Zvedá se vítr

• Japonsko Kaze tačinu (viac)

Režisér Hayao Miyazaki rozjíždí animovaný příběh napříč desetiletími. Inspiroval se životem Jira Horikoshiho, konstruktéra stíhacího letounu Zero z druhé světové války (Netflix)

TheDavid

Kdo by si pomyslel, že příběh inženýra lze vyprávět tak zajímavým způsobem? Zvedá se vítr (Le vent se leve) je vizuálně podmanivý, nesmírně kreativní a citlivý snímek, jehož stopáž byla poněkud delší, než bych považoval za ideální. ()

JosefTomas

Miyazakiho práce je vskutku zajímavá a revoluční. V prvním případě to je posun v animaci samotné, prodání prostředí a naprosté vypiplanosti detailů. V té druhé to je opětovná radost plnění snů, kdy zkrátka i za tímto projektem vidíte to maximální nasazení samotných tvůrců. V té třetí je to schopnost prezentovat kýč natolik barevně a láskyplně, že je téměř nemožné ho nepřijmout a v té čtvrté to je láska k filmu samotnému. Jen krůček chybí k dokonalosti a to převážně kvůli dlouhé stopáži, kterou příběh horkotěžce zvládá ustát a chvíli chaotické skoky v čase. Ve zbylém případě to je však ukázková práce tvůrčího talentu a vize v plné kráse. ()

dudo24

Bolo to fajn. Nenašiel som tam nič, čo by sa mi nepáčilo, ale nedialo sa tam toho dostatočne aby ma to uchvátilo. Celá pozornosť bola na Jirovi a jeho snažení a to bolo málo. Aj milostná príbehová odbočka bola hodená len do pozadia. Hodnotím slabými troma hviezdami. ()

Taarg

Bude se líbit. A pak vyprchá. Stejně jako život. Velmi zvláštní sonda do žití někoho, kdo by z principu mohl být váš nepřítel. Diky M. a nezapomeňte - za všechno zlo může kráva a kuře! ()

Lendak

Pán Mijazaki sa pre tento raz rozhodol namiesto fantasy rozprávky natočiť vojnovú drámu s tragickou romantickou vsuvkou a funguje to geniálne. Ide síce o jeden z tých filmov, ktorý všetko idealizuje ale zároveň ukazuje celkom pohnutý život v medzivojnovom Japonsku. The Wind Rises je jeden z tých filmov, ktorý človeka upúta od úvodných sekúnd a na konci dosadí silnú emotívnu ránu. ()

RoyBatty444

Konštruktér Zera v Mijazakiho hranom dokumente dopadol dobre. Dojímavá hudba, občas preblesne čaro Mijazakiho geniality v podobe kúzelnej scenérie skĺbenej s dokonalým hudobným doprovodom. O živote a hlavne sne pána konštruktéra sa dozvedáme dostatok a taktiež sa načrtne postoj k vtedajšej politickej situácii, ale len načrtne. Čo snímok osviežuje a vysvetľuje pohnútky samotného Jiro Horikoshiho sú snové stretnutia s Capronim slávnym talianským leteckým konštruktérom. Odbočka do reality je, ale trochu pomalá oslovuje hlavne veľmi špecifickú cieľovú skupinu. ()

tulen

Těžké hodnocení ... Malovaný je to nádherně, hlavně pozadí, krajina, prostředí jsou úžasné, propracované, realistické, přesto stylizované a poetické - člověk má pocit vtažení, jakoby tam byl a zároveň byl ve snu. Na druhou stranu ale pro mně hůř stravitelné anime obličeje postav a kontroverzní vylíčení hlavního hrdiny jako naprostého klaďase a celého týmu konstruktérů stíhaček jako lidí snažících se o povznesení Japonska na vyšší úroveň. To, k čemu podpora vojenské mašinérie vedla je tam naznačeno méně než málo. Jasně je to japonský pohled, ale nevím, jestli je tady hrdost na takové úspěchy na místě ... Takže hezky udělaný a zároveň dost kontroverzní film, který jakoby nějak nevěděl co chce říct až zbyl víceméně jen ten tragický milostný příběh. ()

Andrebas

Slyšte! Tento muž je necitlivý hlupák bez vlastní střechy nad hlavou. Ale jestli vám to nevadí, pak prosím vstupte. Už som si myslel že s tejto drámy bude komédia :'D ()

RadaRAW

Je to první animovaný biografický film co jsem viděl (teda myslím) a musím uznat že jsem byl ohromen. Co taky od Ghibli jiného čekat že? :) Ten to film má pro mne trochu větší důležitost protože v tom správném věku jsem se o letadla zajímal a Zero bylo můj favorit. Proto film inspirován životem Jira Horikoshiho který byl geniální technik a otec celé rodiny stíhacích japonských letadel mě musel zajímat. Dozvěděl jsem se věci které jsem nevěděl a odnesl jsem i trochu moudrosti. Líbilo se mi zakončení filmu ve kterém se Jira Horikoshiho posune k další části života. U toho to filmu jsem si uvědomil že lidé kteří se narodí na začátku každého století vždycky zažijí opravdu Těžké časy a ani 21 století evidentně není výjímka. Jen se podívejte do historie a uvidíte samy. ()

sarulefilm

Zatím poslední Miyazakiho film v sobě spojuje některé typické motivy z jeho předchozí tvorby a zároveň je toto dílo obsáhlejší a mnohem více dospělejší. Jako celek to obdivuji a co se týče technické i příběhové stránky, tak asi nemám, co vytknout. Ale i přesto se film neřadí k mým favoritům jako ostatní režisérovy snímky. To, co mi tam nejvíc chybělo byla trocha něhy. Neříkám, že všechny filmy musí být sluníčkové, to ne. Ale zdálo se mi jakoby režisér měl od snímku odstup a nevložil do něj víc ze sebe. Já si zkrátka nemyslím, že když se chce udělat dospělejší dílo, tak musí být tak odměřené a chladné. Chybí mi zde i trochu víc fantazie. Motiv básně, která tvoří i název filmu se mi líbil, protože mi to aspoň přišlo, že měla nějaký hlubší význam a divák o tom mohl právě trochu fantazírovat a zamýšlet se, proč je báseň součástí názvu, proč ji postavy říkají a jestli nám to řekne něco o následujícím ději, nebo vysvětlí ten předešlý. Jinak to bylo skoro až moc realistické na animovaný film.  Přesto film považuji za výborný jenom mě osobně se tak moc nelíbil. Ale nevím, možná je to tím, že je mi dvacet a jsem na film ještě moc mladá. Třeba za pár let ztratím ideály a uvidím svět přesně takhle - pochmurně, odtažitě, bez fantazie a radosti a jen práce a práce a budu vychvalovat to, jak to autor zvládl vyobrazit. Ale doufám, že se to nestane... ()

milicka1

Tak jsem se přeci jen dočkal a po necelém roce mohl shlédnout tento snímek. Mijazaki se tímto famózně zrpacovaným filmem loučí s režírováním a nutno dodat že velkolepě. Ten kdo zná jeho filmy dobře, bude určitě hledat souvislost s filmem Porco Rosso. Kaze tachinu je první a zřejmě i poslední Ghibliovkou, která je brána vážně bez větších fantasy prvků. Svou provázaností a dějovou linií postupně odhaluje život hlavního hrdiny Jira, leteckého designéra který chce za každou cenu dosáhnout svého cíle. Někteří mohou namítat že je film příliš dlouhý, je tomu opravdu tak, 126min není žádný med, ale pro vyjádření myšlenek a provázání s filmem je to pochopitelné, při pozorném sledování se objevují souvislosti s realitou a v průběhu filmu se setkáte s postavami podle skutečných lidí. Nedá se říct co jsem čekal a co ne, film Kaze tachinu ve mě zanechal skvělé pocity i když se nejedná o "klasickou" Ghibliovku. Mijazaki je král a jeho tvorba bude chybět. ()

KT_2011

Při vší úctě k HM, tohle nejde. Přenádherná vizuální stránka, ale ten japonský styl vyprávění příběhu, to je v tomto případě opravdu abnormální děs. ()

kariholik

Hezká animace, ale příběh není moc dobře zpracován, vše se tak nějak děje bez propojeni mezi událostmi, které nás dovedou ke konci. ()

baska23

V lietadlách sa veľmi nevyznám, ale po pozretí tohto filmu si myslím že sa na mňa aj niečo nalepilo. Veľmi sa mi páčilo, aké to všetko bolo reálne (viem, že je to podľa skutočnosti ale nečakala som, že to bude až také neskutočne skutočné).Všetky tie veci čo sa týkali jeho práce s lietadlami, všetko to cestovanie,fajčenie :D Aj keď sa mi tu nepáčilo, že to s tou Jirovou ženou bolo doplnené. Ked som sa dočítala, že v skutočnosti nemala tuberkulózu ostala som trochu prekvapená. Na jednej strane som rada, pretože je super, že v skutočnosti nezomrela no na druhej strane som pochopila, že to predsa nie je až tak presná biografia. Nuž čo, tu sa viac zamerali na lásku a tak to bolo veľmi romantické. Myslím, že aj muži aj ženy si tu prídu na svoje. A síce je to animák, myslím si, že by ho malé deti nepochopili. Ale je to veľmi pekná Mijazakiho práca. Chcem veriť tomu, že nebola jeho posledná... ()

NagatoPein

Krásne spracovanie, ktoré má svoje čaro, avšak citeľne sú cítiť historické mantinely, ktoré sa aj cez na pol rozprávkový a nový dej, jednoducho nedajú obísť. Predsa len je lepšie pre Ghibli ostať u vymyslených diel, ale to ešte v stvárňovaní skutočných príbehov vylepšiť. Tajným snom je, že raz Ghibli zoberie do rúk príbeh Soichira Hondy. pein.space ()

simpanz

"Tento muž je necitlivý hlupák bez vlastní střechy nad hlavou. Ale jestli vám to nevadí, pak prosím vstupte." MEZIVÁLEČNÉ drama odkazující na mnohé události japonské historie (zemětřesení v Kantó, invaze do Mandžuska), druhoválečné boje tu nehledejte, ty jsou zmíněny jen velmi okrajově. Z hlediska příběhu silné, z hlediska techniky bezchybné. ()

Novinka studia Ghibli dobyla americká kina

Novinka studia Ghibli dobyla americká kina

12.12.2023

Ghibli, kde vznikají hlavně filmy mistra animace Hajaa Mijazakiho, je jedno z mála japonských studií, které má silnou tradici i v zahraničí a o jeho tituly je vždy zájem. Novinka Chlapec a volavka… (viac)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014

16.01.2014

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky

13.01.2014

71. udělování Zlatých glóbů v hotelu Beverly Hilton skončilo. Moderátorská dvojice Tina Fey a Amy Poehler dala rychle zapomenout na nepříjemnost, kdy prasklý vodovod kolem poledne zatopil červený… (viac)

71. Zlaté glóby - nominace

71. Zlaté glóby - nominace

12.12.2013

V odpoledních hodinách našeho času vyhlásila Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu nominace na 71. Zlaté glóby. Největšími favority se staly se sedmi nominacemi filmy 12 let v řetězech a… (viac)