Seriál priamo naväzuje na film Zkazená mládež z roku 2007 a opisuje osudy študentov, ktorí prežili masaker. (slavo_held)

petros25

SPOILER!!!! Seriál je potřeba hodnotit po dílech, protože každý vypráví příběh z pohledu někoho jiného a i kvalita je podle mě různá. První díl vypráví o sympatické Kerli, která jako jediná znechuceně opustila pláž (eště teda Thea) a byla schopná tu bandu zvrhlejch idiotů aspoň odsoudit. Což jí taky možná zachránilo od postřelení/zastřelení. Jediná ze všech je ochotná mluvit pravdu proti bandě idiotů, který pořád nechápou nebo nechtějí chápat, co se stalo a jsou buď svině nebo srabi.Taky byla dost uzavřená ve svým světě a v seriálu je to jako, když se z housenky vylíhl motýl. Nechápu proč si tak pěkná holka dělala takovej bordel na ksichtě :-) Její boj nakonec vyhraje a za to sem byl moc rád. Na odlehčení scénka se školním psychologem byla dost vtipná :-) 5* Druhý díl vypráví o Margusovi otci Josefa a jeho ženě a nepřímo i o tom, jak to rodiče zastřelených dětí mají v hlavě taky pěkně pomotaný. Hlavně otec tý holky fakt nechápe vůbec nic. 4- * Třetí díl vypráví o učitelce Laine, která si dává za vinu, co se stalo a že nechápala, co se vlastně ve třídě děje. Skoro se zabije, když zjistí, co vlastně masakru předcházelo. 4-5*. Čtvrtý díl vypráví o Kasparově holce Thei, která vlastně všechno odstartovala, tím že nejdřív se Josefa zastala před Kasparem, a když ten ho začal chránit, tak mu řekla ať to nedělá a nakonec ho zradí na pláži a uteče pryč, což se s ní táhne celý díl. Celý je o tom, že si uvědomuje svojí chybu a nepřímý podíl na tom, co se stalo. Kaspar jí nakonec alespoň napíše. 4*. Pátý díl je o rodičích Paula a matce Olava. Rodiče Paula se kromě smrti syna musí vyrovnat i s tím, že byl mozkem všech prasáren co se děly a vlastně by patřil do kriminálu a nebyl to tak hodnej kluk, jak si mysleli. Manželka otce Paula se s tím tak nějak nedokáže vyrovnat a on se teda zamiluje do matky Olava. Když má zrovna krizi tak solí studenty vejšky, kde přednáší. Asi nejslabší díl. 3*. Šestý díl vypráví příběh z pohledu Thomase, jednoho z vůdců šikany, který se po několika měsících probudí z kómatu a je na vozíku a za událost na pláži dostane 3 roky podmínku. Dost o tom všem musel přemejšlet a hodně věcí si uvědomí. Dostane se na jinou školu, kde nechce říct, že byl ze školy, kde se střílelo, ale nakonec se to provalí a on o všem promluví před lidmi na akci proti násilí na školách, aby alespoň tak se zasadil za to, aby se to neopakovalo. On a Kerli jsou asi lidi co se změnili nejvíc po střelbě. Jeden z nejlepších dílů 5*. Poslední, sedmý díl je věnovaný právničce Ingrid, ale také Kasparovi, kterého zastupuje. Postupně se zjišťuje, co vlastně k masakru vedlo a ona zjistí, že před sebou nemá recidivistu, které většinou zastupovala, ale normálního kluka, co zašel hodně daleko a teď toho lituje. S obhajobou to ale moc dobře nevypadá a navíc se do něj zamiluje, což věc dost komplikuje. Kaspar nakonec dostane trest 7 let vězení snížený na podmínku 3 roky, což je za jednu vraždu a dvě postřelení dost málo. Je to velice silný díl, ale ten konec se mi nezdá moc k uvěření. Ale aspoň jsem byl rád, že nezabil tu holku z 8. třídy, za kterou se ten mamrdek Anders tak srabsky schoval :-). 4* - Dohromady teda skoro plných 5* () (menej) (viac)

baqq

Komu sa veľmi páčil pôvodný film, pre toho je tento seriál povinnou jazdou. Výborná psychologická sonda do života ľudí postihnutých tragédiou, veľmi melancholická atmosféra a skvele vystihnuté baltsko-škandinávske prostredie. Niektoré z dielov sú slabšie, niektoré pútavejšie, ale do veľkej miery to závisí s tým, ako sa dokážete s tou ktorou postavou stotožniť. ()

Eileen123

Naprosto perfektní záležitost. Na seriálu se podílel také režisér původní Klass Ilmar Raag a pod jeho vedením vznikly dvě epizody. Vyzdvihla bych hlavně tu poslední, která dává celému příběhu nový rozměr. Ani mnohými tolik kritizovaná romantika, mě nijak nepohoršila, spíš naopak - naposled jsem takhle fandila dvojici Audrey Hepburn - Gregory Peck, když mi bylo skoro o 2 dekády méně...Co na tom, že realita je většinou jiná (i když i o tom lze polemizovat, viz příspěvek k diskuzi) - herci byli sympatičtí a přirození a toto zpestření tam tak nějak zapadalo. Zejména Vallo Kirs, který zaujal již v prvním díle, opět ukazuje, že má kromě talentu také charizma. Jeho Kaspar je vážně sympaťák.. A vzhledem k tomu, jaké okolnosti ho k danému činu vedly, rozhodně nemám s výsledným rozsudkem problém, byť doteď nechápu, proč stříleli v jídelně a ne ve třídě. Poctivých 5*. Druhou nejlepší částí byla ta první. Imar Raag vdechl i tomuto dílu skvělou atmosféru a hlavně napětí. Postava Kerli byla v původní Klass dost nevýrazná, ale tady dostává prostor a oblíbíte si ji. Nezapadá mezi své spolužáky a dokáže proti nim vystoupit na obranu obou kluků. 5*. Předposlední, šestá epizoda, nás seznamuje s jedním ze šikanujích - Toomasem, který závěrečný útok přežil, ale zůstal na vozíku. Celý ten příbeh je zajímavý a ukazuje, jak se smířit nejen s životem vozíčkáře, ale i s vlastní vinou. 4-5*. Další díly už byly o něco slabší, ale žádný mi nepřišel zbytečný. Je v nich mj. pohled na život třídní učitelky, rodičů obětí a také tu ukazují v jiném světle Theu, kterou jsem v prvním díle jakožto typickou stádovitou kozu, fakt nemusela. Omlouvám se za délku, ale fakt mě tenhle seriál chytl a viděla jsem ho relativně nedávno, tak píšu za dobré paměti... ()

TynTynka

Myslím, že pokračování v podobě seriálu vyšlo skvěle. Nelze hodnotit jinak, než nejvyšším hodnocením. Vidět, jaký vliv měla událost na určité lidi. No prostě jsem se od toho nemohla odtrhnout a přiznám, že mi bylo z toho docela úzko a v jednu chvíli i do breku. Ale musím říct, že nejvíce jsem se těšila na poslední díl, od kterého jsem čekala asi něco malinko jiného a byla jsem z toho zklamaná. Jinak tomu poslednímu dílu jsem teda těžko věřila. Přišlo mi to už moc. Nevím, jestli to byla až tak úplně pravda. Ale rozhodně můžu opět doporučit, protože je tu krásně zobrazeno, jak může jedna věc ovlivnit další a další věci či události (i když to ze začátku je pro některé sranda) a jak a kolik může změnit lidských životů. Člověk se pak možná zamyslí i sám nad sebou. ()