Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

dopita

Šest chaoticky splácaných příběhů. I když mě jednotlivé příběhy docela bavily, nějak jsem nepochopil, co tím vlastně chtěl autor říci. Řemeslně je to solidní, ale bohužel jen solidní. Vzhledem k předlouhé stopáži film v druhé polovině lehce nudí a na zajímavosti ztrácí natolik, že si nějak nemůžu vzpomenout, jak to vlastně dopadlo. Sourozenci Wachowští opět dokazují, že jako režiséři za moc nestojí (a že se jim první Matrix povedl, aniž by věděli jak) a Tom Tykwer zachraňuje co může. Herecké obsazení je zvláštní, nebo řekl bych svébytné. To že se hlavní herci objeví ve všech příbězích dává filmu jistou zajímavost, minimálně mě bavilo zkoumat kdo je kdo, páč maskéři si fakt užili, ale bojim se, že kdyby mě někdo pistolí přinutil se na film podívat znova, bylo by mě to už šumák a tahle lacině vyvolaná zajímavost by rychle vzala za své. Ovšem koukat na Hugo Weavinga předělanýho na asiata je fakt opruz a to i napoprvé. ()

thorewi

Poslední dobou je tak málo dobrých filmů. Filmů, co ve vás zustanou i nějakou dobu po svém zhlédnutí. Je to jako hledat kapku v širém moři. Musí být něčím výjimečná, aby ji člověk našel. Ale právě takovou kapkou je Atlas mraků. A proč by také nebyl? Plejáda těch nejlepších hollywoodských herců současné i nastupjící generace, okouzlující soundtrack od skutečných mistrů ve svém oboru a 1-2 příběhy, které Vám doslova vezmou dech. Ani ty ostatní neurazí. Maskéři se také pořádně vyřádili, jak člověk může vidět v epilogu, bude-li trpělivý :) A délka tři hodiny? Klidně bych se na to mohl dívat další hodinu. Plně docenit lze až po druhém či třetím zhlednutím, s náležitým odstupem. Pak už na něj ale nezapomenete. Chtěl bych především vyzdvihnout Bena Whishawa a Jima Sturgesse, zde je opravdu kde brát. ()

Mazlik4

Žádnou příběhovou, ani audiovizuální dokonalost jsem nenašel, zkrátka proto že tu žádná není. Nechápu jednotlivé příběhy, ani jejich součet do velkého celku. Domníval jsem se, že odměnou za dokoukání mi dude, vysvětlení, toho kterak spolu obrovské puzzle souvisí --- nic takového se nekonalo. ()

Fary

Hloupy, komplikovany a ani po 30 minutach me to nedokazalo chytit. Mozna kdyby to zbytecne nenatahovali na 172 minut, odpustili si nekolik epickych blboscen, tak by me to treba i zaujalo... ()

Ilhan

Podle traileru jsem čekal, že mě tento film sáhodlouhými kroky mine. Přestože jsem dostal přesně to co jsem čekal, bylo to přecijen něco víc. Nevím co to bylo, prostě to NĚCO, co vás zaujme, protože o Cloud Atlas jsem přemýšlel ještě celý následující den a nemohl ho dostat z hlavy. I když tento typ filmu příliš nemusím, tento se mi líbil a i bych se na něj podíval znovu, přestože vůbec nechápu proč :D. ()

MTHRFCKR

Zprvu zdánlivě složitá a propletená změť událostí nutí diváka bedlivě poslouchat každé slovo a dávat si vše do celkového kontextu, aby co nejdříve pochopil spojitost příběhu. Rádoby tarantinovitost několika různých osudů přetavuje jen slabý scénář k zastínění absence silného příběhu, který je rozdrolen na tříhodinovou prostříhanou strouhanku gradující každých pět minut, čímž diváka zachovává díkybohu v bdělosti. Bohužel i tento zběsilý střih zkrátka časem přestane bavit. Slovy Pítra Bedvedra - tato multižánrová bramboračka, tento multižánrový guláš chcete-li, je jedno velké a hlavně dlouhé zklamání. ()

Ripley

Tak tohle je mistrovský kousek i přesto,že ne vše co mě brácha a ségra Wachowski a kámoš Tykwer chtěli prostřednictvím filmu sdělit jsem pochopil.Ale to je můj problém.Věřím,že napodruhé tahle delikatesa bude chutnat ještě lépe. ()

Ledkodlaq

Tak jsem asi ve filmu hledal víc, než v něm opravdu bylo a pozadí bylo mnohem jednodušší, než jsem chtěl a čekal, proto byl pro mě tento kousek pouze průměrným zážitkem a doufám, že pokud mi něco uniklo, kniha plánovaná k přečtení snad odhalí více a bude i lepším zážitkem, než-li film. ()

Tessie

Čekala jsem, že z filmu označováném jako "naprostá pecka" se posadím na zadek. A ono nic.. Na malou chvíli zapřu, že mi vadily příliš krátké a rychle přehazované scény z různých období. Je třeba totiž vyzdvihnout maskéry a vizážisty, kteří jsou zde pravými machry + Tom Hanks je rozený chameleon a role mu seděly všechny dokonale. ALE! Něco mi tam chybělo.. Nějaká větši pointa, propojenost. Po přečtení knihy se k filmu ještě zkusím vrátit. Třeba v něm podruhé najdu víc. ()

ti88na

Výhodou tohto filmu je bezpochyby jeho inovatívne poňatie. Faktom však ostáva, že prvú hodinku som stále zápasila s myšlienkou vypnúť ho. Jednotlivé príbehy boli skutočne veľmi pekné, ale ich náväznosť trošku haprovala, a nakoniec mi v hlave zostalo len niekoľko skvelých momentov, ale ako celok ma to až tak nefascinovalo. Ústredná trojica Hanks, Berry, Weaving boli výborní, obzvlášť Hanks stále nestratil ani trochu svojho šarmu. Veľmi sa mi páčila aj tá zmena vizáže protagonistov v jednotlivých príbehoch, dokonca hranie opačných pohlaví, niektoré zmeny boli šokujúce (Hugh Grant). Atlas mrakov si treba v každom prípade pozrieť. ()

noby

Šest zajímavých příběhů, propojených výtečnou filmařinou, s podařenou atmosférou, která se pevně drží příslušných žánrů, ale zároveň nesklouzává do prvoplánovosti. Vypiplaný vizuál a inteligentní detaily. Ale také šest příběhů, zbytečně rozsekaných tak, že přechody akcentují patetické ústřední téma (milujte se a buďte na sebe hodní) za cenu přiškrcení samotných příběhů. Prostředí, které si mezi všemi těmi přeskoky pomáhá až kýčovitými reáliemi. Místo imaginativního díla s myšlenkou mlýnek na příběhy, místo zamyšlení nad lidskostí veselé sledování namaskovaných herců (můj osobní vítěz je Hugh Grant, ač Hugo Weaving mu dýchá za krk). ()

Kovaja

Tenhle kousek mě prostě nebavil,nezaujal.Nejsem fanouškem sci-fi a tak sem to dokoukal jen díky p.Cavendishovi (Jim Broadbent).Tenhle stařík v roli spisovatele mě fakt bavil.Takový něžný zmatkař.Možná i díky dabingu mi tak učaroval. ()

cab

Na druhé zhlédnutí musím udělat změnu a volit maximální hodnocení. Doporučení pro každého a dávejte důkladný pozor, což i přes dlouhou stopáž není problém. Příběh je nadmíru zajímavý a poutavý. 100% ()

Belatris

Po tom, co jsem zapomněla na knižní předlohu, zvedám hodnocení ze 2 na 4 hvězdy. S odstupem času je tenhle film přiměřeně působivý. Všechny dílčí nespokojenosti se dají snadno umlčet (nesnáším tu humoristickou část s Cavendishem, tedy krom té úvodní scény). Naopak si vždycky velmi užívám Neo Seoul a sonmi-451. Přímočará tezovitost mi nevadí, v té divoké střihové skladbě (kterou jsem si oproti prvnímu zhlédnutí nesmírně užívala) se to rozředí - větší sofistikovanost by nemusela fungovat. Možná je to tím, že jsem se hluboce zamilovala do Sense8, takže jsem absolvovala "výcvik", který mi před lety při prvním zhlédnutí chyběl. Ano, vážně mě to bavilo. ()

Sayko

Atlas mraků je něco nepopsatelně nádherného. Snímek, při kterém když jsem viděl jeho délku, zhrozil jsem se, avšak po zhlédnutí nelituji jediné minuty a doufám, že o toto dílo ještě někdy „zavadím“. Jako Nekonečný příběh, ale v novějším, stejně snivém kabátě. Karlík a továrna na čokoládu, ale s dálným pohledem skrze hvězdy. Tvůrci nám nabízejí nevšední podívanou toho nejlepšího mixu v jednom. Poetická lehkost příběhu pohladí na duši snad každého umělecky založeného. Akce v doprovodu s, už zmíněnou, snivou hudbou vytváří přenádhernou podívanou pro všechny nenáročné diváky.. No a všechno je to spojeno neskutečnou hereckou prací a jejich nezapomenutelnými dialogy. Pokud máte nějaký „must see“ list, tohle by v něm určitě nemělo chybět. ()

aquiver

Vizuálně opojný, krásně natočený midcult. Překombinovaný povídkový velkofilm, složený z otrockého dramatu, tragické gay romance, detektivní krimi, komedie, dystopie a postapo sci-fi, dohromady spojuje jen řada maličkostí, nikoli však obsah, což je příčina, proč v postmoderní naraci existují i lepší filmy. Pseudofilosofické vyznění triviální asi jako v The Matrix (1999). Nevyrovnaný, naštěstí nikoli hloupý blockbuster, který se díky jeho znamenité formě dá vidět i opakovaně. 70 % ()

Sufferer

Darmo máte naštudované žánrové manuály zhora nadol a viete ich odrecitovať pospiatky, Atlas mrakov nehrá podľa ich pravidiel. Pozostáva zo šiestich na sebe navzájom parazitujúcich príbehových prítokov, ktoré sa vlievajú do jedného nádherného, priam magického mora plného žánrovej rozmanitosti, režisérskej estetiky a invencie, divácky ťažko stráviteľnej, no o to viac zaujímavejšej narácie, navonok blbých detailov, ktoré majú svoje opodstatnené miesto, a jednej fľaše s myšlienkovo vtieravým a silným odkazom. Filmový epos, ktorý mechanicky neodsýpa a hravo ustojí pod váhou (toľko skloňovaných) minút. Možno predbieham, no píšem si čiarku značiacu míľnik filmových dejín. (Kino) ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády