Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Kadas97

Tvorcovia Matrixu sa nezapreli a opäť posunuli svetu film, ktorý aj keby som videl 5x tak nepostrehnem všetky detaily a myšlienky. Kedykoľvek si na tento film spomeniem tak po pamäti si rozoberám rôzne scény. To herecké obsadenie, ktoré je v tomto filme je na prvý pohľad takmer dokonalé a pri pohľade na film si človek povie, že dokonalé aj bolo. Hudba neskutočná. Mňa osobne najviac zaujal príbeh servírky. 10 z 10 ()

Martinka21

Váhala jsem mezi 4* a 5*, ale zvítězilo nakonec tolik, kolik sem jich dala. Je to skutečně výborný film. Chvílemi jsem pochybovala o tom, že to mohl vymyslet pouze jeden člověk, jak dokonale byl ten příběh postaven, který se zvláštním způsobem prolínal a přitom vlastně vůbec. Držel se jedné myšlenky, která ty příběhy v různých dobách propojovala. Efekty byly efektivní. Hudba výborná. Herci vybráni skutečně dobře. A co bylo fantastické? Že ve všech jednotlivých příbězích hráli neustále stejní herci, kteří sehráli vždy nové a nové role, maskováni k nepoznání a charakterově dosti odlišní - v jedné dimenzi byli záporáci, ale v další jen nepatrnými postavami beze jména, nebo rovnou klaďasové...Byť ten film byl famózní, nemohla jsem dát 5*, prostě nemohla. ;) ()

KafuR

Už zdejší poměrně protichůdné komentáře by neměly nechat nikoho na pochybách, že tento film není zdaleka pro všechny a také zdaleka to není film na jedno shlédnutí. Mohl bych teď jednoduše napsat kritický (nebo oslavný) komentář, ale myslím si, že ani jeden způsob by nevystihoval samotnou podstatu filmu. Film hýří tolika obrazy, obsahuje tolik myšlenek a nálad, že i přesto, že v zásadě pochopím všechny hlavní pilíře filmu, nebudu schopen tu záplavu obrazů celistvě vstřebat a budu hodnotit hlavně pocity, které ve mně ty obrazy vyvolaly, což nemusí být sice úplně chyba, ale emoce jsou zavádějícím hodnotitelem kvality. Jedná se určitě o novátorské (a odvážné) dílo, a přestože se s některými postoji filmu neztotožňuji, rozhodně má svoji myšlenkovou hloubku. Kladně hodnotím krásný soundtrack a v neposlední řadě také to, že některé pasáže mi velmi silně připomínaly román Tulák po hvězdách od Londona. ()

tranquill

Hooodně dlouhé. A dlouhé minuty vlastně není jasné, co má tato mozaika určitých částí různých životů vyjadřovat. Asi něco o životních válkách, které jsou někdy nicotné a jindy ovlivňují celé světy a civilizace. Být to kompaktnější, bylo by to i stravitelnější, takhle má člověk někdy v ději chaos a jindy skýtá nudu... ()

Whitebeard

Tak jsem se konečně dostal k Atlasu mraků. Existují prý dvě skupiny lidí. Jedna skupina vidí tenhle film jako to nejlepší za rok 2012. Druhá skupina co film nedala. Jsem ve skupině číslo 2. Zakončení filmu na úrovni, nicméně 165minutová stopáž tomu zásadně ubližuje. Některý příběhy až nudný. Konečné spojení všech dohromady jsem asi neocenil natolik, jako jiní. Konečných 10 minut s podmanivou hudbou příjemných, teď co píšu tenhle koment, tak mi jede na pozadí ještě jednou. Nicméně nedám víc jak 3*. Za mě průměr, asi si zapamatuju, že jsem tento film v životě viděl, ale to je asi tak všechno. Kdo máte volný skoro 3 hodiny času a neviděli jste, asi i mohu doporučit, třeba film doceníte víc, než jsem to udělal já. ()

ZackSawyer

Protnutost, návaznost a osudovost nás všech, ať už dříve či v budoucnu. Pamatujeme? si jen fragmenty, neznáme minulost ani budoucnost která nás čeká, přesto to nějak chceme a cítíme. Přejeme si aby to tak bylo. Občas máme pocity de javu, občas si říkáme, tohle znám a přesto si to neumíme vysvětlit. Skvěle odvyprávěný příběh v několika etapách věků. Skvělé masky, ztvárnění a to co vlastně dělá film filmem. Byl jsem přenesen, byla mi navozena iluze něčeho nehmatatelného a přitom všechny obklopujícího. Film vhodný pro fantasty, věřitele, obdivovatele reinkarnací, jejich forem a protnutosti vesmíru. Taktéž pro ty, kteří věří že příčina má svůj důsledek a důsledky jisté příčiny. Jen jejich rozklíčování není snadná věc. Výborné kostýmy, postavy. Na první shlédnutí ne vždy jasné kdo je kdo... Nesnadný film, který není pro každého, hlavně ne pro milovníky plochých kameňáků. ()

papaguy

Šest příběhů různých žánrů, které by sami o sobě nejspíš zafungovaly jako mírně (nad/pod)průměrné filmy, je umě poskládáno do vcelku působivé alegorie. Aneb Komeťáci proti Ďáblům. Nehraje se o nic jiného, než o dobro, pravdu, lásku, svobodu a vůbec... Maskéři, skladatelé a střihači odvedli dobrou práci, to se musí nechat. ()

