Wu xia

• Hongkong 武術 (viac)

Liu (Donnie Yen) je výrobcem papíru v období dynastie Qing a vede jednoduchý život s manželkou Ayu (Tang Wei) a jejich dvěma syny. Do jejich odlehlé vesnice přijde detektiv Xu (Takeshi Kaneshiro), který vyšetřuje smrt dvou banditů během loupeže. Xu rychle zjistí, že to nebyla obyčejná zpackaná loupež. Jeho houževnaté dotazy vynášejí na povrch temné tajemství Liuovy minulosti, která ohrožuje nejen jeho rodinu, ale i celou vesnici. (LordMovie)

ScarPoul

Taká tá historická úvaha, či sa zlo dá zmeniť. Či je spravodlivosť vždy opodstatnená. Kaneširo a Yen sú výborný charakterový herci. Čo dokázali v nespočetne veľa filmoch. Ale v prípade Swordsmena nemajú veľmi čo ponúknuť. Film to nie je zlý. Má skvelú kameru, tradične krásne prostredie čínského vidieka, ktoré dodáva celému príbehu romantizujúci presah. Ale akčné scény sú nezaujímavé a výplň je vystavaná na detektívnej zápletke, ktorá je síce zaujímavá do dramaturgie a v rámci podávania informácií, ale na konci zostáva taký ten pocit, že som od toho čakal viac, než som v skutočnosti dostal. ()

joehot

V mých očích se příběh dokonce více hodí do prostředí historického Japonska, než kde je v Cronenbergových Dějinách násilí. Po dlouhou dobu měl Chanův film vyšlápnuto na plnou palbu, závěr jej však trochu sráží. ()

ConanVJ

Zajímavý film s Donnie Yenem. Není to klasický akční film s bojovým uměním, jak jsem čekal, ale spíš detektivní film. Těch pár bojových scén, co se zde vyskytnou, je pěkně propracovaných. Za mě film 80%. :) ()

kikuka

Veľmi fajn zážitok vidieť retromlátičku, ktorá sa dá pozerať, má iskru, tak trochu žmurká po divákovi, ale nestavia na jeho vedomostiach o historických mometoch žánru wu xia. Svojím spôsobom návrat k prakoreňom v príbehu, resp. vzťahoch postáv, ich "osudovosti" a podobne, pretože to tak čínsky ľud rád, no zároveň pozdvihnutie medzi "moderné" dravé action movies so strieborno antracitovým filtrom, kamerové finty rozkročené medzi sixties a late nineties, obdobne aj zvuk či hudba. A naozaj, naozaj je fajn vidieť fight, ktorý by nenakrútili so mnou. A toto som v kine nestihla. Takže mi vypomohla zberateľská edícia filmov Donnieho Yena O:-).Idem sa teraz dovzdelávať, aby mi next nemusel Adrián vysvetľovať who is who (jop, ide sa hľadať Dalšia zberateľská kolekcia filmov len za 10 yuanov). (Asi.) ()

MartinezZ

Pěkné krimi-drama se skromnou a vytříbenou akcí. ~ Do vesnice přijíždí dva zloději a vrazi ukrást peníze z místního krámku. Jen projíždějí kolem a vesnice jen protla jejich cestu. Zabránit loupeži se rozhodne a pokusí mladý muž, jenž u vesnice žije a pracuje v papírně. Shodou náhod a neuvěřitelného štěstí se mu podaří oba kriminální živly zneškodnit a zabít. Věc přijede do vesnice vyšetřovat detektiv, který začne pomalu zjišťovat, že štěstí a náhody neexistují, jen psychologie a logika. Brány minulosti postav se tak znovu otevírají a vězte, že minulost je mrcha. ~ Vyšetřování i zjišťování pravdy, hudba, kamera, herci i ta akce, které zase není tak moc, tak akorát, všechno se mi tu líbilo, včetně důvodů a jednání postav. Jenom té moderní hudby mohlo být využito ve větší míře, k dění sedla perfektně, a naopak toho žvatlání v závěrečných titulcích mohlo být méně, jako že spíš žádné. Příjemné skoro dvě hodiny. ~ PS: Díky za titulky Lagardere ~~~ PS: Nečekejte od filmu hromadu bojových scén, tohle NENÍ akční bojový film! Krimi / Drama / špetka Akce. ()

Tony.cs

Chtělo to malinko víc akce, ale celkově se mi tento film líbil. Dokonce celkem moc. Některé komentáře tady jsou naprosto scestné. ()

Martrix

Sledování čínských kung-fu filmů je pro mě totéž, jako koukat se na MS v krasobruslení. Nevyhledávám to, ale jednou za čas....to pak velmi oceňuji choreografii a provedení. Nic hlubšího v tom nehledám. Takže když pak dostanu něco navíc, jsem nadmíru spokojený. Už od prvních minut Swordsmena mi bylo jasné, že nejde o žádnou plytkou rubačku s postavou osamělého mstitele, nebo ochránce utiskovaných. Spolu s výborným vizuálem, tvůrci předkládali neotřelý pohled na život v té době, zajímavou postavu detektiva a scénář vystavěný především na dialozích. Vše v působivém balíčku, který asi moc neocenili ti, kteří chtěli koukat jen na "krasobruslení" s Donniem. Pravda, schopnosti vyšetřovatele, kdy dedukoval jak to bylo doopravdy, ty mohly soupeřit snad jen s mistrovstvím Ritchieho Sherlocka. A ano, scénář obsahuje nemálo děr. Ale první hodina mě v tomto duchu bavila. Jenže ono se to celé někdy za polovinou sesune kamsi jinam a s nástupem krasobruslení-rubaček, přichází prozření, že je tato studie o vykoupení vším možným, jen ne dobrým akčním filmem. Jako kdyby šlo o nějakou zbojnickou historku, kterou se tvůrci rozhodli pojmout seriózně, dramaticky ... . Jenže výsledkem je směs výborných míst a braku. Přesto....větší spokojenost mi kazí jen dojem, že k lepšímu výsledku chybělo tvůrcům jen málo. ()

majo25

Film so zvláštnym príbehom zachraňujú predovšetkým súboje a Donnie Jen v hl. úlohe. Príbehová linka nie je zlá, možno kolíše v sínusoidách a trochu kombinuje protichodné témy, rozhodne však nenudí. Konanie niektorých postáv mi ostalo nepochopené, postava premúdrelého čínskeho Sherlocka pre príbeh zbytočná až otravná. Ešteže to zachraňovali súboje; škoda, že ich nebolo viac. Apropo, herca Wang Ju alias Jednorukého šermiara som takmer nespoznal. ()

mortak

Hodně temný béčkový thriller se třemi bojovými scénami. Hlavní postavou tu kupodivu není Donnie, ale detektiv Xu, který si prožívá dramatický oblouk na způsob Javerta z Hugových Bídníků. První půlka filmu má atmosféru, a ta druhá je sice béčková, ale pořád dobře natočená. ()

markuc

Filmy o hrdinovi, ktery ovlada bojove umeni, nemusi byt jen akcni podivana - viz. hollywoodske akcni filmy o bojovych umenich. Muze z toho byt i povedene drama s par akcnimi vsuvkami (ale zadne exploze a rozbity luxusni nabytek neni treba). ()

Ceres

Příjemná změna, čekal sem kvalitní kung-fu film s Donniem, ale toto? Konečně se film nesoustředí jen na bojové scény, děj mě příjemně překvapil a celé je to strašně dobře zabalené do krásného prostředí, nebýt "useknuté ruky" a toho konce, tak by tohle mohla být opravdová bomba, takhle jen velmi dobrý film s Donniem, což rozhodně není málo, jelikož většinou kromě bojových scén se není nač dívat, opravdu příjemná změna, přál bych více tak kvalitních filmů s ním. ()

VasaX

Vesnický příběh, který se změní v detektivku, která se změní v akční film. Zajímavé, ale zbytečně překombinované. A taktéž dlouhé. O nějakých 15-20 minutek méně by tomu dodalo správnou délku vůči obsahu. Rozhodně jeden z lepších kousků, bohužel ale zbytečně dlouhý a na to, co se snaží sdělit překombinovaný. Ale i tak nakonec zůstávám u čtyř hvězd, už ta ty hezké venkovské lokace. Tam bych si rád jel odpočinout od civilizace. ()

strelenaL

Byla jsem překvapená... Překvapeně jsem koukala že k bojovým scénám přibylo i dostatečně napínavý námět ve kterém bych detektiva Xu přirovnala k čínskému Sherlocku Holmesovi. Pro mě byl právě detektiv Xu hlavním tahounem celého filmu. I přesto, že postava Liua dostala velký prostor co se týče bojových scén. ()

Seti

Moje očekávání Swordsmen bohužel vůbec nenaplnil. Doufal jsem, že dost dlouhá a poměrně nudná expozice bude vyvážena zaslouženým akčním nářezem, jenže režisér Peter Chan hodil klasickou béčkovou šablonu podobných příběhů za hlavu a snažil se o něco hlubší uchopení. Žádné inferno se tak nekonalo a finále pro mě bylo značně rozčarující a zcela neuspokojivé. Hořké zklamání a nečekaná nuda. ()

iXtr3m3

Donnieho mám fakt rád a na jeho Yip Manov nedám dopustiť, ale tie "historické" debiliny, ktorých Čína a Hong Kong natáčajú na desiatky, tak to nemusím. V podstate mi je jedno, o čo sa tam jedná, je to pre mňa totálne nezaujímavé a vždy sa len nechám strhnúť nejakým menom a nakoniec to vždy ľutujem. ()

PhillM.

Velice zajímavý začátek s analytickým detektivem, který si ale taky jako jediný z filmu budu pamatovat. Dál už se to táhne jako sopel a s občasným posmrkáváním to upadá do šedivého průměru. ()

warrenur

Filmy s Donnie Yen-om mam v merku od vtedy, ako som ho prvykrat videl vo filme Red Force. Od toho casu hral, ci reziroval zopar skutocne vynikajucich kuskov. Jeho martial arts su pastvou pre oko a tiez jeho svojska mimika a pristup k herectvu. Na Wu-Xia som sa preto neskutocne tesil a musim povedat, ze hoci film hodnotim ako slabsie styri som cakal som podstatne viac akcie a trochu menej toho filozofickeho pohladu, ktory tak casto vidiet v azijskej kinematografii. Natiska sa striedmejsia volba stopaze, niektore pasaze filmu boli dost zdlhave. Skoda. Tesim sa vsak na dalsie jeho herecke, ci rezijne pociny. ()

honelnik

Celkom sa mi začína pozdávať trend novodobej Číny, pohrávať sa s "blbými" žánrami a posilovať v nich elementy predtým absolútne nepodstatné (príbeh). V tomto prípade Peter Chan na kostre akčnej bojovky stavia drámu o osobnom vykúpení a druhých šanciach. Je to ohromná škoda, že tento formálne hravý film nenaplnil svoj potenciál, pretože chytiť sa tohto námetu niekto schopný, mohol pre akčnú scénu znamenať niečo ako Matrix vo svojej dobe pre scifi. Od začiatku je nám jasné, že s dobrákom Donniem, ktorý "úplnou náhodou" skolí nepremožitelného vraha, nie je niečo v poriadku a aj ked sa minulosť ozrejmí, je to v podstate jedno, príbeh ide ďalej v zabehnutých kolajách. Stále čakám na ten šok z totálnej dekompozície kladnej, sympatickej postavy a jej expozície ako krvelačného monštra, obrat v žánri a vyznení filmu...škoda preškoda. Ale aj tak sú 3* dobrá známka. ()

Puol

Milé prekvapenie na všetkých frontoch. Čo sa týka akcie tak sa potvrdzuje, že menej je niekdy viac, hlavne keď sa spolu prehľadne, ale efektne mlátia i herecké legendy liet dávno minulých (Kara Hui, Wang Yu). Odporúčam na pripomenutie a hlavne porovnanie i Cronenbergovú Históriu násilia. Aby som len nechválil, záver je trošku zmrvený, ale stále to je na 9/10 . ()