Ve spánku

• Francúzsko Dans ton sommeil (viac)

Před rokem ztratila Sarah syna a stále se nemůže zbavit bolestných vzpomínek na něj. Jedné noci pak srazí mladíka Arhura, který jí jejího chlapce velmi připomíná. Zdá se, že ho pronásleduje záhadný útočník, a tak se Sarah rozhodne pomoci mu. Ale věci nejsou, jak se zdají, a setkání s Arthurem ji může ohrozit. Když si to však Sarah uvědomí, je už příliš pozdě... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Anderton

Som rád, že tvorcovia nerobia z diváka blbca a veľmi presne vloženou dlhou retrospektívnou sekvenciou v prvej tretine nás uvedú do skutočného obrazu. Tento obraz je ale natrvalo skrytý hlavnej hrdinke filmu a pri záverečnom zábere celého filmu som túto skutočnosť veľmi ocenil. Dlhšie som nevidel tak ambivalentný koniec, kedy svojim spôsobom ide o happy end, ale ono si to celé treba nechať trochu uležať v hlave, aby to divák prijal ako chytro vymyslenú hru a uvedomil si Sarine emócie tesne pred koncom a ako by sa jej psychický stav ďalej vyvíjal, ak by film skončil presne opačne. Samozrejme ak fanúšikovi hororu pôjde iba o spracovanie a hlbšiu myšlienku tu nebude potrebovať hľadať, tak holt v tomto smere nejde o žiaden žánrový prevrat. Takže ide skôr o preferencie, ale vieme, že súčasný francúzsky horor rád pracuje s podtextom a V spánku nie je výnimka. ()

Pedestrian

7/10 Doufejme, že vzkříšení francouzské nové krve nastolené Nocí s nabroušenou břitvou. Její vliv je tu jasně patrný, stejně jako Ajova surovost a nekompromisnost. Bohužel, snímek se snaží ještě o něco víc a v tom i také selhává. Žánrovka přesto nadmíru povedená. ()

rollman1

Možná půjdu proti proudu, ale od Francouzů jsem čekal o malinko víc. Ano, je to napínavé (jakž takž), je zde pár scén, které stojí za to, ale to je tak vše. Děj a celková pointa je jasná od 15 minuty, takže Vás to nijak nepřekvapí a jen tak nějak čekáte na konec. Je to škoda, protože jsem měl velká očekávání a dostal jsem cosik nemastné a neslané. ()

Flakotaso

Hodně rozporuplný film, který mi při hodnocení docela zamotal hlavu. Na jednu stranu výborná kamera, slušná atmosféra a celkem zdařilé pokusy o originalitu. Na druhé straně několik naprosto zbytečných zvratů (například havárie ke konci), opakování scén, jejichž obsah se už divák z filmu dávno dozvěděl, akorát je dostane ještě jednou - ve vizuální podobě, což působí jako samoúčelné natahování, aby film dosáhl alespon hraniční celovečerní délky. Shrnul bych to jako docela působivý, ale velice nevyrovnaný horor. ()

SOLOM.

Poslední dobou mám s frantíkama docela dobré zkušenosti a tak jsem si nemohl nechat ujít ani tento lehce mrazivý thriller, který i tak trochu koketuje s hororovým žánrem. Přestože samotná zápletka není ničím novým, tak samotné zpracování skutečně potěší. První polovina filmu je o poznání lepší než ta druhá, především díky pomalu se rozplétající zápletce a solidní atmosféře, kterou se tvůrcům podařilo navodit. Porce napětí sice není nikterak ohromující, ale dočkáme se i několika „brutálních“ scén, při kterých srdce trošku zaplesalo radostí. Bohužel jak už to tak většinou bývá, všechno se posralo příliš brzkým prozrazením vrahovy identity. Od té chvíle jsem se začal nudit a ke zlepšení nálady nepomohly ani další krvavé záběry. ()

ARI50

Jaj tak tohle bylo cele nějaké pomatené a zmatené to není ani možné sice vidím že se to lidem líbí ale na mně to nějak nezapůsobilo bilo to pro mně takové že jsem se díval aby my utekl čas ale toť vše no hold každý má k něčemu názor a vztah, herci podle mně hodně opožděni a prostředí na mně taky nějak nepůsobilo. ()

JASON_X

Průměrný francouzský komorní thriller, který je zajímavý hlavně tím, že je evropského původu, takže v záplavě podobných amerických filmů nabízí možnost změny a porovnání. Je to temné a skličující, ale ne děsivé, s nesympatickými postavami, i když Anne Parillaud je sexy, realisticky natočené, ovšem s nepříliš reálným (a průhledným) scénářem. Nijak zvlášť jsem se nenudil, ale také mě to bůhvíjak nenadchlo, zkrátka průměr. ()

Beastmaster4

Morbidní snímek o narušeném sériovém vrahovi. Film se tváří jako psychologické thriller, ale jediné co vám nabídne je primitivní zápletka, předem jasný konec a úchylného vraha vydávajícího sám sebe za oběť. Žádné odpovědi, příčiny, nic...Jen monotóní sprint ke konci. Tenhle thriller je spíše souhrn morbidních obrazů, které jsou jakýmsi reálným zobrazením řádění podobných individuí. Vrah nejdříve žije v domovech obětí, užívá jejich osobní věci, sleduje a pak bezcitně vraždí. To celé by bylo možná zajímavé, kdyby to mělo nějakou pointu, hlubší příběh, dramatické kudrlinky aj. Takto je to jak návod pro další takové, bezemoční vraždění, které na filmu v takové podobě nemá co dělat. Režiséři ani neukazují kde je dobro a kde zlo, jen nám navodili atmosféru neutrálnosti, kde je na každém, jak si příběh prožije. Stejně jako "Ve spánku" by asi působil němý dokument o jatkách. ()

matestlust

Zpočátku to vypadalo na slibný ,,home invasion " kousek, dobře vybudovaná atmosféra, zajímavě zapletený děj, celkem rázná brutalita ( na francouzské poměry ne tolik extrémní, ale slušná ). S odstupem času začal být film trochu nudný, přeplácaný a celkem i předvídatelný. Pár scén se snažilo dějovou linku obohatit tím, že divákovi absolutně popletlo kebuli, některé pasáže zde byl opravdu zbytečné a nesmyslné ( ,,snová místa" ). Samotný závěr, který nejspíš měl šokovat, tak nečinil. Ve finále jsem si z filmu neodnesl nějaký sebevětší zážitek a musím říct, že z toho, co Francie za poslední dobu pouští za klenoty, je tohle možná slabší průměr. 2,5* ()

Morholt

Další z povedených francouzských krváků, který mě jako velkého fandu Brutální Nikity obvzláště potěšil. Annie Parillaud se ujme mladíka, kterého cestou z práce porazí, ale vzápětí zjišťuje, že to nejspíš nebude tak hodný chlapec, jak se z počátku zdálo. Depresivní, temné a nekompromisní. Filmu se místy daří hrát i na nejistotu, takže jsem chvilku pochyboval, jestli je vše tak, jak se zdá. Výborně zahráli i oba hlavní aktéři a vše korunovala jedna ze závěrečných scén, která byla až zvráceně poetická. 80% ()

malylada

Tak tohle na mě nemělo žádný efekt. Jakási prapodivná zápletka, která nedává moc smysl a místy jsem se postupem času ztrácel. Herci se snaží, ale co naplat, když o napínavé atmosféře nemůže být řeč a nudil jsem se od začátku až o konce. Jediné štěstí, že se tvůrci zamysleli nad délkou filmu......3/10 ()

Terva

CITÁT - Je to blázen, chtěl tě zabít !!.......... Moc se mi nezamlouvalo, to odhalení vraha hned na začátku. Někde to funguje, ale tady si myslím opak. Vrah je vrah, který zabije kde koho a je nevypočitatelný. Pak už jen čekám zda jeho poslední oběť zemře nebo ne. Další věc která mi vadila, je zbytečná brutalita snímku. CITÁT - Proč bych si to vymejšlel ?.......... A ten konec to je votřes. ()

moviesfan

84 minut? Další thrillerová jednohubka? Bohužel ne. U francouzských filmů tohoto žánru se mi to moc nestává, ale často jsem se nudil a nebavilo mě to. Film mi nepřišel příliš ani napínavý. ()

corpsy

DANS TON SOMMEIL je klasický výtvor New French Extremity. Krv, flashbacky, nekompromisné vyústenie, pointa. Tento prírastok nepatrí medzi vlajkové lode žánru, ale aj vďaka svojej svižnej minutáži dokáže sprostredkovať nervóznu atmosféru. Pre niektorých divákov bude možno rýchly mix flashbackov a prítomnosti možno zavádzajúci a mätúci, svoje ale dostanú. ()

Ten Druhy

Napätie príbehu, ktorý vypovedá o podstate zla, vychádza z možnosti odhalenia. Žena traumatizovaná smrťou syna netuší, že ubytovala krvilačného zabijáka a je otázkou času, keby sa to dozvie. Takže, dejové zvraty sú očakávané. Privítal by som však dramatickejšie odhalenie, ako na základe logického zdôvodnenia, ktoré mi ponúkli režiséri. Súrodenci du Potetovci rozprávajú príbeh komplikovane, prostredníctom spletitých flashbackov vnášajú svetlo do situácie ženy, ktorej hrozí nebezpečenstvo. Chvíľami som bol na pochybách, či je ten mladík, ktorému tá žena pomáha, tým istým zloduchom, čo vyvraždil jednu rodinu. Zdalo sa, že ho minulosť dostihne a on bude pykať za svoje činy, ale spravodlivosť len prebehla popri ňom. Žiadny happyend, ani zadosťučinenie pre diváka. Anne Parillaud nehrala nejakú final girl z amerických krvákov. Ťažko povedať či to filmu prospelo, alebo nie. Z finále som mal veľmi nepríjemný pocit. To, čo sa na záver udialo nebolo iba hrozné, ale aj zlé. ()

Astaroth12

Už pomaly na začiatku filmu som pochopil,že tento film bude mať ďaleko od logiky,uvediem príklady-Ich prenasleduje auto a jasné že ich to auto prebehne ale ešte za jazdy na nich zasvieti baterkou,potom si do domu pozve neznámeho človeka ako keby sa poznali dlhé roky a potom sa čuduje čo sa to vlastne deje a za tretie nemala doma telefón v 21 storočí to si už robia srandu.Ale po týchto koko....ch to začalo naberať dobrú akciu a disponovalo to aj slušným napetím.,keď to všetko začalo dávať zmysel.Ma to atmosféru,napetie ale chyba tomu prepracovanejší príbeh.Už som bol rozhodnutí dať 3* ale zato že tento film nemal Happy end,ktorý býva skoro v každom podobnom filme tak dávam o niečo lepšie hodnotenie ()

AlistairMir

Tvrdím to už dlouho a budu to tvrdit dále - francouzská hororová tvorba patří k té nejlepší stejně jako nikdo nenatočí film o pomstě dle mého lépe než korejci. Hororů z Francie, které člověka skutečně posadily na zadek je hodně a i když Ve spánku nedosahuje až ak vysoko, stále se jedná o velmi atmosférickou bombu, kde divák absolutně netuší kdo je tedy vlastně tím vrahem a kdo obětí. Je vše tak jak Arthur tvrdí, nebo je to lhář? A co více je jen lhářem, nebo chladnokrevným vrahem? Film Vás opravdu drží v nejistotě hodně dlouhou dobu a vy se nemůžete odlepit od obrazovky a postupně zamítáte jednu svou teorii za druhou. Skvělí herci, jak jsem již zmínil velmi dobrá atmosféra, dobře zvolená stopáž a parádní závěr. Proč tedy ne za pět hvězd ale "jen za čtyři? Na konci filmu možná jako já pocítíte lehké zklamání a trpkou pachuť...ale to píši čistě za sebe a tento snímek nemohu jinak než vřele doporučit. ()

Caminzind

WTF bez hlavy, bez páteře i bez paty, ale díky tomu o to nepředvídatelnější. Nevím, zda-li jsem náhodou nenarazil na nějakou mizerně sestříhanou verzi, anebo mi unikl nějaký skrytý význam, protože tohle byl fakt úlet. 34% ()

peiton

Príbeh o tom ako dôverčivosť k cudzej osobe môže prerásť v záhubu alebo aj o tom,ako jedna muška skočila na lep a už nebolo cesty späť.Dans ton sommeil inak povedané v spánku,tak v tomto vetnom spojení sa nachádza skrytý odkaz alebo význam názvu,ktorý nepochopíte,pokým si to nepozriete.Ja som pozrela a pochopila.Francúzska filmová kuchyňa ma opäť nesklamala naopak príjemne prekvapila tým,čo u amerických druhoch takýchto snímok postrádám.Pod slovíčkom ,,tým" rozumieme nápaditosť príbehu,ktorý bravúrnym spôsobom typickým pre francúzov rozohrá hru a po celý čas sme svedkami šokujúcich prekvapení,ktoré sa na nás valia jedno za druhým.Mňa dostali,hamba mi.A inak viete,že taký obyčajný pohľad na východ slnka môže byť občas morbídne romantický.. že nie?Tak si pozrite. ()

cariada

Solidní horor kdy jedna ženština srazí mladíka, z kterého se vyklubá zabiják a začíná hon kočky z myší. Další horor po Francuzsku, s celkem přesvědčívými hereckými výkony. ()