Čierne zlato

• Česko Černé zlato (viac)

Začiatkom 30. rokov 20. storočia, pred veľkým rozmachom obchodu s ropou v arabskom svete, sa vodcovia dvoch znepriatelených kmeňov – hobeiský emir Nesib (Antonio Banderas) a salmaahsky sultán Amar (Mark Strong) – rozhodli uzavrieť prímerie. Akousi nárazovou zónou, resp. územím nikoho, medzi ich ríšami, mal byť tzv. Žltý pás – zóna, na ktorú ani jeden z nich nikdy nebude mať právo robiť si nároky. Aby svoju dohodu navždy spečatili, zveril Amar svojich dvoch synov Saleha (Akin Gazi) a Audu (Tahar Rahim) do Nesibovej starostlivosti. Na dlhé roky zavládol mier... Jedného dňa a však, žiaľ, všetko zmenilo – v ten deň totiž na už spomínanom území nikoho objavili nepredstaviteľne rozľahlé y bohaté ložiská ropy! Nesib, pochopiteľne, veľmi rýchlo pochopil, že čierne zlato je nečakaným požehnaním a jedinečnou šancou na zaistenie bohatstva a blahobytu pre jeho ľud, a tak sa spolu s istou texaskou ťažiarskou spoločnosťou okamžite pustil do ťažby vzácnej pohonnej hmoty. Amar je však dôrazne proti takémuto hrubému porušeniu ich dohody a z jeho pohľadu ničeniu Žltého pásu... Približne v rovnakom čase sa večne nespokojný Saleh pokúsi uniknúť z Nesibovej zlatej klietky a vrátiť sa späť k otcovi, no na úteku ho zavraždia. Aby predišiel Amarovej pomste, rozhodne sa Nesib vydať svoju jedinú dcéru, princeznú Leylu (Freida Pinto), za Audu. No hoci Auda svoju prekrásnu ženu veľmi miluje, jeho opätovné stretnutie s otcom všetko zmení... Na Amarovu prosbu sa totiž vyberie na neľahkú púť naprieč púšťou, aby Nesiba zaviedol na falošnú stopu a svojmu otcovi umožnil zaútočiť na Hobeiku - a nadobro tak zastavil ďalšiu ťažbu ropy! (TV Markíza)

Guran

Tak z tohohle filmu se vyklubala pěkná kravina, přitom začátek byl slibný, vtáhl do děje a divák napjatě čeká co bude dál, ale bohužel dál nic nebude. Jenom nuda, nuda, nuda. Žádné akce se zde nedočkáme, ani překvapivých zvratů a kromě Banderase, Stronga a krásné Pinto se nedočkáme ani přesvědčivých herců. Příběh mohl být zajímavější a akčnější, ale bohužel. Annaud klesl dolů, což je na jeho režisérské kvality škoda. ()

Hawaj

Teda původně jsem si myslel, že to byla typická německá produkce, ale vono ne. Hele storka celkem dobrá, ale nějakej hlubší ponor nečekejte. Ale příběh myslím stojí za to a kdyby se udělal líp tak by to moh bejt pořádnej zážitek. Chtělo by to dopsat pár scén. ()

Mikecat

Boj, lepšie povedane natahovanie sa o ropu v pusti, nezmyslene prechody z jednej strany na druhu, proste chaos bez príbehu, ani som to nedopozeral. ()

Sakulnikov

Nebýt to tak zajímavé téma tak to nedokoukám. Obsah tady uvedený je hodně smyšlený, s realitou jak by z něj mohlo vyplývat, film nemá mnoho společného. Život kmenů je ale ukázán pěkně. Škoda, že herecké výkony z toho dělají sebeparodii. ()

Adhol

Drama/ Dobrodružný to tomuhle filmu rozhodně nesedí je to spíš pohádka, která si na již zmíněné žánry hraje. Tudíž kdo se jde koukat na pohádku bude zklamán a kdo na dobrodružný film tak možná také. Já nečekal ani jedno tenhle film jsem viděl úplně náhodou na HBO aniž bych před tím věděl o co jde. A výsledek? Byl jsem příjemně potěšen. Megalomanská výprava filmu přidávala na epičnosti, která byla ještě umocněna HD rozlišením. Scénář je pravda trochu dost ulítlý (zmrtvýchvstání hlavního hrdiny se mi opravdu nelíbilo), ale vzhledem k tomu že jsem neměl žádná očekávání, tak mi to ani nevadilo. Hodnocení hodně pomohlo, že film se odehrává v islámském světě na který se většina z nás dívá skrz prsty, ale zde je ukázána i druhá strana mince. O historické autentičnosti nemůže být řeč, ale oddechový zážitek to byl pěkný a sám se divým svému vysokému hodnocení. 75% ()

brasek

Púštne dobrodružstvo, ktoré ma veľmi nemá ako osloviť. Dokonca pri niektorých momentoch vo mne film vyvoláva negatívne emócie. ()

gizi

Na film jsem se díval kvůli režisérovi. Ne že by mě zklamal, ale rozhodně nestojí za zapamatování nebo snad opakované shlédnutí. Dějově zajímavé, ale délkově už poslední půl hodiny nudné a zbytečné. 70% a 3*, 22.6.2014. ()

Montmorency

Z původních tahanic o ropná pole se stalo pohádkové putování nesmělého prince (jakýsi klon Ryana Reynoldse), který sjednotí snad všechny obyvatele Arábie, zlého tchána pošle Ewingům do Texasu a otevře dveře západnímu pokroku, ropa rockt :-) ()

hajner

Šikovný príbeh zrady a hlavne ako ropa, moc a peniaze dokážu robiť zlobu vo svete. Dejovo slušné ale trošku naivne ukončené, pokiaľ by to tvorcovia ukončili reálnejšie tak by to bolo na 4. Banderasov výkon postačujúci, osobne sa mi veľmi páčila herečka Freida Pinto. ()

Gagin

Tohle by unudilo i jinak čilé lidi. Stejně jako StarFan i já jsem trpěl a vydržel jsem to něco přes hodinu. Zajímavé téma, zajímavý herci, to je bohužel vše co může tento film nabídnout. ()

OtokPag

Dalo se to vyladit, od sundání druhýho letadla se to nějak nepovedlo. Teda, až na poslání pantáty do správní rady v Texasu 😂 ()

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

V 80. letech platil Jean-Jacques Annaud za jednoho z nejlepších evropských tvůrců (ne-li nejlepšího). Pak jeho kariéra nabrala charakter sinusoidy. Po bizarnosti Jeho veličenstvo Minor je nejvyšší… (viac)