepší než jsem čekala. Víc takový filmových muzikálů! ()

ZuzanaJoy

Jsem obrovský fanoušek muzikálů a tenhle film si mě získal. Některé části pro mě byly sice drobet zdlouhavé, ale v celkovém dojmu se to ztratilo. Hodně mě překvapilo, jak se herci poprali se zpěvem, ačkoli to určitě není jejich nejsilnější stránka. Za mě je to opravdu poutavé a dojemné dílo, ačkoli připouštím, že názor na Les Miserable se tady opravdu musí lišit divák od diváka. ()

Unterschleif

Toho spievania tu na mňa bolo priveľa. A hoci tu ženy spievajú oveľa menej, spievajú oveľa lepšie. Najmä Russel Crowe nie je v týchto vodách doma. Rátal sa mi Hugh Jackman, ktorý hral ako o dušu. ()

Therese

Rozhodně skvělé, ovšem na pět hvězd by to bylo, kdyby do role "dospělé" Cosette a Mariuse vybrali někoho pořádného a ubrali digitálních blbůstek. Jinak ale klobouk dolů. ()

lastshadowv

Tak jo, hodně pršelo a všichni hodně brečeli nad svými zpackanými životy. To mě postupně začlo pěkně štvát, ale v závěru jsem se přistihla, že brečím taky a že za každým vypjatým sólíčkem mám jednoduše chuť se za pokřiku Vive la France roztleskat. Mimochodem, všichni zpívají fakt bombasticky (Crowe fakt překvapil). ()

simon111

Zajímavý komentář: MrHlad. Já bych k tomu jen dodal, že umělecké zpracování je fajn, ale šílená nuda. Brečel jsem spolu s herci, při každém pohledu na hodinky... :D ()

atiratha

Neznalý původního muzikálu, vydal jsem se doplnit si vzdělání a jak už to tak někdy bývá, učení někdy bolí. Zabývat se dějem nemá, vzhledem ke klasické povaze libreta cenu, lze tedy hodnotit snad jen zpracování a herecké výkony. Anne Hathaway coby Fantine byla dechberoucí. Sacha Baron Cohen a Helena Bonham Carter alias Thenadierové museli snad pro své role být vybrání na základě svého působení ve snímku Sweeney Todd. Jejich výkon na mě působil svěžím živým dojmem a zdá se, že si to opravdu užili. Naproti tomu mne nepřesvědčil Eddie Redmayne coby Marius, nevěřil jsem mu žádnou emoci. Domnívám se, že se jednalo o opravdu věrný přepis, avšak při této stopáži bez přestávky je zpěv takřka nepřerušený běžnou řečí opravdu namáhavou zkušeností. Nikterak tomu nepomáhá ani vizuální styl. Poměrně časté používání trikových záběrů pro pozadí by se dalo prominout, i když to vypadá prostě lacině. Co se ale nedá prominout je kamera. Neustálé záběry zblízka na obličeje účinkujících nám sice daly možnost spočítat póry všech postav s vlastním výstupem, leč posedlost nízkou hloubkou ostrosti zapříčinila, že i při tak statické záležitosti, jako je zpěv na místě, obličeje herců neustále vypadávaly z ostré zóny a stávaly se nekoukatelným rozmazaným mišmašem, aby vzápětí proti našim unaveným zrakům vyrazily z plátna řasy či další póry. Režisér se naprosto vzdal možnosti ve třech čtvrtinách filmu jakkoli podtrhnout libreto vizuálním jazykem, a snad byl ovlivněn současným trendem přinášet k filmům nové smyslové zážitky (3D, pohyb, pachy), že svým divákům chtěl dopřát zcela nečekanou kinetózu i při 2D představení. Dlužno říci, že od smrti Fantine se tahle bezúčelná manýra jen zhoršovala, což v kombinaci s přetaženým koncem předlohy(všichni vědí, jak to dopadne, ale je třeba odzpívat ještě pět písniček) činí z druhé půlky "opotřebovávací válku" s divákem. Kromě krutých hrátek s hloubkou ostrosti často zůstává rozum stát i nad samotnou kompozicí. V české verzi musím pochválit adaptivní umístění titulků Komiksová verze doprovázená pouze zvukovou stopou by bezesporu byla lepším požitkem. Film stojí za to vidět kvůli některým momentům a výkonům, ale kameramani by se příště neměli bát o stupínek nebo dva více přiclonit. ()

segovesus

70% ... výprava jako nádherná, když táhnou loď do doku, tak je to monumentální. Je to však dlouhé a Amanada není vůbec hezká. Kupodivu se mi líbil Russel Crowe jako Javert, i když nezpíval drsně, ale tak nějak sametově. ()

Mr.Keli

Šel jsem na to s čistou hlavou a nečekal od toho nic převratného. Když bych si to sečetl, herci dobří, hudba víceméně taky, ale kamera otřesná, chvílemi nudící, absolutně zvláštní uchopení podstaty bídníků. Přitom davové scény vyvolávají ten správný brnivý pocit v břichu, ale těch je set-sakramentsky málo, za což nás režisér obohatil o mimický muzikálový epos?! 50% jak vyšitých. ()

mbrdo

Úžasné, jednoducho úžasné. To je film, ktorý si ma získal. Novodobý Titanic. Mužské osadenstvo nejak extra nevyniká spevom, zato hereckými výkonmi určite potešia oko filmového kritika. Celý Bedári sú natočený dokonale, prekrásne scény, aj jednotlivé sóla hlavných predstaviteľov. Fantine a Cosette to úplne "zabili". ()

Langiis

Dokonalý a emotivní ve všech směrech. Obdivuju hlavně Hugha, Russella a Anne jak přesvědčivě a vyjímečně to dokázali zahrát a současně zpívat naživo během natáčení. Fascinující příběh o lásce, vášni, víře, pomstě a odpuštění, obětování a vykoupení. Za mě 5 hvězd, protože ty písničky mi ještě dlouho budou znít v hlavě. ()

yatan

Drviva vacsina ludi neoceni Bedarov, lebo nerozumeju pozezii a hudbe a meraju toto dielo z cisto filmarskej a nie umeleckej perspektivy. Ak sa clovek tomu odda je to zazitok nie len umelecky, ale aj emocionalny. Z Hoopera sa stava klasik. Aj cez vsetky klady na cele s Jackmanom a Helenou sa pytam mohlo to byt lepsie? Mohlo. 7.5/10 ()

SPCV

Tato velmi povedená kombinace skvělé muzikálové hudby a emotivního filmového zpracování dokáže diváka, který má rád muzikály, snadno vtáhnout do děje. Je skoro s podivem, že ačkoli řada scén je velmi vtipně přehrávaných (Sacha Baron Cohen se nezapře), působí charaktery postav v celkovém pohledu velmi věrohodně. Asi nejlepší provedení tohoto příběhu vůbec. ()

benny159

Nikdy som nebol na muzikály. Vlastne som nikdy žiaden nevidel. Toto som si pustil kvôli Wolverinovi a Gladiátorovi, aby som videl, ako si poradia so spevom. No......a až do konca som to nevypol :D Na to, že je tam 99% spevu, mi to nevadilo. Herecké výkony a celkovo výber hercov bol super. Takisto piesne, výprava, atmosféra. Dokonca mám dojem, že tento film si ešte raz pozriem. ()

zuzza11 odpad!

První film, ze kterého jsem chtěla odejít dřív jak dvacet minut koukání se, do teď mě se-e, že mě tam kamarád držel násilím celou hodinu!!! Jak se mohly takové hvězdy jako je Jackman a Crowe účastnit něčeho takového? 1. jsem myslela že se v muzikálu zpívá, 2. jsem myslela že Hooper umí víc než jen spát při natáčení a za 3. do těd mě straší noční můry, že jsem na toto já hloupá musela jít do kina... Nechť bůh ochraňuje ty, kterým se tato megahňupina líbí... ()

Nahmair

Prosím, prosím zoberte im niekto tú kameru spred tváre. Viem, je to úžasný spôsob ako zachytiť emócia, a možno by to bolo fajn... raz. 5 minút z filmu, nie viac. Ale nie, tu sa musím na to pozerať tri štvrtinu filmu!!!! Lebo Bedári sú veľmi intímny film. Dávajú nám možnosť zblížiť sa s hlavnými protagonistami. Ááá! Ja som na tom bol v kine! A furt som sa musel pozerať len na tie hlavy! Obrovské, na celé plátno! Vo vysokom rozlíšení! Nič iné len hlavy. A potom si človek začne všímať detaily. Dajú sa spočítať chlpy na brade, v nose... ááá!!! Veď to ani niekedy nie je film. To sú spievajúce hlavy! Ktoré ako bonus strašne trpia. Teda až na Hugha Jackmana. Nie že by netrpel, ale on sa aj raduje. Sú to pravé nefalšované emócie. Uvidí malé dievčatko prvý krát v živote, a o 5 minút nato už vyspevuje o tom ako ju strašne miluje, ako má teraz dcéru ktorú nikdy nemal... A o pár rokov neskôr, jeho dcéra zračí na ulici fešného revolucionára, ktorého nikdy predtým nevidela, a odvtedy je to láska na prvý pohľad, až za hrob. A do tretice, Hugh Jackman sa dostane na barikádu, prvý krát uvidí fešného revolucionára, o ktorom vie, že je doňho jeho dcéra zamilovaná, a prvé čo spraví je, že si strihne 5 minútovú áriu o tom, ako ho strašne ľúbi, lebo je to „akoby našiel dávno strateného syna“. Ach! Aké bravúrne vykreslenie citov!!! Bedári sú muzikál, a preto by nebolo odomňa pekné, keby som sa nevenoval aj hudbe. Ktorá je mimochodom dosť nudná. Dokopy ju tvorí jedna zapamätateľná melódia, zvyšok je operné recitovanie hlbokým hlasom okolo jedného tónu. Vážne. ()

psychohippo

Bídníci ve filmové podobě mě fascinovali od dětství, inu Jean Gabin, Lino Ventura... Na jejich moderní podoby se dívám hodně zostra. Vzhledem k tomu, že jsem zažil trauma zážitku české verze muzikálu "plného hvězd", jsem na tento film šel ostražitě jako cikán k výslechu. A film se choval jako zlej a hodnej polda v jedné, docela schizoidní, ale charismatické osobě. První sbory a scéna z doků byly ohromující, na to šup, nuzná, až meditativní horské putování k osvícení, pak zase střih a další sbor a další ohromující scény plné špíny země a lidí a pak zase střih... Jak maniodepresivní střídání nálad. Chvíli jsem byl naprosto pohlcen, chvíli jsem se cítíl za některé děsně zpívající postavy až trapně a držel jim palce, ať ze scény studem neutečou. Ve výsledku: Stojí to za zhlédnutí na velkém plátnu s dobrým zvukem, optimálně sedět spíše ve středním sále někde mezi první třetinou až polovinou od plachty. Scény, za které stojí film vidět vícekrát: Thénardierovi (Sacha Baron Cohen a Helena Bonham Carter) - excelentní, dle mého překonávají dokonce i úžasného Bourvila z roku 1958. Pak slavný song Fantine. Červená a černá - sice revoluční jak sviňa, ale zážitek. Hodně patosu, ale přitom mrazivé - Marius oplákává přátele. Gavroche! Výborně vybraný kluk, výborně zahraný, včetně konce. A na závěr si nechám: Javert (má oblíbená postava) se Russelovi vyvedl, přesně do ní sedl. Zpěvem sic neohromil, ale netrýznil. Hlavní hrdina byl dle mého v jeho stínu... vlastně furt... Takže za mě tak 75%, přeci jen to byl muzikál a občas ty zpěvy byly jak trpět u výslechu... !!!Pozn.: Naprosto nevhodný, originálnímu dabingu neodpovídající překlad titulků. Zřejmě vycházel z textů české verze muzikálu, ale od titulků k filmu očekávám prostě a jednoduše překlad, nikoliv přebásnění s naprosto jinými slovy a v jiném smyslu. Kdo dnes sakra používá slova jako "jařmo"? ()

emma007

Toto sa pánovi Hooperovi podarilo. Ide o bezkonkurenčne najlepšiu adaptáciu Hugových Bedárov. Za 157 minút je v tomto muzikáli piesňami zachytený duch a myšlienka knihy OVEĽA lepšie, než sa podarilo francúzskym tvorcom v prázdnom seriáli s Depardieuom, ktorý bol prinajmenšom dvakrát taký dlhý. Už len samotný námet hrá na moju citlivú strunu (viem, som sentimentálna, ale každý sme nejaký - niekto vulgárny, niekto hulvát, niekto sentimentálny) - revolúcia, francúzska vlajka, dobro a zlo, láska, nádej... Po dlhom čase nový film, ktorý si môžem bez hanby pridať do top 10. ()

nikkittka

Kompletně špatně uchopeno, přesto si Bídníci úplně odsoudit nezaslouží. Hooper nezvládl natočit muzikál, který by zároveň ctil předlohu, muzikálové představení, byl by koukatelný pro neznalé diváky a dokázal zprostředkovat utrpení postav, aniž by to bylo zároveň utrpení pro diváka. Některé koláže jsou ovšem úchvatné (One Day More), herci se snaží ze všech sil a člověku je až líto, když si uvědomí, jaká pecka z toho mohla vzejít. Nevzešla, nedá se nic dělat. Pouze slepá ulička filmového muzikálu s několika skvělými scénami. ()

Ani.

Po dlouhé době jsem šla zase do kina a zrovna na Bídníky. Abych to shrnula: Takhle jsem se nezasmála snad ani u komedie. 157 minut neustálého zpívání, bez jediného normálního slůvka. Ze začátku (zhruba hodinu) docela nuda, až tak posledních pár scén se něco začalo dít. Kladně hodnotím dobře vybrané herce a scénu úplně na konci (těsně před titulkama). Čekala jsem od tohoto filmu víc... ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)