Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

gfrusvk

6 príbehov z rôznych časových období v 3 hodinách. Zozačiatku mi to pripadalo chaotické, vďaka neustálym prestrihom medzi jednotlivými príbehmi mi chvíľu trvalo zorientovať sa medzi jednotlivými postavami a dejovými líniami... Po prvej hodine som si ten film už síce užíval, ale aj tak musím povedať, že tie tri hodiny tam cítiť boli... Príbehy boli navzájom jemne previazané (štýlom, že objekt/príbeh/udalosť z určitého príbehu sa následne nepatrne mihli v príbehu inom), avšak po zhliadnutí úprimne neviem, či tie jednotlivé príbehy mali na konci ako celok vytvoriť nejaké hlavné posolstvo... Neviem, či som ten film ako celok len strašne nepochopil a unikla mi tá hlavná myšlienka, alebo na mňa len negatívne vplývala tá dĺžka filmu.. Ak to malo všetko vyústiť v nejakú spoločnú veľkú pointu, asi mali autori nejaké dva príbehy vypustiť, film by trval o hodinu menej, a divák by nemal pocit, že sa to občas tak neskutočne ťahá... A viacej by si možno všímal nejaké vzájomné súvislosti, ktoré som tam teda ja takto, bohužiaľ, zrejme prehliadol. Vzhľadom k tomu, že v každom z príbehov hrali tí istí herci, v iných rolách, snažil som sa aj všímať si, či jednotlivé charaktery, hrané tým istým hercom, naprieč príbehmi nejak vzájomne súvisia... Či sa stále ten istý herec v inej dejovej línií akoby znovuzrodí do nejakého svojho predurčeného osudu apod... ale ani toto som tam nepostrehol. Neviem, pôsobí to na mňa rozpačitým dojmom. Beriem to teda ako zaujímavý filmový projekt, ktorý dokázal spojiť 6 príbehov v jednom filme, s malými odkazmi na ostatné príbehy... Je to veľmi zaujímavý film, ktorý ale naplno nevyužil ten obrovský potenciál previazať jednotlivé príbehy oveľa tesnejšie.. V čase písania tohto komentára (14.3.2021) som to videl už po 2x, a ako tak čítam svoj starý komentár z 2014, tak som viacmenej len rozvil ten istý pocit, ktorý som mal už po 1x.. Pôvodný komentár z 15.12.2014: 3 hodiny, 6 príbehov, výsledok pre mňa rozpačitý a podľa môjho názoru zbytočne prechvaľovaný, pre mňa osobne skôr sklamanie.  ()

TenistkaVali

Atlas mraků.. Již když jsem v listopadu roku 2012 shlédla trailer k tomuto filmu, věděla jsem, že se stane tím nejlepším filmem, co jsem kdy viděla. Doufala jsem to. A pak 7.12.2012 se mi mé přání vyplnilo. Odešla jsem z kina s otevřenou pusou. Zaprvé je nutno říct, že Atlas mraků není pro každého. Sto lidí, sto chutí. A tento film není výjimkou. Usmívám se, když si zde čtu ty komentáře s hodnocením „odpad“. Cloud Atlas má v sobě neuvěřitelné poselství. Film se dá v klidu pochopit napoprvé, ale jen když trochu víte, do čeho jdete. Záplava myšlenek o smyslu života, spravedlnosti, náhod, propojenosti, pravdy atd. se na vás valí hned po pár minutách filmu a vy to vše nestačíte vstřebávat. Ale postupně se dostávate s Atlasem na stejnou vlnu a chcete víc „pravd pravdoucích“. Spousta citátů a životních mouder, ale jde jen o to, abyste otevřeli oči a mysl a celý film takto vnímali. Fantastické odlišné - a přesto spojené příběhy. Mým favoritem je především Robert Frobisher a samozřejmě Sonmi 451. ___________________________________________________________________________________________________ Každé setkání. Vše je propojené. Vypluli jsme za ranního odlivu. Zcela mě pohltila četba z deníku z roku 1849, jejž psal umírající notář během plavby z Tichomoří do San Franciska. Polovina knihy chybí. Naprosto mě to ubíjí. Nedočtená kniha je jako neuzavřená milostná záležitost. Naše životy a naše volby, každé setkání. Obsahuje celé věty, které jsem napsal, když jsem si představoval, jak se opětovnem setkáváme v jiných životech a jiných epochách. Křížíme a přejíždíme své staré stopy jako krasobruslaři. Strach, víra, láska. Fenomény, které určují směr našich životů. Objevily se dlouho před naším narozením a budou tu i nadále po našem skonu. „Nejsme pány svých životů. Navzájem jsme propojeni, v minulosti i součastnosti. Každým hříchem a dobrým skutkem si utvaříme budoucnost.“ Smrt. Život. Narození. Jestli spadneš, chytnu tě. Budoucnost. Součastnost. Minulost. Světu vládne přirozený řád a ti, kteří se ho snaží narušit, dopadnou špatně. Láska. Naděje. Odvaha. Vše je propojeno. „A až se naposledy nadechneš, pochopíš, že tvůj život byl pouhou kapkou v nekonečném oceánu! Co je však takový oceán jiného než spousta kapek?“ Everything is connected. ()

Prokop23

Tento film se nemůže líbit každému a to je dobře, byť se tvůrci, v některých chvílích možná trochu na škodu, pokoušeli co možná nejmainstreamověji podat myšlenku stěhování duší. Nebude se líbit těm, co moc přemýšlí a ani těm, co nepřemýšlí vůbec a taky těm, co nejsou ochotni onu zmíněnou myšlenku, byť jakkoliv za háro přitaženou, alespoň na ty dvě a půl hodiny stopáže filmu akceptovat jako premisu celého příběhu. Takže, jde jedním dobrým rozhodnutím zvrátit sérii zlých pohnutek životů minulých? Toť otázka. Anebo taky ne. Záleží na vás jako hloubku nebo plochost tam budete hledat a jak moc velkou máte potřebu nechávat si Hollywoodem radit a otvírat oči. Každopádně je to mozaika několika životních příběhů, které spolu zdánlivě vůbec nesouvisí. Chtěl jsem pochválit výborné herecké výkony. Jsou výborné, ale překonává je ta armáda neviditelných maskérů, jejichž jména se v závěrečných titulcích mihnou rychlostí podprahové reklamy. Totiž, že tam většina herců má několikanásobné role a třeba, že ve všech šesti příbězích hrál Tom Hanks... ()

zorrra

Zaujímavý film, ktorý si však budem musieť pozrieť ešte raz. Ľudia potrebujú nádej, že po smrti sa všetko nekončí. Tam, kde sa zatvoria jedny dvere, tam sa otvárajú ďalšie. ()

mfanta

90% - Film se mi hodně líbil a protože jsem neměl možnost ho vidět úplně v klidu a od začátku, určitě se na něj budu muset podívat ještě jednou a to rád. Místy jsem nestíhal střih a trvalo mi nějakou dobu se zorientovat v tom, v kterém příběhu se zrovna nacházíme a co se tam stalo naposled, ale to bylo zřejmě cílem autorů a na konci to všechno jakž takž dává smysl. Maskéři odvedli skvělou práci a některé jinak velmi známé tváře se mi podařilo identifikovat třeba až v půlce filmu. ()

