Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

dfast

Umelecké dielo plné hlbokých myšlienok, trvajúce skoro 3 hodiny. Spleť 6ich príbehov, ktoré zo začiatku nestrhnú, no časom pohltia. Dúfam, že si k tomuto filmu nájde veľa ľudí cestu a dovolia mu, aby ich obohatil. ()

epoh

Výjimečné dílo.Výjimečně konzistentní dílo dvou zdánlivě odlišných filmových světů - sourozenců Wachovských a Toma Tykwera. Zkoušel jsem ten film převyprávět, ale nejde to, i když je o v podstatě jednoduchých primárních věcech v lidském životě. A právě to se mi na něm líbí. Krásná věc. Strhující... ()

matab

Neuvěřitelná mozaika, která dokázala spojit dohromady tisíce kousků. Ať si každý říká co chce o skákání to právě bylo na filmu to zajímavé. Žádný polopatický příběh, kdy sledujete všechno rychle za sebou, ale nádherně sestříhané útržky co byly navzájem plně propojené. Proto podtitul vše je propojeno plně kvituji. Film ve mně dokázal vyvolat všechny emoce. Strach, znechucení, radost, smích, smutek a pomalu i pláč. Samozřejmě, že film nebyl úplně dokonalý, ale po tom co jsme viděl mu i malé chyby odpustím. Velmi povedené masky by podle mě měni šanci aspirovat na Oskara. Někdy až překvapovalo co si dokázali tvůrci vymyslet. Osobně zatím považuji za nejlepší filmový počin roku 2012, alespoň v žánru fantasy a sci-fi stoprocentně i když mé hodnocení jesště ovlivní prosincový Hobit. Přesto nic jiného než 100 % a 5 hvězd dát nemůžu. ()

luke_bunda

Velké zklamání a nuda. 6 banálních příběhů kterou jsou skoro o tom samém (utlačovaný vs utlačovatel), nepřehledné střihy mezi jednotlivými časovými rovinami, naprosto nezajímavej konec a pointa.. a ještě to celé má 172 minut :(. Jednu hvězdu dávám za příběh o staříkovi utíkajícím z domova důchodců, ten mě jako jedinej pobavil a zaujal... ()

HEED

Pro mě to byl vlastně takový soubor mini filmů v jednom extra tříhodinovém balíčku. Nesoustředil jsem se na to, kdo koho hraje (ačkoliv to bylo na samotném konci velmi vtipné zjištění), ale zaměřil jsem se na jednotlivé příběhy, jako takové. Mě osobně nejvíce zaujala ta část s těmi důchodci. Jako druhý, nejvíce zajímavý bych označil (do jisté míry i matrixu podobný) scifi epizodku s reciklací. Zajímavě byl pojat i příběh z retro doby, který má taky své kouzlo. Pro mě, jakož to smrtelného diváka, nijak zvlášť zajímavé. Dám si tři hvězdy za Halle Berry, Hugh Grant a za Hankse. ()

LukKon

Pre mňa najočakávanejší film roka. Trajler poznám asi naspamäť a práve to je ten kameň úrazu. Najlepšia pesnička trajleru vo filme nebola spomenutá ani len náznakom a celkovo som sa na film tešil viac ako je zdravé a preto "len" 80%. ()

vieriX

Tohle je přesně ten typ filmu u kterého mnohém víc než kdy jindy potřebujete zapojit i mozek. Je tu vytvořeny příběh dalo by se říct 6 příběhu, kteří spolu jako by nesouvisí, ale opak je pravdou velice chytrou formou jsou propojeny a divák je velmi pomaličku vtahován do děje. A v mém případě jsem si dokonce i udělal vztah k jednotlivým osobám a prožíval jsem jejich pocity a touhy. Měl jsem z toho filmu velké obavy přece jenom stopáž se blíží k takřka 3 hodinám, ale i prostě z důvodu, že to bude hodně sterilní. Ale musím říct, že se mi to líbilo samozřejmě kdo četl knihu tak má velkou výhodu a může posoudit jak moc se podobá a nebo liší film. ()

pery352

Dobře Wachowski to opět dokázali. Po 13 letech od prvního dílu Matrixu jsou zpět opět s užasným snímkem, který vás ani na chvíli nenechá v klidu. Výborné obsazení, výborný střih, výborné propojení. 100% ()

borohub

Mě se to velmi líbilo, ikdyž opravdu stačí aby člověk šel uprostřed filmu na záchod a už by se asi pořádně nechytil. Vzhledem k tomu že se jedná o téměř 3 hodinovej film tak je to docela obtížné udržet nějak to soustředění, každopádně film ani moc nenudí, ani se moc netáhne, avšak na začátku jsem se velmi leknul(jak přeskakovali mezi příběhy a časem) ale pak jsem si na to zvyknul a udrželo to jakési napětí. Takže moc pěkný film. Pět hvězd ()

plo koon

Filmařsky i herecky je to bezpochyby zvládnuté na jedničku. Bavilo mě pozorovat stejné herce v různých úpravách. Střídání šesti časoprostorů a jejich vlastních postav, ale nutně diváka dostane do role, nezúčastněného pozorovatele, kdy na emoce není moc čas, protože se musí jít dál. Nejlépe tento prvek autoři využívají, když jsou dvě linie srovnávány v jasné paralele. Jinak jsou i kvalitativně rozdílné. Přinejmenším problematické je střídání žánrů, kterému jsou příběhy podřízeny. Komediální pasáž ze současnosti na mě působila snad až rušivě. Nejvíce jsem si naopak užil scifi svět Neo Soulu, u kterého jsem zatoužil po pořádném akčním sci-fi. Myšlenkově totiž film také není kdovíjaká paráda. A tak nechme zvítězit lásku a korektnost. (Střídání časoprostorů a několikajediných postav už myslím dávno lépe zvládl Aronofsky ve Fontáně i s láskou a smyslem života).... Byl jsem překvapen narvaným kinosálem a ještě více tím, že se během filmu nevyprazdňoval. ()

curfew77

Jedno se musí direktorskému triu nechat, skoro tříhodinovou nálož servírují tak, že čas skoro nesledujete, navíc všechny příběhy skáčou jeden přes druhý a přitom hladce a naprosto přehledně - častokrát opravdu během několika vteřin. Pravděpodobně se o tohle brzo pokusí někdo další a výsledkem bude naprostý chaos... Ale zpět: CLOUD ATLAS je film hodný respektu, plný poctivé filmařiny, výborných herců a se zajímavým nápadem knižní předlohy, který dle mého soudu plátno prodalo téměř s maximálním účinkem. Nevadilo by mi tolik, že jedna z dějových linií se tak moc blíží Matrixu (koneckonců, to je věc autora předlohy), kdyby tu podobnost Wachovští ještě nevypíchli nesmírně podobným vizuálem. Najde se pár scén, které se svým účinkem hodně blíží dokonalosti (stahování hlavní plachty, objevení podstaty Mýdla), ale k tomu, aby mě to úplně dostalo do kolen, přeci jen především ve finále něco scházelo. Z filmu taky trochu trčí poněkud křečovitě groteskní zápletka ze současnosti: to mají opravdu největší problémy se svobodou v současném světě senioři? Ehm... Ostatně druhou nejslabší linkou jsou "nám" dobově nejbližší sedmdesátky, připomínající místy spíš za vlasy přitaženou bondovku. Ale to je všechno zase věc předlohy. Filmařsky je to náramná podívaná, která stojí určitě za jedno a nejspíš i za druhé podívání. 80 %. PS: Herecky kralují Weaving, Grant a především (pro mě překvapivě) Sturgess. A bohužel tam nehraje ani jedna hezká ženská (vážně, beze srandy!), za což bych měl vlastně správně ještě 10 procent sundat :) ()

petisek

Pochopiť film Cloud Atlas, dokážem naplno až po prečítaní jeho románovej predlohy od Davida Mitchella a následnom druhom pozretí si filmu. Konečne som spokojný, lebo som dokázal identifikovať každú scénu a postavu z filmu (priznávam, že pri prvom sledovaní filmu v kine som vtom mal riadny guláš). Teraz môžem s pokojným srdcom povedať, že ide skutočne o výnimočný film, ktorý ako píše KevSpa, snáď bude raz docenený, pretože toľká snaha tvorcov a láska s ktorou film natočili by si zaslúžila väčšie uznanie ako medzi divákmi, tak aj pri udeľovaní filmových cien. Obdivujem režisérov filmu ako sa popasovali s náročnou románovou predlohou a spôsob akým ju previedli na filmové plátno považujem úplne geniálny. Majstrovský kúsok v mainstreamovej filmovej produkcii! ---- Pôvodný komentár: Na film "Cloud Atlas" som sa tešil odkedy som videl prvý krát jeho trailer, ktorý sa stal mojím najobľúbenejším filmovým trailerom a videl som ho snáď 15 - 20 krát. Celú dobu čo som čakal na premiéru filmu v kine som sa bál len jedného - nebude to nakoniec celé hlúposť? Zmeska žánrov, príbehov a rôznorodých postáv z traileru pripomínala skôr upútavku na viacero filmov ako na jeden, preto som rátal aj s možnosťou že nakoniec budem v kine sklamaný. Mená režisérov, oceňovaná knižná predloha a herecké obsadenie filmu však presviedčali o opaku a po návšteve kina môžem potvrdiť, že Atlas mrakov je skutočne výnimočný film. Pripúšťam, že nie pre každého a ísť na neho do kina bez "prípravy" môže spôsobiť divákovi v hlave určitý zmätok. Aj keď som mal dosť naštudované herecké obsadenie filmu, tak som poniektoré postavy filmu správne priradil k hercovi až pri záverečných titulkoch. Viacnásobné zhliadnutie filmu je preto asi nevyhnutné a pre mňa sa Cloud Atlas stal filmom roku 2012 (doplnené po pozretí Hobita, 30.12.2012). ()

angel333

Přiznám se, že jsem asi nepochopil úplně celé "poselství". Škoda je, že po tom ani moc netoužím, prostě mě to nevtáhlo. Cloud Atlas na mě působí jako lehce sofistikovaná anti-NWO agitka, s poměrně hezkým zpracováním distopické budoucnosti a pár komickými momenty. Komická část mě bavila asi nejvíc (např. část s literárním kritikem), ale kvůli tomu jsem na film nešel. ()

Buford_TJ

...i s odstupem skoro několika týdnů mé maximální nadšení z tohoto snímku nevyprchalo. Tohle je můj šálek čaje se vším všudy - je to akční, napínavé, dojemné, inteligentní, s filozofickým/duchovním přesahem a hlavně SCI-FI jak sviňa. Nebojím se říct, že je to asi nejlepší film, co jsem zatím viděl - takže "dávám 6 hvězd :-)". Na takové produkční úrovni film s podobnou tématikou ještě zfilmován nebyl. Vřele doporučuji soundtrack, nemůžu se ho nabažit. Příští zastávka - Jupiter Ascending! ()

ikilledjenny

Hned jakmile jsem vyšla ze sálu, tak jsem si řekla: "To byl sakra divnej film." Ale mám pocit, že jsem to pochopila, celé to poslání... Každopádně skvělá hudba, boží masky (furt jsem musela přemýšlet, kdo pod tou či onou maskou je), příběhy zajímavé, ale moc mi do sebe nezapadaly. Hm, další výtky nemám, takže plný počet, ()

pmusic

Nedalo mi to a uz mam za sebou 2 projekce v kine, vlastne si ani nepamatuju, kdy naposled jsem chtela tolik videt film 2x, abych se mohla definitivne rozhodnout, jake hodnoceni mu pridelim. Pro me osobne film roku 2012, letos jsem lepsi zkratka nevidela. Nemohu jinak nez nejvyssi mozne hodnoceni, mnozi protagoniste tohoto filmu by si ale zcela urcite zaslouzili i 6*. ()

carodejb

Cloud Atlas je film tematizujúci ľudstvo, ľudskosť, osudovosť, reinkarnáciu, lásku, smrť... veď to poznáte z traileru. Alebo knižnej predlohy. Cielene sa dotýka citlivých tém (nadnárodné korporácie, homosexualita, otroctvo, rasové a kastové rozdiely), za čo by sme mu mali byť nesmierne vďační, lebo nám ich podáva vo forme, ktorá je stráviteľná a zrozumiteľná každému. Niečo takéto vznikne raz za dekádu: film pri ktorom môžete filozofovať rovnako ako plakať, vychutnávať si ho a analyzovať, jesť pukance alebo sústredene premýšľať. Je artový, popkultúrny, sci-fi , poetický... Je to Hollywood ako ho nepoznáme (taký, aký by sme ho chceli). A to z neho robí výnimočný zážitok. Je to viac ako film. Je to viac ako umenie. Je to naše zrkadlo. Orientačne: 90% Aj napriek tomu, že som čakal silnejší zážitok. LATER: Nejak tento film zo mňa vyprchal. Technická stránka skvelá, to sa nedá poprieť, ale až na pár scén, emočne ploché. Nezapíše sa. Ani po opakovanom pozeraní :/ ()

miki68cz

Je mi to líto, ale já v záplavě krásných obrazů a skvělých hereckých výkonů a nádherné hudby a perfektních, téměř oscarových masek, marně hledal poselství, propojení, ducha díla. Šest povídek se zajímavým příběhem, pro mne bez emocí a dojetí. Škoda, že mi k tomu Wachowští nepřidali trochu levného skrytého citu, lidského tepla. Pro mne barevný, trochu zdlouhavý barevný spektákl bez emocí. Doporučuji už jen proto, abych si mohl přečíst Váš názor. P.S. Nebylo nakonec na Vás těch masek trochu moc, jako na mne? ()

Benisippo

Hvězdička dolů za to, že mi některé dějové linie přišly neúplné. Hvězdička navíc za Hugo Weavinga! Opět dokazuje že patří mezi hereckou elitu současnosti! ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády