Hrdinkou filmu Lásky jedné plavovlásky je mladičká blondýnka Andula. Žije na internátě v malém středočeském městečku, kde na jednoho muže připadá deset žen - a většina je stejně ženatých. Andula touží, stejně jako většina jejich kamarádek, po trošce prosté lidské lásky. Je nezkušená, snadno uvěří slibům a lichotkám. Prožije trapný večer ve společnosti tří obstarožních záložáků a téměř podlehne jednomu z nich - Vacovskému. Až se konečně objeví ten pravý - mladý klavírista Milda. Když s ním stráví noc, je přesvědčena, že právě on je ten pravý. Vypraví se za svou láskou do Prahy. Když se seznámí s chlapcovými rodiči, zjistí, že vše je jinak... (oficiálny text distribútora)

vitekpe

Klasika, ktera sice nani tak uderna jako Hori ma panenko nebo Cerny Petr, ale stejne patri k tomu nejlepsimu z ceskoslovenske nove vlny ala Forman+Papousek+Passer (+Ondricek). :) ()

bari68

Forman opäť nesklamal ! Komédia-dráma, ktorá je strašne nenápadná a pomalá, až sa zdá ako rýchlo uteká.Vtipom sa opieral o dialógy a gagy postáv(hlavne Šebánka-Ježkovej),dramatičnosť využíval v psychológii dievčenskej nevinnosti... Aké jednoduché. ()

Billie777

Andula byla tak hloupoučká a naivní dívčina ale já jsem jí hrozně fandila a její postava byla prostě milá. Tento film je vlastně nejlepší teen film vůbec, alespoň pro mě. Tenhle film je vlastně "o ničem" ale přitom nás dokáže tak zabavit, tak zaujmout. Inteligentní humor (nejvíc mě vždycky bavila scéna na bále), který se střídá s lehce dramatickými scénami. Je to film, který si na nic nehraje, příjemný, lidský a neuvěřitelně nadčasový. Krásně se tu prolíná láska, naivita, stud, trapnost, nesmělost... Odrývají se tu opravdové povahy postav. Film je jakoby rozdělen do dvou částí, nejprve tou na bále a pak tou u rodičů. Film je tak úpřímný a herci i neherci hrají tak přirozeně, tak příjemně se na to dívá... Vždycky se mi na Formanovi líbila jeho záliba v obsazování neherců do filmů. Šebánek a Ježková byla vynikající dvojice, Menšíkovo obsazení ve filmu je mezi neherci trefa do černého, Pucholt byl skvělý herec a ve své době nejlepším mladým hercem a Hana Brejchová byla nádherná a nadějná herečka, mnohem zajímavější typ než její sestra. Tohle je po Přeletu moje nejoblíbenější Formanovo dílo a můj nejoblíbenější český Formanův film. ()

Zagros

Konečně jsem si doplnil další známý film od Miloše Formana a musím se přiznat, že mě překvapilo, jaká to byla především v první polovině nuda. Moc to na mě nefungovalo ani jako výpověď doby. Viděl jsem už více poutavějších věcí. Banální dialogy pubertálních holek, nadržených záložáků a soudruhů na schůzi byly i při té krátké délce moc dlouhé a prázdné. K dokreslení tehdejší atmosféry se asi hodily, ale nebavily mě. Nudu první poloviny zachránila až návštěva Anduly u rodičů. Milada Ježková a Josef Šebánek jako manželé, byli naprosto perfektní dvojka a měli dialogy ze života. Zahráli to skvěle a uvěřitelně, nebo to spíš snad ani nehráli. :-) Jim patří největší ze tří hvězd, které jedné (jinak nezajímavé a zapomenutelné) plavovlásce nechám. ()

Paity

Miloš Forman natočil film, který je takovou dlouhodobou sondou do duše mladých lidí. Velmi vkusně, ale přitom velmi trefně zachytil atmosféru osobního strachu ze samoty. ()

duddek

Děj lze sice opravdu shrnout do jedné věty, ale ty dlouhé scény, kde jsou zachyceny běžné dialogy a chování v té nejuvěřitelnější (často i trapné) podobě, to je radost pohledět. Zpočátku jsem filmu moc nevěřil - nekonečná úvodní písnička totiž trhá uši -, ale pak hned následuje výborné líčení Brejchové, zanedlouho skvělý Menšík a vše to korunuje tolik ceněná rodinná scéna v posteli. :) (A prostřih na Brejchovou na cestě z postele ke dveřím mi utkvěl v hlavě taky nadlouho.) Neherci Šebánek i Ježková tu excelují. "Dyť tu spim jak na hranolu." :) ()

Dixiee

Na svou dobu to možná byl odvážný film, z pohledu současného diváka se mi však jeví tak nějak o ničem. Možná jsem ten film jen nepochopila a možná ho ani pochopit nemůžu, protože jsem pozdější generace tou dobou nepoznamenaná. ()

Stružák

Na starý kolena jsem se začal dívat na starý kultovní český filmy a asi už nechci koukat na ty současný. Lásky jedné plavovlásky jsou přesným příkladem, jak by měly "teenagerské" komedie vypadat, byť slovo "komedie" používám trošku s nadsázkou. Film je tak nějak nerušivě vtipnej (hlavně v poslední třetině), svým způsobem komediální, ale přitom se v prvním plánu odehrává poměrně zajímavá sonda do lidských duší, pohled na lidské osudy. Brilantně zahrané, bravurně natočené. Formane, dávej dál. ()

Radim

Obdivuju Formanův minimalismus - jednoduchá scéna, statická kamera, detailní záběry a "kolovratkové" scény jako třeba ta s rolerou. Tento film sice nepovažuju za Formanův nejlepší, ale klasikou se stal po právu. ()

Piškotka

Film se mi moc líbil. Jednak jeho černobílost, tak i postavy a jejich charaktery. Andula byla tak překrásně naivní a důvěřivá, navíc půvabná. To o jejích kamarádkách se říct nedalo. S těmi záložáky to byly komické dialogy, jako ženáči si brousili zoubky, místy se však v nich probudil otcovský cit. Netlačili na pilu a to se mi líbilo. S nima by to nebylo takové zklamání jako s Mildou. Ten vypadal, že neumí do pěti napočítat, ale s ženskými to na svých klavírových štacích uměl. Bohužel pro Andulu. Jednu lásku obětovala pro druhou a to se jí nevyplatilo. Nadále snila o krásném princi na překrásném koni. Ale rodiče měl Milda lidové vypravěče. Pan Šebánek s paní Ježkovou nezapomenutelní. Ještě, že jsem kulatá jako ta "kytára":o)) Ta postelová scéna byla celkem odvaz (na tu dobu). ()

Milodar

Bez triků, pistolí a jiných hovadin, které nemají s normálním lidským životem co dělat. Úžasně prosté a přesto zábavné dialogy. Rodiče Mildy (Ježková + Šebánek) jsou prostě fantastický a zcela realistický, tak jak je známe ze svých domovů. Pravděpodobně záměrná trapnost rozhovorů je občas tak přetrapnělá, že dělá z aktérů dementy. ()

ondrula

Klasika, Brejchová je výborně otroubená, Šebánek trénuje na Homolku a Milada Ježková je nepříjemná a hloupá satórie, ze kterých se mi otevírá kudla v kapse. ()

Bafo

Ten film je proste krasnej. Minimalismus o pocitech a citech. Cistota a ryzost, pak netreba slozitych poselstvi a spousty dulezitych kecu, jednoduchost vyjadreni vystacuje i s improvizaci. ()

peetriss

Pro mě nejlepší majstrštyk Formanovy československé éry. Forman naprosto mistrně uvádí nejen postavy jeho vyprávění, ale i samotného diváka na emoční rozhraní, kdy člověk neví, zda se smát, cítit se trapně či zda má pociťovat lítost. Citlivě pojatý příběh s "civilně" hrajícími herci a výborně vykreslenými emočními situacemi. Závěrečná postelová scéna je famózní! ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (viac)

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

53. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival, který byl zahájen vzpomínkovým filmem na Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky (1965), se letos nesl ve znamení velkých… (viac)

Filmové hvězdy ve Varech

Filmové hvězdy ve Varech

19.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary startuje již 29. června a pořadatelé nyní konečně odhalili seznam zahraničních osobností, které se na nadcházejícím festivalu ukážou. Mezi ta… (viac)

Vary přivítají šestici domácích režisérů

Vary přivítají šestici domácích režisérů

02.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede v soutěžním programu rovnou šestici českých snímků. V každé ze soutěžních sekcí se představí dva domácí režiséři. V Hlavní soutěži se o… (viac)