Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

Yangus

Krásné a dojemné. Jackman definitivně dokázal že dokáže perfektně zahrát nejen zuřícího Rosomáka. Jeho proměna ze zedraného galejníka ve váženého občana je fascinujicí. Jsem spokojen a doufám že minimálně Jackman dostane Oskara. ()

danielosbourne

Než sem vlez do kinosálu, myslel jsem si, že budu beznadějně nejmladší, kdo se jde s nadšením podívat na Bídníky. K mému klidu tomu tak naštěstí nebylo. Je vidět, že zpívající Wolverine, Gladiátor, novodobá catwomen, syn Toma z Pílířů země a ta trhlá holka od vedle z Mamma Mia!, dokážou přitáhnout i mladé lidi. Krásnej zpěv, skvělé kulisy, o hudbě ani nemluvě. Bál sem se, že téměr 2 a půl hodiny v kině nevydržim. Uteklo to jako voda, že mě ani nestihl bolet zadek ze sedadla. ()

Rapikk

Velmi odvážný počin natočit Les Misérables jako muzikál a nikoliv jako činohru. A i z toho důvodu se stalo takřka nemožným porovnat tuto filmovou verzi se staršími. Místy se nacházela hluchá místa, ale některé scény zase zářily famózností. Kulisy a kostýmy byly stvořeny sborem absolutních profesionálů a zpívané dialogy také neměly chybu. Co však vyzdvihlo tento muzikál až do výšin Oskarových nominacích byly samozřejmě herecké výkony. Ačkoliv hlasy Hugha Jackmana, Russella Crowa a Anne Hathaway se nemůžou rovnat borcům z Broadway, toto ústřední trio působí na sluch příjemně a na zrak oslňuje. A vložky komediálního dua S.B. Cohena a H.B. Carter osobně pokládám za nejzdařilejší části celého filmu. ()

Hanys_

Místy se to neskutečně vleče, místy to je radost poslouchat (Crowe), ale jinak zklamání. Jackman nebyl špatný, ale své muzikálové číslo z Oscarů nepřekonal (holt utáhnout celý film zpíváním je přece jen trochu jiné kafe) a od druhé půle, když se děj přesunul víc ke Cosettě a Mariovi a celé té revoluci, se Bídníci stávali doslova nekonečnými. 4.5/10 ()

Dixiee

Proti muzikálům nic nemám, a přesto že mají Bídníci silný příběh, mě to vůbec nebavilo. Neustále mě rozptyloval vysoký pisklavý zpěv hlavních postav, který mě uváděl v nepříčetnost a překvapil mě pouze Russell Crowe, který si jako jediný i ve zpěvu zachoval mužnost. ()

dopita

Film je poctivej kus filmařiny, což musím ocenit i přes to, že muzikály nijak moc nemusím. Film obsahuje strhující pasáže, ale i jen průměrné. Největším průserem je, že se ve filmu zpívá skoro pořád a to i ve chvílích, kdy supluje klasickej dialog, což vyznívá blbě až trapně. Kdyby ve filmu bylo více mluvení a méně zpěvu, byl by mnohem šťavňatejší. Takhle je to jen sezónní záležitost, která zaujme, posbírá ceny a do roka na ní skoro všichni zapomenou. ()

LittleMonste

Film u kterého se s hodnocením nemůžu rozhodnout... 3 nebo 4 hvězdy ? Některé části byli strašně nudné, některé famózní. Zpěv u některých teda nic moc, zvlášť u Hugha Jackmana mi byl jeho zpěv občas nepříjemný a protivný. Je fakt, že některé dialogy by byli lepší nezpívané. Jedna z věcí která mě bavila - úchvatná Anne Hathaway, která si u mě potvrdila, že si Oscara i za své nepříliš dlouhé působení zasloužila. (69%) Když si to tak vezmu - zklamání a i přes ten casting nemůžu dát bohužel víc než *** ()

Krabak

Musel jsem se na to kvůli JH a RC podívat, jelikož jsou to pro mě jedni z nejoblíbenějších herců. Upřímně jsem od tohoto filmu před premiérou a předtím, než jsem přečetl hromady recenzí, čekal kombinaci Bídníků (2000) a Pomády. Bohužel už dříve zmíněné recenze mě od tohoto filmu odrazovali...ale i přes to jsem si řekl, že tak zlé to nebude a podíval jsem se na to. Co si budeme povídat, ale kdyby to bylo natočený stylem pomády, byl by to opravdu super film. Sorry, ale když se film hemží větami typu "vězni 24601, přines vlajku" či "podej mi pušku", které jsou zazpívané bez nějákých dalších odpovědí či slok, nebo aspoň rýmů, tak to pak rve člověku uši a dohání ho to k přetočení x minut filmu. Pokud je cíl muzikálu zpívat i takové kraviny, tak jsem s muzikály nejspíš nadobro skončil. I přes dobré hlasy herců i herecké projevy mě tento film ničím nenadchl...(Druhý film s Hughem po sobě, z kterého jsem zklamaný. Kámo, začni si číst scénáře než někam vlezeš!)--->35% ()

Ripley

Mé hodnocení je hodně subjektivní,neboť Bídníci mě nikdy nijak zvlášť neoslovili a navíc v tomto případě jako muzikál jsou téměř nesnesitelní.Vidět a slyšet Gladiátora a Wolverina v duetu bylo těžko překousnutelné.Běžné historické drama v tomto obsazení by bylo pro mě jistě stravitelnější. ()

willy1

Na muzikály tedy moc nekoukám, vlastně skoro vůbec, tenhle film jsem si pusti jen z nudy a zvědavosti jaký film nám rok 2012 vůbec přinesl. A můžu řici, že prvních pár minut mě do děje úplně vtáhlo a vydržel jsem koukat až do úplného konce. Byl jsem i dost překvapený z toho, že tovární dělnice Fantine (Anne Hathaway) umřela už někdy v první třetině tohoto filmu. A hlavně jsem byl překvapený z toho, že si Anne Hathaway nechala ustříhnout vlasy na nějakých pár desítek minut tohoto filmu a k tomu ještě zhubla ohromných 10 kilo, tomu říkám obětovat se pro film. / režie 95% / scénář 95% / hudba 99% / herecké výkony 100% / napětí 50% / akce 15% / // celkové hodnocení 95% // (viděno: internet - EN, CZ titulky) ()

Itar

Odvážné zpracování MUZIKÁLU (nikoliv knihy, jak se stále ještě spousta lidí domnívá), které sice má svoje mouchy, ale svým experimentováním, precizními výkony a netradiční režií vrací celý film na špici. Zrovna od Hoopera by člověk čekal spíš konzervativnější pojetí, o to víc překvapí monumentální kamerové jízdy (především začátek a předěly mezi jednotlivými kapitolami) v kontrastu s přísně statickou a hereckého vyjádření maximálně využívající kamerou při písních zpívaných jednotlivci. Nejvíc mě potěšil fakt, že písně, které v soundtracku zněly hůře, vyzněly v kombinaci z obrazem o 100% lépe. Hooper naplno využil nahrávání zpěvu přímo na place, vkusně zkombinoval digitální efekty s místy téměř až divadelními kulisami a z herců vyždímal naprosté maximum (za mě v pořadí Hathaway / Baron Cohen / Bonham Carter / Crowe / Jackman / Barks / zbytek / Eddie Redmayne, všichni ale velice blízko sebe, snad až na lehce umělého Redmayneho). Maximální zážitek! ()

Harapes

Tenhle film mě opravdu nenechal v klidu.Nejsem vůbec nějakej muzikálovej nadšenec,ale tohle zazpívat.Nebudu tu vypisovat všechny ty herce,kteří své party zvládly na jedničku.Prostě tohle se musí vidět.Alespoň je poznat,jak Ti herci dobří jsou. ()

Wishkah

Popravdě sem nešel na Bídníky-film, ale na Bídníky-muzikál, takže tříhodinové zpívání sem tak nějak očekával. Musím říct že výsledek mě dostal. Chvilkama se mi sice stýskalo po dialozích a mluveném slovu, ale přesto je předvedené představení strhující, byť tedy chvilkama natahované. Tom Hooper se snaží nám předkládat co nejkrásnější a nejsugestivnější obrazy a často se mu to hodně daří. Chvílemi mi bylo až líto, že raději nenatočil film místo muzikálu. Osobně ještě musím vyzdvihnout tři momenty, při kterých sem měl doslova husí kůži a které mě opravdu dostali do kolen. Jednak je to sborový zpěv v závěru filmu, jednak Valjeanova morální proměna v začátku, ale tím nejlepším momentem je jednoznačně I Dreamed The Dream v podání Anne Hathaway. To sem měl opravdu knedlík v krku. Nepřerušený záběr, výborný zpěv a k tomu skvěle zahraná postava Fantine. Tleskám ve stoje. ()

Ynés

Šla jsem do kina s očekáváním tříhodinového uslzeného patetického zpěvu a překvapivě se mi dostalo netradiční muzikálové adaptace. Hooper těží z úspěchu divadelních prken, nepřidává žádné dialogy navíc, na což není český divák zvyklý, a pro mnohé to může být důvodem k nestravitelnosti, nicméně dokáže i takto profláklé a stokrát reprízované dílo s úspěchem znovu oživit pro mladého diváka znalého alespoň rámcově obsahu knihy (pochopí Javertovu smrt, zamilování Cosette a Mariuse). Zachování divadelní atmosféry pomocí opakování stejných mizanscén jednotlivým písním prospívá, nepůsobí proto tolik uměle a nepatřičně. Co bych ale vyzvydhla především je práce s kamerou, která dokáže jedním záběrem vykreslit psychické rozpoložení dané postavy, např. užitím schizoidní kompozice při nejvypjatějších emocionálních prožitcích. Zpěv je uvěřitelný, nepůsobí uměle ani příliš teatrálně, právě díky hereckému a ne profesionálnímu zpěvu. Překvapí Croweova příjemná barva hlasu a naopak zamrzí příliš americký zpěv představitelky Eponine, která z celého konceptu vyčnívá i vzhledově. ()

Asmodin

Někdy jsem si říkala, proč nedali větší prostor mluvenému slovu, některé písničky působili tak zdlouhavě, vláčně a nudně. Je to zfilmovaný muzikál, to nelze ani porovnávat s filmem natož s knihou. Tady už mě tolik nezaujala scéna, kdy se Javert vrhne z mostu do řeky jako v 98' (v 82' ji ani nezobrazí), ale Valjeanova smrt ta byla hodně dojemná (stejně tak i Fantine). Obsazení bylo ideální jen bych čekala, že Marius bude poněkud výraznější a sympatičtější. A velice mě pobavilo duo Thénardierových. Ale je to moderní film-muzikál a vynikal svou "barevností" scén, které se mermomocí snaží diváka zaujmout. Zajímavé je že ve filmu z 82' nepotřebovali takové efekty, stačilo jim vybrat zajímavé a kontrastní herce a na mě zapůsobili úplně stejně báječně. A není to tím tématem naopak mě kniha přišla velice zdlouhavá, nudná a strašně předvídatelná. ()

Milodar

Pokud vám nevadí několikahodinový pohled do cizích obličejů, asi tak z třiceti centimetrů, přičemž tyto obličeje při zpěvu brečí, některé při tom dostanou epileptický záchvat a posléze umírají, tak utíkejte do kina. Nad hereckou plejádou, dle mého subjektivního názoru, vyčnívá Crowe, Jackman a Hathaway. Dialogy mezi četnými písněmi jsou něco mezi řečí a zpívanou řečí. Poslouchat zpěv 157 minut je poněkud úmorné a mluvené dialogy mohly působit relaxačně, vnést určitou rozmanitost. Volba padla na zpěvomluvu. Taktéž všeobecný tlak na pilu mohl být menší, zcela evidentní snaha vytlačit z diváka slzu nestačí, ještě se musíme počurat a slabší povahy taktéž hovínkem přispět. Vždyť melodie jsou krásné, působivé, i bez tahání za vlasy. Ponaučení je klasické - zastřelený revolucionář padá z okna, vlajkou omotán. Poctivý dobrák Valjean je štván zkaženou společností, a nejvíc zastáncem "spravedlnosti a pořádku". Pro samé pomáhání ostatním mu jeho vlastní život uniká mezi prsty, a tak zmírá jako (jediný?) hodný otčím bez vlastních dětí a rodiny. A Javert? Tento charakter nechápu, připadá mi těžko uvěřitelný. Spíše ho vnímám jen jako komplement k Valjeanovi, aby celé dílo mohlo fungovat jako celek. A funguje opravdu výtečně. ()

amica

Režisér Tom Hooper opět odvedl precizní práci a vytvořil umělecké dílo, které ve mně zanechalo hluboký dojem. Úžasná hudba ve spojení s vynikajícími hereckými (i pěveckými) výkony mě nechává zakusit proměnu vnitřního světa Valjeana či Javerta a dotýká se tak i mých nejvnitřnějších pocitů; v některých scénách je těžké potlačit pohnutí a slzy. Děkuji za jedinečný umělecký zážitek a silné poselství, v dějinách lidstva neustále aktuální. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)