Čo všetko je potrebné obetovať pre úspech? Biografický príbeh mimoriadnej a všestrannej ženy, ktorá dokázala, že vysoká politika nie je len výsadou mužov. Margaret Thatcherová sa ako prvá žena stala premiérkou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a severného Írska. Pre tvrdý a nekompromisný prístup k práci aj k osobnému životu dostala prezývku Železná lady. Bývalá predsedníčka britskej vlády bilancuje svoj život, spomína na svoju mladosť, na manžela, na to, akú cenu musela zaplatiť za svoje úspechy v politike, za neústupnosť a rozhodnosť, za vplyv a moc. (TV JOJ)

Charlinka

Zajímavě, netradičně natočené. Těžko říci, zda to bylo k dobru či ke škodě. Oba oscaři byli rozhodně zasloužení. Meryl hrála jako vždy výborně a její nalíčení předčil snad už jen Benjamin Button. ()

-VINCE-

Meryl Streep prostě úžasná jako vždy, ale to je tak všechno. Ano, Margaret Thatcherová byla vyjímečná žena a určitě by lidé měli vědět, že někdo takový existoval. Jinak o ničem. ()

Luckyboy

Nečekejte strhující politické drama, ani hraný dokument. Dočkáte se totiž civilního snímku, vyobrazení staří kdysi velmi úspěšné a schopné ženy, která svými činy podstatně měnila dění ve Velké Británii a částečně ve světě, a neměla ve zvyku se vzdávat. Film působí smutně, je hlavně o stáří a s ním spojenými problémy, postava Margaret Thatcherové je pouhou kulisou. Troufám si tvrdit že účelově vykalkulovanou. Pokud by film nebyl o nejúspěšnější političce, nikdo by na něj do kina nešel. I když,,, na Meryl Streepovou nejspíš ano. A po právu. Jenže excelentní herecký výkon špatně uchopenou látku nezachrání. Brit nejsem, takže reálie tolik neocením a u filmu jsem se chvílemi nudil. Doufám, že nikdy nikdo nenatočí něco podobného u nás o jistém Václavu K. ()

Anapi

Docela zklamání. Na tento film jsem se velmi těšila, ale výsledek nic moc. Z tohoto tématu se dalo vytěžit mnohem víc akce, napětí a emocí, ale je to takové suché. Prostě, tento způsob podání příběhu se mi zdá poněkud nešťastný. Škoda. Ale jinak Meryl Streep hraje skvěle jako vždy. ()

pafka

Prvne - Meryl je skvela a jeji prace spolecne s uzasnou maskerskou praci je neco, co je neoddiskutovatelne to nejlepsi, co v tomhle filmu uvidite a co bylo kdy k videni - masky v J. Edgar je proti tomu slaboucky cajicek. Tam jste meli pocit, ze koukate na masky z papirnictvi za dve stovky. Jinak nebyt tohodle prepychu, film by urcite mel polovicni hodnotu, nebot zpusob vypraveni byl dost podobny tomu edgarskemu. Ne uplne chronologicky, ale kolikrat nahodne, coz by asi nemuselo byt spatne, ale tady to nejak nedrzelo pohromade a drhlo to. A po sedesati minutach jsem uz koukal na hodinky, jak dlouho to jeste bude trvat - coz je spatne znameni. ()

JasonV odpad!

Neskutočne zle natočené, formálne aj obsahovo prázdne, namiesto politického filmu telenovela o starej dôchodkyni s pár zaujímavými flashbackmi. ()

lobo87

Och bože, ako som sa nudil. OK, Meryl je výborná, ale celý film bol nudný, bez tempa, gradácie, myšlienky. Chaotické bláboly, ktoré vo výsledku vytvorili o Thatcherovej taký obraz, aký asi nechceli. Podobný J. Edgar s fantastickým DiCapriom bol o dve triedy zaujímavejší a lepší. Takáto slávna postava si zaslúžila lepšie spracovanie (ale nie lepšiu herečku)... 45% ()

MiniMer

Mít Železenou lady v rukou jiný režisér, mohla bych ho chválit i za něco jiného než herecký výkon Meryl a masky. Phyllidě prostě víc sedí snímky typu Mamma Mia! Nelituji, že jsem zašla do kina, ale pro příště raději něco jiného. ()

Blongie

Tady ty životopisno-historický filmy nemusím... Je sice hezký, jak se Margaret Thatcher, coby první žena probojovala do vysoké politiky, ale že by mě to nějak zvlášť uchvátilo, tak to teda ne... 3* jen pro Meryl Streep za hlavní roli... ()

jack_scott

Výborný, originální historický životopisný snímek. Je o mnoho řádů lepší, než Spielbergův Lincoln. Hloubka filmu a sonda do duše pološílené Alzheimerovské staré paní, které byla tak zatracovaná a obdivovaná, aby nakonec skončila, jak skončila. Je to hrozná nemoc, byť reálně ne až tolik....ale kdo ví jak to s ní bylo! Každopádně je to výborně zpracované, prolínání reality, snů a vzpomínek je podáno výborně,jako málokde. Leckomu to asi nesedne - ale to ani Margaret sama. 5 stars a 91%. ()

Ell8

Průměrně natočený film o světoznámé Margaret Thatcher, která by si podle mě zasloužila lepší režii, protože se skákalo z jedné doby do druhé a někdy to působilo i zmateně. Avšak film vylepšil dokonalý herecký výkon Meryl Streep, která rozhodně nezklamala a totéž si zaslouží obdiv dokonalé maskování. Díky hereckému výkonu 4 hvězdičky, jinak by si zasloužil film asi 3. Oscary zasloužené. ()

pida123

Docela hezky udělané, ale....tak nějak trochu zmatené, spousta nezajímavých a nedůležitých okamžiků a ty důležité jsou zkrácené nebo vůbec chybí. Tak nějak nevím proč se jí vlastně říkalo Železná Lady...proč z jakých důvodů? To měl být snad záměr zfilmování jejího života. Aby se vědělo PROČ se jí tak říkalo a kde to tady v tom filmu je??? Spíš než životopis významné političky je to příběh jedné senilní ženské, co vzpomíná na svůj život a to poněkud chaoticky. Je to pěkný film - ale na to CO měl být, je to slabota. Meryl se mohla snažit jak chtěla - a že se sakra snažila, ale víc než tři hvězdičky dát nemůžu. ()

Lurtz37

Jsem lehce rozčarován, protože jsem od filmu čekal něco úplně jiného. Konec konců, podobně překvapena byla očividně většina diváků, kteří tu teď udělují tři hvězdičky z povinnosti a milosti. Ovšem mě osobně se nakonec snímek v jistém smyslu moc líbil, přestože dle mého o Margaret Thatcherové vlastně skoro vůbec nebyl. ()

Cerebrum

Jakkoliv je osobnost Margaret zajímavá a kontroverzní, film působí jako dětská omalovánka, jako laciný western do kapsy. Prázdné, klouzající po povrchu, neškodné. ()

spotczek

Asi nejsem sama, komu připadá líto, že z celého filmu příliš trčí poslední léta života Margaret Thatcherové. A nevykompenzuje to ani Streepové mistrovství. Asi chápu, o co se autoři snažili, ale nepovedlo se. Totiž já si myslím, že krutě zaplatíme na konci života všichni, ať už jsme v produktivní fázi dělali cokoliv. Jak vysoko doletíme, z takové výšky budeme padat; nejen společensky, ale také lidsky. Thatcherové se ale předtím povedlo i nepovedlo hodně dalších věcí. Bohužel ve filmu chybí seriózní kritické hodnocení, protože vše je nazíráno retrospektivně, přes opar pozdějších duševních obtíží. Je to sice pěkný výčet nejpodstatnějších událostí, ale poněkud bojácný. Vše je soustředěno na nitro obyčejné ženy, nahlížené ale z vnějšku či z odstupu doby. Vlastně jakoby film parodoval označení "železná lady". Nejspíš jen mělo jít o relativizaci oné "železnosti", ale já toto označení chápu jako pochvalu. Z politického hlediska byla lepší vůdce než kdekterý muž a z lidského hlediska by se dnes dala chápat jako jeden ze symbolů emancipace 20. století. Význam a váha Železné lady tedy vychází z její práce pro veřejnost. Soukromí je zajímavé jen potud, nakolik ovlivňuje onu práci veřejnou. ()

Mitch196156

Veliké zklamání. Skvělá Meryl Streep mi nestačila, protože vše ostatní nefunguje. Styl vyprávění je hrozně utahaný. Střídání reality, vzpomínek a halucinací je matoucí. Vsuvky s příšerně hlasitou a nehodící se hudbou jsou nejspíš jen zábranou, aby člověk neusínal celou dobu. Naopak, když jsou záběry na surové demonstrace nebo atentáty IRA, tak bych zvolil úplné (ohlušující) ticho, což by dle mého názoru více podtrhlo vážnost záběru. Nic nového jsem se nedozvěděl. Bohužel. Nenapadá mě důvod, proč bych to chtěl ještě někdy vidět znova. ()

caMen

Není to o ženě u žehlícího prkna, je to o ženský, která to uměla natřít chlapům a viděla řešení přímočařeji, než jen optikou stříbrné lžičky v zadku. Ale i ona se uměla naštvat a vést válku. Meryl Streep úžasná. Obsazení manžela naopak nesedlo. Ladění filmu do chladných barev bylo příznačný. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)