Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

misbos

Tak nevím, proč měl Tykwer za potřebí účastnit se zrovna tohodle. Ten film dokazuje, že sourozenci W. viděli Inception, umí nakreslit síťový graf, a pokud dostanou hodně peněz, dokážou z nich zaplatit maskéry na úrovni. Celé se to tváří jako "angažované" dílo plné "ožehavých otázek" - jenže ty "otázky" z minulosti jsou už jaksi vyřešené (otroctví je špatné, áno), takže je bezpečné si je znovujakožepoložit, a k "otázkám" z budoucnosti lidstvo ještě nedospělo, takže není jisté, zda vůbec někdy přijdou na řadu - opět žádný risk. Co současnost? Třeba takový Dlouhý Muž je mnohem odvážnější film, než tyhle patetické načinčané kecyprdybeďary. ()

Naki

Až si divák zvykne na dynamiku děje, brzy dospěje k závěru, že tady měl stát text: "Nominace na Oscara." Tady ani nemuseli být herci, kteří byli obsazeni. Myslím, že s jakýmkoliv castem by byl výsledek stejně dokonalý neb tady tvořil film bezkonkurenční scénář. ()

Gabretta

Rozhodně se nejedná o film, kterému by stačilo jen 1 zhlédnutí. Vyžaduje víc, aby člověk našel "víc". Orientace ve filmu není jednoduchá, ale po určité době se do toho dá proniknout. I přesto mě záveřečné titulky občas překvapily, v tom, co jsem leckde přehlédla. Vizuálně to byla parádní podívaná a času stráveného před obrazovkou televize vůbec nelituji. Návaznost některých scén z jednotlivých časových linií byla někdy až fascinující! Zdařilé filmařské dílo! ()

Jordan.17

Jedinečná podívaná. Určitě za to ty tři hodiny stály. Netradiční a řekl bych že celkem odvážný zpracování, přesto povedený. Na začátku jsem si (asi jako většina lidí) připadal trochu mimo mísu, ale naštěstí se má víra v objasnění spojitosti naplnila. V mých očích v sobě ten film měl i pár myšlenek, takže jednoznačně jeden z nejlepších filmů co jsem za poslední dobu měl možnost vidět. Určitě si ty 3 hodiny někdy rád zopakuju, nechám to trochu uležet a kdo ví, jestli nezaujme Atlas Mraků místo v mých oblíbených filmech. ()

levente

Tohle je velké vyprávění. Nic není špatně, nic nelze vytknout, nechceme-li být těmi na druhé straně, těmi - které ve filmu nenávidíme - milovníky řádu, milovníky hlouposti, těmi - kteří si našli v zlu své místo na světě. Prvotní obavy z komplikovaného děje berou záhy za své. Obava se stává zábavou. Tři hodiny čistého zaujetí myšlenkami a představami tří tvůrců, kteří mají co říct a ukázat. ()

Ondr@932

6 odlišných příběhu bylo překvapivě docela vstřebatelné a plynule to krásně navazovalo. Měl jsem strach, že film bude natolik zamotaný, že z toho budu mít úplný guláš. Film jsem pochopil docela dobře akorát by to možná někdy časem chtělo ještě jedno zkouknutí na objasnění malých detailů :-) Takže v celku pohodový film. Akorát čas od času to začalo docela nudit především svojí zdlouhavostí! To mě přijde 172 minut až extrémně dlouhé na to, že se většinou jednalo pouze o drama různých příběhu. Oceňuji velkou práci režisérů, skvělé herecké výkony Toma Hankse a Halle Berry, ale kdyby to bylo aspoň o 30 minut kratší možná bych dal i 4*. Takhle mohu dát aspoň 6/10 ()

Grimlok odpad!

Tříhodinová nuda s epileptickým střihem. Zpatlanina šesti filmů, mezi kterými se překakuje tak rychle a chaoticky, že si člověk nedokáže vybudovat žádný vztah k žádné postavě a děj proto nevzbuzuje žádné emoce. Použití několika málo herců, kteří se objevují ve všech příbězích asi nebyl nejšťastnější nápad. Hugo Weaving jako zdravotní sestřička vzbudí úsměv, ale jako Korejec, to je teprve ta lidová pecka, která vás zabije. Lepší tříhodinový film už je i Avatar. ()

Drakenovec

Šest různých příběhů, které se navzájem prolínají a pomalu, ale jistě se vám dostávají pod kůži. Je to opravdu, jako byste se dívali na několik filmů zároveň, které jsou hned z několika žánrů - komedie, sci-fi, akční anebo romantický. Scénář - precizně propracovaný. Atmosféra - vskutku vynikající. Hudba - opravdu úžasná a hezká, dobrá k poslechu i po skončení filmu. Skvělé herecké obsazení, Tom Hanks opět nezklamal a zahrál hned několik rolí, jak se od něj očekává. Dále ještě z herců bych chtěl ocenit výkon herečky Halle Berry. Film mě zaujal hlavně tím, jak podal jednotlivé příběhy a osudy lidí a svou propojeností jednotlivých příběhů z hlediska času a místa. ()

emdvojka

Určite je tento snímok geniálne dielo zo všetkým čo k tomu patrí, ale na mňa to až taký dojem neurobilo. Nemôžem, povedať, že by som sa nudil a však tá ukrutná dĺžka filmu na mne zanechala stopu. A tiež mi vadilo to skákanie od príbehu k príbehu, minútu za minútou. Čo sa týka efektov a masiek, tak to je za isto vrcholová liga, no na moje závity bol tento veľkofilm až príliš prekombinovaný a zložitý. ()

Tiffany

Cloud Atlas je nádherný príbeh s obrovskou myšlienkou a pravdivým posolstvom. Prostredníctvom príbehov postáv v ich jednotlivých životoch je tu sprostredkovaná filozofia reinkarnácie a karmy, skutočnosť, že smrteľné sú len naše telá a duša je večná, že sa vraciame stále späť aby sme sa učili, vyrovnali staré dlhy a znovu sa stretli s našimi milovanými. Hovorí o tom, že každé naše rozhodnutie, každá láskavosť a každý zlý skutok, ktorého sa dopustíme, predurčuje našu budúcnosť a ovplyvňuje naše budúce životy a životy tých okolo nás. Je to posolstvo o nádeji, o tom, že prostredníctvom lásky a konaním dobra máme možnosť vytvoriť lepší svet. „I believe death is only a door. One closes, and another opens. If I were to imagine heaven, I would imagine a door opening. And he would be waiting for me there." (Sonmi-451) ()

pepa3rd

Vizuálně dokonalý propletenec jednotlivých příběhů prolnutých přes propast času. Jen je škoda, že to prolnutí jsem asi nepochopil. Nevadilo, že stejní herci vystupují v jednotlivých časových rovinách jako zcela jiné osoby, naopak obdivuju práci maskérů i herců samotných, protože to nebylo poznat. Mátlo mě ale očekávání. Od počátečního nadšení jsem doufal v nějaké odhalení, které propojí zpětně všechny příběhy do jednoho celku. Odhalení v samém závěru, jenž posune zpětně střípky skládačky do jednotného kontextu, který dá tomu všemu řád. Jsou tu náznaky, ale přestože jsem film viděl včera, nevím ani jak bych shrnul děj, natož vypovědět pointu. Snad jen další vizuální pocta knižní předloze. Přesto ve mně přetrvá veskrze pozitivní pocit, takže 70 %, ačkoliv si dnes už nejsem jistý proč. ()

Torgal

Čakal som, že tá mozaika príbehov na konci do seba zapasuje lepšie a mňa osvieti nejaké veľké a hlboké posolstvo, ale nič sa nestalo. Žiadnu veľkú, ba ani malú pointu som neuvidel. Napríklad zmysel epizódy úteku zo starobinca bol v kontexte celého filmu takmer úplne nepodstatný, ale to by sa dalo povedať o viacerých z príbehov. To, že každý z nich bol parádne natočený za takýchto okolností už nič nezachráni. Nebudem sa tu hrať na nejakého ťažkého intelektuála a hodnotiť vysoko len zato, že to je zrejme tak hlboký film, že som ho nepochopil. 7-/10 ()

ozeki

Hodně netradiční. To je první myšlenka, která mě napadla. Totálně předigitalizovaná sci-fi scéna z budoucnosti okamžitě vystřídaná plavbou na moři z 19. století je věc, kterou jsem ještě nikdy neviděl. Ten kontrast mezi jednotlivými scénami byl prostě čarokrásný. Já - jakožto předlohou dotčený - jsem měl co dělat, abych si dal dvě a dvě dohromady. Pokud někdo, kdo knihu nečetl, pronikl naplno do tajů tohoto spletitého příběhu, zaslouží si velký obdiv. Kniha mi přišla zdlouhavá. U filmu jsem to očekával podle stopáže minimálně podobné. Rychlé přesuny mezi jednotlivými příběhy (i scénami) ale neumožnily mojí pozornosti ani malý odpočinek, což způsobilo absolutní "zažrání" do děje a nevnímání času. Zažil jsem tak snad 3 nejkratší hodiny v životě. Masky a kostýmy jsou jedním z aspektů, nad kterým si můžu ještě teď hlavu ukroutit. Nejvíce mi učaroval Tom Hanks, kterého jsem v těch 3 menších rolích skoro ani nepoznal, a Halle Berry - ta hlavně z čistě mužského hlediska :) Budu se asi po někom opakovat, ale tohle dílo bude chtít minimálně ještě jedno (lépe dvě nebo tři) shlédnutí, aby člověk pojmul některé, řekl bych, až alegorické myšlenky autorů. ()

P. J. D.

Opět vyzvednu sourozence Wachowské, co odvedli úžasnou práci. Dodrželi hlavní myšlenku knížky, co jim byla předlouhou a učinily tak z ní něco, za co se její autor nemusí stydět. Příběh – tedy scénář- je zpracován kvalitně, přirozeně a s tajuplnou lehkostí, co dodává filmu energii a zároveň svěžest, která nás nutí si stůj, co stůj jej zamilovat. Jednotlivé příběhy stejných lidí v jiných životech byly ztvárněny známými Hollywoodskými tvářemi perfektně, bezchybně a dalo by se říci, že dokonce fenomenálně. Nikdo tak nezůstává pozadu a všichni jsou naprosto úžasní. Hudba byla taktéž zvolena dobrým způsobem. Sextet z filmu mne pokaždé zahltí haldou inspirací a nových nápadů, co mne zároveň povznesou a donutí my říci, že můžu změnit svůj osud a řídit jej. Jistě, někomu se to může zdát trochu klišoidní, ale skutečně tomu tak je. A přesně o to také ve filmu jde. Toto dílko je proto jeden velký unikát, jenž by neměl být za žádnou cenu opomenut. Doufám, že jednoho dne to i jiní ocení. Celkově za veškerý dojem dávám pět z pěti hvězdiček. ()

Pacek

Zdlouhavý film, který sem tam ztrácí logičnost a návaznost a neukáže nám ji ani na konci a zbytek tedy zbývá na divákovi, který se právě díky té délce a zmatenosti snaží marně vzpomenout na jednotlivé příběhy a na detaily, které by pomohly do sebe zapadnout kousíčky té celé skládanky. "Bratři" Wachováci nám ukázali, že zkrátka jednoduché a nenáročné filmy nebudou jejich šálkem čaje, a že platí, čím komplikovanější, tím lepší. A super maskování, spoustu herců bych nepoznal. ()

illy.cz

Nelíbilo, neb jsem to nepochopil. Audiovizuální stránka skvělá, ale k čemu to, když to trvalo 3 hodiny a nic mi to nedalo. Nebýt toho, že jsem měl v kině překrásnou společnost, utekl bych po pul hodině. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády