Dáma

(festivalový názov)
  • Francúzsko The Lady (viac)

Aun Schan Su Ťij (Michelle Yeoh) je nejvýznamnější barmská disidentka. Tato skutečnost ovlivňuje nejen její život, ale i život jejího manžela Michaela Arise (David Thewlis) a jejich dvou synů. I přes velkou vzdálenost, nepřátelský režim a jeho útlaky si je disidentka jistá, že její práce má smysl a budoucnost. Dělá vše pro to, aby byl v Barmě nastolen demokratický režim a manžel a synové se s ní opět mohli setkat. (toy79)

kinderman

K hagiograficky pojatému snímku mě přitáhlo jméno Michelle Yeohové, na Bessonovi oceňuju fakt, že peníze z produkování akčních blbostí vrazil do takto ušlechtilého námětu. Žel, pokud je hlavní hrdinka celá léta internována v domácím vězení a kvůli nedostatku dramatických situací na to musíte jít přes manželskou love story (zprostředkovanou do velké míry pouze v rámci telefonních hovorů), dostaví se únava z opakovaných situací. Když už filmovou biografii nositele Nobelovy ceny míru, raději Wajdova Walesu. ()

Martin741

Namet a pribeh je sice na urovni, ale herecke vykony, strih a rezia su hrozne priemerne. A nenasiel som jediny dovod, preco by malo DVD putovat do filmoteky. Napokon, doteraz film nemam, stacilo vidiet. 50 % ()

Carrie_3

Snímek zachycující část života Aung San Suu Kyi je jistě zajímavý. Mnozí z nás znají alespoň některé střípky z jejího pestrého života, neboť o něm nejenom zahraniční média čas od času referují. Politická situace v Barmě se v posledních několika desetiletích nevyvíjela vůbec dobře - vraždy, mučení, věznění politických odpůrců apod. Osobně je mi trochu líto, že příběh nešel více do hloubky. Velký prostor byl věnován rozdělení rodiny - Suu Kyi, která se rozhodla strávit nějaký čas v Barmě a napomoci této zemi v obnově k demokratickému systému a naproti tomu stál její manžel a dva synové, kteří velmi těžko získávali povolení strávit se svoji manželkou/matkou alespoň nějaký ten čas pohromadě. Tento snímek rozhodně stojí za zhlédnutí, nabízí pohled na neobyčejný život jedné odvážné ženy. Osobně bych uvítala zkrácení filmu, méně povrchního vyprávění a více neočekávaných "akcí". ()

mortak

Když Besson chce, umí točit. V porovnání s mediálně vyzdvihovanou The Iron Lady je The Lady o několik úrovní výše. I když jde "jen" o obyčejný životopisný snímek, Bessonovi se na plátno podařilo dostat mnoho emocí, aniž by sklouzl k vyděračství (i když je závěrečná třetina poněkud zdlouhavá). Snad jen by se měl film jmenovat The Lady and the gentleman, protože statečnost jejího manžela, "obyčejného" profesora bojujícího za Nobelovu cenu, je obdivuhodná. ()

Eleanor05

Navzdory tématu je tento snímek úplně poklidný, skoro úplně bez dramatu a nudný. Vím, že má poselství, ale je špatně napsaný a špatně natočený. ()

DavidS.

Tuctová životopisná lekce, které chybí jakýkoliv osobitý režijní rukopis, na což jsme si již u Luca bohužel dávno zvykli...The Lady tak obstojí možná jako historický a humanistický apel, ale nikoliv jako divácký prožitek....K tomu až naivní podání řady scén a odfláknutá práce s dvojjazyčností...50% ()

KOZEL84

Neuvěřitelně naivní sterilita,kterou musel Lik asi protáhnout pračkou a několikrát převařit.Postavy se chovají jako absolutní kokoti (těéžce vydřená nobelovka) a to si pište,že ty trojky to má jen proto o čem film je a ne proto jaký je.To je totiž naprostá učebnice - Takhle ne!Ani charisma Michelle Yeoh nepomůže.Ale někteří možná vytečou z toho že tu zazní jméno Havel a budou kvákat jak strašně je irituje situace v Barmě (ne,neirituje!). ()

Brousitch

"Určitě existují povolanější lidé pro tato témata, ale myslím, že bylo mou povinností, jakožto správného občana, zpracovat příběh ženy, kterou považuji za skutečně dobrou lidskou bytost." - Luc Besson ()

nmafan

Besson opravdu není režisérem, jenž by se měl pouštět do vážných společensko-politických témat. Kdyby hrála Su Ťij Aňa Geislerová a režíroval to Hřebejk, byl by z toho sice o poznání komičtější film, ale z hlediska hloubky a výpovědní hodnoty by to vyšlo na stejno. ()

Mik_e

Každá země by měla mít svého Havla ! Osobu, která pro své ideály je schopna obětovat svůj život, rodinu, jít vstříc nabitým zbraním, zatímco její oči odrážejí nekonečné odhodlání skoncovat s krutou diktaturou. Takže koho užije na tyhle pohádky, že jedna osoba hlásající lásku je schopna sama zatopit nelidskému režimu a do toho si odskočit pro Nobelovu cenu míru (na kterou jí navíc navrhl sám Václav Havel), přihoďte si hvězdičku a koukněte se na to. natočeno je to slušně, velkolepě a bez výraznějších hluchých míst. Navíc je to ověnčeno skvostným hereckým projevem a šarmem Tygřice i Dračice v jednom, které víc než zdatně sekunduje profesor Lupin. Navíc i do tohoto snímku přeci jen pronikly některé "pasáže", ukazující, jak Západ může zatápět režimu, který mu není pohodlný. Zde byla v hlavní roli ambasáda britská, v případě Havla ta americká a jistě by se dalo pokračovat. Přesto film není mou krevní skupinou, já na tyhle mediálně propírané mírotvůrce prostě nevěřím. ()

danny_21

Žít v Barmě je pakárna a být její vlastenec a navíc ženská, to jeden může rovnou počítat s průserem. Tento sentimentální příběh nejslavnějšího zaracha funguje tak nějak napůl asi nejspíš díly neustálému opakování situací - pocit tíživosti a zmaru nad tamním režimem dokázal daleko spolehlivěji navodit čtvrtý Rambo - 60 % ()

PetrC.

Luc Besson se ve filmu snaží kombinovat biografii s mírovým a humánním poselstvím. A za sebe musím uznat, že se mu to daří. V hlavní roli exceluje Michelle Yeoh, která byla pro roli jasnou volbu a mistrně v ní obstála. Každopádně je ale dobře již samotná skutečnost, že byl tento film natočen. Jeho kvality jsou pak už jenom příjemným překvapením a třešničkou na dortu. 69 % ()

pafka

Co je to za herecku todlec to? Jak to, ze ji neznam? Byla uplne uzasna - Michelle Yeoh. Nebylo by to na nejakou cenu? Thewlis taky paradni, uz dlouho jsem ho nevidel (na harryho nekoukam) a bylo to podivanicko! Dej plny, nekulhavy, prirozene plynouci bez slabsich mist. A film me k fiilmovemu zazitku jeste obohatil o porci historie a poznani. Skoda ho nevidet... ()

jaapx

Veľmi silný príbeh, veľmi slabé spracovanie. Nehovoriac o tom, že ak niekto už nepozná život Su Ťij a jej myšlienky, len veľmi ťažko sa vo filme zorientuje. Škoda, táto téma sa dala spracovať na skvelý veľkofilm, takto je to priemerná dráma s tragickým koncom... ()

pierre9

Príjemný film, ktorý napriek dosť vyhrotenej situácii, ktorú zobrazuje, pôsobí pokojným dojmom. Na môj vkus možno až príliš, chýba mu viac napätia. Filmári mali podľa všetkého aj kus smoly. Aktuálny vývoj v Mjanmarsku v ostatných mesiacoch by ich filmu doprial aspoň náznak happy endu. Každopádne, Michelle Yeoh bola jasnou hviezdou na plátne, ako by som tam videl Su Ťij... 3,5* ()

jarmil8

Luc Besson od 90. let notně vyměkl (asi ty animáky). Pěkné drama, občas nechtěně (a nemístně) vtipné, ale i tak Aun Schan Su Ťij i Barmě fandím! ()

robbez

V Bessonových filmech často vystupují silné a výrazné ženy. Tentokrát si ovšem vybral jednu skutečně žijící. Neznám životní příběh této barmské disidentky nijak podrobně, ale v reálném životě nikdo není svatý. Besson ji ukazuje naprosto obdivným a nekritickým způsobem, což je vždy trochu podezřelé. Ve skutečnosti jen málokdy stojí ryzí a čisté dobro proti jednoznačnému zlu. Nabízí se například úvaha, zda Aung San Suu Kyi skutečně toužila pouze přivést Myanmar k demokracii nebo také třeba chtěla naplnit své vlastní mocenské ambice (když poznala, jakou má mezi obyvatelstvem podporu) a dosáhnout zadostiučinění pro svého otce? ()

Besson chystá Taken 2 a „fantastický epos“

Besson chystá Taken 2 a „fantastický epos“

26.08.2011

Luc Besson v Los Angeles propagoval vlastnoručně režírovanou disidentskou The Lady s Michelle Yeoh a akční Colombianu ze své produkční dílny. Novinářům při té příležitosti prozradil své nejbližší… (viac)