Veľkolepý požiarnický ples od začiatku sprevádza množstvo omylov a komických nehôd. Plesový výbor si spočiatku láme hlavu s miznutím cien z tomboly, potom s výberom kandidátok do súťaže, v ktorej sa má zvoliť kráľovná krásy a napokon i s organizáciou samotnej súťaže. Tú totiž náhle preruší požiarnická siréna. Staručký postihnutý chalupár sa už iba prizerá márnemu boju hasičov so živlom. Nešťastník dostane čudnú zbierku - žreby do plesovej tomboly, medzičasom kompletne vykradnutej. Táto spočiatku úsmevná, groteskná komédia o dedinských ľuďoch graduje až do horkého podobenstva o malomeštiactve, formalizme a bezcitnosti k druhým. (STV)

rakovnik

Na pozadí hasičské zábavy rozehraná satira o charakterech lidí a lidiček z našeho maloměsta, o nás. Dialogy jsou mistrně autentické a trapné, postavy budí skoro odpor, už jen proto, že se v nich můžeme sami poznat a nebo už jen proto, že jsou opravdu ošklivé. A kdo by řekl, že rozkradená tombola v téměř padesát let starém filmu je přeneseně velmi aktuální v současné společnosti. Obsazení tolika neherců má své kouzlo a tvoří autetičnost filmu, ale dialogy tím poněkud trpí. ()

johny89

Nevím, zda zrovna tohle je model "čecháčkovství", jak zde všichni hanlivě říkají. Každopádně neustálé opakování všeho, nadutost a nesmyslnost každého rozhovoru je zde vtipně až dechberoucí. ()

Martin741

Posledny Formanov film pred jeho emigraciou do USA sa volal Hori, ma Panenko a tematicky pranieruje "cechackovstvi" : rozumej cesku narodnu povahu - krasne sa tu ukazuje klasicke malomestiactvo, plytke svedomie a hospodske vztahy. Som Cechoslovak, takze nechcem a ani nejdem urazat mojich CZ kolegov -oblubencov, ale ja k filmu chcem aj dejovu liniu, a ta tu akosi chyba. Ako zastupca domacej ceskoslovenskej kinematografie sa da vsak film pozerat a 71 minut doslova rychlo uplynie : 69 % ()

cariada

Geniální film tohle můžu skoro pořád. Postavených na nehercích. Co slovo to perla. Ta jejich volba královny krásy neměla chybu ,takový kočky se hned tak nevidí. A scéna z tombolou co k tomu dodat. "Blboune proč si to tam vracel" ()

Nach

Ples na který nezapomenu. A velké dilema o tom, jak zahřát stařečka uprostřed zimy, když jediným zdrojem tepla je oheň z jeho chalupy (a zahřívání provádějí zkušení hasiči). Miloš Forman s umem svým vlastním nastavuje zrcadlo tehdejší společnosti, které je kupodivu stále velice aktuální. Od chování jedinců po chování společnosti. Vměstnat toto vše na jeden hasičský ples a 71 minut je hodno obdivu, neboť to naprosto bezchybně šlape od A po Z. 85% ()

ad

Neuvěřitelně pravdivý film :) Taky jste si už tolikrát připadali, že dostáváte jako dar lístky do vykradené tomboly? O nás jací jsme, jací jsme byli a že jiní už nebudeme... ()

starbrejkr

Hoří, má panenko je bez partesu absolutně geniální film. Bohužel mě po jeho shlédnutí vždycky chytne pořádný mindrák. Za ta léta žití na maloměstě totiž můžu jen říct, že i po 40 letech ony vlastnosti lidí zde tak dokonale ukázaných, stále (zejména u starší generace, u mladší si dělám naděje, že se toho konečně zbavujeme) přetrvává. Forman prostě natočil film, který je synonymem pro hořkost a je až fascinující, že tu nehraje jedna jediná známá postava, snad až na slavnou protivnou babu z Kulového blesku. ()

DruidKarel

747. hodnocený film: Docela jsem koukal na to, jak vysoko je tento film v žebříčku CSFD, ale to jen do té doby, než jsem shlédl tento film. Nepochopil jsem, jak je možné, že tenhle film mohl natočit někdo takový, kdo natočil Amadea, Goyovy přízraky a nebo dokonce Přelet nad kukaččím hnízdem, tedy pan Forman. Film je shleduje jedna báseň a je provázán takovou spoustou hlášek, až to není možné („Jen klid matko, všechno je solidní…“). Spousta herců, kteří si tu střihli parádní role (hlavně Homolka a pak hlídač tomboly a jeho žena). Filmu není co vytknout, protože jsem se při něm nasmál já, ale i můj dědeček. 5* je jasnejch. 5* ()

tomtomtoma

Přepsáno v květnu 2019. Hoří, má panenko je československá socialistická přirozenost, ochočená filmovým mládím k potřebám společenské satiry. Hoří, má panenko je tvarována znevažující barvou nihilismu v teplém odstínu plamenů ohně. Svatá novovlnná trojice Miloš Forman, Jaroslav Papoušek a Ivan Passer objevila podmanivé kouzlo principů řízení socialistického života na hasičském bále. Tento mikrosvět má jedny ústřední plíce a kolektivní podvědomí. Omezenost je pýchou proletářského stavu, lpění na úředních předpisech pomáhá v pocitu bezradnosti osobní nouze a každý se v rámci soukromého prospěchu ochotně přizpůsobuje. Miroslav Ondříček vložil do krutě cynické frašky popsaného stavu rozpadu společenské morálky poetický rozměr, vychutnává si všechny absurdity běžného života i kolize konvencí. Kamera ve své posedlosti po šmírování zvědavě stojí ve vírech i proudech potíží, vášní, radosti a smutku. Volba královny krásy se zvrhá v anarchistický lov ženského pohlaví, slavností dekorování zasloužilého předsedy popírá samo sebe a jednoznačným vítězem večera je pouze oheň. Socialistické nešvary výhružně cení zuby, společenské mechanismy mají snahu bez vůle, zlodějina není morálně odsouzeníhodná a pravda má vždy více tváří a odlišné skutečnosti. Ze členů požárního útvaru: vážený předseda místního požárnického spolku a předseda plesového výboru (zajímavý Jan Vostrčil), protřelejší hledač krásek (velmi příjemný Josef Šebánek), neúnavný zapisovatel nalezených krásek Franta (František Debelka), třetí hledač místních krásek (Josef Valnoha), nešťastný hlídač tomboly Josef (příjemný Josef Kolb), neschopný pomocník plesového pořádku Václav (Stanislav Holubec), či vysloužilý předseda Alois Vrána (sympatický Jan Stöckl). Z civilního osazenstva: Josefova přizpůsobivá manželka (zajímavá Milada Ježková), vyhořelý nešťastník děda Havelka (František Svět), slast života pod stolem nalézající Standa Zindulka (Antonín Blažejovský), svou dceru do volby krásy zatvrzele prosazující Ludva Metelka (Josef Kutálek), jeho macatější dcera Růženka (Alena Květová), nevybraná a vyrvaná krasavice (Olga Blechová-Matušková), náhlým tichem při nástupu zaskočená kráska (Marie Slívová), či hlavní výčepní plesového večera (Stanislav Dytrich). Hoří, má panenko je osvěžující zábavou. Hoří, má panenko je ironickou kritikou stavu společnosti. Hoří, má panenko využívá nihilistické tóny, básnický rytmus a všudypřítomnou bizarnost všedního dne. Omezenost pořadatelů je v dnešní době nahrazena servisem expertů a kolektivní vědomí raději nemění své morální postupy. I přes drobná neherecká zaškobrtnutí jde o jedinečný filmový zážitek! ()

