Godzilla

• USA Godzilla (viac)
USA / Japonsko, 2014, 123 min

Ľudstvo o tom v tom čase ešte nevedelo, no začiatok jeho konca sa začal písať už v roku 1999, keď nálezom prehistorického monštra v jednej z filipínskych baní. Krátko nato došlo k tragickej nehode v japonskej atómovej elektrárni, oficiálne v dôsledku prírodnej katastrofy, v skutočnosti však táto udalosť priamo súvisela s už spomínaným nálezom a bola, žiaľ, predzvesťou ďalších ničivých udalostí, ktoré nasledovali - a stupňovali sa - v ďalších rokoch, vo všetkých kútoch sveta! Inžinier Joe Brady (Bryan Cranston), ktorý vtedy v elektrárni pracoval, prišiel pri tragédii o prácu i milovanú manželku Sandru (Juliette Binoche), no stratil oveľa, oveľa viac... O pätnásť rokov neskôr je z Joeovho jediného syna Forda (Aaron Taylor-Johnson) už dospelý muž, ktorý už má vlastnú rodinu. Jeho šťastný a relatívne pokojný život sa však obráti hore nohami, keď musí vycestovať do Japonska a dostať z väzenia otca, ktorý sa už po x-tý raz pokúsil vlámať sa do ich starého domu v zakázanej zóne neďaleko rozvalín zničenej elektrárne. Joe je totiž skalopevne presvedčený, že sa tam deje niečo nekalé a ktosi mocný sa to snaží za každú cenu utajiť! Keď sa mu podarí Forda presvedčiť, aby sa do objektu vlámal s ním, čaká ich obrovské prekvapenie – zistia totiž, že na údajne smrtiacou dávkou žiarenia zamorenom území nielenže nie je žiadna rádioaktivita, ale zato je tam plno vedcov i ono prehistorické monštrum spred rokov! A pravda je ešte desivejšia – proti krvilačnému predátorovi, ktorý sa vzápätí preberie a začne nezastaviteľne pustošiť svet, totiž zatiaľ nezabrala žiadna známa zbraň! Posledná šanca na záchranu ľudstva sa tak zrazu ocitne v rukách hŕstky odvážlivcov a ich najväčšieho nepriateľa, ďalšieho prehistorického monštra menom... Godzilla! (TV Markíza)

Mr_Corny

Godzilla nikdy nebola zlá, len je neohrabaná a pri svojej prechádzke zničí polku mesta. Je dokonca tak ohľaduplná, že sa potopí pod loďou, ktorá jej stojí v ceste a všetko berie v štýle "veni, vidi, vici". Tu sa stavia do veľmi dobrého svetla aka záchranca ľudstva, ktorý prišiel aby zničil dvojicu "zaľúbencov", ktorí požierajú atómové bomby ako skittlesky. Dej je svižný, miestami nudný a o klišé ani nehovorím. Svetelné efekty zainteresovaných kreatúr boli dosť crazy, ale v rámci normy. ()

anubiskt

Moje japanofilní srdce plesá, novou Godzillu jsem si užil jako už dlouho žádnej film. Sbohem emmerichovskýmu "tady máte ještěrku a tu nechám celej film běhat po městě." Je zde naprosto patrná inspirace v původní japonský mytologii a tu já tuze rád. Ano, postavy jsou toporný, ale já jsem nešel na inteligentní rodinný drama, já jsem šel na ukázku lidský bezvýznamnosti okořeněnou brutální devastací. Zvukový efekty vypiplaný do posledního detailu, hlavní hudební motiv se okamžitě zařadil do mýho soundtrack playlistu, seskok výsadkový jednotky mrazí ještě teď a jestli chce někdo poukazovat na nelogičnosti, pak se ptám - má to cenu u filmu, ve kterým pobíhá stometrová ještěrka? Vrcholový predátor na lovu - Godžira vládne! ()

jaqubko

Práve som došiel z kina a teda fakt neviem čo si mám myslieť. Našťastie ma novinárske reakcie schladili na bod mrazu a tým pádom ma postupné dávkovanie a gradovanie akcie (a monštier) príjemne prekvapilo. Zároveň Godzilla netrpí taktiež tým problémom, že najlepšia scéna je v strede filmu a pod. Naopak, všetko ,i vrátané škály, sa stupňuje viac a viac až do finále. Triky a dizajn sú prvotriedne. Stále tam je ale ten pocit, že mi proste niečo chýbalo. Najlepšie by som to charakterizoval ako "index zábavnosti". Ten tam proste chýba. Pred premiérou som sa tešil z toho mena režiséra, ale teraz to ľutujem. Asi by mi viac sadol nejaký rutinér. Lebo Edwards ako keby si natočil pokračovanie Monštra so 100-násobným rozpočtom, ale zabudol pri tom, že keď už točí blockbuster, nestačí aby diváka ohromila len samotná prítomnosť Godzilly, musí ju aj nechať robiť niečo zaujímavé. A s tým mám najväčší problém. ()

Prothean

Po vizuální stránce je to výborný, pohyby sice vypadají dost podobně těm ve filmu Pacific Rim, ale i tak to nijak nekazí požitek z filmu. Nelíbí se mi, že tvůrci přidali Godzille rovnoprávného soupeře a to hned dva. Obě dvě jakási stvoření (ve filmu nazýváni MUTO) mi po celou dobu kazili dojem z filmu. Jde vidět že se tvůrci inspirovali filmem Gamera vs. Kontragaos (japonský film kde má Godzilla akorát jiné jméno). Navíc tím, že se film zabývá spíše těmito dvěma příšerami, které jsou ty zlé a vražedné, má Godzilla ve filmu roli jakéhosi hrdinského zachránce a spasitele a po zhlédnutí filmu si říkáte ''sakra neměl by se ten film spíš jmenovat Godzilla vs. dvě svině co chtějí zničit svět''. Popravdě jsem na ten film šel do kina jen kvůli Bryanu Cranstonovi (jsem velký fanoušek Breaking Bad) a nakonec mi ho stejně po dvaceti minutách zabili... Nakonec ale nová Godzilla nedopadla tak špatně jak jsem se obával. ()

MiniRecenze

Dalo by se říct,že před premiérou v kinech nás provázela obrovská reklamní kampaň v podobě trailerů,posteru,walpapperu,reklam... Já osobně musím říct,že jsem z této kampaně byl nadšen a od snímku si sliboval dechberoucí podívanou... Jestli jste viděli starou dobrou Godzillu o které japonci natočili desítky filmů,tak podoba se zachovala a není si podobná z posledního stejnomenného snímku z USA.To samozřejmě nevadí,působí sice trochu neohrabaně,ale zpracování je velice povedené.To samé platí i o protivnícíh,kteří prošli slušnou úpravou.A vy se nebudete moct dočkat až uvidíte nějaký ten fight a demoliční scénu.Jenže,tady je ten háček.Když se k něčemu schyluje,tak je střih a kamera je někde jinde a Vámi napumpované tělo nedočkavostí,se tak rychle uklidní.Většinu filmu pozorujeme spíše lidské osudy o které Vám tak ani nepůjde.Navíc Godzillu si pořádně nějak prohlédnete po víc jak třiceti minutách filmu.3D není taky nijak převratné.Je sice pravda,že herci své role hrají pěkně,ale už podle názvu je jasné,že to nemá být o lidech.Tím zase nechci říct,že by tu neměl být příběh..."Čeho je moc,toho je příliš " ,nebýt chvilkových "dravých" scén a určitého napětí,tak by se jednalo o velké zklamání. ČEKAL JSEM VÍC!!! ()

Malkinka21

SPOILER - Celkovo super film. Ja som si ho v kine užila. Nápad, scény aj herecké výkony boli skvelé a samozrejme nechýbalo aj veľa napätia. Jediné čo sa mi na filme nepáčilo bolo, že málo vysvetlili prečo Godzilla vlastne mala za potrebu zničiť ďaľšie 2 monštrá, ktoré pripomínali zmutovaný hmyz. Koniec bol taktiež typický americký, keďže nakoniec bola Godzilla vyhlásená v národných správach ako spasiteľka amerického národa, čo som si už domyslela v strede filmu a moje očakávania sa splnili. Inak je to fajn film a odporúčam si ho pozrieť všetkým milovníkom dobrých filmov. Dávam 4 hviezdičky. ()

tchempi

Tato Godzilla se měla odehrávat v postapokalyptické budoucnosti, kde ještě stojí města (vhodná k ničení příšerami), ale lidstvo už vyhynulo. Všechny lidské postavy totiž tento film srážejí. Zejména obrovské detaily ksichtů zírajících s otevřenou pusou do nikam jsou rušivé. Když ale naběhnou na plac monstra, to už je jiná. Souboje a destrukce megaještěrek/kobylek mají úžasnou atmosféru, šmrnc a koule. ()

halberdier

Nová Godzilla se povedla. Společně s druhým Captain Americou je to zatím nejlepší letošní blockbuster. I když v případě Godzilly nelze mluvit o blockbusteru v pravém slova smyslu. Velkolepých akčních scén tu moc není, samotná Godzilla se ve filmu příliš neohřeje. Nicméně to vůbec nevadí, protože to co se odehrává mimo akční scény je zajímavé a hlavně napínavé. Film se primárně zaměřuje na hlavní postavy a to jak se vyrovnávají s katastrofou a samotná destrukce je spíš na druhé koleji. Trochu mně to připomnělo třeba Válku světů od Spielberga nebo režisérský debut Garetha Edwarse - Godzilla je v podstatě Monsters s obřím rozpočtem. Pochvalu si zaslouží celkem nápaditý příběh (zapomeňte na Emmerichovu Godzillu), napínavá až mysteriozní atmosféra a když už přijde na řadu akce, tak parádní destrukční scény. Jedinou výtku mám k hlavním postavám - nejsou příliš výrazné a zajímavé. Kdo chce vidět tupý (ale zábavný) popcorn, nechť si pustí Godzillu od Emmericha, kdo chce mysteriozní thriller s nějakými těmi akčními scénami a hlavně poctu staré japonské Godzille, ten ať jde do kina na nejnovější Godzillu. (9/10) ()

Keytt

Poměrně podařená lovestory o o dětech smýšlejícím páru příšerek, kterému v cestě za štěstím brání namachrovaná Godzilla a jak už to tak bývá i lidská populace. Mám-li být upřímná, čekala jsem to lepší a s méně pohádkovým koncem. ()

wesker

K dokonalosti to má sice daleko ale koukatelné a zábavné to je velice. Efekty nářezové příběhová línie už tolik ne chyběli mi emoce a někdo komu bych vyloženě fandil.Tento film musí opravdu člověk vidět v kině.Jinak výsadková scéna byla dechberoucí. ()

Bobby18

Lidi co netuší, že existuje nějaká japonská Godzilla z roku 1954 a maj zkušenost jenom s americkou srágorou z roku 1998 (a těch je bohužel zřejmě většina) tak si asi budou klepat na čelo, protože Godzilla tady vypadá jak vypasená želva ninja, zachraňuje svět před dalšíma monstrama a chrlí u toho z tlamy svůj atomovej dech. Naopak, kdo má aspoň tušení že od vzniku Godzilly vzniklo v Japonsku asi bambilion filmů, kde se Godzilla rve s ještě větším množstvím obřích monster, zachraňuje svět, chrlí atomovej dech a vypadá jak tlustej chlap v obleku želvy ninja, pochopí, jak důkladnou poctou Godzille tenhle film je. ()

kokofek

Na začátku celkem překvapivě zajímavé,uprostřed táhnoucí se klišé a opět srdcervoucí scény telefonátů a loučení v americkém stylu.A uboze málo 3 D efektů ,které se v některých scénách přímo nabízí. ()

Dex

Kdo tady co hulil? Dvě hvězdy maximálně za první půlhoďku budovaného napětí. Zbytek dosti pičoidní. Vrcholem všeho je Godzillí atomové nablití kudlance do huby. ()

CAR0DEJ

Kebyže ten koniec dával väčší zmysel tak plná pálka, ale takto sa to zastaví na naozaj poctivých 4*. Nie je toho úplná škoda, ale na to, akú si dali prácu so stavbou príbehu, mohlo to mať presvedčivejšie rozuzlenie. God save Godzila ! :D ()

peaceNwar

Čo k tomuto povedať? Asi len to, že väčšina dnešných návštevníkov kina bola vychovávaná na superstari, paneláku, marveláckych supervážnych blbostí, Hemsworthovom a Efronovom svalovom skupenstve a asi v živote nepochopila skutočnú krásu alebo vôbec nevidela Lethal Weapon, Die Hard, spielbergových filmoch, keď ešte to neboli najpatetickejšie kraviny sveta a kinematografickej kvality pred rokom 1998. Je naozaj veľmi smutné, že takýto oldschoolový klenot, asi najskvelejší zážitok since Rambo 2008, nedokáže väčšina obecenstva pochopiť ani oceniť. Dark Times are coming, times in which Hemsworths and Hiddlestons will be the new Fords and Hoffmanns. ()

david666

Nějakou takovou Godzillu jsem čekal před lety s Renem a dostal jsem trapnou hollywoodskou slátaninu. Tohle je podstatně lepší práce i když bohužel určitým schámatům (děti, rodina apod.) se ani tady tvůrci neubránili. Když odmyslím tyto rušivé elementy, tak jsem si ale film užil ()

Lili94

Znovu zpracované stejné téma, myslím si, že dobře zvládnuté, poutavý příběh hlavního hrdiny. Co mi ale vážně vadilo byl Godzillin modrý plamen a MUTO vypadali jako roboti. Jo a jestli americké armádní baterky vážně vydrží pád z 200 m, nerozbijí se, a dokonce pořád svítí, tak jich chci pár domů! ()

Silblade

Jako godzillovský neexpert mohu hodnotit jen podle subjektivních dojmů z tohoto filmu, neznám Godzilly z 50. let (byť mám jistou představu, jak tenkrát vypadala), pouze tu z 90. let od Emmericha. V podání Emmerichovské Godzilly se mi líbilo, že monstrum vypadalo jako takový přerostlý moderní dinosaurus, velký, ale rychlý, vypadající jako T-Rex. Edwardsova Godzilla mi svou konzistencí připomíná T-Rexe z české Cesty do pravěku - těžkotonážní vzpřímený ještěr na silných nohách, co vleče ocas po zemi. Taková Godzilla by asi v přírodním výběru moc neobstála, jako dravec by se neuživila.:) Vlastně by se ani nepostavila na zadní, musela by chodit po čtyřech. Ok, nechme té evoluční biologie. Je ale divu, že kdykoliv se na plátně objevil nejasná část Godzillího těla, přeběhl mi mráz po zádech. Takovou reakci mimoděk pokládám za velké plus. Dokonce i při koukání na trailer jsem se otřepal zimou.:) Nečekal jsem, že kromě ještěra se setkáme i s kudlankoidními hajzlíky, co se chtějí rozmnožovat. Půlku filmu jsem to nedokázal vstřebat, navíc jsem asi přeslechl tu zmínku o parazitech nebo zkrátka jsem nepochopil, proč tam vlastně byly. Ale bitky mezi sebou vedly pěkně, to se musí uznat. Hlavně závěrečný modrý flamethrower do hlubin kudlančího žaludku byl geniální. Postavy snad ani nemá cenu komentovat, sloužily jen jako nepodstatná a neužitečná vata. ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Legendary zvažuje právní kroky proti Warnerům

Legendary zvažuje právní kroky proti Warnerům

07.12.2020

Před pár dny jste se zde mohli dočíst, že studio Warner Bros. zveřejnilo své plány pro zavedení bezprecedentního modelu distribuce na rok 2021, v jehož rámci by mohlo uvést veškeré své nové snímky v… (viac)

Zamíří Godzilla vs. Kong na stream?

Zamíří Godzilla vs. Kong na stream?

27.11.2020

Následovník filmů Godzilla, Godzilla II Král monster a Kong: Skull Island od studií Legendary Pictures a Warner Bros. by mohl dorazit na streamovací službu. Možná. Film Godzilla vs. Kong v režii… (viac)

Godzilla vs. Kong se nejspíš posune

Godzilla vs. Kong se nejspíš posune

26.05.2020

Nadcházející snímek Godzilla vs. Kong režiséra Adama Wingarda, jenž má zakončit čtyřdílnou filmovou sérii odstartovanou filmem Godzilla z roku 2014, měl původně dorazit už tento měsíc. Později byl… (viac)