Legenda Korry

• Česko Avatar: Legenda o Koře (viac)
USA, (2012–2014), 19 h 56 min (Minutáž: 23 min)

Janet Varney, Jeff Bennett, Dee Bradley Baker, P.J. Byrne, David Faustino, J.K. Simmons, Seychelle Gabriel, Mindy Sterling, Logan Wells, Kiernan Shipka (viac)

Desítky let poté, co Avatar Aang zachránil svět přichází do moderního Republic City upřímná 17letá dívka jménem Korra, aby trénovala a poznala svůj osud. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa Azurovydrak k tomuto seriálu (15)

Legenda Korry (2012)

Hlavní problém Korry vidím v tom, že při nevyhnutelnému srovnávání s legendárním Last Airbenderem tahá trochu za kratší konec stébla. Přitom samostatný příběh je vysoce nadstandardní výtvor animované produkce, který dokáže skvěle fungovat v rámci avatarského světa. Má dobrý námět a nápady, velmi slušně zvládnutou akci, skvělé záporáky (to je třeba podotknout) a původnímu seriálu dělá ve většině případů (krom jednoho) čestnou poklonu. Animace s dobou pokročila a je čistší, plynulejší a dává lépe vyniknout živlobojům. Příběh se od Aanga liší v přístupu, namísto obří osudové linie Korra dávkuje čtyři relativně uzavřené řady. Děj je tedy plošší, zkratkovitější a nechává méně času na vývoj, což není vyloženě špatně, spíše to závisí na subjektivní preferenci. Oříšek jsou postavy, které jsou hlavním „kamenem úrazu“. Korra samotná začíná jako zajímavá, slibná protagonistka, kterou jsem si oblíbil. Problémem je, že časem se zhoršuje, a není sama. Mako po první řadě ztratí pointu a stane se nepotřebným otloukánkem. Asami, už z principu nudné postavě, jsou neustále podsouvány druhořadé zápletky, aby se udržela v příběhu, a nakonec je degradována na LGBT milostný objekt. Bolin jediný má uspokojivý vývoj, kdy charakterově i živelně dospěje a shodí roli jednoduchého vtipálka. Krom zahozených arců postav Koře podráží nohy i kvalitativní výkyvy, tj. průměrná druhá a vyloženě nepovedená čtvrtá řada. Ta první a třetí jsou fajn oddechovým dobrodružstvím, které perfektně vyváží humor a osudovost. Pořád si nicméně stojím za tím, že veškeré výtky trochu neférově pramení ze srovnávání s Aangem. Korra samotná je velmi dobrý seriál a rozhodně stojí za váš čas - 90% ()

Kniha první: Vzduch (2012) (S01)

Kniha s názvem Vzduch byla moje první setkání s Avatarem. Aanga jsem neviděl a prakticky neměl tušení, že tento seriál existuje. To se změnilo, když jsem jeden den náhodou chytl s televizi jistý díl jisté série jistého seriálu. Parádní animace i napětí hmatatelné už po pár minutách mě zaujalo, tak jsem se na to vrhl od začátku. No a říct, že jsem byl unešen, je velmi skromné vyjádření. Mohl bych tu ještě chvíli metat superlativy, ale stačí říct, že jedná o nepopiratelný vrchol současné animované produkce. Hlavní postavy jsou sympatické a naoko obyčejný záporák v masce strká do kapsy svých charismatem a mystičností spoustu svých hraných kolegů, nemluvě o tom, že na prostoru pouhých dvanácti dvacetiminutových epizod dokázal seriál odvyprávět lepší příběh než většina filmových ság. 90% ()

Setkání protikladů (2012) (S01E08)

"Jste jasně nejhorší policejní velitel v dějinách!" - "Klid, Korro, já to urovnám... ale vy jste opravdu nejhorší - vážně." Tenhle díl je bomba! Chci víc Tenzina. Navíc tohle byl jeden z nejhustějších konců. ()

Odkaz minulosti (2012) (S01E09)

Další geniální díl. Ovládání krve by si zasloužilo vlastní sérii. ()

Dohra (2012) (S01E12)

Epický závěr, tak jak se sluší a patří. ()

Kniha druhá: Duchové (2013) (S02)

Jsem zklamaný. Ne moc, ale přeci jen. Tvůrci se rozhodli po revolucionářském boji a budování vztahů mezi postavami v první sérii soustředit spíš na vodní kmeny, konkrétně na Kořinu rodinu. Proti tomu bych nic neměl, kdyby to bylo záživněji podané, ale ono není. Unalaq sám o sobě není špatný záporák, ale ne nadarmo se říká, že čím víc je padouch přesílený, tím je nudnější. Dalším velkým tématem tu bylo řešení všemožně zapletených a komplikovaných vztahů, ač rodinných či milostných, mezi prakticky všemi, a upřímně, jsem se celkem nudil. Teď spolu chodí, teď už zase ne, koho to sakra zajímá. Celkově tuto sérii zachraňuje jen nadmíru poutavý dvojdíl o avataru Wanovi. Všechno v sérii je sice důležité pro budoucí příběh, ale mohlo - mělo to být určitě lépe převyprávěno. Navíc teda fakt nechápu (hloupé) rozhodnutí nechat portály otevřené. Pořád jde o jeden z nejlepších animáků, ale v rámci seriálů jde dozajista o nejvíce rozvláčnou řadu. Nejvíce mě ale mrzí rozhodnutí tvůrců přerušit spojení s předchozími avatary - dozajista jde o epický moment, ale v rámci narativu je to jen hloupý kiks, který naprosto neguje jakékoliv případné pokračování s novým avatarem. Flashbacky a Aangem byly na LOK jednou z nejzajímavějších částí, takže mi stále vrtá hlavou, kterého génia napadlo zcela vymazat tak úžasnou postavu z historie -_- 75% ()

Počátky, druhá část (2013) (S02E08)

"Nyní jsme navždy spojeni." Úchvatné! Pomyslný vrchol této rozpačité série a žhavý kandidát na nejlepší díl seriálu jako takového. Asi nejsem jediný, komu přišel za pouhé dva díly Wan dvakrát sympatičtější než Korra za celé dvě série. Kéž by se tomuto tématu věnovalo víc času. Ale zase na druhou stranu, někdy je nejlepší skončit v nejlepším. "Omlouvám se Raavo, nedokázal jsem přinést mír. I když je Vaatu uvězněný, temnota stále obklopuje lidstvo. Neměl jsem dost času..." - "Neměj strach. Budeme spolu po všechny tvé životy. A nikdy se nevzdáme..." ()

Světlo v temnotě (2013) (S02E14)

Z vizuálního hlediska nelze závěrečnému souboji nic vytknout, ale přijde mi, že si tvůrci až moc zahrávali s mystičnem a trochu to přepískli. Začali totiž stavět, aniž by pořádně rozmístili základy, a upřednostnili epičnost před logikou, či mi to to tak alespoň přijde, jelikož neodpověděli na spoustu zásadních otázek, které ve mě v průběhu sledování vyvstaly - třeba: Jak mohl Vaatu zničit Raavu, když temnota nemůže existovat bez světla o nic víc než světlo bez temnoty? Jak dokázala Korra i bez Raavy vyvolat obří energetický přízrak a čelit tak Dark Avatarovi, který by měl být správně desetkrát mocnější? Jak Jinora dokázala obnovit Raavu, když k ní neměla v podstatě žádné pouto a ani neměla jak získat takovou moc? Kam se po zničení Unalaka poděl Vaatu - vždyť přece temnota nemůže zaniknout, jak již bylo mnohokrát řečeno. Ve stromě už není, tak kde je? Kdyby kdokoliv věděl odpovědi na tyto sžíravé otázky, můžete mi dát vědět. Prozatím je ale považuji za nevysvětlené záhady, které vysvětleny být měly. PS: S neuzavřením portálů teda zásadně nesouhlasím. ()

Kniha třetí: Změna (2014) (S03)

Nemám slov. Po rozpačité Knize Duchů seriál nabral nový dech a to tím nejlepším možným způsobem. Hlavní zásluhu na tom má perfektní záporák, který se děsivostí blíží k samotnému Amonovi - řeč je samožřejmě o Zaheerovi a jeho Rudém lotosu, který ztělesňuje moudrost i nebezpečnost zároveň. Třetí kniha střídá nudné politické plky a duchovní moudra druhé série za adrenalinovou akci v boji s bandou nejnebezpečnějších zločinců světa a funguje to skvěle. Místy sice opět přijdou nudnější pasáže (trénink v chrámu vzduchu, tradice v městě kovu), ale vždy v takové chvíli zase tvůrci naservírují páradní živlobitku a opět se vrátí na správnou kolej. Za mě určitě vrchol nejen seriálové produkce, jelikož tahle animovaná sranda překonává z hlediska promyšlenosti světa, hloubky postav a intenzity akce spoustu svých filmových protějšků. 95% ()

Rebirth (2014) (S03E02)

Je to jediný chlápek s šipkou nad nosem... ()

Kniha čtvrtá: Rovnováha (2014) (S04)

Je to za námi. Jeden z nejlepších příběhů nejen animované tvorby za poslední dekádu se přehnal přes moji obrazovku za necelý týden a mně je velmi smutno, že už dobrodružství týmu avatar vážně končí. Čtvrtá série původně neměla vzniknout (ale to ani druhá), nakonec ale spatřila světlo obrazovek jakožto sága o dobyvatelství národa kovu v čele s diktátorkou Kuvirou. Ta má charisma a ví, co dělá, ale úrovně Zaheera a Amona bohužel nedosahuje. Stále ale dokáže ústřední partě pořádně zatopit. Mezitím se Korra zotavuje z následků strašlivého zranění a vyrovnáná se s přízraky z minulosti. Úvod má grády a třeba hned druhá epizoda Korra Alone je právem považována za nejlepší epizodu série, potažmo i celého seriálu. Ostatní se nicméně dostávají tak trochu na druhou kolej a to je moje hlavní výtka. První a zejména třetí série dokázaly předvést úžasný a ohromující hlavní příběh, avšak nezanedbávaly i vedlejší charaktery a všem dopřávaly rovnocenný prostor, čímž působily uceleně. Čtvrtá série ale bohužel kašle na spoustu postav jako třeba Mako, Tonrak, Tenzin, Kai, Bumi nebo Kya (ta se snad ani neobjevila). Místo toho se horko těžko snaží o novou poutavou linku s princem Wu, jenž je nezajímavá a humor v ní nefunguje. Celkem mě to mrzí, jelikož třeba takový Kai dostal snad dvě věty za celou sérii, a to se z něj v třetí knize rýsovala zajímavá postava. Zachraňuje to linka Bolina s Varrickem, která je fantastická po všech stránkách. Kniha s názvem Rovnováha moc rovnovážná opravdu není, krkolomně spěchá do epického finále, které sice ohromí, ale samotná ta cesta pak vyzní tak nějak do ztracena. Celá série působí jako mnohem kratší než třeba třetí řada, dokonce i samotná Korra mi připadá, jako by dostala méně prostoru - přitom z hlediska počtu i délky epizod vše sedí. Líbilo se mi, jak zde Korra dospěla, a i když jí nový účes dle mého teda zásadně nesluší, musím uznat, že se zde její charakter vyvinul víc než ve všech předchozích sériích dohromady. Proto je trochu škoda, že na tohle vše zbyla jen jedna řada, jelikož všechen ten trénink a dostávání se zpět do kondice působí, jako celá série, zrychleně. Přesto palec nahoru. Jako celek sérii považuji za uspokojivé zakončení, i když kvalit Rudého lotosu nedosahuje. 70% ()

The Battle of Zaofu (2014) (S04E06)

"Proč máš časovač a k tomu i ovladač?" - "Sestrojil jsem časovač ale pak jsem si řekl, můžou mě dostat z vlaku, tak jsem sestavil ovladač, pak jsem si řekl, potřebuju ješte vůbec časovač, protože mám ovla... to je jedno! Já myslím na všechno! Jde o to: vy odcházíte, my zůstáváme." Dost dobrý díl. Varrick se rychle propracovává seznamem mých oblíbenců nahoru. Jen nechápu jednu věc - beru v potaz všechen ten jed a traumata a tak, ale už mě začíná trochu štvát, jak Korra furt dostává na frak. Když ví že není v kondici tak proč se vůbec pouští do boje s jedním z nejlepších metalbenderů? ()

Vzpomínky (2014) (S04E08)

Má to pár dobrých frků ale jinak celkem nudná retrospektivní epizoda, kterou tvoří z velké části již použité záběry. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se nesmál u skupinového chatu padouchů či Makovy minulosti, ale vzhledem k tomu, jak krátké tyto série jsou, mi zabít celý díl vzpomínkami přijde jako zahozená šance. EDIT: Po zjištění okolností vzniku epizody zvedám hodnocení, jelikož tvůrci to opravdu u poslední série neměli lehké. Navíc některé fórky jsou vážně opravdu vtipné ("Zlý Unalaq byl vždy otravně přítulný člověk..." :-D) ()