Milostný příběh o ženě, která našla svou krásu, ale odmítla žít ve stínu podvodu. Dana Medřická a Karel Höger se před kamerou setkali v několika filmech, poprvé jako manželé Alšovi v Krškově životopisném filmu Mikoláš Aleš (1951). Dramatik a scenárista Oldřich Daněk jim ušil na tělo role v melodramatickém filmu režiséra Miroslava Hubáčka Ošklivá slečna. Dana Medřická zde ztvárnila zatrpklou staropanenskou revizní účetní Hanu Kalvodovou, která přichází prověřit účetnictví oblastního nakladatelství. Žena, která skrývá svou vnitřní nejistotu a svá životní zklamání pod nepřitažlivým zjevem, se nečekaně promění pod vlivem vznikajícího vztahu s vedoucím redaktorem Jiřím Šteflem (Karel Höger). Začínající milostné pouto však dostane trhlinu, když se ukáže, že Štefl je zapleten do zpronevěry. Právě interpretace hlavní herecké dvojice povýšila melodramatický příběh na nevšední drama lásky, intrik a zklamání. Dobová kritika označila výkon Dany Medřické za „herecký koncert, který snese nejvyšší měřítka“. (Česká televize)

GIK

Na tohle jsem se netěšil, ale nakonec to bylo docela dobré. Chvílemi dokonce i napínavé. Na Högerovi se mi občas zdá, že se do balení slečny musí nutit. Ta jeho sladkobolná dikce je někdy až trochu nepříjemná. ()

BigBang

Film se mi líbil. Byl jsem - s ohledem na dobu vzniku - překvapen nepředvídatelností zápletky. Postavy věrohodné, hezky zahrané. P. Hoeger se mi líbí vždy, pí. Medřická se mi většinou nelíbí. Zde byli skvělí oba. Nemohl jsem se nabažit toho, jak se jejich vztah bude rozvíjet dál. Pozoruhodné pro mě bylo hlavně to, že pí. Medřická odhalila tajemství prakticky zároveň s divákem. Tzn. neprobíhalo trapné pozorování zmatků a neopatření. Postavy jednají dospěle, uvědomují si jasně své problěmy a přímo je oslovují. Ještě bych vyzdvihl spoustu hezkých libereckých exteriérů; není to laciná komorní srandička natočená v jednom ateliéru. ()

winstonik

No prosím: keď sa chce, dá sa oklamať aj boľševik z roku 1959. Príjemný filmík, do ktorého sa podarilo vpratať oveľa viac informácií o stave spoločnosti, než by sa dalo čakať. ()

Jehan

Kdyby režiséra napadlo natočit tento film třeba v Lysé nad Labem nebo v Bakově nad Jizerou (při vší úctě k uvedeným městům) a obsadit hlavní role někým jiným než D. Medřickou a K. Högerem, byl by film spíše k smíchu a upadl by v zasloužené zapomenutí. Ovšem už sugestivní prostředí Liberce 50. let boduje nemálo, nemluvě o staré podobě Ještědu. Film však táhnou především představitelé hlavních rolí. Kdo tento film neviděl, přišel o hodně. Šarmantní Höger se překonává a zapšklá Medřická taje... V tomto případě je skutečně asi nejlepší nechat se vláčet atmosférou a hereckými výkony a nedbat na zápletku s nevyhnutelnou katarzí. ()

tatopulos

Všichni mají stále plnou pusu "české nové vlny" (ve vší úctě k ní, taky ji mám rád), přitom máme i tyto kvalitní snímky, na které se zapomíná (a stojí jaksi mimo českou new wave a nejsou oslavovány jako třeba Forman ) Karel Höger, Dana Medřická- fantazie. (podobně kvalitní mimo českou vlnu- Deváté jméno od Sequense, Kde řeky mají slunce a Zde jsou lvi od Kršky, Zlatá reneta od Vávry, Žižkovská romance od Brynycha, Tam na konečné od Kadára... ()

ostravak30

Zrovna před chvílí jsem hodnotil Romeo a Julie na konci listopadu , kde tihle dva spolu excelovali. Není divu, když si to o mnoho let dřív vyzkoušeli. Tady ovšem milostnou zápletku rozjeli v produktivním věku a zdaleka tak dobře nedopadla. Z hlediska doby je až zajímavá, že byl film vůbec puštěn mezi diváky. Západ je prezentován jako místo, kam šel Högerův kolega za svobodou. Dana Medřická sice na můj vkus roztaje příliš rychle, ale obdivovat lze i to, jak je bráněna zpronevěra s tím, že když se vše potichu vrátí, nic se vlastně nestalo. Že to soudruzi dovolili hanět socialistického člověka zvláště v padesátých letech, snad víte, jak to myslím. Každopádně ač se jedná o dílko, u něhož je nejzajímavější až závěr, kdy dochází ke střetu kruté reality a obhajoby zlého činu s přísnou logikou poctivé dámy, určitě má cenu se dívat i na tu omáčku kolem. Vždyť ji hrají dva z nejvýznamnějších herců naší historie. ()

Pitryx

Prvních čtyřicet minut jsem lozil nudou po stropě. Teprve pak dochází k vlastní zápletce a pátrání. Ale i tak to bylo celkově hodně nudné. ()

babula

Pěkný a zároveň smutný film, ale ne vždy může být happy end. Dana Medřická jako ošklivá slečna, které výborně sekunduje prostředí rozkopaného Liberce. Vřele doporučuji už jen kvůli souhře Medřické a Karla Högera ()

vabank

Spojení Medřická - Höger prostě funguje. Některé myšlenky a situace můžeme vypozorovat i ve filmu Romeo a Julie na konci listopadu, který je taktéž koncertem této herecké dvojice, avšak s mnohem lepším scénářem. ()

rakosabasta

Úžasná atmosféra zdůrazněná hudbou. Černobílý film, který dokáže dodnes vyvolat slušnou depku. Příklad par excelence zpracování tématu peněz, individuální svobody a otázky (ne)sobeckosti. Záběry i témata, která obvykle v "dnešních" filmech vycházejí jako hodně kýčovitá. ()

kodel

Dal jsem na zdejší příznivé recenze a udělal jsem dobře! Příběh, který začíná jako skvělý komediální střet nevlídného, upjatého soudružství slečny účetní a starosvětské dvornosti maloměstského redaktora a neúspěšného spisovatele, se vyvíjí do osudového konfliktu mezi dvěma protichůdnými životními postoji k odpovědnosti a trestu. Kladení takových otázek jistě patřilo k dobově podmíněným „společenským úkolům filmu na poli mravní výchovy pracujícího člověka“, tady však byl ideologický podtext překryt dokonalým hereckým dialogem Dany Medřické a Karla Högera, českých filmových milenců par exellence. Oba protagonisté se setkali v podobných úlohách o rok dříve ve filmu Zde jsou lvi a zde měl jejich příběh jakési pomyslné pokračování. Stejně silný jako herecké výkony je však i scénář – obě hlavní postavy postupně objevují, že mají mnohem víc společného, než se na první pohled zdá (zejména ztrátu nejbližšího člověka), a současně jsou každá něčím trochu jiným, než za co se vydávají… Jedinou zásadní vadou filmu je název: Dana Medřická jako ošklivá slečna? To se věru nepovedlo. A jak se uměla napít piva!! PS: Skvělé odlehčující cameo uklízečky, paní Erlebachové. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)