Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Chrustyn

Vizuálně krásné, po všech stránkách velkolepé, herecky obrovské ale ve výsledku zbytečně roztroušené vyprávění, několika na sobě nezávislých příběhů, z různých dob i světů. Zaujme fakt, že každá z hereckých hvězd si zde zahrála několik různých podob, (zvláště Hugo jako gestapácká sestřička pobaví a zaujme), stejně tak potěší ojedinělá vizuální stránka, odlišující každý příběh. Méně už potěší 3 hodinová délka, která se na skupinu příběhů, může zdát malá ale ne každý příběh je natolik zajímavý, aby zde měl své místo. Ubrat některé příběhy a naopak přidat na délce u těch zajímavých a mohlo se jednat o takřka dokonalou podívanou. ()

hammer_head

Sledování tohoto filmu bylo stějně nevyhnutelné jako následky po bujarem večírku, ano myslím tím zvratky. Tento film se stejně jako ty zvratky skáládá z mnoha malých, různých a nesmyslně poskládaných částí, které k sobě na závěr vůbec nepasují. Je přijemné si pustit film historickej, postapokalyptickej či nějakej fantas, ale smíchat různé žánry a navíc různý časový období do jednoho filmu je fakt ptákovina. Takovéhle spojení (jak žánrové tak i z různého období) si umím představit možná do nějakého desetidílného seriálu, ale rozhodně ne do nějakého bezmála tříhodinového filmu. Tento film je zdlouhavej s naprosto pomalým a nic neříkajícím dějem, a v jeho případě je dlouhá stopáž spíše otravná, než žádoucí jako je to třeba u jiných 3 hodinových filmů. Dalším zklamáním byl i závěr, který film ukončuje naprosto bez emocí či nějaké pointy, které by ve vás něco vyvolaly. Dvě hvězdy jsem dal jenom kvůli Hanksovi, pro kterého mám slabost a také proto, že kdybych klikl na ODPAD, tak bych měl strach, že si najdete mě i moji rodinu a pak mě spacifikujete. :D ()

SeBig

Na každý ten příběh se mi koukalo dost dobře, jelikož vizuál a kamera na jedničku.. něco mě zaujalo, něco zas ne. Myslím že jsem pochopil záměr, ale dost blbě se mi hledali propojenosti... 3 hodiny je prostě moc. ()

korbitch22

Žádný zázrak se nekoná, neotřelé pojetí a brutálně složitý styl vyprávění vzbudili o film velký zájem, ale jak je Atlas Mraků velkolepý, složitý a hlubokomyslný, tak je kýčovitý, jednoduchý a naivní.Podle recenzí jsem čekal něco velkolepého a celý film jsem si řikal, že to celé musí vyvrcholit v nějaké epické finále, on každý příběh nakonec dává smysl, ale hlubší myšlenku sem v tom nenašel, to pojítko co mělo dát všechno dohromady a měl přijít onen wow moment nepříšel a pokud tam někde je, jsem tupý a nepochopil jsem celkový koncept, což je určitě možné.Ono to svým způsobem úžasné je, herecky to nemá absolutně chybu, až na iritujícího asijského Nea, efekty normální, v dnešní době nečekáte zázraky, kdo viděl Avengers a Transformers 3 si občas vyhodil ironický úšklebek.Dokonalé masky a určitá smysluplnost tam je, ale nemá to žádné vyvrcholení, na konci mi v hlavě zůstal jen epický bordel a mega guláš, který dává smysl, ale nemá hlubší myšlenku a nechal mě tak trošku prázdným a to mě sere.Tom Hanks byl úžasný a oscary za masky a pro Hankse sou jasné, určitě to bude chtít víc projekcí, nic podobného určitě neexistuje a je to svým způsobem dokonalé, ale je to studené, není to strhující a Herma Wačowski, Womastek Wačovski už nikdy epickou stránku MAtrixu nepřekonají a jen díky Tykwerovi to má trochu hlubší emoce. 70%. ()

marhoul

Nejprve jsem dala tři hvězdičky, ale musela jsem to přehodnotit. Mě tento film nečekaně neoslovil. :-( Přišlo mi to jako slátanina, v níž mě zajímal pouze jeden příběh. Jako kdybych přepínala telku... Chápu, že výprava, hudba i některé herecké výkony byly dobré, no výsledek na mne nezapůsobil. Myslím, že očekávat od diváka, že pochopí jakýkoli experiment je celkem dost troufalé. Neboť ať se snažím jakkoli, děj nebyl mnohdy propojen ani náznakem a hledat souvislosti, jen z úcty k tvůrcům, mě fakt nebaví. Wachowští se dle mého názoru vystříleli na excelentním Matrixu a nemůžu se ubránit dojmu, že vysoká procenta zde, mají pouze z "matrixovské lásky" svých dávných fanoušků. Ale proti gustu... :-) P.S. : Jo a nevím proč, ale poslední roky mi Tom Hanks prostě leze na nervy. A já ho tak milovala!!!!!!!!! ()

Jirka_Šč

Poskládané je to geniálně. Maximální hodnocení nedávám, protože mě vyrušovaly některé okamžiky, kdy hlavní postava z jednoho příběhu, zahrála hodně vedlejší roli v druhém příběhu. Na druhou stranu film zřejmě i díky tomu dosáhl kompaktnosti. ■ Znaménko komety pravděpodobně označuje hrdinu příběhu. "Hybatele", který i za cenu ohrožení vlastního života (přemožení vlastního strachu) hledá pravdu a posouvá děj dál. ()

mcb

Nenápadné mistrovské dílo, jistým způsobem i revoluční z hledisky filmové formy, jelikož jsme se s něčím podobným dosud v kinematografii ještě neměli možnost setkat. Uvědomělé propojování narativních linií v různém čase a prostoru je sice známá věc (Intolerance, Magnolia, Babel, Počátek), ale způsob, jaký zvolil Atlas mraků přinejmenším ozvláštňuje naše zažité struktury vnímání různých příběhů jako jednoho koherentního celku, „přinejvětším“ skutečně přichází se stylistickou, tematickou, motivační a narativní provázaností, jak ještě nikdy nebyla použita. Díky tomu film působí jako komplexní, byť víceúrovňové dílo, v němž je podle taglineu promo kampaně „vše propojeno“ a nic by nemohlo existovat samo o sobě bez toho druhého. V tom případě ani nevadí absence nějaké pořádné pointy, která na konci vyznívá jako další z mnohokrát řečených univerzálních poselství o údělu lidského bytí, protože ona zdůrazněná propojenost a koexistence různých prvků vedle sebe se stává pointou samotnou. I Atlas mraků jako film, který podstoupil strnitou cestu k realizaci, by nevznikl, kdyby se na něm podílel pouhý jeden člověk – právě spolupráce progresivních sourozenců Wachowských a lyrického experimentátora Toma Tykwera dodala výsledku potřebný tvar, který v jistém smyslu překračuje známé normy a konvence. Šest intermediálně provázaných příběhů tak nabízí žánrově různorodou skrumáž, v níž můžeme spolehlivě rozpoznat tvůrčí vklad jednotlivých režisérů – Wachowští se opět například nezapřou inspirací mangou a anime ve futuristických liniích, stejně jako humorné epizody Toma Tykwera svými narušenými postavičkami připomenou třeba odlehčenou existenciální komedii Princezna a bojovník, jindy třeba pohlcující psychologický Parfém: Příběh vraha. Spojení těchto žánrových střípků (od zaoceánského dobrodružství, přes psychologické drama, investigativní thriller a komedii, až po akční sci-fi a mýtické putování) dává dohromady jedinečný náčrtek lidstva jako celku, které je neustále konfrontováno se sebou samým. Na to upozorňuje nejen herecké obsazení ztvárňující vždy šest různých rolí (někdy i se změněným pohlavím nebo rasou), ale také perfekcionistické střihové montáže, které dokáží paralelně strukturovat například i jednotlivé scény (i akční!), které probíhají ve dvou prostorech, ale díky střihovému spojení fungují a gradují současně. Wachowští tak zase postupují o krůček dál (byť si toho pod úhledným a srozumitelným povrchem všimne jen velmi málo diváků), a i když jejich snímek nebude mít zřejmě takový dopad jako Matrix a zřejmě si nenajde cestu k tolika divákům, lze říci, že se opět jedná o překročení pomyslné hranice filmového média. A také o výhru v případě převedení struktury rozsáhlého a složitého románu do srozumitelného a pochopitelného filmu, aniž by se z toho stala nabubřelá a elitářská hra s vlastní sofistikovaností pro pár "vyvolených" diváků. 9-10/10 P.S. Díky za neuvěřitelné herecké kreace (nejen) Huga Weavinga, nečekaný humor a také za oproštění od nabízejících se klišé spojených s univerzálností celého tématu. () (menej) (viac)

