Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

bari68

Jednoznačne najlepší Formanov a Nicholsonov film. Film z prostredia psychiatrickej liečebne ? nič nové! No táto filmová klasika je o veľa vyššie ako iné filmy s touto tématikou. Medzi najobľúbenejšie moje filmy nepatrí-asi aj zásluhou trocha divného konca.Knihu tohto románu som nečítal, no 5* a 90 % je jasných. ()

Lenarek

Jack Nicholson ve vynikající roli, která je stvořena přímo pro něj. Ovšem od filmu jsem čekala víc. Oblíbila jsem si Indiána Chiefa, který na mě působil vyjímečně. Na čistých pět hvězdiček to ale není. Film by se dal o pár minut zkrátit. Za "veledílo" to nepokládám a možná se i divím tak vysokému hodnocení. I když je pravda, že Formanova režie je skvělá a výkony vedlejších herců taktéž. ()

Ondra16

Tak jak Nicholsona nemám rád, tady mě překvapil. Pro postavu Murphyho se dokonale hodil a nedokážu si tam představit nikoho jiného. Herecké složení bylo výborné a myslím, že bez nich by film nebyl ani zdaleka tak dobrý (i přes skvostný scénář). Forman plní svoji práci bezchybně, ale asi to není náhoda, že na prvních dvou místech před Přeletem jsou daleko obyčejnější filmy. ()

SkyLukey

Některé scény mi přišli poněkud chaotické a nedotažené. Dokázal bych si představit nějáký novější remake tohoto filmu. Nápad a děj perfektní ;) ()

wikus

Úchvatné. Nemyslím si,že tu sú potrebné slová. Kto nevidel,nepochopí. Kto videl, chápe:).Forman je pre mna jeden z naj režisérov všetkých čias. A čo sa týka Nicholsona, vďaka tomuto filmu sa pre mna stal nezabudnuteľným.BRAVO ()

Rudinsky

Čítal som originálnu knihu, v ktorej je rozprávačom práve Indián. Keď sa mi do rúk dostal tento film, moc som mu neveril. Po pozretí, keď som sa konečne spamätal a vrátil do reality , som chytil knižku, a mal pocit, že na mieste spisovateľa bude meno Miloš Forman. Komplexnosť, s akou sa tento film pohráva - či už Nicholsonov či Fletcherovej výkon, réžia či hudba - mi neskutočne sadla. Je síce jednoducho koncipovaná, ale pritom tak omračujúca... Je mi smutno, že v súčasnosti už neexistuje nik mladý, kto by si trúfol na takéto odvážne a geniálne počiny. ()

KoRner

Neskutočne nesympatický hlavný hrdina, ktorý si aj cez svoje prešľapy nemohol odsedieť pár mesiacov na psychiatrii a radšej popri tom sťažuje každému zamestnancovi svojimi provokáciami na psychiatrii život. Vymýšľa plány na útek, ale nikdy sa k tomu nedostane pre vlastnú hlúposť a na konci dostane to, čo mu vlastne patrí. Rozprávkový koniec úplne nedrží spolu s vážnou témou celého filmu. Nicholson a Fletcher dobrí, Forman tiež - Ale na 3 miesto ešte pred Krstného otca? Nedajte sa vysmiať. ()

Cracker

Šialene skvelý Film so šialene skvelým Scenárom, šialene skvelými Hercami a šialene skvelým Režisérom!!! Tento šialene skvelý film má byť na 1.mieste! ()

Kuny27

Začátek filmu nic-moc, spíše nic než moc. Říkal jsem si že se mi to asi nebude líbit, nemám totiž rád věci z tohoto prostředí. Postupem času jsem se začal usmívat nad dějem a vtipy filmu. Nakonec jsem se do filmu vžil, a začal jsem se smát i smutnět. Sice bych se na to v krátkém intervalu znovu nepodíval, ale ještě jednou se na to podívám určitě. Film bych nezařazoval do kultovních, ale i přes to do perfektních snímků. ()

Jane18CZ

Za 3 a to se musím přemáhat. To je za výkon Nicholsona. Nechápu, jak toto někdo může hodnotit na 5* a ještě aby to bylo na 3. místě... To se snad všichni asi zbláznili nebo co... Million dollar baby bylo stotisíckrát dojemnější a lepší a poučnější, než tahle dvouhodinová nuda. ()

see_sawandrew

Přelet nad kukaččím hnízdem znamená pro každého diváka něco jiného - pro kinematografii ale představuje jakýsi příklad dokonalého souladu režie s herci. A právě neuvěřitelně silné situační scény jsou důvodem, proč film získal takovou paletu Oscarů, a to ještě v době, kdy měla tato prestižní cena slušnou výpovědní hodnotu o kvalitě filmu. 90% ()

honzii

Co napsat k jednomu z nejlepších filmů všech dob, aniž bych opakoval komentáře všech tady. Asi popíšu to, co mi uhranulo nejvíc. A tím je prostý fakt, že je Přelet nad kukaččím hnízdem dokonale zrežírovaný. Na Formanovo režii miluju přirozenost. Ty dokonalé situace, ze kterých je celý film poskládán, jsou ukázkou efektivnosti Formanovo metod vedení herců, které nevedou k synteticky vytvořeným momentům, ale díky důvěře v improvizace herců a jistě trefným instrukcím vznikne lidský, životem pulzující skvost. Najednou vám přijde (tady víc než kde jinde), že sledujete opravdovou realitu, událost. Nejsem si jistý, jestli takhle některé jeho filmy vnímám jen já, nebo je to právě ten prvek, který jeho filmy dělá skvělými. Snad je to ta druhá možnost. Pro mě určitě. Miloš Forman je prostě mistr kouzelně lidských situací a v tomhle filmu své mistrovství naprosto potvrdil. ()

dj-chrosto

Ako treti najlepsi film podla mna urcite nie. Videl som mnoho filmov, ktore su lepsie ako tento. Vsetci tu ospevujete Jackov vykon. Podla mna mal aj lepsie role a aj lepsie zahrane, tu sa mi viac pacili vedlajsie postavy, jednoznacne Danny DeVito a Christopher Lloyd, prave vdaka tymto dvom nie je moje hodnotenie nizsie. A musim plne suhlasit pri tomto filme s larelay. ()

Billie777

Když se řekne Miloš Forman, ihned se mi před očima objeví tento film. Asi můj nejoblíbenější film od něj a troufám si říct, že možná i vůbec nejlepší Formanův snímek, ikdyž to je těžký jen tak určit a vlastně u každého diváka je to jinak. Navíc - nevím proč - mě baví filmy z prostředí cvokárny, ta depresivní atmosféra mě prostě baví a líbí se mi a tohle je vlastně nejlepší film z prostředí psychiatrické léčebny vůbec. Herci mě taky bavily, Jack Nicholson tu zahrál výborně a bez něj si to vlastně už nedokážu představit (asi jako každý) a Forman je pro mě jednoduše řečeno jeden z nejlepších režisérů, kteří kdy žily a žijí a já jsem na něj hrdá. Každopádně je to skvost světové kinematografie, vidět musí každý. ()

D.U.K.E

Silný film o svobodě a střetu povah. Tahle poloha sedla Nicholsonovi přesně na míru. Jeho šílené výrazy zde rozehrávají velké divadlo na malém pódiu. ()

Nemik96

Zrovna dneska běžel Přelet nad kukačím hnízdem zase v TV a ja jsem se zase díval a hltal tenhle skvost jako ténkrat poprvé. Jack Nicholson ve své životní roli exceluje naštěstí není jediným, všichni herci byli prostě skvělí .Umístění tohoto filmu v žebříčku CSFD hovoří za vše Miloší Formanovi nezbývá než zatleskat a poklonit se. 5***** ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)