Hpatrik

Úvod je trochu chaotický a člověk se špatně orientuje v rychlém střídání několika příběhů, než si na to zvykne a začne tomu postupně přicházet na chuť. Skvělé herecké obsazení, které se krásně a velmi zábavně prolíná jednotlivými příběhy, a často ani nepoznáte, v jakých postavách se herci skrývají, a působivé vizuální ztvárnění fututristického světa. Neptejte se mě ale na pointu celého filmu, protože ta je pro mě i po druhém shlédnutí nejasná. Co ale opravdu nechápu, je přinejmenším špatná kvalita masek, zvlášť když na jejich uvěřitelnosti je film založen. ()

Kingjiri

Tušil jsem, že Cloud Atlas, jakožto snímek pracující s několika navzájem propojenejma "povídkama" napříč staletími, nebude pro mě, ačkoliv třeba odlehčená dějová linka s důchodcema mě pobavila. Střídání žánrů (historický drama, černá komedie, postapokalyptická sci-fi) mi nesedlo a nenadchla mě ani téměř tří hodinová stopáž. Předem jsem se už ale stejně zaměřil na vizuál a herecký výkony, který nezklamaly a mile překvapila i hudba, tři hodně slabý hvězdy. ()

FanKalEl

Tak na konci filmu ma napadlo jediné slovo a to je SILA ! Predtuchy a strach že si to pozriem a ani nebudem vedieť na konci čo som pozeral predišli po 30 min. Nebránil by som sa aj dlhšej stopáže čo znamená že pocelý čas nuda nehrozila. Síce som to až tak dokonale nepochopil čo sa týka aj súvislosti medzi danými príbehmi ale nevadí, aspoň kúsok toho čo nám tvorcovia naservírovali som zbaštil a to je hlavné. Jeden z najlepších príbehov sa odohrával práve v najvzdialenejšej budúcnosti, Anglicku a v podstate každý bol dobrý, len tieto ma hneď napadli. Čo sa týka Neo Soulu, tak tam bola hlavne skvelá akcia a prekrásne sci-fi scenárie. No nič, už teraz by som si to vedel zapnúť znovu a to už za niečo hovorí, takže dávam poctivý, plný počet hviezd za túto takmer dokonalú prácičku. (100%) Aj po jednom dni projekcii mám z filmu úžasný pocit a myslím že nejakú myšlienku som si aj z toho zobral ale uvedomil som si že tá reinkarnácia bola jednoznačne slabo vysvetlená a to práve robilo chaos po celom filme a pochopením ho. No nič, dúfam že druhé pozretie mi to sceliství lebo už aj po tejto MAPE som bol úplne nadšený. http://www.cinemablend.com/images/news/33823/_1351547825.jpg ()

Ihuj

6 příběhů rozdílných žánrů, z nichž ani jeden není ani průměrná vyprávěnka a dohromady si sice nepřekáží, ale film postrádá silnější vyústění, natož myšlenku, která by zasloužila 165 minut stopáže. Bavilo mě to zhruba tak, že jsem v půlce filmu usnul. Možná bych se na film radši podíval jako na 6 půlhodinových dílů jedné řady seriálu, které prostupují společné linky, které vyvrcholí v závěru posledního dílu - asi jako v Doctor Who. ()

rukay

Tak tohle je ten opěvovaný Cloud Atlas? Ten výjimečný alegorický film, který člověk muže vidět nesčetněkráte a stále se nebude nudit? To úžasné dílo, které se právem propracovalo do TOP100? No tak to potěš koště. Vím že je, zejména tady na ČSFD, v poslední době strašně populární strhat všeobecně oblíbený film a ryze účelově se vymanit z mainstreamu, nicméně bych rád předem případné čtenáře ujistil, že to není můj případ. Mne se Cloud Atlas jednoduše nelíbil a abych to dokázal pokusím se toto tvrzení obhájit v pseudovědeckém žargonu místních erudovaných intelektuálních kritiků. (Běžným konzumentům mých článků doporučuji nepokračovat). Předně tedy k celkovému dojmu. Atlas Mraků, rozhodně není zavrženíhodné dílo. Vyniká mnohými klady, zajímavými nápady a neotřelým zpracováním, ale na 5*****, a už vůbec ne na TOP100, to u mne nestačí. Přestože autoři se s řadou, na první pohled nesourodých, dějových linii popasovali nadprůměrně dobře, chtě-nechtě trpí celek klasickými problémy jež z takového množství současně promítaných příběhu vyplývají. Ač nejsou některé dějové linie (Údolí, Neo-soul, novinářka) vůbec špatné, jiné (domov důchodců, loď, skladatel) nemají, dle mého názoru, dostatek prostoru k celkové gradaci - což nesouvisí s délkou jejich stopáže, jako spíše s důrazem na vyprávění - a tak zvraty v nich, ale nejen v nich, ač zajímavé (pád z balkonu, travič, zmrtvýchvstání v Neo-soulu) nezasáhnou myslím diváka emočně zcela dostatečně. Ten samý nedostatek se bohužel týká i atmosféry, jež mne osobně, zejména v rychlejších prostřizích, nestačí vtáhnout do aktuálně prezentované linie. V tomto směru hodnotím však velice pozitivně alespoň maximální snahu autorů stylově jednotlivé příběhy oddělit, ať už kamerou, či do detailu propracovaným prostředím, kterážto snaha je však dle mého soudu vykoupeno přespříliš uměle působícím provázáním a nepříliš jasným vztahem některých částí. S ohledem na to pak působí opakování některých herců v jiných charakterech poněkud násilně a přestože mne mnozí ostatní odsoudí, neměl bych nic proti vynechání alespoň jedné z linii. Průběžný dojem u mne fluktuuje v rozsahu 3-5 hvězd, přičemž s ohledem na celek se rozhodují mezi 3*** a 4****. Přestože bych byl ochoten dát 4**** musím však při zvážení totální protichůdnosti svého dojmu s celkovým hodnocením zde na ČSFD dát 3***, abych alespoň částečně vyvážil tuto disbalanci. ()

Darckol

Ja rád komplikované filmy! V tomto prípade nutné aspoň jedno zhliadnutie navyše - akosi neviem prepojiť všetky vzťahy a reakcie. Oceňujem hlavne Weavinga, ten démonický škriatok mu fakt vyšiel a Granta by som nespoznal ani keby ležal predo mnou na podlahe :) Dávam (naozaj priebežne) 9,0/10 Uf, nevšedný zážitok, no najmä pre komplikované povahy :) ()

Perth

Jednoduchý ale krásný epos o nejmenších maličkostech, které nás dokážou ovlivnit a tím i změnit nejen naši budoucnost. Pro lidi rádi smýšlející v souvislostech a fanoušky pohledu na věc z více úhlů se jistě jedná o myšlenkový perfekcionismus. Všechno je to krásné a provázané, bohužel na druhou stranu jsou tvůrci až přespříliš idealisté. Za přetáhnutou stopáž (poslední hodina je téměř zbytečná), za hrozný a prvoplánově (ne)vtipný příběh s dědkama a Toma Hankse v hlavních rolích na kterého začínám mít trochu averzi dávám jen 4*. Jinak naprostá spokojenost. ()

ludva10

K tomuto filmu musím napsat, že je nutno ho sledovat v době, kdy je člověk odpočatý, aby vše, co se děje stíhal vnímat a vše stačil pochopit ( alespoň tak to bylo u mne ). Přiznám se ( a psala to tu už moje dcera Natally21 ), že při prvních dvou shlédnutích jsem vždy v průběhu filmu usnul ( a to normálně u filmů neusínám, ale tento u nás vždy běžel o víkendu po obědě, kdy je člověk prostě unavenej a ospalej a mě připadal nudnej ). Když jsem ho ale shlédnul potřetí a v plné mentální síle pochopil všechny souvislosti, musím napsat, že se mě líbil a dávám za 4*. ()

Gixian

Roztomile barevné ... cosi. Lepší výraz se k té žánrově a tématicky nevyhraněné směsici s extrémně trapnými pokusy o "přesah" a "hlubší moudra" hledá těžko. Některé dějové linie by vydaly na několikaminutový krátký film, některé by nestály ani za to, ale pomocí spousty vaty, záběrů krásné přírody či hezkých tváří, je to nataženo na necelé tři hodiny. Prostě nepovedený pokus o masterpiece ze kterého čiší, že jeho autoři naivně věřili tomu, že jim pod rukama vzniká něco velkolepého. ()

HenryIvan

Ja na reinkarnáciu neverím, ale tvorcovia asi áno. Alebo aspoň nemali dostatok hercov. Ale teraz vážne, s tohto filmu som dopletený ešte do teraz. Všetkých 6 príbehov sa prelívalo tak rýchlo, že to mal človek problém sledovať. V každom z nich bol iný hlavný hrdina, ktorý riešil istý problém. Dokopy sa však niektoré tie príbehy nepochopiteľne pretkávali a na koniec (a to s veľkou dávkou pozornosti) dávali zmysel. Film trval 165 minút, ale mal som pocit, že ho sledujem celý deň, neuveriteľne sa to ťahalo. Bol to kvalitne strávený čas s dobrým, ale zložitým filmom. ()

Enceladus

O tomto filme som už počul veľmi veľa a preto pozrieť si ho bolo len otázkou času. A musím povedať, že to stálo zato! Síce je na prvý pohľad veľmi chaoticky a rozhádzaný, pričom zo začiatku nedáva zmysel a vyzerá ako niekoľko náhodných príbehov pozliepaných dokopy. Ale postupom času sa všetko vykryštalizuje a donúti človeka premýšľať nad každou maličkosťou. Skvelé futuristické dielo, ktoré musí každý fanúšik sci-fi vidieť. Pochopenie je ukryté v detailoch. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády