Jeden z najúspešnejších slovenských hudobných filmov režiséra Dušana Rapoša o prvých láskach a neláskach, priateľstvách i rozchodoch mladých ľudí. Príbeh veľkej lásky krásnej Zuzany (Eva Vejmělková) a skromného Olina (Jiří Bábek). Hrdinami príbehu sú 15-roční školáci, ktorí práve ukončili základnú školu a prežívajú svoje posledné prázdniny pred tým, než sa rozídu na rôzne stredné školy. Stredobodom všetkého je opustená vyschnutá fontána uprostred sídliska, kde sa všetci schádzajú. Hviezdami partie sú dve pekné dievčatá: Bela a Zuzka. Film však sleduje nielen ich osudy, problémy, pocity i chovanie v rôznych životných situáciách, ich lásky, omyly i uzmierovanie. Mozaiku dopĺňajú postavy ich rodičov, súrodencov a ďalších dospelých, medzi ktorými je výraznou postavou najmä starý pán Domorák (Miloslav Holub), ktorý mladých neustále kritizuje. Z partie sa najviac pozornosti venuje mladému budúcemu automechanikovi a muzikantovi Olinovi, ktorý sa z lásky k Zuzane rozhodne opraviť starú fontánu... (TV Markíza)

MikO_NR_1909

S nevídanou noblesou implantované najväčšie hity slovenskej populárnej hudby, v tomto ohľade za Dirty Dancing nezaostávame. Ani v akomsi vzdore tínedžerskej vetvy voči dospeláckym autoritám - viď. česká obdoba Diskopríbeh. Rapoš je však veľmi amatérsky režisér. Celý dej je vlastne zosnovaný okolo klbka hitov, inak nemá akúkoľvek relevanciu. Záletné skupinky 15ročných školákov robia zle vždy a všade a do vyčerpania. Bez motivácie, bez logických vysvetlení, bez dôvtipu, skrátka sú zbytočné. Otázky kultu, ktorým sa film hrdí, sú tým posledným, čo ma v tejto chvíli zaujíma. ()

Alementina

Jasne, ze ted ted film pusobi hrozne smesne, ale ja si pamatuji, jak jsme na tom koukali na konci 80let a v ty dobe, tohle byla legenda. Zdejsi hodnoceni tomu filmu krivdi, tak proto za 4* ()

runner85

Socializmus z toho filmu cítiť na sto honov, nádherná hudba ale vie skvelo doplniť tie hluché miesta ktoré tam sú ... Síce bývam v paneláku ale takéto sídliskové časy som nezažil, už len preto, že bývam v malom meste ale aj preto, že sa zas nepotrebujem dajako moc združovať a vytvárať veľké tlupy ... a samozrejme ach ta láska, čistá, naivná a krásna ... krásne naštartovanie skvelej trilógie ! ()

Derek

fontana ma prilis nebrala ani v mladosti (ked som bol cielovka), ale chapal som ze ide o slovensku kultovku pre mladez. dnes zaujme iba vytvarnou strankou, kamera je velmi slusna a vidiet ze rapos bol dost ovplyvneny videoklipovym stylom ktory v tej dobe razil i jerry bruckheimer. skoda ze pribeh je minimalny (a i pri slabych 80 minutach sa to cele vlecie) a ide v podstate o par videoklipov zostrihanych na seba. eva vejmelkova mega sexy i v dost mladom veku... ()

BoredSeal

Fontána 1 mě příjemně překvapila. Atmosféra letních prázdnin na panelovém sídlišti v nevinně komunistické Bratislavě, běžné problémy náctiletých, teror důchodců, pohodové obsazení... Nostalgie jak bejk. A jak jsem alergickej na Vašo Patejdla, tak sem se ten jeho soundtrack hodil. Kdyby tak chudák Zuzana tušila, kam její život šílený scénárista zavede v dalších dílech :) ()

Lischai

Nemůžu si pomoct, ale vidím ten film asi takový, jaký by mohl být a ne takový, jaký skutečně je. Když si totiž odmyslíte disko motorkáře a naivní kamerové filtry á la "romantické odlesky", je Fontána krásnou mozaikou příběhů z vnitrobloku. Některé z nich jsou chytřejší a trefnější, jiné více "limonádové", ale všechny mají spád, svižné dialogy a vtip. Navíc to není rozházený mišmaš, ale pěkně propojená síť sjednocená starou kašnou. A depresivní, syrový konec je tak super, že to od filmu s takovou pověstí snad ani nejde čekat. Fontána pre Zuzanu je mnohem lepší, než se o ni říká. ()

rakovnik

Dojem z tohoto filmu u mě činí především pozadí...Dušan Rapoš si vybral do hlavní role tehdy šestnáctiletou Evu Vejmělkovou. Jsou spolu dodnes. Připadá mi podle záběrů, že režisér byl při natáčení už do mladé Evy zamilovaný. Eva Vejmělková je zde okouzlující, i když ještě hodně dětská. Je možné, že Rapoš byl její první láska? V tom případě by její první láska trvala dodnes. To při natočení posledního záběru, při kterém hraje poslední písnička o první lásce, asi netušila. Neuvěřitelná romantika. Ale pravda je, že když už je člověk rád, jak vše dobře dopadne, poslední záběr vrhá do reality až příliš krutě. Jinak celý film je plný romantiky, příběhů a osudů lidí, kteří i v šedi sídliště mají srdce, lásky. Nevím, proč film začínal těmi zpomalenými záběry z konce. Sem tam podle mě nenavazovaly záběry. Ale jako celek je tento film u mě opravdu funkční. A to jej činí krásným. Když na něj kouká člověk se srdcem, nedostatky omluví. Vše dokresluje úžasná muzika, kde vyniká podle mě jedna z nejcitlivějších písní československé tvorby: "Ak nie si moja". ()

Martin741

Dalsi nudny normalizacny film - nudna normalizacna konverzacka. Rapos sice v 80. rokoch vedel tocit aspon aku-taku kvalitu, teraz v sucasnosti je to reziserska lama. Ale za fakt dobre pesnicky /Elan, Grigorov, Filan...../ dam aspon 37 % ()

Aljak

Tento film som v mladosti videl viacero krát, ale som si ho pamätal len veľmi útržkovo. Takže toto hodnotenie píšem až na základe dojmov z roku 2018. Musím uznať, že pri pozeraní 33 rokov starého filmu to už veru pôsobí ako poriadne retro! Po dejovej stránke to síce nebolo nič svetoborné, ale tá atmosféra sídliska 80tych rokov ma dostala. Síce som svoje detstvo prežíval až v 90tych rokoch, ale aj náš dvor medzi panelákmi bol vtedy centrom všetkého, takže to bola pre mňa celkom pekná spomienka. No a asi netreba pripomínať, že najväčšou prednosťou celého filmu bol samozrejme vynikajúci soundtrack, ktorý ten príbeh panelákovej mládeže príjemne sprevádzal. Inak, neviem čo sú všetci takí unesení z Evy Vejmělkovej. Mňa aj tak najviac upútala Nemožná - Janka Svobodová (vo filme ako Majka). ()

tomtomtoma

Nemám nic proti filmům o dospívající mládeži, či proti těm, které jsou určeny pro ně. Ale téměř každá sebemenší zápletka je plochá. Vyjevují se obrazy bez hloubky i smysluplné katarze. Obrazy se objevují a zase mizí v zapomnění. Pokud by došlo k zeštíhlení stopáže, šlo by výsledný produkt zařadit do uměleckého portfolia Vaša Patejdla a popové skupiny Elán. Nakonec zůstává pouze rozpačitý pocit z podivné snahy něco sdělit, i když se nesděluje vůbec nic. Předabování většiny důležitějších herců ve výsledném produktu je snad až psychopatická snaha o povýšení filmu na něco vznešenějšího. Vyzdvihnout lze jen herecké výkony a jistou poetiku kamery. To je zatraceně málo! Hlavní postavou je mladá dívka Zuzana Petrová (Eva Vejmělková s hlasem Zuzany Skopálové-Jányové) na rozhraní mezi základní a střední školou. Zuzana a její telecí léta se vzdorovitou umanutostí puberťáka, který chce ochutnávat život po intenzívnějších dávkách. Hlavní mužskou postavou je stejně starý a laskavý Olino Zrubec (zajímavý Jiří Bábek s hlasem Tibora Frlajse) a jeho zaujetí automechanikou a hudební idealistický talent a touha po proražení. Mezi výrazné postavy patří Zuzky bezstarostná kamarádka Bela Strinková (sympatická Katarína Šugárová s hlasem Zuzany Tlučkové) se svou lehkomyslnou konzumací života. A Zuzanina sestra Maja (příjemná Jana Svobodová-Mařasová s hlasem Jarmily Kulíškové) s výrazným intelektuálním nadáním a díky tomu i se sžíravějším citovým tápáním. Z dalších postav: malý a energický Belin bratr s velkou dávkou představivosti Števo (Marek Bezoušek), bezprostřední kamarád a člen klukovského hudebního tělesa Bohuš (Ondřej Malý), mlčenlivý sochař Picasso (André Vícha), v pořádku angažovaný a zapšklý důchodce Domorák (zajímavý Miloslav Holub), moudrý děda Zrubec (Ferdinand Krůta s hlasem Ela Romančíka), osaměle nešťastný opilec a Olinův otec (Slavo Záhradník), nervózní Zuzanina matka (příjemná Sylva Turbová), chápající Zuzanin otec (Vladimír Kratina s hlasem Ivana Romančíka), či suverénní a kontroverzní vůdce party rádoby drsných motorkářů na český způsob Viki (Robo Grigorov). Potenciál to má, ale je tak lehkomyslně promrhaný. A zůstávají pouze hudební klipy skupiny Elán. ()

lakikaki

Dobová hudba krásne navodzuje atmosféru 80-tych rokov na Slovensku, koniec je prekvapivo pesimistický, ale to je asi tak všetko, čo z tohto filmu stojí za reč. Inak je to nudná nuda. Slabé 3 hviezdičky (aj to len kvôli tej hudbe). ()

zette

Rapos se snazil natocit film, ktery by byl blizky mladezi te doby. Ac se snazim, jak chci, tak netusim o cem tento film vlastne je. ()

PROCESOR

Ohromná ubíjející sídliště co vyrostla za komunistů a první lásky puberťaček a zkušenosti s kluky. Dokonce si vzpomínám, že jsme na to šli se základkou. My těžký frajeři ze sedmý jsme už samozřejmě věděli,(od těch co na tom už byli), že si Evička sundá tričko. V dobách kdy nemálo kluků bylo vydřenejch z Angeliky to byla mňamka, zvlášť kdy se dávala hvězdička před filmem snad u každý kriminálky. Zpátky k filmu, kromě nostalgie z dětství vzpomínám, že se mi líbily i ty písníčky. Na letním táboře poté vypukla "móda" a nosily se dudlíky kolem krku a kdo měl navíc tenkou kůžičku kolem zápěstí to byl úplný king. ()

StanislachKo

Dalo by sa samozrejme vytknúť takmer všetko (počnúc nie až tak často príjemnou a naopak veľmi často opakovanou hudbou cez samoúčelný príbeh až po absurdné herectvo), ale keď to má takú neodolateľnú atmosféru... Nejak si nemôžem pomôcť, ale na tento náš počin som normálne hrdý! A Vejmělková nie je ani veľmi krásna, ale jej kozy vyvalené vyhrnutím trička za točiacej sa kamery určite sprevádzala nie len moje detské sny. ()

dr.fish

Trápení puberty v kabátku panelového sídliště. Eva Vejmělková sexsymbol doby, Jiří Bábek coby vlasatý (!) mladík. Díky soundtracku a taky období vzniku poměrně slavný film, který ale postrádá šmrnc. Dívat se ale na něj bez problému dá, konec je velmi dobře napsaný a za to jdu nakonec i na 70%. ()

mr.kliky

chvílemi až nesnesitelná limonáda s absolutně příšernou hudbou, která ale paradoxně díky svojí naivitě a hlouposti má něco do sebe. když už nic, dává to dobrej kontrast k závěru, kterej je fakt docela depka. ()

mi_X_o

Hodnotenie tohto filmu je jedna veľká dilema. Subjektívne je to zábava, akú som už dlho nezažil (pri československej produkcii naposledy pri Řeke http://www.csfd.cz/film/7903-reka/ - mimochodom postava filozofujúceho pilota hĺbkou myšlienok pripomínala, či dokonca prevyšovala sedláka Sychru. ***"Čo je to vlastne láska?" "To čo sa deje medzi dvomi ľuďmi, ktorí sa milujú."***). Bohužiaľ s odstupom treba konštatovať, že je to moralistická kvázi muzikálová zlátanina - akási zabednená výpoveď o jednej generácii (kde bežne na sídlisku v noci a za dažďa tancuje polonahé dievča ). Keby to všetko bola "nadsázka" tak je to geniálne béčko (céčko) . Ale keďže tomu tak nie je a navyše tento "depešácko-motokrosový sajrajt" zožal nepredstaviteľný úspech, tak si môžeme urobiť obraz nielen o diletantstve režiséra, ale aj o väčšine národa. V tomto ohľade je možné vysledovať paralelu s českými Babovřeskami. ()