Legenda Korry

• Česko Avatar: Legenda o Koře (viac)
USA, (2012–2014), 19 h 56 min (Minutáž: 23 min)

Janet Varney, Jeff Bennett, Dee Bradley Baker, P.J. Byrne, David Faustino, J.K. Simmons, Seychelle Gabriel, Mindy Sterling, Logan Wells, Kiernan Shipka (viac)

Desítky let poté, co Avatar Aang zachránil svět přichází do moderního Republic City upřímná 17letá dívka jménem Korra, aby trénovala a poznala svůj osud. (SkyShowtime)

T2

Návrat k animovanému seriálu Avatar určite potešil, zatiaľ videné prvé dve časti, je to slušné aj keď na veľkoleposť, dramatickosť, ľahkosť, zábavnosť a súhru Avatar: The Last Airbender to asi len ťažko dosiahne, uvidíme ako to bude pokračovať ďalej... prvá séria 12 dielov dopozeraná a bolo to celkom dobré, schéma pôvodnej série zachovaná, aj keď tu to je už v rámci technických vymožeností premodernizované ale dá sa to prekúsnuť, má dramatický spád, dobrú akciu, emociálny záver, spokojnosť /80%/ ()

kiddo

Kniha I – 3*. Korra mi nepřijde blbá proto, že to není Avatar, nýbrž protože je to jeden velký zmatený, střídavě uspěchaný a rozvláčný, nedomyšlený bordel. Opomiňme ty malé ryby, jako že jiskrné dialogy byly zaměněny za provizorní repliky, které každý pořádný scenárista před odevzdáním přepíše, že zmizelo kreativní vynalézání, jak používat prvky, že Korru oproti Aangovi charakterizuje chvílemi až extrémní neužitečnost, že přítomnost moderní techniky nejdřív působí jako příjemné osvěžení, ale postupem času začne magický aspekt seriálu nepříjemně vytlačovat, až nakonec nezbyde nic než utahané souboje torpéd a dvouplošníků, že nejsou dodržována pravidla fikčního světa nastolená v ATLA i že zdejší milostný trojúhelník je neuvěřitelným způsobem prostý romantické chemie, a jeho mužská část navíc zhruba stejně osobitá jako pochcaná omítka. Nět, opravdovým průšvihem je kostrbatá výstavba dějových linek, které tvůrci neustále zahazují ve prospěch nových nápadů, a to nemluvím o jejich zakončení – za všechny uveďme zlikvidování hlavního záporáka, které proběhne nikoli poukázáním na nenávistnou stupiditu jeho ideálů, nýbrž na jeho pokrytectví, následkem čehož zůstává ústřední konflikt série i v posledním díle nevyřešen. A co je nejlepší, nikdo si toho ani nevšimne. Což mě přivádí ke skutečně zásadnímu problému, který Korru zadusil už v kolíbce: ústřední konflikt série je ustavičně sabotován nepochopitelnou nepropracovaností. Přestože to tak na povrchu vypadá, tvůrci nevyužili příležitost načrtnout prostřednictvím nepřátelského hnutí rovnostářů paralelu s rozmachem marxismu a dělnickou revolucí ve smyslu „pouhá existence rozdílů a vrozené výjimečnosti je pro obyčejné lidičky utlačující a musí být zlikvidována“, ale vydali se cestou oprávněné vzpoury proti kastě privilegovaných, kteří svou nezaslouženou výhodu využívají k ovládání, terorizování a aktivnímu utlačování takto neobdařených vrstev. Nemám z principu nic proti, jenže toto je ze strany tvůrců i postav neustále ignorováno. Ačkoli jsou nám každou chvíli předkládány důkazy, že ano, bendeři se vůči ostatním skutečně chovají jako násilnická prasata a možná by bylo lepší zaměřit se na jejich systematické profackování než na úpění, proč nás ti normálové nemají rádi, za celou řadu tohle legitimní pnutí nikdo nepojmenuje, natož aby se ho jal řešit. Na konci se tedy sice zbavíme hybatele revoluce, nikoli však jejího spouštěče v podobě samozřejmého rozhořčení ze zneužívání, a tak asi nezbývá než se těšit na to, jak Korra v následující sérii bude jako v Groundhog Day řešit do písmene ty samé problémy. Jupí. Snad aspoň na ten stupidní milostný trojúhelník se už vykvákne. Kniha II – 1*I’m just trying to save the world! – Well, you wouldn’t have to if you didn’t keep messing it up! No, svým způsobem jsem se ve své předpovědi nezmýlila. Ačkoli dění první série překvapivě nemá vliv naprosto na nic a na nikoho, působí Spirits jako její o poznání šitóznější restart. Opět tu máme nezapamatovatelné postavy a mizerné záporáky, milostný trojúhelník se pro velký úspěch takřka beze změny opakuje, jeden nepropracovaný nápad střídá druhý, vedlejší linky nemají význam ani samy o sobě a epický příběh je už zase tak příšerně poskládaný a kodrcavě odvyprávěný, že se mění v nesnesitelnou a zmatenou zívačku. V duchu tradice se dostaví i extrémně nasírací konec, který by si z prdele nevytáhla snad ani nadraná lvoželva, protože nesmyslně odporuje všemu, co bylo dříve představeno (pravidlo, že člověk a duch fúzují neodlučitelně a navždy a že temná i světlá stránka jsou nezničitelné, ho jaxi kompletně a naprosto vylučují), vraždí celý štáb milovaných postav nevybíravě a bez sebemenšího důvodu (Korra na pomoc minulých životů na rozdíl od Aanga vůbec nespoléhá, a proto pro ni jejich odstranění logicky nemůže představovat příležitost k dalšímu, samostatnějšímu vývoji a je pouze zničením obecně zbožňovaného aspektu) a zjevně definitivně připravuje osobu Avatara o lví podíl její zajímavosti. Jako by nestačilo rozmetání avatarovské mytologie na kousky a tradičně stupidní západní představa, že nastolit rovnováhu znamená eliminovat temnou stránku, závěr ke všemu ničí jakoukoli možnost budoucího razantního (a kurvapotřebného) vývoje hlavní hrdinky a potvrzuje, že největší moc a sílu načerpáme, když se přestaneme snažit a smíříme se se skutečností, že jsme dokonalí takoví, jací jsme. Ano, myšlence, že individuální osobnost a vlastnosti jednotlivého Avatara jsou důležitější než jeho náhodou propůjčený status, bych obvykle nadšeně tleskala, ale kdo vlastně Korra je? Arogantní, agresivní, nepřemýšlivá, nepoučitelná, statická, chválou posedlá, manipulovatelná, ufňukaná, neschopná, sobecká a rozmazlená kráva, která je zvyklá bez námitek, práce a obětí dostat vše, po čem zatouží, a která se navzdory svému věku chová jako větší spratek než kdokoli z raně pubertálního osazenstva původního seriálu. Zatímco každý předchozí Avatar si i přes obří tlak okolností zvládl vybudovat vlastní identitu, Korra není ničím než otrokyní svého statusu vybavenou koňskou dávkou sebelásky, a tak aby se v konkurenci mohla prosadit jako výjimečná osoba, musí všichni ostatní doslova a do písmene vychcípat. Holt v království slepých je i jednooký králem. Od vzteklého odpadu to zachraňují pouze a jedině Beginnings, nejukočírovanější a nejnávaznější prequel, jaký jsem kdy viděla. Tenhle dvojdíl se směle může měřit i s těmi nejepičtějšími momenty ATLA, funguje jako geniální vysvětlení mytologie i samostatná fascinující legenda a předkládá postavu, která za dvě epizody zvládne projít radikálnějším vývojem, vzbudit silnější sympatie a dokázat větší hodnost klasického kulervoucího motivu než Korra za dvě série. Ach jo, nemůžem to prosím přejmenovat na The Legend of Wan, udělat Avatara z někoho od Bei Fongů a pak celý seriál pro jistotu přepsat na sitcom o Tenzinovi a jeho famílii? Ne? ‘Kay.Dovětek:Proti svému lepšímu vědomí jsem se rozhodla dát Kořře poslední šanci a zjistit, jestli přece jen nebude něco na tom fandovském ejakulátu o bombastičnosti třetí série či áchání o “dospěláckých kvalitách a hloubce témat, především ve srovnání s dětským ATLA“. Po dvou epizodách strávených hysterickým řevem ve fetální poloze docházím k definitivnímu závěru, že kdo je schopen označit tuhle infantilní povrchní sračku za vyspělou, natož za promyšlenější a lépe napsanou než původní seriál, tak může činit jen s vědomým potlačením mozku i nejprimitivnějšího vkusu ve prospěch pochvalného pokyvování nad přítomností svých ideologických miláčků. Opět (!!) je ignorována návaznost mezi sériemi a chvilkové připuštění existence druhé řady slouží jen k omluvení protagonistčiných katastrofálních a naprosto neuvěřitelných rozhodnutí. Pokračuje se v přepisování původních postav, předstíraná, rádoby duchaplná východní moudrost s obsažností vakuovaného prdu se zase vyjadřuje velkými slovy a složitými konstrukcemi, spirituální stránka, kterou nám tvůrci dvě série rvali do chřtánu, má nyní trvale podobu roztomiloučkých pokémonů a robotické, ryze informativní dialogy stále vycházejí z úst panáků, jejichž jediným účelem je buď poskytnout křečovité humori, nebo pět ódy na protagonistku, která se nachází ve stejném vývojovém stadiu jako na začátku první sezóny. Korra pořád uvažuje s přímočarostí vymaštěného svalovce, nepokouší se sebeméně porozumět podstatě věci, jejím primárním cílem stále je najít pro sebe nějakou omluvu a popravdě řečeno mě začíná vytáčet, jak se mi seriál ustavičně pokouší ústy vedlejších postav namluvit, že Korra má za sebou jako fakt ultramasivní charakterový vývoj, přestože tento údajný vývoj lze shrnout přibližně takto: „Ježíši, asi nebyl nejlepší nápad vypnout mozek a bezdůvodně jít přímo proti příkladu svého minulého já.“ „Ne, ne, zlatíčko, chybu si nepřipouštěj, musíš to brát, jak to leží a běží, a hlavně nikdy nepochybuj o tom, že jsi ta nejlepší věc od splachovacího hajzlu.“ „Avatare, kdy laskavě konečně utřete tu prdel, kterou jste nadělala z naší hrdé civilizace tím, že jste vypnula mozek a bezdůvodně šla proti příkladu svého minulého já?“ „Musíte to brát, jak to leží a běží, protože v nekritickém sebevědomí a citečkách se skrývá pravá zenová moudrost, aneb seru na vás, já jdu domů.“ Idiotské rozhodnutí nechat portály otevřené a odsoudit lidstvo k nevyhnutelné mezidruhové válce trvající deset tisíc let nevzešlo z žádné logické úvahy či zvážení všech pro a proti, je v dokonalém rozporu s tím, co se Korra dozvěděla od prvního avatara i co sama na vlastní kůži zažila ve spirituálním světě, a přesto se tahle série opovažuje naznačovat, že Korra je moudrý uvědomělý avatar, protože mimoděk a nechtěně přivedla zpět vzduchobendery (další, DALŠÍ!!! deus ex machina). Tato pičoidní a urážlivá shoda okolností ji pak opravňuje mávnout rukou nad svou minulostí charakterizovanou přivlastňováním cizích vítězství (Amon), neutuchajícím selháváním a jedním stupidním rozhodnutím za druhým, vydat se bojovat s nepřáteli, které si sama vyrobila, a údajně znovu vybudovat vzduchobenderskou civilizaci, protože jak víme, osoba, která právě jednu civilizaci zničila a nestará se o nic než o své sobecké zájmy, je pro tento úkol ta pravá. Holt takový princip „spálils barák, Pepíčku, tumáš sirky.“ Třetí série nejeví žádnou známku toho, že by plejádu námitek vznesených proti předchozím dvěma řadám měla připustit, natož adresovat a vyřešit, no a jelikož kvůli moderním fašounským ideoložkám vládnoucím internetům bohužel vím, jak seriál skončí a že ke změně fakt nedojde, radši si místo neustálého hulákání na tvůrce i vymyté fanoušky popáté zahraju hru od Platinum. Jejím největším plusem totiž je, že má absolutně nulový příběh a postavy, což je jediná inkarnace, v níž jsem ještě schopná Korru snášet. () (menej) (viac)

Viktooorka

Legenda Korry je úplně jiná než Legenda o Aangovi. Šla jsem do toho s tím, že se pokusím nesrovnávat. Ale přesto se to úplně nepovedlo. Příběh Korry je posazen více do budoucnosti, do modernějšího světa, do města. Opustilo se od duchovna a přírody a zaměřilo se více na akci. Od začátku je Korra skvělá v ovládání všech živlů kromě vzduchu, takže přesný opak toho, na co jsme byli zvyklý. Líbili se mi nové postavy, hlavně syn Aanga Tenzin, polární medvědopes, tým Ohnivých fretek. Mladši bratr Bolin je stejně trhlý jako Sokka. Zápasy jako sport byla skvělá inovace i roboty jsem uvítala.. Teď příchází ale.. Na to že už malá Korra uměla sama od sebe ovládat tři živly a do svých 16 se v nich skvěle zdokonalila, tak jako Avatar byla dost neschopná. To i ten malý pubernální Aang s jedním ovládáním živlu dokázal více.. trochu zklamání. A asi největší problém pro mě byl, že vše bylo strašně urychlené, žádný pořádný vývoj, to na co jsme byli u předchozího Avatara zvyklý. Každá série měla svého speciálního záporáka, takže myslím, že i přes malý počet epizod v sérii mohl být prostor pro vývoj, ale ten se nekonal. Schopnosti Avatara byly spíše neschopnosti, boj vyhrála vždy tak nějak nečekaně. Nedýchala z toho ta atmosféra, zbytečně až moc postav a ve finále se tam nic pořádného nedělo. Finále byly tedy většinou epesní, ale ten průběh nezajímavý. Ano, jsem i zaujatá, protože způsob myšlení a život mnichů je mi blízký, proto byl pro mě Aang tak sympatická postava a proto se mi na Legendě o Koře nejvíce líbila dějová linka s Tenzinem a jeho rodinou. Ale musím říct, že má Korra o proti Aangovi dva nejlepší díly, které jsem viděla, ale bohužel pro Korru, to byly díly o prvním Avatarovi :D Dám si někdy určitě ještě díly jednou a uvidíme, jestli nejsem moc kritická :o) ()

TheDarKnig

Book 1: Svět benderů je zpět! Od úžasného a nebezpečného dobrodružství Aanga a jeho Avatar týmu uplynulo už 70 let a mnohé se změnilo. Celá říše živlů zažívá nebývalou prosperitu, sjednocení a mír. Hlavním městem se stalo nově založené Republic City, skvostný památník všeho, co vydobyl hrdinný poslední Avatar. Vývoj nastal i ve sféře techniky - doby, kdy vražedné stroje, vzucholodě, tanky a roboty měl pouze národ ohně, už jsou dávno pravěkou minulostí a doba industrializace je v plném proudu. Do tohoto světa je uvedena nová mladá hrdinka Korra, 16tiletá příslušnice vodního kmene, která jako další v řadě převzala sílu Avatara, udržovatele rovnováhy. A brzy bude muset využít všech jeho schopností, protože doby míru začíná ohrožovat hnutí Equalistů s tajemným mužem s maskou v čele.. No, to by byla taková moje anotace a taky způsob jak zvětšit komentář, neboť první kniha Korry je skoro o polovinu menší než tomu bylo minule. A vadí to? No, k tomu se dostanu. Musím říct, že na tohle jsem se opravdu moc a moc těšil. Jelikož jsem se, jako k mnoha dalším věcem, dostal k Last Airbenderovi ne až tak dávno, měl jsem ten úžasný zážitek s ním a jeho posláním zastavit Lorda Ozaie ještě živě v paměti, popravdě tak hrozně smutno, jako mi bylo v okamžiku, kdy jsem finálně seriál dokončil, mi nebylo snad ještě nikdy. První trailer na Korru jsem tedy sežral i s navijákem, nápad přesunout děj do "průmyslové revoluce" byl logický krok a záběry vypadaly epicky.. A tak, když vyšel první dvoudíl, vrhnul jsem se na něj jako tyranosaurus rex na svou nebohou kořist - iguanodona. A byl jsem ohromně... zklamán.......... Ne, jenom snaha o to být vtipný. První dvoudíl mně vtáhl a pak jsem už hltal další a další díly a přes maličké výhrady kvůli až moc dokonalému předchůdci jsem dostal přesně to, co jsem chtěl. Další velkolepé dobrodružství z sakra přitažlivě vytvořeného světa. Korra je obstojný nástupce Aanga, sice není ani tak vtipná, ani tak rozpolcená a člověk si ji nezamiluje tolik jako 12tiletého roztomilého mnicha provádějícího parádičky na vzduchové kuličce, ale přinejměnším sympatická je. Nejhorší proto zůstává ta romantická linie, která kvůli mnoha faktorům vůbec nefunguje a vyzní do ztracena kromě úplného závěru. A to i kvůli dalším postavám, tvůrci se snažili a je to vidět, ale vytvořit tak parádní charaktery asi není tak snadné a at jsem dělal, co jsem dělal, přišlo mi to obsazení opravdu charismatických a důležitých postav nějaké bídné - když si vzpomenu na to množství oblíbenců minule, je mi trochu smutno. Ale to nepovažuji za nějakou velkou chybu, protože z toho zase byla cítit láska a propracovanost.. A v některých okamžicích jsem se cítil zase jako v nebi - příchod Asami a spol na ostrov.. Co se týče děje, tu se to až na úplný a řekl bych urychlený závěr povedlo velmi.. Jsou využity všechny faktory a změny, postupně se dozvídáme různé střípky z minulosti, odkazů je tu taky dostatečně a graduje se výtečně. Nechybí dramatičnost, emoce, osudovost, škoda jen, že právě kvůli těm 12 dílům není místo pro žádné odbočky a oddych, a možná i proto si člověk ty postavy nedokáže tolik užít. Amon je výborný záporák, na úrovni Ozaie, líbilo se mi, jak byl většinu času nad věcí a jenom tahal nitky a nikdo ho nebyl schopen doběhnout (přechytračení Korry na ostrově a přepadení arény vrcholy knihy), no zase tu vyvstal na konci problém toho rozdělení děje a toho počtu dílů.. A proto finále u mně o třídu horší než to minule, ke kterému jsme se dostali přes vyčerpávající výlet napříč kontinenty, přes vyždímání všech psychických i fyzických sil, přes pot a dřinu. Ale na druhou stranu, dávám stále 5, protože i horší třída je v tomhle případě stále blízko tomu, co považuji za bombu :)) A návštěva z minulosti na konci byla úžasná a i se známým motivem. Takže ve finále děkuji všem, kdo se na tomto návratu podíleli a těším se na druhou sezonu. () (menej) (viac)

zelvopyr

Místo celého světa a propracované mytologie a historie národů tu máme jediné mně nesympatické město a odkazy na kdeco. Aangův příběh zatím stavím výrazně výše, nicméně tomu trvalo několik desítek dílů dostat se na vrcholnou úroveň. Chybí mi více dětských infantilních legrácek (sláva za Tenzinovy děti). Trošičku mi vadí recyklace "postav, které v Aangovi fungovaly", např. Sokky převlečeného za Bolina. A ještě hůř, mám asi osobní alergii na nepatřičné použití retro-New Yorku, stejně jako třeba v celovečeráku Cowboy Bebop (vesmír se též scvrkl na jedno město). Tady vždy když jsem viděl nízkým sluncem zalité mosty a sochu Aanga a siluety mrakodrapů, skoro jsem skřípal zuby, protože atmosféra Avatara byla pro mě v temné pr. Na druhou stranu, ne vše z retra bylo špatně, ten nápad s opakováním děje ála filmový týdeník je rozkošný. Těším na další sezónu. /// Tak mám za sebou komplet. 2 sezóna do půlky pokračovala v nijakosti jedničky, pak najednou razantní skok kvality nahoru a velmi dobré do konce. 3. sezóna výborná, 4. sezóna trochu vaření z vody, ale potěší některé momenty a postavy... ()

Arachneuss

Book One - 90%: Dospělejší, dramatičtější a celkově mnohem celistvější příběh ze světa, kde pohybem ruky můžete vládnout ničivé síle pozemských elementů. Další návštěva avatarského univerza nabízí stejně vtipné a srdceryvné postavy, jako tomu bylo u svého předchůdce, plus pořádného záporáka již od prvního dílu. Zatímco Legend of Aang budoval mýtus okolo Firelorda Ozaye skrze dvě a půl řady, Amon nastupuje jako hurikán spravedlnosti, s odhodláním vymýtit "bending" z povrchu zemského za každou cenu. Příběh tak dostává mnohem temnější nádech, což ve spojení s propracovanějšími akčními sekvencemi už samo o sobě nabízí nejvyšší hodnocení. Děj první série krásně graduje od prvních krůčků, ať už se jedná učení se umění větru či lásku mezi Korrou a Makem, až do grandiózního finále, které svým podáním nahání husí kůži a slzy do očí. Nádhera. Book Two - 90%: Korra a svět, kde steampunková revoluce se střetává s magickou sílou elementů. dospěli do další fáze. Už to dávno není seriál původně mířený na dětské publikum a já jsem za to rád. Příběh je temný, dravý a opět o laťku lépe fungující, než jeho předchůdce. Největší pozitivum vidím pak ve vývoji postav, který je nenucený, v každém ohledu naprosto logický a donutí člověka si je zamilovat ještě více. Bohužel či bohudík, úplné představení spirituálního světa (velmi potěšil příběh prvního Avatara ála pocta Miyazakimu a asijské animaci celkově) sebou nese mnohé změny. Ke konci až tak razantní, že jsem měl pocit, jako kdybych sledoval finále Matrixu (což v mém případě není na škodu). Bohužel, epizod je na tak velký krok kupředu málo a snaha vyprávět něco tak monumentálního v tak krátkém časovém úseku místy nefunguje. I přes ta občasná zaškobrtnutí se stále jedná o nejlepší západní animovaný seriál, který svou hloubkou a pojetím strčí jakoukoliv (i tu orientální) konkurenci snadno do kapsy. A ano, podobně jako u zakončení Aangova dobrodružství, i zde se krájela cibule. Book Three - 100%: Ještě teď nedokáži popadnout dech. Absolutní anarchie nemusí být vždy na škodu... Book Four - 100%: Vynikající zakončení už tak famózního seriálu. Korasami rulez! ()

berg.12

Seriál dokonale kopíruje svou pubertální hrdinku - lítá ode zdi ke zdi, neví kudy kam a dost často vám dost silně leze na nervy. Vy ale pořád věříte v jeho potenciál a doufáte, že z něj nakonec něco bude. Evidentně se lepil podle nálad studia a fanoušků. Animace průměrná, Avatar looser, pár postav doslova na zabití, kontinuita nahodilá, humor a emoce infantilnější než v "dětské" verzi. Za těch pár úžasných momentů, dobrých epizod a konců řad tenhle výlet do jiného Avatarovského universa ale nakonec stojí. Bezkonkurenčně nejlepší epizoda - s02e7/8 'Beginnings'. ()

Eddard

Jako každý sequel, neubrání se Korra obligátnímu srovnávání se svým předchůdcem. Stejné studio, stejní tvůrci (Santos, DiMartino), stejný svět. Podrobně rozepsané a vyargumentované by takové srovnání vydalo klidně na dizertační práci, já to zkusím heslovitě. Korra je rychlejší, akčnější, její animace je o něco pěknější a promakanější. Cca o sedm let se také posunul průměrný věk ústředních hrdinů (osádku 12-14 letých prcků střídá 19-21 letý Beverly Hills squad) - což koresponduje s věkovým posunem fanoušků původního Avatara. Dětské dovádění a zamilované postranní kukuče střídá těžkotonážní romance. Kde však Korra oproti Aangovi pokulhává jsou postavy. Geniálního generála Iroha ještě jakž takž zvládá suplovat Tenzin (brilantní dabing J. K. Simmonse) a šaškující Sokka se povedeně reinkarnoval v charismaticky pomalém Bolinovi. Korra je dobře napsaná a vykreslená (i když místy k nevydržení pubertální), na zenovou životnost malého Aanga ale bohužel nemá. Antihrdinu Zukova kalibru byste zde taky hledali jen těžko a Lin je sice hodně ostrá, ale moje Toph to holt není. Díky bohu aspoň za hostujícího hláškaře Meela ("Those maggots will bow to me!"). Osobně mě potěšil formát jedna série (kniha) - jeden uzavřený příběh, první byla výborná, druhá pohříchu slabší, třetí ale zatím vypadá skvěle (po 9 dílech). Takže - Legenda Korry sice ze srovnání se svým předchůdcem tahá za kratší konec, ale rozhodně je stále na co se dívat a stále jde o jedno z nejlepších dnes běžících anime. Update: Po lehce podvyživené druhé knize mi ta třetí (Change) dokonale vytřela zrak. Update po finále poslední série: Čtvrtá série je přes drobné zakuckání (Rememberences) téměř dokonalá a potvrzuje, že tvůrci Avatara (DiMartino a Konietzko) jsou head&shoulders nad konkurencí světa animace. Hodnocení jednotlivých knih: 1) Wind: 90%; 2) Spirits: 70%; 3) Change: 100%; 4) Balance: 100% Celkem za mě: 100% Na viděnou v novém spirituálním světě. ()

DJ_bart

Za mě ještě víc dechberoucí, emocionálně působivější, komornější, konzistentnější, osobitější, sympatičtější, vyspělejší, s lepším vykreslením charakterových vzorců, po komediální stránce zábavnější, a paradoxně divácky přijatelnější než Last Airbender – čímž nechci říct že původní seriál není klenot animovaného média, ale mě se sequel Legenda Korry líbil o něco víc. Steampunková stylizace mimochodem geniální, no a J.K.Simmons jako Tenzin rules! ()

sheen

Třetí série měla po všech čertech epické vyvrcholení, nečekal jsem, že by mě mohl kreslený seriál opět tak strhnout, tak jako tomu bylo u Berserku ale ten je ještě o stupínek výše:) 4tá, hodně týmová série opět na úrovni, nemám co vytknout. "Zhuli, do the thing!":))) ()

IQ Tiqe

Neznám předchozí sérii, kromě filmu jsem nic souvisejícího neviděl. Podle mě je hodnocení trochu nadsazené, je to slušný animák s rozpustilou hlavní hrdinkou, která se má učit zvládnout ovládat vítr, ale že by to mělo na 94? Za mě 70 % ()

honajz

Jak se mi původní seriál Avatar: Poslední vládce větru nelíbí, o to více mne Legenda o Korře zaujala. Sice se občas objeví a probleskne tu ta stupidita a přízemní naivita původního seriálu, ty velké anime oči mi taky lezou na nervy, ale celkově je to dospělé, má to atmosféru, nostalgickou vlnu, melodramatcké pozadí a dokážu si to představit jako hraný seriál či film. Navíc to zasazení do technické revoluce Číny 30. let je velmi zajímavé a dobře podané. Hudba tomu dodává až mysticky rozjímavou náladu. Ty dětinské detaily mi sice vadí, ale celkově výborně napsané i natočené. ()

BMW12 odpad!

Náhodně jsem na to narazil, když jsem s dětma koukal na Déčko a no bylo to příšerné. Vůbec se mi to nelíbilo, prakticky není nic, co bych na tom mohl pochválit... ()

Xeelee

Steampunk, průmyslová revoluce, boj o moc tentokrát na politický úrovni... A:TLoK je podstatně dospělejší a temnější než A:TLA. Na úkor humoru, kterej ale najdeme i zde. Super je, že přichází se spoustou novejch nápadů, posouvajích avatarský univerzum dál. I zde se zdá se časem dočkáme precizně vykreslenýho světa, kterej logicky navazuje na reálie prvního seriálu. První kniha A:TLA byla moc předvídatelná a velmi okatě poučná. První kniha A:TLoK mi zas nepřijde tak návyková. Oboje vidím na slušnejch 80 % a doufám, že se Korra rozjede stejně jako poslední airbender. Našlápnuto má dobře. || Páni, 2. kniha je prostě super :-) ()

Gwaihir

Znovu tomu jen těžko věřím, ale stejně jako v případě dobrodružství Aangových jsem snad stejně nadšen, a to přesto, že jsem ještě o nějakých pár let starší. Tahle legenda vypráví totiž opět úžasný příběh, jen tentokrát v relativně dospělejším podání, kdy ústřední roli hraje nelehká cesta za sebepoznáním, boj s vnitřními strašáky či hledání společenské rovnováhy. Jsou tu čtyři ucelené, krásně navazující a perfektně propojené části, z nichž každá má svou zvláštní úlohu na tvorbě dalšího nádherného celku, který naplno využívá všechny možnosti světa vládců živlů a jeho promyšlené mýtické historie a po všech stránkách je dále rozvíjí a posouvá. Objevují se tak nové vládcovské schopnosti, ale i nové technologie, ze stínů minulosti vystupují noví nepřátelé, ale přichází i staří přátelé a samozřejmě se všechno do značné míry odehrává s jistým duchovním přesahem. Zase je prostě skvělé nechat se unášet tím rozmanitým a nápaditým světem plným dobrodružství a překvapení a prožívat všechna ta dobrodružství vzbuzující místy opravdu silné emoce všeho druhu. 100 % ()

BrooksW.Here

"When we hit our lowest point, we are open to the greatest change." _____________ Najpôsobivejší animovaný seriál, aký som kedy videl... The Last Airbender je bezpochyby unikátom svojho žánru, ale Legenda Korry je ešte o kus emocionálnejšia, dychberúcejšia, dospelejšia, temnejšia, komplexnejšia (hlavne, čo sa vývoja postáv a ich vzťahov týka, to je čistá dokonalosť!!!), prepracovanejšia (tie choreografie v bitkách sú šialené!!!), s lepšou nadväznosťou epizód a v podstate ju mám ako celok ešte o niečo radšej... Okrem toho má tak silné finálne vyvrcholenie, že som sa z toho doslova roztopil blahom (toto sa mi za celý život stalo pri filme alebo seriáli asi iba trikrát!)... Neskutočne som si užíval každú jednu minútu strávenú v tomto svete (podobne ako v Aangovi), to, akým spôsobom je spracovaná Korrina cesta k nadobudnutiu Avatarských schopností a to, ako náročne je zobrazená mi miestami doslova vyrážalo dych a niekoľkokrát sa mi stalo aj to, že som ešte pár minút po dopozeraní danej epizódy nevedel vysloviť ani hlásku, pretože som úplne stratil slová... Nebyť slabšej druhej série, tak by som sa nebál povedať, že sa jedná o najlepší animovaný počin, aký som kedy videl. Legenda Korry sa ihneď stala jednou z mojich najväčších srdcoviek a bez váhania by som si ju pozrel znovu! Aj napriek pár slabším častiam a drobným chybičkám si to ako celok nemôžem vynachváliť... Fakt nemám slov, aj po necelých dvoch týždňoch od dopozerania mám stále pred očami Korrino znovunadobudnutie schopností, monumentálnu bitku so Zaheerom alebo finálny boj s Kuvirou! Nepochybne jeden z najlepších príbehov, aké kedy vznikli (robí mi obrovskú radosť, že existujú ešte aj oficiálne komiksy!) a zároveň obrovská emocionálna bomba o znovuzrodení ľudskej duše a vôli za každú cenu bojovať a nevzdávať sa... Jedným slovom dokonalosť! ___ PS: Táto skladba ma pri každom počutí dokáže vystreliť do stratosféry! _____________ "Let's go on a vacation, just the two of us. Anywhere you want." ()

Terva

Po delší době jsem sledoval s dětmi v TV seriál a můžu říci, že jsem Korry žral. Krásně animované, dobrá hudba a hlavně příběh je velmi povedený. Jen s pár výhradami, které napadnou snad jen dospěláka jako jsem já, jsem nedal rovnou za pět. ()

draggo

Book One: Air Natočit smysluplné pokračování výtečného seriálu Avatar: The Last Airbender bylo sakra náročné, jelikož laťka byla nasazená neuvěřitelně vysoko a příběh se navíc kompletně uzavřel. Proto jsem rád, že k nám nepřišla nějaká křečovitá nastavovaná kaše, ale zcela nový svébytný seriál. Přesunuli jsme se do období jakési průmyslové a revoluce a rozlehlý svět víceméně nahradilo moderní velkoměsto. Tenhle obrovský risk tvůrcům vyšel a Korra se tedy určitě může počítat za důstojného nástupce, ačkoli z mého pohledu výšin Aangova příběhu nedosáhla. Příběh je tentokrát laděný na podstatně temnější strunu - konečně je rozvinut vztah mezi bendery a non-bendery, což byla věc, která mě zajímala už od ATLA. Z hlavní záporné postavy Amona jde doopravdy strach a jeho výstupy (nebudu spoilerovat) patří k vrcholům seriálu. Děj je přímočeřejší bez větších odboček, řádně napínavý a dokonale se řítí až do epického finále, které stejně jako zakončení sezón původního Avatara bere dech. Ačkoli se seriál odehrává 70 let po porážce Fire Lorda Ozaie, odkazy na původní sérii nás provází celou dobu a mimo jiné nás čeká i několik nahlédnutí do minulosti i setkání se starými známými, což určitě všechny fanoušky série potěší. Nové postavy jsem si znovu zamiloval - znovu jsou to ty neuvěřitelně lidsky a opravdově působící charaktery, které nejde nemít rád. Drzá teenagerka Korra, vtipný Bolin, zdánlivě uzavřený Mako, tvrdá, ale spravedlivá Lin, vnitřně silná Asami a samozřejmě záhadný a husí kůži nahánějící Amon. Když sezóna po 12ti skvělých dílech skončila, opět se vrátil ten smutek z toho, že už je konec - tedy pocit, který jsem měl po Sozinově kometě, i když tentokrát ne tak silný, neboť tři další sezóny jsou na obzoru a já si je nenechám ujít. Yip yip! /95% a 5*/ Oblíbené epizody: The Revelation, And the Winner is..., Skeleton in the Closet, Endgame --- Book Two: Spirits Korra si na sebe trochu upletla bič tím, že se oproti ATLA rozhodla věnovat každou sérii něčemu úplně jinému, takže ve druhé sérii máme zase úplně nový příběh s novými záporáky. A musím bohužel říct, že tentokrát to nešlapalo zdaleka tak dobře jako minule. V první půlce se děj kodrcá víceméně odnikud nikam a v té druhé spadne do nepřehledného spirituálního guláše s obligátní záchranou světa na konci. Má to samozřejmě svoje světlé momenty, pořád je mi ten seriál víceméně sympatický a koukám se na něj rád, ale přijde mi, že velká část toho kouzla je prostě pryč. A i když bych osobně nebyl tak tvrdý, musím přiznat, že na kritice uživatelky kiddo rozhodně něco je. Co se vyloženě povedlo je retrospektivní dvojepizoda The Beginnings, která nám ukáže prvního avatara Wana a jeho příběh, který byl bohužel mnohem zajímavější než celý zbytek téhle série. A Wan je zároveň (bohužel) o dost sympatičtější postava než samotná Korra. /65% a 3*/ Oblíbené epizody: The Beginnings Part 1 a 2, Darkness Falls --- Book Three: Change Tentokrát je to už lepší. Seriál se drží trochu víc při zemi, což vůbec není na škodu a snaží se mimo jiné vyrovnat s tím, co světu přinesl ten brajgl na konci dvojky. A funguje to, tahle série je pro seriál jako závan čerstvého vzduchu. Příběh je tentokrát jednodušší a zajímavější, Zaheer je skvělý záporák a stejně tak jsou povedené i vedlejší linie týkající se třeba výcviku nových airbenderů, na což jsem se těšil už od konce ATLA. Jen konec možná mohl být trochu zajímavější, ale i tak mě třetí série potěšila. Jsem rád, že tvůrci nezapomněli veškerý svůj um a stále dokážou přinést zpět tu avatarovskou esenci, která dělala původní seriál tak skvělým. /85% a 4*/ Oblíbené epizody: The Earth Queen, Original Airbenders, Long Live The Queen --- Book Four: Balance Řekněme si to stručně - závěrečná série se prostě nepovedla. Dosud se mi na Avatarovi líbilo to, jak dokázali do příběhu zapracovat např. postižené, lidi jiné rasy atd. tak, aby působili jako přirozená součást příběhu a ne jako vynucená politkorektní propaganda. To bohužel ve čtvrté Kořře mizí. Arcizlounem je zde Kuvira, která se profiluje jako autoritativní vůdce, který by dokázal dát Zemní království do pořádku, na rozdíl od očividně neschopného prince Wu, který si umí akorát nakupovat drahé šaty a chovat se jako idiot. Kuvira působí docela sympaticky, dokud jí zcela nelogicky nenapadne, že by bylo fajn si podrobit celej svět. Tenhle přístup se mi nelíbí, protože se tak tvůrci snaží podsouvat myšlenku, že všechno co dělala bylo špatně a nevyhnutelně vedlo ke katastrofě, zatímco kdyby na trůně seděl ten blbec Wu, všechno by bylo OK. Jinak Korra půlku seriálu stráví tím že skučí jak je život na hovno a v tý druhý se i přes všechny svoje pubertální problémy jakože postaví Kuviře, který mezitím úplně šiblo a nechala si ze spirituální révy vyrobit nějakej laser, kterým chce všechny zlikvidovat. Čemuž samozřejmě naše nesnesitelná hlavní hrdinka zabrání a drama ohledně toho, kdo bude jejím klukem nakonec rozsekne tím, že se dá dohromady s Asami, aby se učinilo za dost LGBT kvótám. Zkrátka nebýt fajn animace, dobrých bojových scén a několika sympatických postav, byla by tahle série úplně na hovno. A jsem v zásadě skoro rád, že už další snad nebude. /40% a 2*/ Oblíbené epizody: The Coronation, Remembrances () (menej) (viac)

Adasin

Legenda Korry pro mě byla jako celek nejprve mírným zklamáním, protože se nejedná o uzavřený jasně daný příběh, kde všechny série postupně směřovaly k finálnímu souboji s tím největším záporákem, tak jako tomu bylo u Legendy o Aangovi. Tady je každá série dost jiná, záporáci se střídají, prostředí (a i lokace - což oceňuji, protože tak můžeme zase víc poznat svět Čtyř národů) se mění... akorát hlavní hrdinka se s výjimkou první série i přes řešení různých (vnitřních i vnějších) konfliktů nijak výrazněji neposouvá a je pořád tak trochu arogantní fracek. Ale má i světlé momenty, to musím uznat, a přece jenom není cvičený mnich tak jako byl Aang ;-). Ještě že je zde mnoho dalších postav a dění okolo. Korru jsem tedy docenila až po přijmutí nebo možná spíš smíření s těmito fakty. I přes ně jsem si totiž sledování Legendy Korry opravdu užívala (tak jako u původního Avatara) a všechny epizody padly během dvou volných odpoledne jako nic. Nemohla jsem se nabažit svého oblíbeného světa, i když prošel různými změnami. Díky časovému posunu a novým technologiím ten svět možná ztratil něco málo (málo, protože duchové o sobě opět dávají vědět) ze své magičnosti, to ale zase vynahrazuje stylové steampunkové prostředí. Animace je oproti původnímu Avatarovi hezčí, hudba mi naopak přijde o trochu lepší v původním Avatarovi (to ale neznamená nějak výrazný kvalitativní pokles), s akcí je to tak nastejno, i když možná bez letadel a aut to bylo zábavnější... Než se dostanu k jednotlivým knihám, vrátím se ještě k postavám: hodně jsem si oblíbila Asami Sato (sympatická, dobrá povaha, drsňačka trochu jak Paige z Tron: Povstání), Lin Beifong (je vidět, že je to dcera Toph, jen bez vtipů a slepoty), Jinoru, Bolina (místní Sokka, já vím) a neskutečně roztomilý Pabu (místní Momo) + návrátilce z původního seriálu (hlavně Zuko a Toph rules). -------------------- KNIHA PRVNÍ: VZDUCH - první kniha je podle mě suverénně nejlepší ze všech knih a rozhodně moje nejoblíbenější. Uhranula mě tak jako původní Avatar. Boj proti rovnoprávným a tajemnému Amonovi je z celého seriálu nejtemnější, čímž nemyslím pouze barevné filtry, a nejvyhrocenější. Navíc tohle téma nerovnosti mezi vládci a nevládci je ze všech sérií nejzajímavější a člověk si zde uvědomí, že se v Legendě o Aangovi tohle téma explicitně neřešilo (nakousnuto ale bylo díky Sokkovi). Boj o vládu nad městem je často vyhrocený tak, že mnozí musí udělat pěkně hnusné věci a ušpinit si ruce - podvody, únosy, pokusy vraždy... Backstory Amona se mi hodně líbila, motivace byla uvěřitelná a spor s bratrem tomu dodal skvělé emoce. A opravdu potěšily flashbacky s Aangem a starou partou! Vypíchla bych ještě linku s Asami a jejím otcem, ta byla fantasticky napsaná. Tahle kniha se mi líbila tak moc, že jsem jí odpustila i tu epizodu věnovanou především milostným vztahům (žádná vyloženě taková epizoda v legendě o Aangovi nebyla, tam se ohledně těchto záležitostí klouzalo pouze po povrchu. Kdyby se tahle kniha rozložila do tří knih po dvaceti (ne pouhých dvanácti!!!) epizodách, jako měly knihy původního seriálu, a Amon byl hlavní záporák celého seriálu, byla bych štěstím bez sebe. Takhle musím při hodnocení brát v úvahu i zbylé tři knihy. ------------------- KNIHA DRUHÁ: DUCHOVÉ - tato kniha je po vynikající první knize naopak nejhorší z celého seriálu (s výjimkou naprosto vynikající dvojepizody "Počátky", která mě dostala do kolen). Nabízí totiž nejvíc rozčarování a pohlavků fanouškům původního seriálu. Nejen že se po první sérii zásadně mění prostředí a způsob vyprávění, ale také se zde překopávají i zákony o fungování světa duchů a lidí a o spojení mezi nimi. Akce i souboje jsou opět oslnivé a kvůli menšímu počtu epizod než u knih původního seriálu není čas vydechnout, ale ani to nedokázalo ony rozpaky spolehlivě přebít. Ještě, že se tu objevili Varrick a Zhu Li a Desna a Eska + samozřejmě můj oblíbenec Zuko. ------------------- KNIHA TŘETÍ: ZMĚNA - třetí kniha je pojmenována opravdu trefně: "Změna." Po pestrobarevném řádění s duchy se vracíme do normálního světa. Duchové ale zůstávají a někteří jsou fakt ultra roztomilí. Dále se objevují noví vládci vzduchu, které jsme dosud ve větším počtu mohli vidět pouze ve flashbacích v původním seriálu. Popravdě jsem tenhle twist nečekala, ale jedná se o rozhodně zajímavý nápad. No a s nimi přichází (opět) nový záporák Zaheer (po Amonovi druhý nejlepší ze seriálu) a jeho Rudý lotos snažící se Avatara dostat. I tahle kniha je dost drsná, Zaheer a spol. se s tím nemažou. Potěšilo i představení a zapojení Metal Clanu do hry + další potomci Toph. Vládci kovu jsou hodně dobří. A epické finále hodně připomíná finále druhé knihy z Legendy o Aangovi (a v obou Avatar dostane pořádnou čočku). -------------------- KNIHA ČTVRTÁ: ROVNOVÁHA se už od předchozí série (naštěstí?) neliší tak moc, aspoň co se prostředí týče. Záporačka mi tu připomíná Ozaie z původního seriálu, taktéž má ambice s pomocí pořádné zbraně ovládnout svět a taktéž využívá Avatarova oslabení, jen je míň sympatická než Ozai. Občas předvídatelný děj (ano, opět) zachraňují akční scény a Toph. Konec je dost zvláštní. ------------------ Vlastně bych chtěla ještě další pokračování, ale zatím o ničem kromě hrané verze původního seriálu nevím. P.S.: Už to tu sice někdo psal, ale ten nápad s rekapitulací děje v podobě filmového magazínu je úžasný, akorát by ho občas neuškodilo trochu zpomalit ;-). 8/10 () (menej) (viac)