JaninaM

Dokoukáno a vůbec nevím co napsat. Stále se snažím děj nějak vstřebat a dát si ho dohromady. Celý tříhodinový film se skládá ze šesti příběhů, osudů různých lidí v různých dobách. Celé je to nasycené citáty , filozofií o lidském bytí a smyslu života. Vše se lehce proplétá. V každém příběhu vlastně doznívá či se prolíná příběh předchozí. Není to nic složitého, člověk si najde své mosty propojení a náznaky podobnosti v každém z nich. Každý z příběhů je pojat jinak... jeden jako thiller, další jako komedie, sci-fi ap. Nic podrobnějšího se nedá napsat, všichni si tento film musí prožít osobně. Ohledně zpracování , musím smeknout před střihem, kostýmy, maskami a prostředím. Dabing lidí v údolí byl poněkud nepodařený, zřejmě i podle nehezké angličtině v původním znění. ,,Zatahujou se voblaka, musíme vodejít......´´ Je to ráj pro analytiky filmů, celé hodiny můžete každý kousek po kousku probírat a prohlížet a stále nacházíte nové spojitosti. Moc se mi to líbilo. Ale vzhledem k tak dlouhému sledování a tolika informacemi.....čekala jsem nádherný, překvapující a velkolepý závěr. Nekonal se. Co víc říct na závěr. Snad jen slova velké Sonmi : ,,Naše životy nepatří nám. Od dělohy k hrobce jsme spojeni s ostatními. S minulostí a přítomností. Každým naším zločinem a každou laskavostí tvoříme svou budoucnost. ´´ ()

Milanista100

Film, ktory bude mať iste rozporuplnú kritiku najmä u divákov no to je dôvod na viac prečo si ho pozrieť. Pri prvom zhliadnutí filmu som mal väčšinu času dosť zmiešané pocity najmä z neustáleho preskakovania medzi dejmi a ani hlavná myšlienka filmu že každé naše rozhodnutie može zasiahnuť generácie vo mne nezostala práve dlho. Aj napriek tomu som dal filmu 4* hlavne vďaka réžii.hudbe a skvelej atmosfére. Priznám sa že k druhému zhliadnutiu ma musela dokopať až sestra ale stálo to zato. Až pri druhom pozeraní som docenil genialitu filmu najmä majstrovsky napísaných dialogov a brilante natočených scien najmä v 2 príbehu o Robertovi Forbisherovi,ktoré vo mne vyvolávali kinematografický orgazmus. Dejové línie sa pretínajú mnoho krát a každý si vo filme najde niečo svoje čo je obdivuhodné. Dlžka fimu može odradiť ale rozhodne by nemala pretože kratší by stratil mnoho zo svojej krásy. Herecke vykony sú dobré no okrem Hanksa a mladého brita stvárnujúceho Forbishera nikto obvzlásť neviniká. Nemôžem inak ako 5* avšak je reálne že mnoho ludí genialitu tochto filmu neodcení ()

mad.dog

Absolutně dokonalý, hudebně grandiózní, kamerově, trikově, scénářem a castingem geniální blockbuster, který je pro mě film č.1 roku 2012. Troufnu si tvrdit, že to je (hned po prvním Matrixu) nejlepší film sourozenců Wachovských. V tomhle filmu mi není jediná molekula proti srsti a každá dějová linka/časový úsek si dokonale každého diváka omotá kolem prstu (až na soudruha Verbala). Totálně nedoceněný a úžasný film. ()

lukas.frydry

Tohle je přesně jeden z těch filmů, který si rád pouštím víckrát a miluju je, proplétá se tu několik různých dějových linií, které zdánlivě nejdou dohromady, ale potom zjistíte o co vlastně jde.... Hudba naprosto úžasná, dokonce jsem si některé písničky stáhl do telefonu a běžně je poslouchám ()

Darinesss

Více příběhů, víc žánrů...každý si může vybrat to své. Celkově ale film podává tak skvělý výkon, že kdokoli by vznesl na toto dílo kritiku slovy: „Nedává to smysl" ,tak je kulturní barbar. Už kvůli hlavním představitelům, jako je Halle Berry a Tomi Hanks jsem to musela vidět, ale až takové nadšení jsem nečekala. Po delší době konečně film, který mě ohromil. Hodně věcí si člověk musí domyslet, popřemýšlet nad různými výroky, které ve filmu zazněly, a stejně možná člověk nepochopí všechno a tím to dělá film ještě více zajímavějším. Navíc velký potlesk maskám. ()

dedavena

Tak mi mužetě tež pogratulovať, bo sem se dokazal dodivať do konca. Ale až na dva razy. Tři hodiny naraz, to se faktycki nědalo. Kdyby aspon Tomik pustil tyn špagat...ešče že podřiznul teho načelnika. Vam povim, že po zhlednuti teho filma, se už něpovažuju za inteligentniho divaka. Pochopiť taku snušku něsmysluv , to je nad moje sily. ()

Kuzco

Nemám, co bych vytkla. Film je super naprosto ve všem a to Toma Hankse ani Halle Berry fakt nemusim. Vřele doporučuji. A co se týče stopáže-za mě by klidně mohla být i delší, loučilo se mi s příběhem těžko. ()

ferrari2

Musím len súhlasiť s Verbal-om... Lepšie by som to nenapísal. Mňa ten film vôbec neoslovil aj keď tam hralo pár mojich obľúbencov. Len kvôli maskérovi dávam dve hviezdy. Niekedy bolo naozaj ťažko rozoznať kto je kto. Ale dej 0 a vraj 6 žánrových príbehov tiež 0. ()

hosa666

Nejdřív jsem viděl film, a nebyl jsem z něj moc moudrý, pak jsem si půjčil knihu a nebe a dudy, kniha má pouze 10 časových střihů a jde pyramidálně časově nahoru a pak dolů. Film je sice profinatočen, ale nepostihl ideu knihy, asi 150 střihů sem a tam v čase je mimo mísu. Díky sprznění knihy dávám jenom 30% Navíc v knize není skoro žádná akce, je antiutopistický román, to bratři Wachowští si z něj udělali akční hloupost, mrzí mě Tom Tykwer , po roku čekání na další skvělý film od něj přijde tato hrůza.. ()

Von Kempelen

Tenhle film pro neskončil závěrečnějma titulkama, ale naopak ve mně ještě dlouho dozníval. Těžko něco popisovat nebo nedejbože převyprávět. Až zas budu držkovat na americký filmy, tak si vzpomenu na Atlas mraků, zklapnu a půjdu si ho pustit znovu. ()

Maja008

Jeden z hrstky filmů, kdy můžu říct, že byl i o trochu lepší než kniha, která i sama o sobě je naprosto fantastická. I když je to 3 hodiny dlouhý film, musím uznat, že dokázali skvěle ukázat všech šest příběhů, a jak jsou vzájemně propletené a chválím i jejich hladké a trochu zprvu i matoucí přecházení z jednoho příběhu do druhého. Velkou pochvalu samozřejmě kromě velkolepých scén, si zaslouží i samotný soundtrack. Film jsem viděla i v kině, a pak i doma, v obou případech mě dojal a přivedl na různé myšlenky, což podle mě, by každý správný film měl donutit diváka se zamyslet o různých tématech, a to se Atlasu mraků povedlo perfektně! ()

lukas_flek

pro mě dlouhý, roztrhaný, zmatený a ani jsem nepochopil, o co vlastně šlo. mnohé scény byly dětinsky trapný, jiné jak vystřižené z matrixu. vůbec nerozumím vysokému hodnocení a mám podezření, že se jedná o tu kategorii filmu, kdy se prosákne, že je to bomba a ostatní hodnotí vysoko a přitom z toho nic neměli. u birdmana to prasklo, tady zřejmě ne :) ()

Panel250

Jeden clovicek tu psal, ze az nam vsem dojde neskutecna nadcasovost a skvostnost tohoto dila, budeme vsichni plakat dojetim... Za me muzu rict, ze bych plakal leda tak proto, kdybych se na to musel divat vic nez trikrat. Videl jsem to jednou, asi to zkouknu podruhe, abych ucinil svedomi zadost, ale nevim, nevim, jestli to o jeden kousek zvednu. Snazim se rozumet nadsenym fandum i tech filmu, ktere jdou mimo me. Priznavam, ze tady mi to da trosku prace :-) ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády