Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

Makaan69

Bohužel, některé momenty byly opravdu nezajímavé, nicméně ve druhé polovině s postupným vygradováním příběhu jsem na ty okamžiky už ani nepomyslel. Závěr mě naprosto dostal. 90% ()

Jan.Racek

Nevím proč,ale tenhle film mi přijde hodně přeceněný a 93%?? tohle fakt ne,když to srovnám s megafilmy jako Pán prstenů a Čistá duše,tak opravdu nevím,kde ti lidi dali hlavu v hodnocení !!!!!!! ()

TynTynka

Slyšela jsem o filmu hodně a konečně jsem se k němu dokopala. Avšak nesdílím nadšení jako téměř všichni. Film sám o sobě se mi líbil. V době vzniku to určitě muselo být něco velkého, to uznávám. Vidět film v té době tak jsem z toho nejspíš úplně odvařená. Ale v dnešní době, mě film až tak neoslovil. Možná je to tím, že jsem zvyklá už na jiné věci a že dnešní doba je jiná. Těžko říct. Holt 100 lidí, 100 chutí. ()

gagun

Je tu co hodnotit? Nicholson, Forman......Musel jsem si vystřihnout pár hvězdiček z papíru a nalepit na obrazovku, aby mi to přišlo fér hodnocení. Pro mě mnohem lepší příběh a zpracování než celý Šušenk a Zelený kilometr.... ()

PavolJay

Veľmi veľmi dobrý film. Tešil som sa dlho na to ako si ho pozriem a nesklamal ma. Napriek tomu nemôžem dať 5 hviedz.. Film ma bavil , ale nebol to pocit úplnej extázy. Ten pocit, keď viem, že o tom filme budem najbližšie dni básniť a každého, kto ho nevidel nabádať aby to ihneď napravil. ()

kyzi

Chápu, proč si film získal takovou popularitu a všechny chvalozpěvy respektuji. Já sem však žánrově laděná jiným směrem. Na to abych dala více hvězd jsem měla při sledování filmu málo otevřenou pusu a dech se mi netajil vůbec. Naopak to pro mě bylo trochu zdlouhavé a depresivní. ()

Lucinda4

Až na pár vtipných scén, docela vleklá nuda. Tři hvězdy jen za hvězdné výkony. Příště si raději pustím jiný snímek, každému se holt líbí něco jiného. ()

MiLuka

Film, kde genialita Jacka Nicholsona sálá přes obrazovku v roli násilníka a gamblera Randalla Patricka McMcMurphyho. Nicholson tu hraje pomateného s velkou energií sobě vlastní a v psychiatrické léčebně v čele s despotickou vrchní sestrou Ratchedovou je pro ostatní chovance vzorem životního optimisty. Diváka Randall nejen pobaví svou humornou povahou, ale zároveň už na něj nikdy nezapomenete ! Dramatický konec a hudba Vás zasáhnou jako šíp. Film získal 5 Oscarů : Nejlepší film, nejlepší režie (Miloš Forman), nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Jack Nicholson), nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Louise Fletcher) a nejlepší adaptovaný scénář. ()

Erikk odpad!

Totalna sračka s môjho pohľadu to mohol urobit lepšie taketo podpriemerne výkonysi nezaslúžia ocenenie kukal som to v roku 2001 vtedy to už nemalo taky hype a hralo to na Markize už vtedy to bola sračka :) Nenadavajte mi to je moj nazor. ()

DserCom

Režijní styl Miloše Formana je v tomto snímku o něco víc komerční, než za jeho působení v "nové vlně" u nás Česku, což se dá v pochopit, ale přesto film působí velmi autenticky a skutečně, je to jeden z jeho nejlepších režijních počinů, film rozhodně doporučuji, už jen pro Jack Nicholson a Louise Fletcher a jejich geniální hereckým výkonům, nikdo jiný bylo nezahrál tak autenticky, jako oni dva. 95% ()

Megahead

Na stránke je "Prelet..." hodnotený ako jeden z naj filmov (Top 10), takže rád som si ho pozrel a urobil si naň vlastný názor. Z môjho pohľadu je to skôr priemerný film a na stránke dosť nadhodnotený, ale to neznamená, že je zlý. Určite sa mi nepáčil koniec filmu, predsa mám radšej pozitívne konce. A možno je to aj tým, že som Nicholsonovi fandil a očakával som, že so systémom vybabre, no niektoré jeho kroky som nechápal. Naplánuje si útek a potom to tak zbabre. Zároveň indián, keď môže utiecť, tak nejde (aj po tom, čo to sľúbil McMurphymu) a keď už je to zložité a "kumpán" je mimo, tak ide do toho a ešte tak divne to porieši. Čakal som, že inak využije svoju silu. Taktiež mi čiastočne vadila postava hlavnej sestry, ktorá skôr pacientom psychicky škodila ako pomáhala, aj keď to bol práve zámer filmu. ()

d.p.1

Nevím proč, ale tenhle film mě vůbec, ale vůbec neoslovil. Ačkoliv se se žebříčkem na CSFD víceméně shoduji, tak co se týče tohoto filmu,v žádném případě bych mu nedal hodnocení nad 90%, jaké má, ani nad 60%, dokonce si myslím, že by si zasloužil jen něco málo přes 50% i když k 60% jsem hodnocení nakonec zaokrouhlil. Jak začít, hlavní hrdina.. bože, jak ten mi byl nesympatický. Vůbec, ale ani trochu jsem si k němu neudělal pozitivní vztah. Pro doby, kdy byl film natočen to beru, že tenkrát asi lidé nevěděli tolik co dnes a cenili si jiných věcí, trochu více založených na jednoduchých pocitech bez širších souvislostí a méně se zaměřovali na komplexní racionální emoce i chování. Pochopil bych, že může oslovovat lidi, kteří se cítí utiskovaní, s touhou po svobodě, kteří se domnívají, že v ústavech i jinde jsou lidé týráni a všichni by měli ideálně utéct. Doporučoval bych návštěvu Kosmonos, Bohnic, ale i nějakých nápravných zařízení, prostudování složek pár jedinců zde umístěných a rozhodně už Vám tito jedinci nebudou vycházet jako kladní hrdinové. Samozřejmě, že nejsou špatní, stejně jako nikdo tady, ale ta glorifikace, kterou jsem v tomto snímku spatřoval mi přišla zcela zcestná. To prostředí je o něčem úplně jiném a popravdě by se měl spíše oslavovat personál, který zde pracuje a ne z něj dělat "ty špatné". Film mi prostě nesedl a i když se mnou asi spoustu lidí souhlasit nebude, hodnocení jaké tu má je podle mě přestřelené a osobně film nedoporučuji. ()

A_Shearer

Vrchol a klasika klasik. Formanovy americký filmy byly vždycky hlavně filmy o svobodě. Hrdinové nikdy nebyli žádný klaďáci až na půdu, ale dost nesnesitelný grázlíci, který ovšem člověk musel mít rád. Život z nich stříkal na míle daleko. A Přelet nad kukaččím hnízdem je ze všech těhle filmů nejlepší. Díky předloze, vylepšenýmu scénáři (komentování baseballu na vypnutý obrazovce atd.), famóznímu Nicholsonovi a ledové sestře, prostředí i hereckému ansáblu. A konci, který vás rozseká. Forman vždycky uměl konce... Jestli si nějaký film skutečně zaslouží pět hvězd a plných 100 %, je to tenhle. ()

teekanee

Co k tomuto filmu říct? Snad je to, že je to fakt masterpiece. Vždycky jsem viděl v televizi jen části a nikdy mě nijak nechytli. Po včerejším úmrtí Mistra Miloše Formana ( Budiž mu země lehká) jsem se rozhodl, že je čas si konečně pořádně pustit jeho všemi opěvovaný Magnus Opus. Můžu jen říct, že jsem toho nelitoval. Film má v sobě neuvěřitelnou energii, jako málo který. Herci se předvádějí, kdo podá lepší výkon. Snímek je plný opravdu silných scén, chvilku se budete od srdce smát, chcilku plakat. Jediný, co bych vytknul jsou dvě nebo tři nudnější scény, ale to se v celku ztratí. 93% ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)