heyda

Je to někde mezi 3 a 4 hvězdičkami s tím, že budu prozatím přísný. Nejlepší na celém filmu je hudba a hned v závěsu ideový přesah a herecké výkony. Co bych vytknul, stejně jako mnozí uživatelé, je příliš mnoho dějových linií. Kdyby se těch pár méně zajímavých vyškrtlo ze scénáře, vůbec by to nebylo na škodu a stopáž by díky tomu byla taky střídmější. Jinak ale uznávám, že vyspělejší sci-fi nekomiksový snímek jsem za posledních několik let určitě neviděl. Teď se ale ve mně mísí spousta pocitů, kladných i záporných, které musím vyřešit šalamounsky - tedy prozatím za 3 hvězdy. ()

mat.ilda

Dlouhá, vizuálně nepřekvapivá (což jsem od Tykwera neočekávala) a hlavně únavná pouť formou přískoků z budoucnosti do minulosti a nazpátek, ve smyčce vrcholně odpudivého obsazení, a to vše pro mizivou výpovědní hodnotu a zmatek v hlavě. Jen mi, prosím, nepředkládejte zaklínací formulku osvícených o tom, jak Atlas mraků není filmem pro každého, tak pro koho se, sakra, filmy točí? Snad ne pro vyvolené s mateřským znaménkem ve tvaru komety??? Trefný komentář - Ithildaria. ()

VenDulin85

Více dějových a časových rovin už se tam opravdu nemohlo vejít... Více postav a jejich rozdílných charakterů v určitých časových osách také ne. Přestože postavy a děje jsou provázány, nejvíce mě asi zaujal příběh hudebníka Roberta Frobishera, který vytvoří sextet Atlas mraků, a pak také jídlonošky Somni 451. Jako postava bojující se svým démonem mě ale fascinoval Tom Hanks coby Zachry v postapokalyptické budoucnosti. Jestli se svého démona strachu nakonec zbaví nebo ne, nebudu prozrazovat, ale protože každý takového našeptávače vedle sebe máme (byť ho třeba nemáme vykresleného do detailu a tak démonicky jako zde), přišlo mi to reálné. Byla jsem tak trochu ve střehu, aby mě Atlas mraků nedostal, ale na chvíli jsem musela polevit, protože mě dostal. Samozřejmě přes hudbu, moje slabé místo.. Více možná netřeba psát, to se musí vidět. ()

Stanislaus

Uchvatný a dechberoucí velkofilm, který si rozhodně zaslouží diváckou pozornost. Celý snímek je složen z šesti příběhů odehrávajících se v různých časoprostorech, které se nepředvídatelně mezi sebou mísí, přičemž je zde rozvíjena centrální myšlenka toho, jestli je naše bytí skutečně propojeno ve všech třech časových rovinách skrze lidské zločiny a skutky dobra. Ovlivní nějak budoucnost to, co jsme napáchali, nebo co právě pácháme? Tento monstrózní filmařský počin je dílem tří režisérských géniů, kterým se podařilo elegantně skloubit scény, které oplývají jak humorem, tak smutkem, či sentimentem a epičností, a tím vznikl jeden pevný a konzistentní celek, který prostě funguje na jedničku. Plejáda špičkových herců, kteří ztvárňují různé charaktery napříč časem a prostorem, jenom utvrdila fakt, že jde o ambiciózní projekt, který na mě jako na diváka silně zapůsobil. Osobně si myslím, že aby člověk dokázal zcela naplno docenit tento skvost, tak ho musí vidět nejméně dvakrát, ale i tak si teď po jednom zhlédnutí troufám dát plný počet, protože si to tento film zaslouží, jak za zpracování, tak za odvahu něco takového vůbec zrealizovat. Zkrátka zvedám oba palce nahoru a těším se, až si budu opět vychutnávat tuto podívanou, přičemž mi bude v uších znít nádherný Cloud Atlas. ()

Nettrass

Atlas mraků je silně nedůvěryhodný a špatně se v něm orientuje. Například v okamžiku, kdy se snažíte vyhledat odpovídající mrak, tak vám odfoukne a přicestuje jiný. Také jsou některé mraky, naprosto špatně zařazeny. Nedávno mi na hlavu nakroupovalo z mraku, řazeného do kategorie ,,ozdobných,,. ()

jojinecko

Niečo podobné ako Inception - vo svojej najhlbšej podstate jedna kľúčová myšlienka znázornená vizuálne úchvatným a zložitým spôsobom. Mix zdanlivo nesúrodých prvkov, ktoré však parádne fungujú a "kooperujú". Najkreatívnejší film minulého roka, ktorý si žiada opätovné vzhliadnutie minimálne pre svoju vizuálnu stránku...Tykwer potvrdil svoj status, bratia (teda, ehm, po zmene pohlavia už brat a sestra:) napravili môj rozpačitý dojem z pestrofarebnej nudy menom Speed Racer. ()

Flego

Duchovno - filozofické dielo o súvislostiach všetkých ľudských rozhodnutí sa prelína v časopriestoroch. Tie prechody sú v mnohých prípadoch bravúrne natočené a dotvárajú zaujímavý charakter snímku. Atlas mrakov nie je svojou ídeou jednoduchý film, ale v závere dáva prepotrebnú nádej celému človečenstvu. ()

Darneth

"Fear, belief, love phenomena that determined the course of our lives. These forces begin long before we are born and continue after we perish." Karma je mocná. ()

poz3n

Udělal jsem něco špatně? Kdybych vzal obsahy všech letošních filmů, co byly v kinech a vybral bych ty, co podle mě budou nejlepší, Atlas mraků by mezi nimi jistojistě byl. Protože kromě přítomnosti Halle Berry, o jejíž herectví bych neopřel ani kolo, se mi pozdávalo vše, čeho jsem se měl dočkat. Jaké to pak překvapení, když film skončil a já necítil nic. Naprosto žádné emoce, naprosto žádný povznášející pocit, na který jsem se tak těšil. Takže abych tu zbytečně neprznil film, který možná není špatný, ale jen jsem něco udělal špatně, tak zůstanu jen u pocitů. 5/10 ()

Roman.Ticka

Časové propojení se mi líbilo, brzy jsem se chytla a od momentu "prozření" záměru tvůrců můžu jen chválit. Formu i obsah, včetně mistrně propojených dějových scén, které přeskakují staletími, aniž ztrácejí smysl. Naopak nenásilně podtrhují hlavní linii o hranicích, svobodě, minulých a budoucích životech, všeprotínající nekonečné nevyčerpatelné energii. Dějový rámec s důchodci mi nepřipadal vůbec zbytečný, už jen proto, že jejich počet roste každým dnem a stávají se globálním "problémem", stejně jako realita o člověku nedokonalém, chybujícím, ale s šancí na nápravu či změnu k lepšímu. Sice nevěřím na obnovu tupých mozečků na rozkaz nebo z důvodu např. hrozby konce světa, ale i jen malá osvěta může někoho oslovit, byť by byl jeden. Stačí pozorně naslouchat přírodě... Historicky významná věta ostatně mluví za vše: "Nepodvolím se vašemu zločinnému útoku." ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády