Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

xzajox

Presne, ako som čakal, 60-tnik Tomik nám ukazuje svoj botox-smile aspoň na polovici stopáže a film je po vzore TopGun 86 znova plný US testosterónu a patriotizmu, ale tu sa to dalo vydržať. Ani príbehu veľa nedali, je docela tuctový. Máme tu nebezpečie, treba ho zničiť, ale je dobre chránené. Do cieľa doletia len tí najlepší, takže vás mladých bude učiť tento pán, lebo je najlepší. V príbehu môžem pochváliť aspoň politickú neutralitu, pretože sa útočí na "nepriateľskú krajinu". Dokonca aj logo jej vymysleli. :-D  Poďme teda na pozitíva. Ťahačom filmu je hlavne retro feeling, nostalgia a tiež emočné napätie medzi postavami. Toto sa im podarilo takmer dokonale, či už skvelou hudbou (kde je Take my breath away, fňuk), kamerou, zábermi a fotkami z TG86 ale v neposlednom rade obsadením. Tomik a Kilmer tam samozrejme patrili, a aj Goosov syn sa veľmi hodil, ale u mňa perfektne rezonovala J.Connely. Veď tá kočka ani nehrala v prvom filme. Jej tvár je ale v mojej hlave tak nejako v oddelení "total sexy retro". Tam tiež iste pracovali nejaké plastiky, ale ok. BTW, ďakujem, že vo filme vynechali geronto-love scénu, asi by som dal o hviezdu menej. Jedine že by počas nej hral chýbajúci song... hm. Nuž, ak tiež radi fičíte na retro vlnách (čo je už pár rokov tak trochu trend), tak odporúčam, prehliadnuť povestnú US sebalásku a vrátiť sa s Tomikom a spol. na stíhačkách do ríše spomienok. 84% - 4* ()

xxmurphyxx

Takto sa to robí! S láskou a úctou k originálu. Zoberiem to najlepšie, to čo fungovalo a pridám niečo svoje, niečo osobité a celé to zabalím do krásneho audio vizuálu. Už kurevsky dlho som necítil pri nejakom filme, ktorý bol pokračovaním toľko lásky a citu k svojej predlohe ako tu. Z každého záberu z každej vety cítiť obrovskú lásku a úctu voči materiálu, predlohe. Toto je ten skutočný Americký sen v jeho najčistejšej forme. Celé to je tak úžasné a dokonalé, až to pôsobí miestami trochu gýčovo, čo mi ale v tomto prípade ani v tom najmenšom nevadilo. Ale pochopím ak niekomu áno. Toto je poctivá chlapská romantika. Mimochodom aj tá romantická linka tu pôsobí asi tak bilión krát lepšie ako v hoc akom inom filme romantického žánru. Tu neostalo miesto na žiadne zbytočné kecy, pretláčanie názorov určitých skupín a celé herecké osadenie bolo vybrané poctivo na základe hereckých schopností, nie pohlavia, či farby pleti. Ťažko tu hľadať nejakú slabinu. 0% bullshit, 100% filmarčiny. Tušil som, že to bude dobré, ale že to bude až takáto nálož by mi ani vo sne nenapadlo. Smelo do toho, či už človek videl originál alebo nie z tohto filmu vám odfúkne gate a srdce vám naplní láskou a nostalgiou až po samý okraj a na tvári vyčarí taký ten spokojný, priteplený úsmev. Prvotne ma napadlo dať za štyri, ale ani po pol hodine ma nenapadlo, prečo nedať plný počet. Takže za päť to je. A zaslúžene. Mimochodom mám pocit, že toto bol asi ten najosobitejší film Toma Cruisa. A určite jeden z najlepších. ()

Karlos8

Pozvolný začátek u kterého by se chtělo říct, že pokračování již nemá co nabídnout. Představení hlavních aktérů, nástin akce o kterou půjde (zprvu ne příliš zajímavou) a hudba, která vše skvěle doplňuje. Ovšem ve druhé polovině vše začalo parádně do sebe zapadat a hlavně gradovat. Záběry jsou fantastické. Příběh rozhodně neurazí a navíc vše končí dobře. Tohle se opravdu povedlo. ()

DonBraso

Nostalgický jako prase. Je vidět, že Kosinski s Tomem ví kam směřovat. Nový Top Gun je spíše menší přídavek, než plnohodnotný film. Neustále se vracíme k postavám, do toho chytře syn zemřelého a by nebylo aby z toho byl opět hit. Neříkám, že bych vermomocí si někdy pouštěl tohle dvakrát, na to ten první mně bohatě stačí. Je tu jedna mise, kdy nepřítel je těžce no name, takže Vám je úplně jedno jak to vcelku dopadne. Pořád se tu hraje na tu notu a nezapomeneme proč tento film je vlastně už dvojka, protože u Toma Cruise to moc nepoznáte. Titulky, hudba vše tak nějak sedí jak když koukáte na film z 86. Imax asi uděláte mega zážitek ze stíhaček a zvuků a natočený je to fakt pěkně, ale pořád tu není nějaký ten wau moment. Na 131 minut se tu hraje zbytečně o čas a Maverick a jeho tým je sice fajn,ale stále je Vám jedno jak to ve výsledku dopadne. Pak se opět překlopí až takový kapesníčkový minuty. Trochu jsem si říkal, že vidím i film Armageddon. Je to těžké hodnotit, pro ty kdo viděl první díl, tak si myslel, že dvojka snad pokračuje stále v tom prvním, protože se o něm opírá a vlastně ve výsledku podkopává úplně strohou dvojku, která ve výsledku nabídne jen ty stíhačky a vcelku toporný scénář. Nebýt kupodivu toho, že odkazem jsme stále celý film v jedničce, tak nevím nevím. ()

hematop92

Je to fakt dobré. Rád plavu proti proudu, ale tady se musím svést jako jedna z mnoha oveček a opravdu potvrdit kvalitu tohoto filmu. Tom Cruise už není uražený 3,14čus a vylezl ze skříně a předvedl nám jak má vypadat opravdu správný chlap ve správné mašině (Jennifer Connelly tím nemám namysli). Film má spad, emoce, fajn akci a opravdu oceňuji práci celého týmu, protože to musela být strašně jeba*ka. "To Infinity and Beyond!" Aha to bylo zas někde jinde. ()

AndrewNewman

Výborné, akčné, skvelo vybraní herci a vymazlená réžia. Vedeli sme, že Cruise už nie je ten "hošan" z prvého Top Gunu. Od tohto filmu sa vlastne odrazil len a len k lepším projektom a hlavne k mojej milovanej akčnej sérii Mission Impossible. Obsadenie Milesa Tellera bol takisto veľmi dobrý krok. Po Whiplashi je to druhý skvelý film v jeho kariére. Kosinski ako režisér odvádza veľmi solídny výkon no a letecké atrakcie sú tentokrát vďaka Bohu na vysokej úrovni. Napriek tomu, že ma Maverick bavil piatu hviezdu nedávam, pretože ako to tu už odznelo, dej a celkovo film je jeden veľký gýč s totálne otravným soundtrackom od prehajpovanej komerčnej popstar. Gýč, ktorý však vyzerá naozaj šmakózne. ()

NeMiQ

Ako stíhačkový fanboy od detstva som sa tešil na pokračovanie. Pred tými 15-20 rokmi na ZŠ by som tomuto filmu dal minimálne 8*. Teraz sa mi veru chvíľami pozastavoval mozog nad naivitou niektorých scén, ale na druhej strane samotná záverečná akcia tie WTF momenty našťastie úplne odstrelila. Jednoduché, predvídateľné, miestami smiešne, ale pritom to malo niečo v sebe (u mňa nie nejakú extra nostalgiu), že to bolo nakoniec až prekvapivo dobré. 4,5/5 ()

Lukino23

Nejlepší film za posledních snad pět let.Naprosto dech beroucí akce,skvělá kamera. Sympatičtí hlavní hrdinové v čele s nestárnoucím Tomem "Maverickem" Cruisem. Takhle se mají točit filmy,srdcem. ()

chrustie

Technický majstrštyk. Návaznost na první Topgun. Co mi trochu vadilo a šla hvězda dolů, tak ta přeslazenost. Já bych raději více techniky a soubojů, než tyhle romantické oplodňováky. Jinak za posledních dejme tomu 3 roky vycházejících srágor, jasný vítěz a návrat do slušných osmdesátek. ()

Kytarka

Asi budu za černou ovci, ale když se hodinu a půl nudíte, poslední půlhodina už to nevytrhne. Kýčovité dialogy, opakované hlášky, dlouhé pohledy z oka do oka, nelogické sestřihy jistých scén, a tak. Což o to, závěrečná akční sekvence měla švih, ale byla taky třeskutě předvídatelná. Nemůžu dát víc než tři hvězdy - první za Milese Tellera, druhou za tu poslední půlhodinu, třetí za comeback filmu samotný. Nicméně se obávám, že to šlo udělat líp. Je mi líto. ()

Daniel2003

Jednoduchý příběh, emoční nálož, nádherná kamera, extrémní akce, úžasná hudba. Hlavně jde ale o obrovské překvapení, které načekal snad opravdu nikdo. Tom Cruise ukázal světu, že poctivé řemeslo ještě nezemřelo. Tady prostě není vůbec nic špatně, ale je to film, ve kterém je obrovské srdce. ()

blondboss

K tomuto snímku som pristupoval pomerne vlažne, keďže som nechápal, čo tak prevratné sa môže ľuďom páčiť na pokračovaní Top Gunu, ktorého prvý diel bol viac-menej priemernou záležitosťou. Po kino zhliadnutí som ale pochopil, keďže Kosinski tento film povýšil do iných dimenzií. Skvelý nadupaný vizuál s brutálne namakanou kamerou a bravúrnymi leteckými zábermi, ktoré miestami brali dych a jednotku doslova v tomto udupali do zeme. Navyše sa to dejovo veľmi pekne previazalo s predošlým dielom s množstvom emócií, ktoré krásne zvýraznil soundtrack na čele s nádhernou skladbou od Lady Gaga. Jednoducho celé to malo myšlienku, koncept, postavy sa nechovali ako tupelá, ale všetko bolo zobrazené realisticky, aj keď miestami prehnane, čo ale k takémuto filmu proste patrí. A Tom Cruise je kapitola sama o sebe - môžme mať k nemu výhrady, ale ako hercovi sa mu nedá takmer nič vytknúť. A Val Kilmer veľmi potešil vzhľadom na jeho zdravotný stav. Pre mňa osobne film roka. 95 % ()

Marcas

Co k tomu napsat. Je to prostě nářez jako sviňa. A oproti prvnímu Top Gunu to má i docela silný, byť stále relativně přímočarý, příběh. Jediné co mě trošičku mrzí, že jsem bohužel nestihl film v IMAXU. Tam to musel být ještě úplně jiný zážitek. ()

TR4XY_CZ

Top Gun: Maverick je spolu s Blade Runner 2049 skvělým příkladem toho, jak po tolika letech udělat pokračování lepší než je původní film. Vemte vše, co fungovalo v jedničce a zdokonalte to až do nebes. Tím jsou emoce, soundtrack a postavy. Poté se zaměřte na to, co na jedničce tolik nefungovalo a poupravte to. Tím je romance, akce a scénář. Díky novodobější technologii je tu potom i mnohem lepší vizuál, kamera a celkový pocit z filmu. Pak stačí vzdát hold originálu, ozdobit to nostalgií a vodpálit to. A máte dokonalé pokračování se vším všudy. Pro mě film roku 2022. 10/10 ()

mkee

Vau! Tak to, že by som ostal ohúrený práve z tohto kvázi "subžánru", by som pred zhliadnutím Mavericka určite nebol býval povedal... Old schoolový blockbuster kombinujúci to staré, osvedčené, s niečím moderným, vyzývavým. Nostalgické a zároveň osviežujúce ako Cobra Kai či prvá séria Stranger Things. Film zbytočne nešpekuluje, zobrazuje genialitu precíznej jednoduchosti. Ide pritom o kombináciu grandióznej kamery (a nezabudnuteľných scénérií i scénok) s geniálnym hudobným podmazom, pre ktoré sa oplatí ísť do kina. Napokon, film ukázal, že je možné poriadne zarobiť aj na niečom inom, než sú marvelovky :P. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí