Domek z karet

• Česko Dům z karet (viac)
USA, (2013–2018), 63 h 6 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvorcovia:

Beau Willimon

Predloha:

Michael Dobbs (kniha)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin Spacey, Robin Wright, Michael Kelly, Rachel Brosnahan, Mahershala Ali, Nathan Darrow, Michel Gill, Reg E. Cathey, Sebastian Arcelus, Kate Mara (viac)

Francis Underwood (Kevin Spacey) vás vezme na dlouhou cestu, během níž si vybírá svou pomstu na těch, kteří ho zradili – včetně členů jeho vlastní vlády i prezidenta Spojených států osobně. Elegantní, prohnaný, metodické a zlý Frank Underwood spolu se svojí manipulativní manželkou Clair (Robin Wright) berou Washington útokem. Příčku po příčce stoupají po hierarchickém žebříku, aby dosáhli toho, po čem tak zoufale touží – po moci. (AXN)

Recenzie používateľa Jara.Cimrman.jr k tomuto seriálu (15)

Domek z karet (2013)

"On je muž, který si umí vzít, co chce." Tak o tom žádná a já se musím přiznat, že jsem se cynicky těšil na koupání v politickém amorálním bahně. Zpočátku jsem si rochnil, nadšeně sledoval Frankovu bezcharakternost a bavil se jeho vychytralými hrátkami, ale pak mi to nějak zhořklo. Ono to totiž asi nebude nijak zvlášť daleko od pravdy a já bych si chtěl uchovat svou naivitu a věřit tomu, že ti nejmoudřejší, nejcharakternější a nejtransparentnější politici vedou všechny země světa ke šťastným zítřkům. ()

Série 1 (2013) (S01)

"Takhle se polyká velryba. Sousto po soustu." Já tedy proti polykání politických velryb nic nemám a Frankovi to skutečně jde, ale na můj vkus polyká své konkurenty poměrně pomalu a jeho činy navíc v určitou chvíli překročily únosnost mého žaludku. Prostě jsem mu přestal fandit a když jsem viděl ta otevřená vrata do 2. série, tak jsem nevstoupil. Mě tohle zkrátka stačilo a tak jdu raději sledovat domácí politické dění, ve kterém možná všech devět parlamentních stran nakonec vstoupí do opozice a vládnout budu já. ()

1. kapitola (2013) (S01E01)

"Můj úkol je čistit potrubí, aby bahno mohlo proudit." Tajemník Frank Underwood je přesně ten, na koho bych s vysokou funkcí určitě nezapomněl, kdyby mi zařídil posezení v prezidentském křesle. Prezident Walker to viděl jinak a já už po první epizodě vím, že toho bude litovat. A já mu to přeju, protože nic není falešnějšího než Frankův loajální úsměv a nic nepopohání pomstu lépe než poznámky neuvěřitelně chladné manželky Claire. Ta by snad vyprovokovala k činnosti i mé líné ego a to dosud nikdo nedokázal. A olízat koule nechci, ale děkuju za nabídku. ()

2. kapitola (2013) (S01E02)

"Po čem touží mučedník nejvíce? Po meči, na který padne. Takže nabrousíte ostří, podržíte jej ve správném úhlu a potom 3, 2, 1 ..." Frank Underwood pomáhá padnout na meč nejednomu politikovi, který o tom ani neuvažoval a mě to baví. Stejně tak, jako mě baví manipulace s médii a panovačná paní Underwoodová. Té by to trvalo přibližně jeden pohled a už bych skákal na veslařský trenažér a potil bych se. To je úžasně bezcharakterní bytost. Kongresman si zkrátka vybral skvělou ženu do života. ()

3. kapitola (2013) (S01E03)

"Zase už jde po mém místě. Copak se nic nenaučil?" Jde najednou obhajovat školní zákon před odbory, řešit smrtící problémy s broskvoidem, udržovat rodinnou pohodu a ještě kočírovat ambiciózní novinářku? Normální člověk by to nestihl, ale kongresman Underwood dokáže až nadlidsky přepínat v mozku mezi problémy. Ten to prostě zvládl perfektně, ale mě se v defenzivní roli zase tak moc nelíbí. Já mám rád útok a ten určitě zase přijde. ()

4. kapitola (2013) (S01E04)

"Freddy věří, že když z dodávky spadne lednička, je lepší uhnout stranou. Já věřím, že to lednička má uhnout mě." Kongresman Underwood má ohromné ego, koule i načasování a jeho intrikování činí politickou scénu hodně zábavnou. A taky přináší poučení, jak je snadné stát se ovcí, když se nechcete stát vlkem. Tohle pan kongresman zkrátka umí a já mu posílám na transparentní účet 1 USD jako podporu na příští kampaň. Samozřejmě ho pošlu i jeho soupeři o křeslo, protože já vždycky stojím na straně vítěze. ()

5. kapitola (2013) (S01E05)

"Nezačínej válku, o které víš, že ji prohraješ." Dobrá rada nad zlato, ale kdyby všichni Franka poslouchali, tak by to byla nuda. Takže odbory jdou do boje, z přítele se stane nejhorší nepřítel a já mám o zábavu postaráno. A absolutně nejlepší byl Frankův poklidný rozhovor s manželkou o jeho nové milence. To mělo sílu. ()

6. kapitola (2013) (S01E06)

"Někdy se musíte vzepřít, abyste získali respekt." Prezidentovi USA? Tak za to má Frank ode mne respekt, ale na druhou stranu při sporu politiků s odbory bývám obvykle na straně těch s lacinějšími hodinkami, takže by si Frank rozhodně zasloužil pořádnou do nosu. Tentokrát je ovšem Frank příliš v defenzívě, takže to nemá takovou šťávu jako epizody, ve kterých Frank promyšleně útočí. Ovšem za ruční práci paní Underwoodové opět velký respekt a já bych si ji na smrtelné posteli určitě užil víc než ten zamilovaný měkkota z ochranky. ()

7. kapitola (2013) (S01E07)

"Je to amatér, Franku. Když ho já dokážu vytočit ani ne za hodinu, jak asi bude zvládat tisk?" To ale není problém. Stačí kongresmana Russoa obklopit správnými lidmi, naučit ho říkat dobře znějící fráze a dokázat, že chlast, drogy ani děvky nejsou žádným problémem pro guvernérský post. Je to vysoký level, který Frank hraje výtečně, ale Russo mě tentokrát moc nebavil. Ovšem harmonie moci mezi manželi kouřícími v otevřeném okně je naprosto dokonalá. ()

8. kapitola (2013) (S01E08)

"Jak rychle jsou Vaše neduhy zapomenuty, když disponujete mocí a bohatstvím." Tak po panu kongresmanovi pojmenovali knihovnu a on se na oslavu zlil s kamarády. To je vždycky fajn, ale kde je ta Frankova svinská politika? Tentokrát nikde, což mě mrzí, takže jsem rád, že alespoň kongresman Russo při svém pěstním souboji s loďaři dokázal, že kvalitní politik se dokáže vykecat z čehokoli. ()

9. kapitola (2013) (S01E09)

"Chci vědět, kdo lhal." Kdo by si dovolil lhát mocnému Frankovi Underwoodovi? Asi ten, pro koho málo hnul prstem a už nejednou prokázal, že je tvrdší než on. Mě ty politické tahanice tentokrát dost bavily a tak příště budu určitě hlasovat podle notiček toho, kdo mi dá víc. Tedy podle svého nejlepšího svědomí. ()

10. kapitola (2013) (S01E10)

"Stačí deset vteřin, abyste zničili ambice muže." A stačila jedna epizoda, aby mě přestaly bavit politické hrátky kongresmana Underwooda a abych začal fandit všem, kteří s ním nesouhlasí, dokáží mu vzdorovat nebo alespoň nasazovat parohy. Někde tady Frank překročil mou hranici tolerance a mně nezbývá než doufat, že ho zase budu mít rád. ()

11. kapitola (2013) (S01E11)

"Přišla ke mně do ložnice. Měla tušit, že já přijdu do její." Zatímco Frank rozjel své politické hrátky naplno a zabíjel své politické problémy, tak si jeho holky vzájemně očuchaly pelíšky. To je fajn a je to drsné, ale překvapivě jsem zjistil, že mi vadí mnohem víc, když je někomu zničen život, než když je zabit. A to je trošku znepokojující. ()

12. kapitola (2013) (S01E12)

"Tusk chápe rozdíl mezi mocí a penězi. A přesně proto je tak nebezpečný." Frank se v prezidentské lsti zorientoval poměrně rychle a vysokou hru zahrál skvěle. Navíc jsem se dozvěděl, že dva chlapi, kteří spolu jedli slaninu si mohou tykat. To určitě využiju ve svém životě. A dost se těším na finále série, protože politická hra je rozehrána zajímavě, Claire to ve firmě taky celkem vyhrotila a holky čmuchalky jsou na stopě skvělému článku. A tak to má být. ()

13. kapitola (2013) (S01E13)

"Nevyužívám lidi, kterých se pak nemůžu zbavit." Frank svou pozici užongloval mistrovsky, ale nemohu se zbavit pocitu, že kdyby si novinářky nesyslily svá odhalení na další sérii, tak by mě to bavilo o něco více. Nicméně sláva vítězům a čest těhotným, protože ty mohou Frankovou pozicí řádně otřást. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Kevin Spacey dluží desítky milionů dolarů

Kevin Spacey dluží desítky milionů dolarů

07.08.2022

Dříve jeden z nejváženějších herců v Hollywoodu, dnes chodící černá kaňka, která se v prestižním filmovém či televizním projektu možná už nikdy neobjeví. Kevina Spaceyho v roce 2017 alespoň patnáct… (viac)

Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů

Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů

24.11.2021

Filmové servery obletěla čerstvě zpráva, že herci Kevinovi Spaceymu (Americká krása) bylo v loňském roce nezávislým arbitrem přikázáno zaplatit produkční společnosti zodpovědné za tvorbu seriálu Dům… (viac)

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem

12.11.2020

Za tři týdny startuje na Netflixu výrazně stylizované životopisné drama Mank o postavě H. J. Mankiewicze, scenáristy legendárního snímku Občan Kane, a už nyní je jasné, že to nebude poslední… (viac)