Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Lásky, která propukla na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a jeho manželkou, mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou. Tuto historickou zápletku chtělo zfilmovat už několik tvůrců, až teď se to však podařilo Nikolaji Arcelovi, který do hlavních rolí fascinujícího dramatu obsadil Madse Mikkelsena a Alicii Vikander. (oficiálny text distribútora)

Hanys_

Zajímavý part dánské historie s fain herci. Místy to na mě působilo sice trošku televizně, ale pořád mají Dánové obdiv, jak se s touhle interesantní látkou dokázali poprat. 8/10 ()

F.W.Colqhoun

To jsou celí oni, tihle Dánové. Člověka navnadí vějička v podobě plakátu na kostýmní historický film a ono nakonec rodinné drama jako z časů Dogme 95. Notabene v čemsi, co by klidně mohlo dopadnout jako Vévodkyně říznutá Marií Antoinettou. Jenže tady nejde ani o hadry, ani o osmdesátkové písničky ze vzpomínek na dospívání v osmdesátkách zaseknuté Sophie Coppoly. Tady jde o poutavý, klasicky nasnímaný historický snímek; tedy nakonec, protože zpočátku to zavání nechvalně proslulou ožilou hodinou dějepisu. Výhrady platí jen potud, pokud plátnu dominuje typicky bezxichťákovatá představitelka hlavní ženské role Alicia Vikander, která pedstavuje jediný slabý článek filmu. Věci se začínají dít v momentě, kdy se odehraje první interakce Struensee / Kristián VII resp. Mikkelsen / Følsgaard. Druhý jmenovaný se svým slavnějším kolegou nesdílí ligu v disciplíně mužného charisma, ale jinak hereckou věrohodností podání nejtragičtější figury, osamělého a šíleného krále dánského vítězí na celé čáře. Když ansámbl doplní intenzivní David Dencik [mně známý jako skřet z Tinker Tailor Soldier Spy], už jen herecká rovina, zajišťující na historický film bezprecedentně věrohodnou dynamiku mezi postavami, nastoluje diváckou spokojenost. Jak film přetéká do své druhé poloviny, zajímavěji se začne jevit záměrně naivní historka o vítězství a nadřazenosti světla rozumu. Je dokladem střízlivého pohledu tvůrců na dánskou historii, že-a--jak nechávají narážet postavu doktora Struensee na limity osvícenských předpokladů. Nečekaně zábavné. ()

Paity

Velmi dobrá historická záležitost, která míří spíše na intriky, než na historii jako takovou. Osobně neznám příliš dánské dějiny a tak by mě zajímalo, jestli je na tom něco pravdy. Mě se ale film hodně líbil. ()

dopita

Film je nadprůměrný snad jen hereckými výkony. Z hlediska historického má jistě co říci, ovšem zpracování je pojato spíše akademicky a bez emocí, takže jako celek se jedná o film, který v hlavě moc dlouho nevydrží. ()

kolemjdouc

Inteligentně natočený "historický" film.V úvozovkách proto,že si neumím představit ,že to až takhle probíhalo.Ale budiž.Dobrá kamera a exteriéry,kostýmy a masky to vše umocnilo atmosféru ()

romain vagnae

Kdyby tu nehráli Mads Mikkelsen a Alicia Vikander, asi v životě by mne nelákalo se na to podívat, protože historické romantické filmy opravdu nemám rád (většinou se na ně donutím podívat jen proto, že obvykle vždy ve všech hraje Keira :D). Tento kousek je však velmi dobře zpracován, dozvěděl jsem se díky němu o zajímavé části dánských dějin, v nichž nejsem bohužel moc zběhlý, a to způsobem, který mne velmi oslovil a i přesto, že nemám rád dlouhé filmy a tento trvá asi dvacet let, dokonce jsem se ani nenudil. Nejpříjemnějším překvapením pak pro mne byl výkon Mikkela Folsgaarda, jehož ztvárnění krále bylo úchvatné a zastínil tak oba mé výše zmíněné oblíbence ()

ondrula

Přestože je film poněkud užvaněný a vyžívá se v dlouhých záběrech na útrpný výraz v něčím ksichtě, odehrává se v době mého oblíbeného 18. století, a tak jsem mu musel mnohé odpustit. Ta romance mezi královnou a Struenseem mě taky poněkud otravovala, ale dalo se to přežít. Poněkud neočekávaný historický film z Dánska (a Čech), který milovníka historie pohladí po duši. ()

vander19

Pravdupovediac moc sa mi nezdalo tak vysoké hodnotenie pre film, ktorý má tak jasne danú svoju štruktúru. Príliš mi to pripadalo ako jedna veľká lovestory hodná americkej gýčovivotsti. No našťastie ju tvorcovia vhodne upravili hereckým obsadením a dali jej typickú škandinávsku pečať. Príbeh hlavne zo začiatku príliš nezaujme diváka, ale keďže ja rád historické záležitosti dal som tomu šancu. Obrovský prelom prichádza akonáhle sa na pľaci objavuje Mikkelsen. Film naberá na obrátkach a zdatne sa mu snaží sekundovať Boe Følsgaard. Síce možno nie veľmi sympaticky a charizmaticky vykreslená postava kráľa, ale ja som si ho obľúbil. Túto hlavnú dvojku skvele doprevádza Vikander v roly nešťastnej kráľovnej a možno si ani sama neuvedomuje, ale je najpodstatnejšou postavou príbehu. Na to ako ja podobné románikovské veci nemusím, tak film príjemne prekvapil. Len možno sa dá vyčítať jeho dĺžka. Na druhej strane si človek aspoň o čosi viac užije úžasnú atmosféru konca 18. storočia. ()

filipvrbik

Díky Alicii/Karolinou se na to dobře dívá, celkově herci zahráli celkem dobře, ale má to značně přemrštěnou stopáž. Příběh je celkem zajímavý a přiznám se, že jsem o něm vůbec nevěděl (ono je to pořád samá francouzská revoluce, boj za nezávislost Spojených států) a na Dánsko se zapomnělo.. Pro mě lehký nadprůměr...60% ()

Mikino00

Sice dlouhé historické drama, z prostředí mě neznámého, je bohužel jen romantickým filmem s politickými intrikami v pozadí. Díky kvalitním výkonům herců, hlavně pak krále, se jedná o nadprůměrný zážitek. ()

lareinna

Tak toto je filmový skvost. Počas celých 128 minút sa len tak striedali emócie jedna za druhou... Milujem historické filmy, filmy zo severu sú v poslednej dobe tiež moje obľúbené. Keď sa teda spojí Škandinávia, história, skutočný príbeh a herci ako je napríklad Alicia Vikander, ktorú som videla teraz druhýkrát (prvýkrát vo filme Anna Karenina)...tak to je radosť pozerať. Vynikajúca réžia, správne vyvážené napätie, dobre dávkovaná dráma a filmové umelecké dielo je na svete. ()

yehudit

Krásně zachycená pravda o tom, že prostý lid byl, je a bude vždy lehce manipulovatelný, uplatitelný a přihlouple krátkozraký. A zároveň, že někdy i to zdánlivě zlé bude v budoucnu sloužit k něčemu velkému. Syrové, drsné, ale takhle to dřív bylo. Filmu nemám co vytknout. ()

jasse

Nádherný historický film natočený podle skutečných událostí a skutečných postav. K tomuto dánsko-švédskému filmu s českou účastí jsem zpočátku přistupovala nedůvěřivě, ale už od prvních minut mě zaujal a celé dvě hodiny jsem ani nedýchala. Kdepak stříhat! Ani minutu...Dalším překvapením pro mě byl Mads Mikkelsen - viděla jsem ho jen v novém seriálu Hannibal a nechápala jsem ty oslavné ódy jeho fanoušků. Ale jeho herecký výkon v tomto filmu byl naprosto jedinečný - závěrečná scéna popravy prostě brala dech...Dalším kladem je vynikající Yaredova hudba. Abych se přiznala, tuto část dánské historie jsem dosud vůbec neznala, díky tomuto skvělému filmu zas vím o něco víc. ()

Nethar

"Vaše Veličenstvo..." "Vaše Výsosti..." Přijde mi, že něco takového už tu bylo hodněkrát, ale je to s pěknými kulisami a hereckými výkony, takže nenudí. ()

janabel

Krásný historický film. Nadčasový příběh. Myslím, že dokáže vtáhnout do děje i ty, kteří zrovna historickým filmům neholdují. Herci hráli skvěle a navíc to na mě působilo jako by právě vystoupili ze starých obrazů. Parádní podívaná. Film mě tak oslovil, že hned po shlédnutí jsem sedla k wikipedii a zhltla všechny informace, které jsem tam o této době našla. ()

B_EyE

Velmi dobré politické drama zasazené do dob počátků evropského osvícenství, vyčnívající velmi dobrými charaktery hlavních hrdinů a dobře prokreslenou psychologií postav, které jsou za své postoje neustále vystaveny tlaku. Ale i přesto, že je film napínavý a zajímavý je dosti dlouhý a bohužel místy i zdlouhavý....85% ()

Pevek2

Pod jakoby klasickym vypravecim modelem se skryva velmi aktualni meditace o moci, o prilis rychle provadenych reformach i o uskalich manipulace. Myslim, ze to ze na scenari jako dramaturg pracoval von Trier se projevuje prave v poslednim jmenovanem aspektu. A pritom tyhle vsechny roviny zustavaji srozumitelne a atraktivni. Navic je to skvele zahrane a natocene. Jak je rytmicky sestrihany tanec Struenseeho s kralovnou, je uplna slast. ()

Nolanofil

Neveril by som, že švédsko / dánska historická hatlanina, by ma mohla tak znamenite baviť. S úžasom som hltal herecké dialógy a prejavy, samozrejme by som si ich viacej užil, keby boli miestami dosť zoškrtané, ale beriem to ako vadu na kráse. Výprava solídna, české kulisy a prostredie som nespoznal, respektíve som sa naň nezameriaval a historický príbeh kvalitný a pútavý. ()

cuchillo

Řemeslně skvěle udělané po všech stránkách, ale chybí tomu to srdíčko, něco, co by film vymanilo právě z té řemeslně odvedené filmařiny. ()

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (viac)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky

25.02.2013

Letošní udělování cen Akademie máme za sebou. Diváci i přímí účastníci slavnostního večera zřejmě přežili ostrý humor letošního moderátora Setha MacFarlanea. Kromě tradičního vzpomínání na ty, kteří… (viac)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

14.01.2013

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

10.01.2013

Nikoho asi nepřekvapí, že se žádné překvapení nekoná. Letošní nominace na Oscary jsou opět nudně konzervativní a předvídatelné. Emoce opět budí spíš nenominování některých filmů – fanoušci Temný… (viac)