Senna

• Česko Senna (viac)

Film SENNA přináší skutečný příběh legendárního brazilského automobilového závodníka Ayrtona Senny, kterého mnozí považují za nejlepšího jezdce historie. Sledujte Sennovu velkolepou kariéru ve formuli 1; jeho fyzický a duševní vývoj na závodních okruzích i mimo ně; jeho cestu za dokonalostí i zásadní proměnu z neskutečně talentovaného nováčka, který v roce 1984 razantně vtrhl do F1, v mýty opředenou legendu, jež se ze Senny stala po tragických událostech v Imole roku 1994. Díky úzké spolupráci s rodinou závodníka a s vedením formule 1 se film SENNA stává prvním oficiálním dokumentem o jeho životě s mnoha úžasnými a dosud nepublikovanými archivními materiály. (oficiálny text distribútora)

DannyBoy80

Super dokument o mém oblíbeném pilotovi. Od jeho smrti začla F1 klesat. Prostě ta řevnivost s Prostem to táhla nahoru, to co se dělo mezi Alonsem a Hamiltonem byl jen slabý čajíček. Senna byl blázen a doplatil na jedno špatné rozhodnutí. Nicméně dokument hezky ukazuje špinavou hru na pozadí F1, která se děje dodnes. Závěr je prostě hodně silný ať už krátký záběr na toho rakušáka, který se asi půl hodiny na to zabil a několi kdnů před osudovým závodem, kdy Senna vypadal hodně nervózně a jakoby tušil, že tentokrát to nemá ve svých rukou a je totálně podřízen naprosto katastrofálnímu vozu. Na druhou stranu jezdil hodně na hraně a někdy za hranou, což Prost nesl hodně těžce. Každopádně to byl totální závodník a nutno dodat, že ten titul by mu vzali i dnes, to že po bouračce ještě všechno stáhnul a vyhrál bylo obdivuhodné, nicméně za ten střet mohl on (Prost byl kousek před ním), bohužel celé to bylo vyvolané rošádou s pole position. ()

Rozjimatel

Fanúšikovia F1-ky si k môjmu hodnoteniu pokojne môžu prirátať 2 hviezdičky, pre ostatných to ani zďaleka tak zaujímavé nebude. Ja nielenže fanúšikom nie som, ale navyše ani pre tento "šport" nemám veľa pochopenia, jeho masová popularita ide úplne mimo mňa. Takže z môjho pohľadu vidím iba obyčajný, ľahko nadpriemerný športový dokument, ktorý mi väčšinu času pripomína športové správy z 80. rokov. Zo súkromia Sennu som sa nedozvedel skoro nič (okrem neustálych rečí o bohu), najzaujímavejšie je potom rivalita s Prostom a nejaká tá zákulisná politika. A to je pre mňa dosť málo. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

TheKiw

Nádherný dokument o nejlepším jezdci F1 všech dob a o úplně jiné éře závodění. S hodnocením jsem chvilku váhal. Jako relativně mladý člověk, který ale F1 miloval tak dlouho, jak to šlo - do první sezóny po odchodu Miky Häkkinena - a pro kterého v té době tenhle sport ztratil veškerou nádheru, jsem ale jenom zíral. Na závodění, ve kterém na sobě byla auta nalepená, kde nikdo nikomu nic nedaroval a napětí se dalo ždímat, na opravdové rivaly a taky na tu špetku hodně zajímavých zákulisních záběrů. Nejlepší bylo, že mě z toho nic nerušilo - žádné animace, tabulky nebo lidi usazení u stolečku s mikrofonem. Celou dobu jsme se Sennou. Ať už je to na trati, stupních vítězů, jeho jachtě. A jediné, co je kromě tklivého hudebního podkresu slyšet, je to, co vidíme. Když už film někomu výjimečně dovolí pronést komentář, snad nikdy na něj neprostřihne. Obraz má naprostou přednost, nikdy ničemu neuhne a divák si tak může naplno užívat střípky vrcholové éry. Na konci film nesklouzne k patetičnosti, zbytečným řečím nebo přehánění a posledního půl kola je pak vydestilovanou esencí filmu. Za takhle uctivý, citlivý a neobvyklý zrežírovaný snímek tak nemůžu jinak, než plné hodnocení. P.S.: Všímejte si zvýrazněnosti neobvyklých zvuků, třeba u havárií. Skoro jsem si říkal, jestli měli autoři mikrofon přímo na místě. P.P.S.: Doporučuju stáhnout i s audio stopou komentáře autorů, nabídnou další spoustu detailů, jak z tvorby filmu, tak samotného závodění. ()

Mikino00

Neuvěřitelné záběry, kde je tvůrci vzali to nevím. Nádherně sestříháno a seřazeno, opravdu důstojný dokument o nejlpším pilotovi F1 všech dob. Asi nepotěší fanoušky Prosta. ()

Ollie235

Šílenec do F1 rozhodně nejsem, spíše se tak čas od času podívám na nějaký závod, něco přečtu apod. Se Senovým příběhem jsem byl ale obeznámen už dávno před tímto dokumentem. Přesto mě velice zajímaly názory a záběry ze zákulisí. Jeho příběh je fascinující, ale z tohoto dokumentu na rozdíl od většiny zdejších uživatelů nadšený nejsem. Některé rozhovory s jezdci či záběry ze závodů byly unikátní, ale novodobé komentáře mě moc nebraly, snad kromě Alaina Prosta, jehož vyprávění mělo nějaký význam a Rona Dennise, který se ale před kamerou tak často neobjevoval. Naprostá většina z ostatních povídaček byla bezvýznamná, s nulovou informační hodnotou. Tříhodinová stopáž filmu nepřekáží, nemůžu dokonce ani říct, že bych se nudil. Celou dobu jsem se totiž těšil na silný emotivní konec, ke kterému žádné výhrady nemám. Celkový dojem mi však nad 3* bohužel nevynesl. ()

Jorge-Z

Neuvěřitelný životopis asi jedno z nejlepších jezdců Formule 1, který kdy jezdil po planetě. Doporučuji sehnat uncut verzi. Jinak ten Alain Prost byl lhář jak blázen a Balestre hajzl nadruhou. ()

aLPaC

Už zhruba pět let formule nesleduji a to hlavně kvůli stále nudnějším závodům a absenci výrazných osobností. Předtím jsem si ale většinou nenechal ujít žádný závod a jelikož byl Ayrton Senna mým historicky nejoblíbenějším jezdcem, nemohl jsem si tento dokument nechat ujít. Výborné archivní záběry především ze závodů i zákulisí boxů (díky za ně Bernie), ale i ze soukromý tohoto legendárního pilota. Moje nejoblíbenější část je úplný závěr, kdy se novinář Senny ptá, kdo byl jeho nejoblíbenější spolujezdec a ten mi odvětí, že kolega z dob, kdy jezdil v motokárách. Proto mám Sennu tak rád, miloval závody, jezdil srdcem a nenáviděl intriky a politikaření okolo F1. Zatím jsem viděl jen kratší verzi a těším se na delší maraton. Šup rychle do mých top 5 dokumentů. ()

Oyer

Na světě není asi nikdo, komu by jméno Ayrton Senna nic neřikalo. A tak i "antisportovci" si tu příjdou na své. Nemusíte vůbec proniknout do světa formule 1, aby jste mohli pohltat tento snímek. Předně bych chtěl poukázat na velice zajímavý komentář uživatele DUDEK, asi nejzajímavější z těch, které jsem tu přečetl. Dokumentů je skutečně celá plejáda, jen se k některým hold nedostaneme, nebo ty či ony dokumenty nemají tolik štěstí, aby se přes veškerou svou kvalitu protáhli mezi nejlépe hodnocené. Věřím a jsem i přesvědčen o tom, že podobných dokumentů jako je Senna je skutečně několik. Přesto Sennu možná o půl hvězdičky lehce nadhodnotím. (Jsem sportovec a mám rád sport). Dokument už od začátku směřuje jasně k tolika probírané tragické události v Imole 1994. Poukazuje na nelehký závodní život Senny, na to jak musel zápasit s Prostem ( jak mu vracel úder), jak psychicky živil zchudlou a otrávenou Brazílii atd... Dokument perfektně vygraduje do posledního záběru před Imolou 1994 - tady se mě docela rozbušilo srdce a bál jsem se průtok děje nezastavit čudlíkem na ovladači. Silný zážitek. Perfektně nashromážděný a nastřihaný materiál. Konečná fáze dokumentu - rozloučení se Sennou mohla být pečlivější, především ve výběru hudby, rozhovorů a dalších vstupů. ()

jasse

Mám ráda dokumenty o komkoliv, kdo je něčím výjimečný a zajímavý, proto jsem shlédla i tento film. Svět F1 neznám, nikdy jsem neviděla jediný závod v celku, ale pamatuju si na komentáře ve zprávách o problematickém soupeření Ayrtona Senny s Alanem Prostem. Pamatuju si taky na zprávu o jeho smrtelné nehodě. Tento dokument, byť vědomě oslavující jednoho z nejvýraznějších jezdců F1, se mi moc líbil. Řemeslně perfektně zvládnutý, ukazující Sennu jako emotivního Latinoameričana, hluboce věřícího, i trochu komplikovaného. Nejvíc na mé city nezahrál závěr, ale spíš popis jeho prvního vítězství v rodné Brazílii, a záběry ze stupňů vítězů, kdy kvůli přetrvávajícím křečím ze závodu nemohl zvednout vlajku, pohár, šampaňské...ale přesto to dokázal, protože chtěl svým spoluobčanům tento zážitek dopřát. Tento moment vystihl jeho osobnost dokonale. V delší verzi je velmi zajímavé vyslechnout komentáře zainteresovaných lidí s odstupem 16ti let. ()

Tomyfrok

Mnohem víc než dokument, tohle je přímo Grand Prix a se vším všudy. Napětí střídá radost i zklamání. Přestože jde o životopisný snímek, fandíte Sennovi do poslední chvíle. Již do Formule 1 vstoupil Ayrtone Senna jako úžasný jezdec s těmi nejlepšími předpoklady a postupem času si vybudoval jméno nekončící pole position. Tenhle film vůbec nezahlcuje osobním životem sportovní legendy, ale jde přímo na dřeň motoristického světa. Psychologie, politika i víra v boha, to vše se zde promítá způsobem, za který by se nemusel stydět žádný oskarový scénárista a jenž umí napsat snad jedině život sám. Film Senna nejvíce docení především sportovní fanoušci, něco tak nabitého emocemi jsem dlouho neviděl, ale bavit musí snad každého, kdo nemá k automobilovým závodům vyloženě odpor. Jen škoda, že tuhle Velkou cenu nemohl dokončit. Navždy zůstane legendou. (90 %) ()

Marys

Osobne ma dokument až tak nenadchol. Síce sa vyvíjal plynulo chronologicky bez nejakých zbytočností, prekážali mi jazykové skákania z angličtiny do portugalčiny, brazílčiny a pod., neotitulkované, ktoré odpútavali moju pozornosť. Zároveň mi na začiatku absentovalo trochu nejaké Sennove pozadie, ako sa dostal k motokáram a nakoniec až do F1-ky, pretože to určite nie je až taká jednoduchá cesta, akú ukázali v dokumente. Film nezaiskril v mojich očiach až tak, ako by som čakal, hoci ukázal pravú podstatu formule, v ktorej sa závody vyhrávali priamo na okruhu, nie v boxoch či za stolom, ako tomu je teraz. ()

nany2121

Jeden z najlepších dokumentov, ktorý uzrel svetlo sveta. Dokonalé prepojenie faktov a úspechov zo života Ayrtona Senny s jeho životným príbehom, charizmov a duchovným presvedčením. Nepatrím k pravidelným divákom či fanúšikom F1, ale tento dokument ho asi zo mňa spravil. Už teraz sa teším na najbližšiu cenu F1 :) Vrelo odporúčam káždému z vás, určite neolutujete !!!! ()

chessbeer

Výborný dokument o Ayrtonu Sennovi, trojnásobném mistru světa, který ukazuje nejen jeho život na závodní dráze i mimo ní, ale nabízí i spoustu nádherných záběrů z jeho kariéry. To celé je doplněno rozhovory s jezdci (především teplým žabožroutským idiotem A. Prostem). Dokument přináší kompletní obraz Ayrtona Senny, nejgeniálnějšího jezdce formule 1 všech dob (M. Schumacher by se měl zabít, protože v porovnání s A. Sennou je hrozný ubožák). Po jeho smrti ztratila formule 1 zajímavost a atraktivnost. Adeus Ayrton! ()

Santino7

Efjednotka, keď ešte bola v našich končinách ako-tak "in", a bežala na tunajších staniciach pravidelne v nedeľňajšom popoludní, bola pre mňa ideálnym "partnerom" na hodinku až dve trvajúcu siestu. Väčšinou som si pri nezameniteľnom zvuku pneumatík formúl príjemne pospal, o výsledky pretekov som sa zaujímal len výnimočne, ba takmer nikdy (avšak samozrejme, z rukáva by som dokázal vysypať mnoho mien jazdcov i stajní, veď kto nie?). Týmto chcem naznačiť len toľko, že Formula 1, i keď nesporne má svoje čaro, je v rámci môjho záujmu vo svete športu skôr okrajovým artiklom. Sennu si veľmi nepamätám, viacmenej iba z počutia a článkov, a teda pozeraním som sa pustil takpovediac "do neznáma", do sveta mnou nepoznaného. Ten ma však, ako to tak pri kvalitných dokumentárnych filmoch už býva, dokázal vcelku slušne zaujať a strhnúť, a tak som tento Kapadiov počin sledoval s adekvátnym záujmom, a nie len tak ledabolo ako kedysi v nedeľňajších dopoludniach. Dobové zábery skvelé, Ayrton Senna persóna nesporne pôsobivá a charizmatická (jeho víťazná mentalita je hodná obdivu, rovnako ako krásny vzťah k osudom pokúšanej, brazílskej domovine), no a zákulisie efjednotky "se vším všudy" taktiež stálo za to. Plus samozrejme i emotívne zábery, a silný koniec. Čo viac dodať? Snáď len toľko, na moju obhajobu, že poslednú hviezdičku si nechávam ako akúsi rezervu do budúcna (nakoľko som o nej tentoraz nie stopercentne presvedčený), ktorú, ak ma to ešte niekedy k tomuto podarenému dokumentu zaveje a budem z neho opätovne mať aspoň takýto zážitok, milerád pridám. 85% ()

Inferno

Formuli 1 sleduji od druhé poloviny 90. let (tehdy mi nebylo ani 10 let) a doslova jsem jí propadnul a hltám všechny možné informace ze současnosti ale i minulosti. Jestli něčeho vážně upřímně lituju, tak je to že jsem nezažil Sennu. V tomto neuvěřitelně s citem sestříhaném dokumentu nejsou zapotřebí žádná převratná zjištění a přesto, že tenhle epický příběh s tragickým koncem zná asi každý fanda F1, jsem měl pocit jako bych byl přímo u toho a zažíval to právě teď. Skutečně jsem se bál toho, jak bude vše zpracováno a jak to scénárista, respektive režisér uchopí. I přes nemalé očekávání jsem ohromen a nemůžu jinak než 100 %. PS: vřele doporučuju i těm, kterým F1 nic neříká a třeba by je odradila delší stopáž (vsadím se že film zhlídnou v kuse ani nemrknou) ()