Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Epco

Z filmového hľadiska OK, vlastne kus filmárčiny. Z hľadiska diváka zbytočne prekombinované, dlhé vo veľa momentoch pôsobiace čisto ako sterilné herecké cvičenie pre pár hviezd, ktoré si chcú dokázať, že v rámci jedného projektu zvládnu viac charakterov. Osekať niektoré línie, prečistiť to, dať tomu jednotnú žánrovú formu a skrátiť o minimálne hodinu a bolo by to viac ako len OK. ()

johnyoss

Pěkné zpracování, jen zpočátku chaoticky působící prolínání časových úseků. Ale během těch necelých 3 hodin se ten zmatek vytratí, bohužel další faktor, který ubírá dojem z filmu, je celkem podstatný, a to nepříliš chytlavý děj. Naštěstí valnou většinu nedostatků v ději, zahlazuje perfektní hudební doprovod. Co k tomu dál dodat, možná jen to, aby jste se nepokoušeli násilně pochopit příběh, opravdu to není potřeba, on si najde cestu sám. Hodnocení 8/10 ()

zurivymlok

Jestli něco sourozenci Wachowští dokážou, tak to je vyprávět příběh neobvyklým, ale velmi promyšleným způsobem. Film je z řemeslného hlediska dokonalý včetně výborné hudby. Je postaven na výborné knize a výborné a mě velice blízké myšlence. Ale problém je, že člověk při sledování cítí něco jako emoční prázdnotu. Emoční rovina filmu téměř chybí. Wachowským ve snaze pojmout celou knihu asi nezbyl prostor a více emocí se cítil při sledování toho pětiminutového traileru než při sledování filmu. Shrnu-li to - není to dokonalý film, ale bez vypouštění důležitých částí kniha asi lépe být zfilmována ani nemohla. Být finančním propadákem si však film rozhodně nezaslouží. P.S.: Uvidíme, jaký dopad na mě bude mít druhé shlédnutí. Tyto filmy je dobré zkouknout vícekrát, než člověk vynese konečný verdikt. :-) // Po druhém shlédnutí jasných 5 hvězdiček. :-) ()

Djflash

Bratři Andy a Larry (Lana) Warchowski jsou známi tím, že rádi vypravují velmi zajímavé, ale vcelku i komplikované příběhy. Nejinak tomu je i v případě jejich posledního filmového počinu na motivy bestselleru anglického spisovatele Davida Mitchella zvaného Atlas mraků. Pohled na časový údaj trvání tohoto snímku by mohl leckteré diváky odradit. To by byla ovšem velká škoda, protože to co během těch bezmála tří hodiny budete mít možnost shlédnout se zas tak často nevidí. Po technické stránce je to totiž vybroušeny diamant, to však mnoho lidí dokáže ocenit až za nějaký ten čas. Na masky a kostýmy je tu kladen docela velký důraz a ve filmu je to hodně znát. Herci, kteří zde ztvárnili i několik roli najednou jsou v mnoha případech k nepoznání. (V tomhle směru nechápu Americké akademiky). Mozaika šesti příběhu a jejich hrdinů je do značné míry okleštěna a upravena oproti knižní předloze. (Nejvíce je tomu tak u příběhu skladatele Davida Frobischera, kde byla velká část příběhu zcela vypuštěna a některé detaily upraveny.) A to vše především kvůli dynamičtějšímu spádu celého snímku. Na druhou stranu je to celkem pochopitelné vzhledem k již tak dlouhé časové stopáží. Každý z vyprávěných příběhů má v sobě určité kouzlo. Ať už to je například výborně zpracovaný futuristický svět či komediálně satirický nadhled na život starší generace. Malý problém zde vystává v rychlosti prolínání všech příběhu a někteří diváci tak mohou být v průběhu sledováni dosti zmateni. Nehledě však na tento malý nedostatek je Atlas mraků jeden z nepřekvapivějších a nejzajímavějších filmových projektů, který v roce 2012 spatřil plátna kin. Užít si ho a ocenit tak jeho kvality dokáží však jen ti jenž, se tímto vskutku vizionářským dílem nechají unést a budou mu chtít porozumět. ()

Mark1983 odpad!

Teda já jsem se tenhle film vůbec nepochopil.Nepochopil jsem ani to hraní s časem,ani s dějem,prostě jsem v tomhle filmu nepochopil vůbec nic,a navíc mě to nudilo. ()

HMTD

Jsem nadšený, film který se rozplétá a je jen na divákovi zda jeho ukrytou krásu pochopí dříve či později, některým jeho první shlédnutí nejspíše nebude stačit, sám si myslím že kdybych si ho hned pustil znova objevím mnoho nového dříve neviděného. Obdivuji filmy kde jeden herec ztvární několik postav, chce to opravdoví um, a sám se tak připravuje o šanci příště ukázat něco co od něj divák ještě nevyděl když několik variací ukáže v jednom počinu. Wachowští opět předvádějí že umí být originální a ne jen rekombinovat již použité jako to dělají jiní režiséři jejich pasáže vedli, ale ani Tykwer nijak nepokulhával. ()

prostemartin

Zpočátku změt příběhů jejichž pojítkem jsou jednotivé postavy v rozličných dobách. Tyto postavy spojuje pouze znamínko ve tvaru komety. Jejich osobní příběhy jsou velmi vzdálené po dějové stránce, ale po stránce citové je spoluje boj 'dobra ze zlem', kde hlavní a směrodatná síla je síla lásky. V něčem je podobný Fontáně od Aronofského, ale je čitelnější. Film ve mně zanechal velmi silný pocit a doporučuji všem co čtou filmy jako kníhy mezi řádky. ()

karel63

Dost dobře natočený. Vůbec jsem si neuvědomil, že to trvalo tak dlouho. Byl jsem mimo skoro do půlky filmu, ale pak se to začalo skládat a já pochopil, že je třeba shlédnout ještě minimálně jednou. Přesto mám z tohoto filmu velmi dobrý pocit. ()

Toreador

Furt jsem čekal až to do sebe zapadne, až jsem usnul - tříhodinové čekání na nic = nuda doporučuji přečíst si komentář od: Verbal je v tom kus pravdy! ()

badclown

David Mitchell patri medzi mojich najoblubenejsich autorov. Ked som docital knihu premyslal som ako by asi vyzeral film a ci by sa vobec dal plnohodnotne natocit. Nedal. Ale tri hviezdy davam aspon za to ze to, ze v rukach Wachowskich to dopadlo aspon dobre. Film je prilis plochy a jednotlive pribehy oproti knihe malo vykreslene a nezaujimave. Pribeh Somni zredukovany a zrezany na romanticky zvast o vzbure je sklamanim. Pevne verim ze sa uz dalsie jeho knihy zfilmovavat nebudu. ()

bimbama

Ách jóó. Další Vámi velmi vysoce hodnocený film, jehož kouzlo pro mě zůstane asi navěky skrytý. Nenene, to není nic pro mě. Já to potřebuji mít všechno jasně naservírováno na své krásné obrazovce. A to jsem ten skvost ani nedokoukala. Nešlo to. Když jsem se podívala během první půl hodiny filmu po desáté na hodiny, podezřívala jsem je, že se nějak sekají, či se snad zastavily. Ale ne, hodinami to prostě nebylo. ()

ragtime

To najhoršie, čo môžte pri sledovaní robiť, je to, že začnete rozoberať jednotlivé postavy a snažiť sa nájsť tú spojitosť a čakať, kým sa to celé spojí do dokonalého celku. Ale o to tu vôbec nejde. Tak to v živote nechodí. Len sa nechajte unášať skvelými hercami a rozprávačským talentom trojice režisérov. ()

A.MacGyver

Viděl jsem prvně a hned vím, že budu muset ještě několikrát, abych vše pobral. Zajímavý nápad, ale čekal jsem ke konci filmu, který hezky gradoval více než přišlo. Zatím dvě, ale další prohlídkou se možná zvýší, pokud tedy vydržím koukat na 172 minut, kdy se střídá několik časových dějů po vteřinách - doslovně. ()

pr.del

Okleštěná knižní předloha v pěkném filmovém kabátě. Kdo nečetl knihu tak ať neprodleně učiní , jelikož pochopí více souvislostí o které film připravuje. ()

svist10

Dokonale hutné a vybroušené dílo a film, díky kterému jsem po dlouhé době odcházel z kina okouzlen. Dvakrát. Struktura vyprávění sice není nejjednodušší, o to víc se mi ale Atlas odměnil, když se všechny linky začaly spojovat. SPOILER ALERT! Ten film mě definitivně dostal otázkou: "A která z nich je Země?" Moje ahááá snad muselo být slyšet. SPOILER END. Protože vím, v jakých podmínkách Atlas vznikal (ne nadarmo se mu říká nejdražší nezávislý film), je až s podivem, jak profesionálně je natočen. Herci, kostýmy, masky, rekvizity, triky, to vše vytváří atmosféru všech šesti období, ve kterých se to odehrává. Všichni si natáčení bezpochyby užili, nejvíc ale utkvěl a pobavil Tom Hanks jako Dermott Hoggins. Jeho "Felix fokin Finch" jsem se dlouho smál. Spousta herců s obdobím měnili svoje role, většinou oproti svému typu, někteří i Cross-gender. Ne, nepoznal jsem ani zdaleka všechny. Všechny povídky na sebe navazují, tu dějem, tu postavou a otírají se o zásadní témata. Rasová segregace v úvodním historickém dobrodružství, obtíže a předsudky v sociálním dramatu, novinářské pátrání v retro detektivce, důchodcovská komedie ze současnosti, akční sci-fi z budoucího Neo-Soulu (tak, jak mám Wachovské rád, s anime lookem v zádech a nekompromisně nářezové), a postapokalyptická odysea za záchranou lidské rasy. Šest příběhů, šest žánrů. Je jasné, že tohle prostě nemohlo vydělat. To ale ani zdaleka neznamená, že je to špatný film. Právě naopak. Provázání příběhů a jejich uvození je perfektní, např. v monologu se hovoří o ďáblově bráně, o střih dál se otevře brána "hotelu". Další důkaz, že nezfilmovatelné dílo neexistuje. Stačí scénáristická a režisérská vize. Atlas mraků je film, ze kterého nejde vyseknou jedna scéna nebo část, každá je výborná a zábavná něčím jiným. Je to také důkaz, že americká filmová akademie definitivně ztratila svoji objektivitu a soudnost. Wachowští a Tykwere, děkuju vám. A Atlase, šup s tebou do Topky. ()

Unrealik

Ze začátku jsem se ztrácel, přece jen na úvod je ve filmu značné množství postav. Jednotlivé příběhy ale celkem rychle utekly, některé byly i zajímavé, byť se v nich vlastně nic moc nestalo. Jen škoda, že herci měnili značně podobu, nešlo je v jednotlivých příbězích moc poznat. Celkově za 3 hvězdičky, znovu jej ale vidět nemusím. ()

brandy.k

Ked som si isla pozriet film, mala som uz precitanu knihu a trochu som sa bala, ze vo filme taky rozsiahly a strukturovany material nema sancu dopadnut dobre. Ale padla mi sanka. Fakt dobre. Tie mostiky medzi pribehmi ma dostali a dokonca mi niekedy odkryli naboj, ktory mi v knihe usiel. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády