Čo všetko je potrebné obetovať pre úspech? Biografický príbeh mimoriadnej a všestrannej ženy, ktorá dokázala, že vysoká politika nie je len výsadou mužov. Margaret Thatcherová sa ako prvá žena stala premiérkou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a severného Írska. Pre tvrdý a nekompromisný prístup k práci aj k osobnému životu dostala prezývku Železná lady. Bývalá predsedníčka britskej vlády bilancuje svoj život, spomína na svoju mladosť, na manžela, na to, akú cenu musela zaplatiť za svoje úspechy v politike, za neústupnosť a rozhodnosť, za vplyv a moc. (TV JOJ)

altaica

PRO MUŽE:Pro milovníky akce je Iron Man, nikoliv Iron Lady. Margaret Thatcherová. Žena, která měla větší koule než většina mužů v jejím dalekém i blízkém okolí. Žena, která měla vizi a šla si za svým s buldočí sveřepostí. První premiér Velké Británie v sukních, noční můra odborářů, kladivo na labouristy a další zasranosociály(isty). Tato osobnost přímo vyzývá k natočení třeba i kontroverzního životopisného filmu. Proč to ale Syphilida slepovala jako mozaiku záblesků senilní mimózy, která se štěká s mrtvým manželem, ví bůh. Takové téma, taková šance a ta neuvěřitelná p*ča to tak zprasí. Maggie, nasaď zubní protézy a trhééj, to sis vážně nezasloužila. Co přijde příště? Režisér A. Ids natočí Reagana v čepičce Santa Clause a v plných pamperskách? Proloží to nějakým tím majáles s mužem se skvrnou na čele? Jděte do prdele s tímto úhlem pohledu, natočte co dokázali a jak ovlivnili svět, natočte i jejich odchod ze scény. Na rozklad jejich osobností v terminálním stádiu jejich nemocí není nikdo zvědavej.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Bezmocnost mocných je smutná záležitost. V jedné chvíli vládnete nad zemí, ovlivňujete kolo světových dějin a za pár let vám, madame, bubáci v makovici udělají ze života neřešitelný rébus. Jakýsi Němčour vám schovává věci, denně vidíte nové lidi, i když jsou to ti samí jako včera, před rokem... Každý, kdo zažil roky někoho, komu kvapem ubývají fyzické a především dušení síly musí být, madame, tímto snímkem naprosto konsternován. Střídání chvil zapomnění a padání do minulosti se světlými okamžiky, kdy se zdá, že železná lady ani trochu nereziví. Z hlediska zachycení momentů zašlé slávy a pozorování postupné změny psychiky ve všech jejích projevech – vynikající film. Z hlediska zmapování významné dějinné éry a vůdčí osobnosti té doby – strašidelná sraˇ*ka a bezdůvodné zneuctění paní Thatcherové. Neskutečný výkon Meryl Streep po zásluze oceněný Oskarem za hlavní ženskou postavu ve filmu, který kdyby byl o málo známé baronese v letech, tak smekám a tleskám. Takhle, takhle mám chuť vraždit.          UKÁZKY:Co je zdrojem životní síly společnosti? Přece obchod. Žádné velké firmy, ale malí živnostníci.// Tenkrát nám šlo o to, něco dobrého dělat, dnes jim jde o to, něco znamenat. //Moc se v minulosti nevrtej, nikdy nevíš, co najdeš.//My, konzervativci chceme dát lidem svobodu a příležitost naplnit svůj vlastní potenciál. Nepředstíráme, že jsme si rovni, nejsme stejní, nebyli jsme a nebudeme.// Chcete-li tuto stranu změnit, veďte ji, chcete-li tuto zemi změnit, veďte ji.// Jsem přesvědčena, že právě růst malých podniků ve větší společnosti je pro budoucnost Británie rozhodující. Pouze tak vytvoříme nová místa, novou práci, která vydrží.// Odborové hnutí likviduje místa a sráží tuto zemi na kolena.// Naše politika je možná nepopulární, ale je správná ()

Gromit

Nejsem příznivcem Margaret Thatcherové, na můj vkus to byla až příliš pravicová politička. A měl jsem strach, že ji tento film bude nekriticky oslavovat. Mé obavy byly ale zbytečné. Naopak mi přišel poměrně objektivní, žádné ódy, žádné odsudky. Dal-li jsem mu ale čtyři hvězdičky, pak jen kvůli famóznímu výkonu Meryl Streepové. Vůbec mě neudivuje, že si za něj odnesla Oscara. Pouhá nominace by byla nespravedlnost. ()

PanPaniscus

Sakra, film o tý čarodějnici šel natočit tak jinak, o tolik líp, a přitom to stačilo natočit normálně. Teď už nikoho lepšího do hlavní role neseženou. Díky výkonu Meryl Streep se na to dokáže koukat, ale ten film měl být úplně jinde. ()

jancidobso

Podla mna super herecky vykon, ale dej bol velmi rozkuskovany, vela o jej zivote som sa nedozvedel. A nemam pocit, ze by zelezna lady bola na hlavu. ()

megan017

Meryl Streep je úžasná, fascinující, nadpozemská, ale tohle je nadpozemský blivajs. Mix vzpomínek z různých úseku jejího života. Nechápu, proč to nevzali plynule od začátku do konce. Mimo to, mě dojímaly ty kecy ohleně toho, jak je Británie silná a taková a maková. Margharet Thatcherová mi nikdy nepřišla jiná, než jako zakomplexovaná ženská, ale tenhle film mě bohužel o opaku nepřesvědči. Spíše jí ukázal jako parádního cvoka a né silnou ženskou. Film je plný polityckých omývek, mnohdy nereálných. Dohromady jsou tu asi jen 3 emotivní momenty, které člověka aspoň trochu trknou. Jinak pustoprázdno. Ovšem herecké obsazení je prostě dokonalé. Merryl Streep, Broadbend, Nick Dunning a můj velký oblíbenec Anthony Stewart Head. :D Kecání s mrtvým manželem mi ani nevadilo, bylo to opravdu vtipné zpestření, i když pravda, že se to do filmu nehodilo.   Nevím, zda byl účel, aby byl film tak křečovitě chaotický, někdy až nepřehledný a sucharský, ale stalo se. ()

PaRi

Nebýt skvělého výkonu Meryl, byl by to zcela podprůměrný film. Z průměru ho ale nevytáhla ani skvělá Meryl. Chtělo to jiného režiséra a jiný scénář. Tahle režisérka je příliš načichlá divadlem a nepochopila, že film má zcela jiné výrazové prostředky. Celá Železná Lady na mě působí jako divadelní inscenace. Alespoň, že Meryl přinesl film Oskara. Ty neproměněné nominace už trvaly přeci jen dost dlouho. ()

Linzi

O tom, že Margaret Tchatcher byla fenomenální osobností a političkou své doby, si myslím není pochyb. Nicméně, podle toho všeho, co jsem měl možnost zhlédnout ve filmu, si říkám, že bych rozhodně nechtěl, aby třeba u nás v ČR vládnul a byl u moci někdo takový – takový (byť demokraticky zvolený) „diktátor“, myšleno v nadsázce. A je úplně jedno, jestli by to byl muž či žena (jakože jsem fanoušek žen v politice). Na druhou stranu je pro mě těžké, nějak do hloubky a objektivně, hodnotit osobnost Margaret Tchatcherové (a asi je chyba to udělat jen na základě zhlédnutí filmu, ale zase nic jiného mi nezbývá), protože, přiznám se, o ní jako takové v podstatě nic nevím. Do doby, než jsem viděl tento film, jsem jen věděl, že to byla významná politička Velké Británie. Před zhlédnutím filmu mi také bratr řekl: „že Margaret Tchatcher byla pravicovou političkou, která „zkrouhla“ dělnickou třídu“, či něco v tom smyslu. Nyní už vím, že byla i první ŽENOU – v politice a (zatím jedinou) premiérkou Velké Británie. Nicméně, pokud odhlédnu od mých neznalostí historie (pravda, sypu si popel na hlavu) a mám hodnotit, čistě laicky, tento film, hodnotím jej z těchto dvou hledisek. Za prvé z pohledu mého (obecného) politického přesvědčení: Platí to, co jsem psal výše, že bych nechtěl, aby u nás v ČR vládla taková osobnost, jako byla Margaret Tchatcher. Politika by měla být o kompromisech a hlavně vyjednáváních se všemi politickými stranami, napříč politickým spektrem, a ne nekompromisním prosazováním vlastních zájmů či zájmů své politické strany, jak to bylo ve filmu a což se bohužel běžně v politice děje i dnes. A to jistě nejen v naší tuzemské politice. Řekl bych to asi takto: Každý politický extrém, ať už pravicově nebo levicově orientovaný, je špatný. Za druhé, abych zhodnotil film čistě z diváckého hlediska: Film se mi, jako takový, v celku líbil – byl dobře zpracovaný, akorát bych ve filmu ocenil více pasáží z „politického života“ – kariéry Margaret Tchatcher a méně z jejího osobního („současného“) života penzistky, která jen „vzpomíná“. Byť tento způsob zpracování filmu mi přímo nevadí (forma vzpomínek). Zkrátka ve filmu mohlo být více politiky a toho, jak fungoval tehdejší politický systém ve Velké Británii, což bych já jako neznalý divák dost ocenil. Konec filmu mohl být také více emotivní a propracovanější. Na konci mohly být třeba nějaké autentické záběry z jejího současného života posledních let (vzhledem k tomu, že v době natáčení ještě žila) nebo mohlo být sděleno nějaké „vyšší poselství“ – proč jednala „tak či onak“ a jaký to mělo později v budoucnu efekt pro zemi, nebo třeba vzkaz budoucím generacím. Tedy nějaký „epilog“ v titulcích (např.: „Margaret Tchatcher odešla z politiky v…“; „Žije/žila v…“; „Nyní vzkazuje světu“… atp.). Něco v tomto duchu mi tam chybělo. V závěru mého hodnocení musím velmi pozitivně ocenit a vyzdvihnout úžasný herecký výkon Maryl Streep, kterou mám ve svých oblíbených herečkách. Ona prostě tu „záporačku“ hrát umí perfektně! Podobně jako ve filmu „Ďábel nosí Pradu“, ji hrála úžasně! Toho Oscara za Železnou lady získala zcela po právu! Takže uděluji čtyři hvězdičky z čehož jedna je čistě za herecký výkon Maryl Streep a tři za film jako takový. () (menej) (viac)

singone

Vzpomínky staré senilní báby nebo životní příběh nezlomitelné Margaret Thatcher? Režisérka zjevně nevěděla, co si se špatným scénářem počít a nakonec převažuje spíše ta první varianta, což dělá z tohoto filmu mdlý snímek o ničem s pár zajímavými scénami. Herecký potenciál Meryl Streep zůstal de facto zcela nevyužit. ()

lookin328

Ne, bohužel, nebavilo mě to…Čekal jsem film o životě Iron Lady, to jsem bohužel nedostal. Prim zde hraje smutné stáří a film nám ukazuje poslední chvíle Margaret, retrospektivně se samozřejmě vrací k hlavním událostem její politické kariéry, ale je to hodně zkratkovité. V jedné vzpomínce je s otcem v pekárně, poté už zasnoubená, najednou premiérka. Ne, to mi opravdu nestačí… Loňská The Crown mi dala mnohem lepší pohled, a i díky ní jsem šel do tohoto filmu, ale film mi vůbec nedosal to, co jsem čekal… ()

ratpile

Postavit film o Margaret Thatcher na smyšlených senilních výjevech ve špatném zdravotním stavu... EHM! Půlku stopáže zkrátka zabírá "drama" z toho nejméně zajímavého soudku, kam mohla režisérka vůbec sáhnout. Některé pasáže zajímavé byly (Falklandy), ale filmová přidaná hodnota všeho všudy žádná. Samozřejmě až na geniální Meryl Streep. Škoda takového nadvýkonu, v tak rozporuplném snímku. ()

arkis

Najsilnejším prvkom filmu je jednoznačne (a tradične) presvedčivý výkon Meryl Streep, ktorá stvárňuje britskú premiérku v širokom vekovom rozpätí. Najmä ako dementnejúca krehká starenka je úchvatná. Scenár sa zameriava na detaily (perlový náhrdelník, prišívanie gombíka, zvuky explózií), ktoré osamelej Margaret pripomínajú kľúčové momenty z jej turbulentného života v najvyššej politike. Bohužiaľ, tieto flashbacky sú pozliepané veľmi chaoticky a chýba im potrebné napätie, ktoré by celému príbehu vdýchlo život. ()

Solverino

Fantasticky zahrané! Myslím, že paní Streep Oskar nemine. Pro nás pamětníky slza v oku, pro mladší nepamětníky zřejmě už jen nudná historie. Škoda, že po ní už to byla jen přehlídka bezpáteřních levičáků, takoví lepší Špidlové, počínaje Johne Majorem a zbytek už měl jen dále sestupnou tendenci :( ()

čolek

Že takhle zmrší film o tak zajímaví osobě, jsem nečekal... Pokud chtěli natočit film o problémech stáří, tak to nemuseli naočkovávat na příběh Tchatcherové. To, že budeme všichnit ve stáří blbnout trochu víc či míň, je téměř jisté. A tak nechápu, proč autorka dala tolik prostoru nejméně zajímavé fázi života Tchatecherové, stačily by dvě minuty na začátku a na konci... ()

HarveyDent

Paní Margaret Thatcherová si toto nezasloužila. Jedna z největším a nejsilnějších osobností 20. století je tu vyobrazena jako bezmocná Alzheimerovou nemocí trpící stařenka. Ano, to je asi fakt, že takto skončila. Proč to ale ukazovat CELÝ film? Nějaký smysl? Veškeré důležité momenty její kariéry jsou ukázány v krátkých flashbacích s videoklipovým střihem, tak že na konci filmu mám dojem, že jsem viděl biografii o nějaké nebohé paní bojující se stařeckou demencí a halucinacemi svého manžela a ne že jsem viděl biografii Margaret Thatcherové. Scénář=FAIL. Režie se snaží akorát v části napadení Falkland. Tam ten videoklipový střih dokázal vyvolat aspoň patřičné emoce. Jinak jsem si totiž celý film říkal: "WTF" ? Možná se tvůrci snažili o "lidský pohled", pro mě osobně je to, ale pohled ponižující a nevkusný, když vyprávíte příběh ŽELEZNÉ LADY jen během přestávek na pohled choré bezmocné ženy. Jediní, kteří si tu zaslouží obdiv jsou opravdu maskér a Meryl Streep. 50% P.S.: To je snad poprvé, kdy se Oscaři přesně trefili s mým názorem. ()

alpeew

Diskuze kolem filmu-zda je přesně autobiografický (a faktografický)-mi nápadně připomínají letité debaty o filmu Miloše Formana Amadeus, a zcela úsměvně. Oba mají společné-kromě této debaty-i to, jak smutně na mne působí i když každý z filmů z jiného důvodu. Režisérka citlivým způsobem podává příběh M.T, apoliticky, jako sondu do duše zestárné a téměř všemi blízkými opuštěné velké ženy, osobnosti nejen v politice 80. let. Stáří je depresivnější částí života - někdy více někdy méně. Nikdo z nás, co tu dnes film komentujeme, netuší co přinese pozdní věk nám I proto dávám filmu o stáří významné evropské političky a ženy veškerou úctu. Životní partner, obrovské zázemí pro každého, Margaret odešel poměrně záhy, dokud jsou však jeho věci tam, kde byly léta, zdá se, že je stále s ní. Někdy je to i k zlosti, ale častěji je vděčným - a také jediným - pozorným posluchačem vyprávění OPRAVDU dramatických let, kdy stála v čele vlády. A nebyla to pražádná selanka (jak si veřejnost práci politiků kdekoli na světě zjednodušeně představuje), žádné její politické rozhodnutí nebylo karieristické či plané, byla bojovnice, byla lady s železnou vůlí vrátit milované Británii postavení a prosperitu. Nebýt populární je vždycky ta těžší cesta politiků. V příběhu je to již jen stará žena, která se nechce manžela vzdát, ví, že pak bude už osamělá úplně. I jen takový příběh by obstál, takže s úchvatnou Meryl Streepovou jako Margaret a skvělým Jimem Broadbentem v roli manžela Denise, jsem dostala nálož citů, a podnětů k přemýšlení. . ()

Eilem

Znova jeden z filmov ktorý potihaol herecký výkon Meryl Streep. Samozrejme žánrovo solídne. A myslím že viac niet čo dodať. 6/10 ()

nmarca

Trochu lituji nevyužité šance, která se rozplynula v nadbytečném a opakujícím se líčení života staré paní a jejího úsilí vyrovnat se se smrtí milovaného manžela. Ztráta celoživotního partnera je téma, které by vystačilo na samostaný film a potlačilo tak životopis o jedné z nejvýznamnějších političek 20. století. Ač feministky nemám zrovna v lásce, zde to byla skvělá ukázka pravého feminismu - a žena, která se do téhle bitvy v mužském světě pustila, zaslouží můj hluboký obdiv. A Merly Streep skutečně zazářila! ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)