Čo všetko je potrebné obetovať pre úspech? Biografický príbeh mimoriadnej a všestrannej ženy, ktorá dokázala, že vysoká politika nie je len výsadou mužov. Margaret Thatcherová sa ako prvá žena stala premiérkou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a severného Írska. Pre tvrdý a nekompromisný prístup k práci aj k osobnému životu dostala prezývku Železná lady. Bývalá predsedníčka britskej vlády bilancuje svoj život, spomína na svoju mladosť, na manžela, na to, akú cenu musela zaplatiť za svoje úspechy v politike, za neústupnosť a rozhodnosť, za vplyv a moc. (TV JOJ)

mokrasek

Nemohu se ubránit dojmu, že tento životopisný film je zavádějící a zkresluje některé skutečnosti. M.T. , vykreslovaná jako bojovnice proti terorismu, ve skutečnosti podporovala diktátory Pinocheta, Suharta a bojovala proti Mandelovi. Prožívala zděšení, když padala Berlínská zeď. Pro své autoritářství si vykopala hrob, byla sesazena svojí vlastní stranou za nesmyslné rozhodnutí tzv."daně z hlavy". Kázala vodu, pila víno, když chtěla, aby každý Brit žil jen za 53 liber týdně, ale sama se tím neřídila. Poškodila obyčejné lidi zničením veřejného sektoru. Nepochopila, že není zásadní vůdcovství, ale jeho obsah. Stala se symbolem sociálního a kulturního rozvratu. Asi proto ji měl Václav Klaus tolik rád. Promiň Meryl, ale film byl pro mě i s Tebou nezáživným. ()

ludovit14

OD Phyllida Lloyda som si predstavoval úplne iný príbeh,ako nám ponúkol-ako keby príbeh vyprával pri ohníčku.Ja som si o 11,5 ročnom pôsobenie premiérky Margaret Thatcherovej predstavoval, že nám režisér a scenárista ponúknu nie takýto nudný príbeh,ale o jej pôsobení vo funkcie napr:o tažkých rozhodnutiach,ktoré urobila-privatizáciu,veľkú nezamestnanosť,vojny,demonštrácie,extremné škrty do rozpočtu a podobne.Dúfal som,že sa dozviem prečo na tomto poste vydržala tak dlho.A nebol som zvedavý na jej fantasy magórie na starobu a podobné veci, čo nám ukázala tato nešťastná banda TVORCOV.HOD:55%.Ak by Meryl Streep nepodala úžasný herecký výkon,celý film by stál za ___!PS:Meryl Streep som,ako herečku nikdy nemusel-ALE za tento herecký výkon si OSCARA zaslúžila. ()

Kozlowski8

Životopisná filmová díla, pokud mají být úspěšná, měla by diváka především pobavit. Druhým posláním těchto filmů je přiblížit divákovi život, nebo část života, nějaké významné osobnosti. V tomto filmu jsem se dozvěděl dosti informací o životě legendární britské premiérky Margaret Thatcher od jejího dětství, přes počátky ve velké politice, až po období, kdy ve funkci premiérky Velké Británie zásadním způsobem ovlivnila chod událostí v Evropě a vlastně v celém světě. V této části - části představující historická fakta, film obstál. Obstála, ba co více - přímo excelovala i Meryl Streep v titulní roli a to jak v poloze sebevědomé, tvrdé a silné premiérky, tak i jako popletená stará, osamělá a smutná dáma. Chyběl mi však celkově větší tah na bránu a více impulsů, které by zamezily občasným náznakům stereotipu a nudy. 65%. ()

BarVo

Starecká demencia je hnusná vec. Ešte hnusnejšie je použiť ju ako leitmotív životopisného filmu. Bez ohľadu na to, čo si kto myslí o M. Thatcher, toto bola podpásovka. V spojení s nie celkom čistou mysľou tie flashbacky míľnikov v jej živote pôsobili chaoticky a nepochopiteľne. Bez ladu a skladu sa tu zmiešala IRA, Falklandy, odbory, dane - príšerný mišung. Kto čaká, že sa o Železnej lady dozvie niečo viac, ako že asi milovala svojho muža, nepochodí. Ten film je tak akurát na žalobu. Jedna hviezda putuje k Meryl Streep, ktorej sa zároveň úprimne divím, že na toto pristúpila. A pani režisérke by som dopriala, aby aj ju niekto na starobu takýmto spôsobom zvečnil. Akurát, že jej život nebude - narozdiel od Thatcher - nikoho zaujímať. Ani neviem, prečo som sa tak rozpísala, stačilo vlastne jedno slovo - grc. ()

r007

Pro mě obrovské zklamání, nenašla jsem téměř nic, co by mě zaujalo, škoda promrhaného talentu Meryl, která dokáže zahrát asi všechno. Příběh nedrží pohromadě, zbytečně skáče z jedné dějové linie na druhou, málem jsem se ani nedodívala. ()

Nugat

Líbilo se mi zpracování, Meryl Streep je tu opět úžasná. Jen bych ráda více o ní (železné lady) věděla, to ten snímek moc neříká. Ale zas mě to donutilo se podívat na její životopis. Ale film mě strhnul, takže za 4*. ()

Disl

** hlavně za Meryl Streep. Styl vyprávění nebyl zvolen zrovna šťastně a měla jsem co dělat, abych u toho neusnula. Bohužel. ()

kolodej1

velmi nepodařený film, který, kdyby nebyl o Margaret a kdyby jí nehrála Meryl Streep, asi by o něm nikdo nevěděl. Nemá totiž, čím by publikum zaujal. Jedná se o scénáristicky i režisérsky nezvládnuté dílko. Chybí tomu atmosféra, emoce, napětí, jediný důvod, proč by si měl člověk pět minut po skončení filmu na něj vzpomenout, je výkon Meryl Streep. Sama ale nemůže film, který stojí na hliněných nohách, zachránit. FIlm těká mezi výjevy senilní stařeny, která není schopná rozlišit realitu od bludů a fragmenty z její dřívější politické kariéry. Přitom nejde o znázornění jejího vzestupu v politice, jedná se jen o několim zastávek v její kariéře. I kvůli tomu se prakticky vůbec nedá mluvit o nějakém příběhu. Mimochodem, snímek není zrovna pro bývalou premiéerku dvakrát lichotivý, buď jí představuje jako senilní bábu nebo jako nelítostnou mrchu. ()

Fjera

Film pro velké příznivce Meryl Streep anebo Margaret Thatcher. Pro nás ostatní je to spíš průměr, který nezachrání ani výborný výkon Streep. ()

brasek

Neviem či tento snímok má nejaký zmysel a či sa v ňom Briti vidia. Absolútne suchopárne, preskakovania medzi obdobiami života absolútne zabíjajú príbeh a ten stráca na príťažlivosti a na historickej hodnote. ()

luciasce

Velice spatne zvoleny zpusob interpretace jeniho zivota, prislo mi to jako bez napadu. Plytke, povrchni a nudne. Meryl Streep byla skvela, proto ty tri hvezdy. Navic, kdyz se podivate na The Crown, hned poznate jaky je to rozdil, interpretovat neci zivot bohaty na udalosti a vyobrazeni charakteru naplno a jak to vypada, kdyz se to odflakne. ()

Oggy007

Tohle si "The iron lady" opravdu nezasloužila. Nebýt Meryl v hlavní roli, na které film stojí i padá, bylo by to pomalu na odpad. ()

PTuranyi

Skvelá Meryl Streep, Jim Broadbent v životopise Margaret Tatcherovej ako spomínanie dôchodkyne trpiacej zdravotnými problémami a halucináciami, Vďaka rozhovorom s halucináciou svojho manžela sa vynára väčšina spomienok, z ktorých sa dozvedáme väčšinu udalostí lemujúcich kariéru prvej premiérky Veľkej Británie. ()

cyberMythius

Skvělý výkon Streepové k tomu, aby se z relativně nudného scénáře stal dobrý film prostě nestačí. Nepomohla ani dobrá hudba. Ok, Oskar pro hlavní hrdinku z toho asi spadne, ale to je asi tak vše. Namísto filmu o fyzickém a psychickém stavu M. Thatcherové v pokročilém věku jsem si představoval ucelený pohled na jednu z nejzajímavějších politických postav novodobé historie. Bohužel několik výrazných okamžiků z její politické kariéry je naprosto přehlíženo na úkor rozprav Megie se svým mrtvým manželem. Škoda ... 6/10. ()

gejzuško

Lloyd by nemala režírovať obdobné kusy. Zatiaľ čo jej divadelná suchopárnosť v Mamma Mia nemala čím škodiť, v látke ako tejto pôsobí akoby sama nevedela čo robí. Chaotickosť je základným znakom tohto filmu. Väčšina stopáže sa potom nezmyselne drží v súčasnosti, v ktorej sleduje senilnú dámu, o ktorej náš divák poriadne ani nič nevie a jeho poznatky sa viac menej držia len faktu, že ide o aktérku, ktorá veľa narobila v téme COLD WAR a ktorá sa ako prvá žena stala hlavou VB. Etapou jej mladosti a jej zlatého veku sa potom nezmyselne prehadzujú typické, klišovité dialógy ako vystrihnuté z televíznych filmov o slávnych osobnostiach, na charakterizácii ktorých sú potom postavené všetky slová (I´ll never be one of those women). Meryl Streep je vynikajúca, ale pre mňa je neznesiteľné pomýšľať nato, že kvôli tomu, že je väčšinu stopáže navlečená v prostetikách, zaslúži si oscara a je horúcou kandidátkou. Pri svojich rolách by si bola oscara zaslúžila prakticky pri každej druhej role, za ktorú bola doposiaľ nominovaná, akadémia je pokryteckým zoskupením ľudí bez akejkoľvek objektivity. Moje prsty patria inej slečne :). Železná lady je každopádne nezaujímavou mozaikov narýchlo uvádzaných faktov, z ktorých si nezainteresovaný divák neodnesie nič viac ako to, že Thatcherová bola hysterická karieristka, ktorej nemožno rozumieť jej angažovanosť a obete, ktoré prináša. A porozumenie postavy takéhoto kalibru je niečo čo by som ocenil. Takto je to len pustá, chaotická klietka, stavajúca na hereckej kométe, to však nestačí. ()

hyde1987

Rezervovaný potlesk - Streepka je jedinečná, film ovšem nemá nějaké výraznější poselství. Taková šeď, přičemž kontroverzní a ve své době výrazná Železná lady by si zasloužila malinko více.... ()

Lenss

At uz je brilantni vykon M Streep v Iron Lady nezpochybnitelny, film samotny je hromadkou halucinaci, vzpominek a nocnich mur jedne stare pani, slepenych dramaturgicky podcenenym zivotnim pribehem... ()

carramba66

Zatímco soukromé linii velkého příběhu bez problémů uvěříte, jako očekávaný politický thriller a zrcadlo doby film přes veškerou snahu překvapivě selhává. Zůstává tak hlavně pomníkem, který legendární vůdkyni toryů vystavěli oddaní příznivci. Streepová je tradiční držák, kdo příjemně překvapil je Jim Broadbent v roli jejího manžela. Přejme staré paní lepší podzim života, než ona připravila milionům britů v dobách své vlády. 75% Btw v natřískaném kině jsem si připadal jak na meetingu ODS. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)