Pitam

Přehlídka lidské trapnosti a ohňostroj banalit v rámci ukázkové akce let již dávno minulých. Nebo ne? Moc se toho, reku, za ta léta nezměnilo. Klasické hasičské a myslivecké zábavy se sice pomalu a jistě vytratily v zapomnění (což je možná i škoda a samozřejmě čest výjimkám), ale malý český človíček tu bude vždycky. Neherecké výkony pomáhají navodit atmosféru úplného absurdna a člověk neví, zda se má smát, nebo plakat. Osobně jsem film viděl kdysi dávno a nyní po dlouhých letech znovu a stále mám hrozně rozporuplné pocity. Chápu záměr pana Formana poukázat právě na tu banálnost, ale mně tento styl dotažený skutečně až ad absurdum prostě nesedl. Tak zlé to snad tady u nás nikdy nebylo, ne? Lidé nejsou přeci takto hloupí?!? Alespoň ne všichni. Doufám. Ačkoliv si právě na některé scény tohoto snímku občas vzpomenu, když se náhodou stanu svědkem hádky zákazníků v supermarketu stran zlevněného zboží. Smutná vizitka lidské malosti. ()

C0r0ner

Naprosto chápu, pokud se to někomu nelíbí, protože Hoří, má panenko je asi největší filmová haluz, jakou jsem kdy viděl. Kdo by totiž vzal burany odněkud z Horní dolní a natočil s nimi film o tom, jak se pořádá hasičský bál? Nicméně to bylo až hypnoticky blbé, takže jsme se překvapivě dobře bavil. 80% ()

dubinak

Jak je možné, že neherci v této české klasice stvořili absolutně bezchybný herecký koncert? Herci z Ulice se mají co učit. Krásný obraz klasické české nachlastané společnosti opředený dávkou nefalšovaného humoru. Ale scéna s dědečkem dojme snad každého. ()

Vignette

Jak mám Miloše Formana ráda a jak mi vyhovuje, že on sám si zakládá na maximálně realisticky vyobrazených situacích, tohle už šlo docela do extrému a na odhalování lidských (typicky českých?) vlastností a chyb nesympatických (typicky českých??) postav jsem nenašla téměř nic zábavného... bohužel. P.S.: Po druhém shlédnutí a následné přednášce na FF UK získávám na věc trochu jiný náhled a zvyšuju o hvězdu ;-) ()

MarekT

Před časem mi byla položena otázka, jak bych popsal Čecha a jeho typické rysy. Když jsem pak shlédl tento film, až mě mrazilo z toho, jak blízko jsem se trefil... Ačkoli jsem coby začínající divák moc nechápal, proč zde nejsou žádní známí herci jako v jiných stále reprízovaných starších českých snímcích, dnes bych si tyto filmy bez jmen jako Vostrčil nebo Šebánek nedokázal představit, stejně jako bez plytkého děje či dialogů, dodávají dílům z této éry punc reality a většího ztotožnění. Miloš Forman se s naší zemí rozloučil asi nejlépe, jak mohl, pro naši pozdější kulturu byl jeho odjezd cestou směrem svobodný svět asi nejkrvavějším zraněním. 90% ()

campix

Jak špatný může být film, který otevřel dveře do hollywoodu asi pro nejslavnějšího českého režiséra Miloše Formana. Řeknu vám to hned, nemůže, protože je naprosto vynikající. Dialogy členů hasičského sboru jsou naprosto geniální a ani po letech neztrácí nic na své zábavnosti. Jedna z nejlepších českých komedií, která paroduje především českou náturu, jak jinak. ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

20.05.2018

71. ročník byl zahájen snímkem Oscary ověnčeného Asghara Farhadiho Všichni to vědí, jemuž vévodí slavný španělský herecký pár Penélope Cruz a Javier Bardem. Česká stopa byla výrazně znát v úvodu… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018