Hrdinkou filmu Lásky jedné plavovlásky je mladičká blondýnka Andula. Žije na internátě v malém středočeském městečku, kde na jednoho muže připadá deset žen - a většina je stejně ženatých. Andula touží, stejně jako většina jejich kamarádek, po trošce prosté lidské lásky. Je nezkušená, snadno uvěří slibům a lichotkám. Prožije trapný večer ve společnosti tří obstarožních záložáků a téměř podlehne jednomu z nich - Vacovskému. Až se konečně objeví ten pravý - mladý klavírista Milda. Když s ním stráví noc, je přesvědčena, že právě on je ten pravý. Vypraví se za svou láskou do Prahy. Když se seznámí s chlapcovými rodiči, zjistí, že vše je jinak... (oficiálny text distribútora)

ZeroCZ1233

Forman a jeho předatlantická tvorba je dodnes u nás velmi oblíbená, v zaoceánských zemích možná smutně přehlížená a hlavně velmi kvalitní. Lásky jedné plavovlásky jsou v povědomí diváků hlavně postelovou scénou Hany Brejchové a Vladimíra Pucholta, konkrétně vehementně známý dialog po aktu, kde jiní koukají na velmi přitažlivou Hanu (mě nevyjímaje) tam někteří obdivují působivé rozvržení mizanscény. Snímek skýtá kvality i v mnoha jiných ohledech, Forman zde učebnicově předvadí správnou práci s trapnem, jež vyčnívá z každé druhé scény a tomuto záměru přizpůsobuje další aspekty jako scénář plný roztomile hloupoučkých až vesnicky fádních plků, do toho krásně kombinuje herecká esa s neherci jejichž vrcholem je, když se scénáře nedrží a vlastní iniciativou tvoří humorné pasáže sami s vyústěním k už tak plánované přirozenosti. Humorná stránka je samozřejmě primární, Forman ji mimo jiné buduje například až groteskními bezdialogovými scénami v nichž situační komedie dosahuje svého vrcholu. Snímek v mých očích mimo to vyjadřuje i určitou kritiku společnosti, hlavně lidské hlouposti, konzervatismu starší a naitivu mladší generace a vzájemné prolínání těchto věkově rozdílných postaviček a banálnost jejich sporů. Lásky jedné plavovlásky je skvělý film a takové hřiště, na němž si Forman pohrál a následně nově získáné zkušnosti na plno prosadil ve své následující klasice Hoří, má panenko. Mezi 9 a 9,5/10. ()

masw

Opět výborný film Miloše Formana s velmi dobrým a sympatickým obsazením (od záložáků až po vynikající Hanu Brejchovou). Místy vtipný a místy vážný. Navíc film ani moc nestárne, protože podobné charaktery postav, které nám Forman vylíčil, potkáváme i dnes. Hana Brejchová mě zde příjemně překvapila a ve své roli byla výborná a to ji moc nemusím. ()

Koryntos

Myslím si, že erotická scéna Hany Brejchové a Vladimíra Pucholta, patřila mezi první erotické scény v dějinách českého filmu. Troufnout si na takovou scénu v té době, chtělo hodně velkou odvahu, jak už pro samotné herce, tak i režiséra. Obdivuji, že se do toho pustili. Hana Brejchová se mi dokonce líbí více, než její slavnější sestra, protože nepůsobí jako prvoplánová kráska, přesto je okouzlující. Navíc na DVD jsem viděla i vystřihnutou scénu, toho jak došlo k tomu, že spolu Míla s Andulou skončili v posteli. Míla učil Andulu sebeobranu, kdyby si na ní nějaký floutek dovoloval. Když ho, ale kopla do holeně, spadl na postel a začal si stěžovat, že z toho může dostat kostižer a Andula ho začala uklidňovat. Za nejlepší z celého filmu, však považuji scény od chvíle, kdy Andula zazvoní u dveří rodičů ,,svého milého.“ I když chápu, že z dnešního pohledu může na hodně diváku negativně působit, až přehnaná naivita Anduly. Výborný herecký výkon předvedl neherec pan Josef Šebánek, je nezapomenutelný, nijak za ním ovšem nepokulhává svým výkonem ani paní Milada Ježková, v některých scénách ho dokonce předčí.(postelová scéna) Opravdu krásně ztvárněný manželský pár s maloměšťáckým a konvenčním myšlením. ,, Co by tomu řekli sousedi.“ Nějak u nich selhala výchova a ze syna mají povedeného floutka, ale nač se tím trápit. ,, Teď si představte náš Míla tedy, no von ty peníze vydělá, no tak tu hmotnou záruku, by do toho manželství měl.“ Taková realistická věta z repertoáru všech maminek. Celý výjev rodiny působí, tak realisticky a lidsky, podobné scény zažil ve své vlastní rodině určitě každý z nás. Hodně jsem se u toho nasmála. Jen mě trošku zarazil konec, který na mě působil, nějak useknutě, tak nějak, že tam ještě něco dalšího mělo být, místo otevřeného konce. K celému filmu mám osobní vztah i k malému městečku, kde se většina scén natáčela, takže chválím film se vším všudy. Navíc chytlavou písničku na začátku, kterou zpívá Zdena Lorencová, pokaždé dlouho nemůžu dostat z hlavy. ,, To co bylo včera, není každý den a já potkal jsem dívku, byla krásná jako sen a já jí tak rád mám, ójéjeje, tak rád mám ójéjeje a z té velké lásky stal se ze mě chuligán.“ Z mojí velké lásky se ovšem staly komentáře k filmům. ()

Autogram

Spočiatku komediálne, potom psychologické, jemne erotické a opäť trápno humorné. Trápne ale v tom dobrom zmysle, keď scenárista a nadsadená naivnosť dokáže vytvoriť šialené situácie. Trošku sú štýlom homolkovské, ale nie je to našťastie až také uletené. (19.5.2013) Po druhom pozretí pridávam aj štvrtú hviezdu za úvodné a záverečné scény, ten humor je neopakovateľný. (26.7.2013) –––– Holky, víte, jak je víno zdravý? Když to roste, tak to bere z půdy všechny možný živiny. Ty železa. A ze vzduchu vlhkost zase. Jak na to svítí to slunce... Proto je to tak drahý. –––– A že by si každá měla vzít, jako do toho svého závazku, a opravdu se polepšit. Tak já myslím, že by bylo nejlepší, kdybychom si to odhlasovaly. ()

vyfuk

Tak nějak mám za to, že cokoliv co Miloš natočil u nás v Československu stálo za prd. Mne v celku nemálo neznámé Hoří, má panenko mě ani nijak extra neoslovilo. Tento film byl sice pouze lehce, ale i tak byl jiný. Papouškův scénář už samo o sobě napovídá, že bude řešit počesku každou ptákovinu a téma na dvě věty rozebere na celou scénu a nebo i klidně na celý film. V režii samotného Papouška je z toho v celku kvalitní klasickou českou komedii. Forman z toho spíše udělá suché polodrama, která nemá teoreticky ani začátek ani cíl. Tento film hodnotím pro mne lehce pozitivněji, protože tam byly nějaké opravdu "poweful" scény. Třeba jak Menšík a spol koketují s holkami byla dokonalá a jak jeden z nich si sundává prsten a pak "si ho honí pod stole"... no to mě dostalo. Cením snahu. ()

Nepi

Hana Brejchová,Vladimír Pucholt,Vladimír Menšík....originální komedie Miloše Formana o láskách jedné mladé dívenky Andulky,která dneska rozesměje starými názory např. (Když musí Milda spát s rodičema v jedné posteli a k Andulce nemůže) a také vtipnými dialogy a hlavně obrazy z té doby... ()

Aqualung

Co dodat? Snad nic, aby člověk nežvanil frázemi. Jeden se zamiluje v "romantickém" prostředí reálněho socialismu.Kopřiváky, záložáci,holky na vdavání nebo na milování.Čistá láska, a taky trapnost, a taky slzy, a taky pan Šebánek a Menšík.Nádhera. ()

Pecival

Mistrovství nekonečných trapasů v lehce absurdním balení. Dialogy bych se nebál označit jako geniální. Při balících pokusech tří postarších vojáků sem šel do kolen a taktéž scéna u rodičů je absolutní peklo. Josef Šebánek neměl chybu. ()

IMPAIRED

Milada Ježková dokáže bejt protivná bába v každý roli kterou dostane, to je prostě talent. Josef Šebánek září jako vždycky, a státní hymna je prostě nápad. ()

standsiller

Príklad, ako jednoduché situácie dokážu radikálne pohnúť dejom. Film sa odohráva na krátkom časovom pásme, no napriek tomu skrýva v sebe nekonečnú lyriku a otvára existenčné problémy. Nadčasový film Miloša Formana , kde svoju hlavnú úlohu nehrá iba láska, ale i talent mladého človeka zabudnúť, pomýliť sa a dostať sa do sietí z vlastných pochybení. ()

sheilla

Tak tohle je klasika, pri ktere se vzdy zarucene pobavim, i kdyz me vzdy tak jemne mrazi v zadech. Neskutecne herecke vykony, jak Pucholta a Brejchove, ale hlavne Sebanka a Jezkove. Scena, kdy Pucholt, Sebanek a Jezkova lezi v jedne posteli a rozebiraji vzniklou situaci (dorazi na navstevu Brejchova), je naprosto kultovni, a to pry slo o improvizaci. Musim rici, ze ranna Formanova dila jsou mi daleko blizsi nez ta pozdejsi, americka, i kdyz jim rozhodne neubiram kvalitu. ()

mohamedsfinger

Život je trapný... a Forman to ví moc dobře a navíc o tom dokáže natočit film, který je jedním z nejpřirozenějších, jaké jsem měl možnost vidět. ()

Cejny

Moc roztomilý film ze 60. let, Hana Brejchová je samozřejmě jednonu z nejlepších českých hereček všeh dob a v tomto snímku se mi moc líbila. ()

Sdoom

Film o tom, jak se jedna naivní mladá holka zakouká do klavíristy. Hana Brejchová to nemohla zahrát lépe. Závěrečná scéna u Mildových rodičů je absolutně dokonalá, Josef Šebánek s Miladou Ježkovou jistě připomenou téměř každému útrapy s rodiči. Navíc pro mladou porevoluční generaci, do které spadám i já, je film i obecným svědectvím o problémech zamilovaných za socialismu. Miloš Forman je prostě třída. ()

dita.krizova

"Ty seš taky jako kytára, ale od Picassa..." Pucholt jako (k)lamač dívčích srdcí a Brejchová jako holka, které mu sedla na lep. Další z Formanových nezapomenutelných komedií. Trochu mi to přišlo jako spojení filmů Hoří, má panenko a Homolků. A ta scéna v posteli, kde leží táta, máma i syn, je snad nejvtipnější moment v české kinematografii. ()

Babous

Má to moc hezkou šedesátkovou atmosféru studentských večírků, večerů a nocí. Nejlepší byly scény u rodičů doma - maminka nezbedného hrdiny mi připomněla mou babičku. Ale film má poměrně dost hluchých míst, občas jsem se nudil. Hudba moc povedená. ()

herr_carter

Pro mě dnes již legendární Formanova záležitost, postelová záležitost, kdy Pucholt, ležíc mezi svými rodiči (Ježková x Šebánek) musí podle mě rozesmát úplně každého.................moje hodnocení = 9 z 10. ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (viac)

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

53. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival, který byl zahájen vzpomínkovým filmem na Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky (1965), se letos nesl ve znamení velkých… (viac)

Filmové hvězdy ve Varech

Filmové hvězdy ve Varech

19.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary startuje již 29. června a pořadatelé nyní konečně odhalili seznam zahraničních osobností, které se na nadcházejícím festivalu ukážou. Mezi ta… (viac)

Vary přivítají šestici domácích režisérů

Vary přivítají šestici domácích režisérů

02.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede v soutěžním programu rovnou šestici českých snímků. V každé ze soutěžních sekcí se představí dva domácí režiséři. V Hlavní soutěži se o… (viac)