V zime roku 1952 britská polícia dostala hlásenie o vlámaní do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namiesto vlamača však v putách odviedli samotného Turinga, ktorého obvinili zo sexuálnych priestupkov a čakal ho zničujúce súdny proces. Takmer nikto zo zúčastnených nevedel, že ide o vojnového hrdinu, ktorý sa spolu so svojím tímom podieľal na prelomení kódu legendárneho nemeckého šifrovacieho stroja Enigma a vďaka svojmu úžasnému talentu pomohol skrátiť 2. svetovú vojnu a zachrániť tak tisíce ľudských životov. (TV JOJ)

ferdomravec

Neubranim sa porovnaniu s Kralovou recou pretoze su to podla mna podobne filmy. Vyhrava u mna Kod Enigma pretoze ma silnejsi pribeh a rozlustenie kodu mi prislo dolezitejsie ako to ci neaky monarcha koktal alebo nie. Na ukazovanie guli a toho kto ma vacsieho vtaka bol v GB aj tak Churchil. Tym padom ma viac vtiahol do deja Kod Enigma. Par krat ma zamrazilo a par krat silnejsie zvieral ruku priatelke pri "vypetych situaciach". 80% ()

Sonjoe

Vcelku zaujimave, natocene ale troska nudne. Chyba tomu troska take nieco strhujuce. Film nenastve, ani stvarnenie ale celkovy dojem je troska nudny. Skoda tej Knightley ()

Entfak1

Inu... Krom "drobných" historických nesrovnalostí, které ale provází snad všechny historické/životopisné, a jakékoliv jiné, výtvory založené na něčem skutečném, filmu snad není co vytknout. 114minut solidní podívané, která Vás hned zpočátku sežere a vyplivne až u titulků. Cumberbatch podal špičkový výkon v kterém si tedy DiPapriku nedokážu ani představit a celkově na mne působil až moc věrohodně :) Ale... Za mne chybí žádaný Wow efekt a proto jen 4*. ()

Adelaides

Za mne rozhodně plná palba. Civilně natočené bez krve a přehnaných efektů a přesto jsem v kině seděla přikovaná k sedačce a dvě hodiny utekly jak pět minut. O tom, že BC umí hrát, nemá cenu polemizovat, přeci jen divadelní herec je jiné (lepší) kafe, alespoň pro mne. Keira, i když ji tedy normálně moc nemusím, tak uznávám, že byla taky výborná, i ostatní herci.Mne však dostalo něco jiného - ano, i takto je možné se zachovat k hrdinům a je mi z toho zle. ()

bozska.mrcha

mnohem zdařilejší snímek než Aptedova Enigma. Benedictu Cumberbatchovi lze věřit jak podivínskou genialitu, tak skrývanou homosexualitu. Keira Kneightley ve vedlejší roli tento film posouvá ještě výš. 8 nominací na Oscara nejsou náhoda. ()

Eterna

Až moc konvenčně vykreslený život jednoho nekonvenčního člověka. Na mě to byla až moc škrobená britská podívaná, která se sice dostane do oscarových nominací, nicméně to, co by jeden očekával, nesplní. Máme tu prototyp na Oscara, kde je většina vyprávěná Turingem, pár proložení z nezaujatých pohledů - zbytek je ale Cumberbatch a Cumberbarch, který mi víc než Turinga, připomínal koktajícího Sherlocka. Možná má Ben až moc stejnejch dramatickejch rolí, protože tohle jsem mu prostě nevěřila. Čekala jsem na ten bod,kdy budu marně hledat kapesník, místo toho jsem ale marně hledala hodinky. Klišé, neutrálnost postav - tenhle film byl sice moc pěkná vizuální podívaná, vevnitř toho ale moc nebylo. 65% ()

Isognomostom

Jedním slovem - poctivý - Na celém filmu je vidět pečlivá práce a velmi příjemně se na výsledné dílo koukalo. Jako umírněná "Benedictinka" jsem se chvílemi sebekriticky přistihla při dvou propojených úvahách: 1) jestli by Imitation Game měl takový divácký úspěch i bez účasti fanklubu B. Cumberbatche ... Příběh je pojat tak příjemným způsobem, že by určitě zaujal i v jiném obsazení, ovšem byla by velká škoda nevyužít Cumberbatchova ohromného potenciálu nejen v početnosti nekritického fanklubu, ale hlavně v jeho všestranném herectví, jehož charisma prostupuje každou scénou a právem celý film táhne z pozice titulní role. 2) jakého jiného herce bych si uměla představit v náročné roli Alana Turinga (pokud bych neznala matematikovu skutečnou podobu). ... V několika scénách mi místo BC blesknul obraz Damiana Lewise, který by se jistě v roli A. Turinga taky neztratil a tuto pseudoalternaci považuji za doklad, že příběh sám o sobě je natolik dobře vystavěn, že osobnost hrece titulní role pro Imitation Game není to nejdůleležitější a že je to filmový příběh kvalitní... Bylo mi potěšením. ()

BeatleJohn

Skvěle natočený film o člověku, jehož osud je více než smutný. B. Cumberbatch je opravdu nevídaně nadaný herec a v jeho podání je Alan Turing famózně vykreslenou postavou. I výkon K. Knightley se mi líbil, i když nikdy nepatřila mezi mé oblíbené herečky. Prostě tenhle film za to opravdu stojí, ať už jste či nejste fanoušky druhé světové války. Tento příběh má totiž značný přesah a válka je až druhotným jevem. ()

ters

Strhující. Uznávám, že nepřesné, co se historických fakt týče, ale nemám pocit, že by to filmu nějak ubíralo. Právě naopak. Nechává to prostor pro naprosté pochopení Alana Turinga, jeho problémů, pocitů, myšlenek. Dodává to celému příběhu tak nějak ještě jiný rozměr. Myslím si, že i morální dilema lidí, kteří rozhodovali o tom, kterou zprávu použít a koho tím pádem zachránit, je lépe pochopitelné a stává se osobnějším, protože rozhodování je přeneseno na pět nám známých postav matematiků (i když ve skutečnosti o tom luštitelé vlastně vůbec nerozhodovali). ()

darazoda

Sherlock Holmes sa nezaprel ani v tomto filme :) Prostredníctvom troch dejových linii - detstvo - druha svetova vojna - 50te roky sa postupne odkryva pribeh matematického genia a pre mnohych cudaka Alana Turinga. Napriek tomu, ze vacsina filmu sa odohrava vo vojnovom obdobi, na platne nevidime ziadne zbrane. Bojujeme s kodovacim systémom Enigma. Napinavy a zaujimavy pribeh nielen o desifrovani, ale aj o najskrytejsich tuzbach hlavného hrdinu. Oplati sa vidiet :) ()

1normalny

Nestava sa casto ze dvojhodinovy film je tak naslapany putavym dejom, myslienkami, emociami a historiou, ze by som si povedal, ze zvladol by som aj dalsiu hodinku. Spravidla tomu byva presne naopak. Velke prekvapenie a pre mna suverenne TOP film 2014. ()

Awesome

Cokoliv, co bych chtěl k tomuto filmu říct, jsem si zde přečetl v posledních deset komentářích. Myslím, že to průměrné hodnocení zde, čili 82%, víceméně odpovídá. Zajímavý film s poměrně obstojnými, i když ne úplně stoprocentními hereckými výkony, kterému se čas od času nevyhne nějaké zbytečné klišé. Jak už také bylo řečeno, film byl natočen, aby se mu dostalo úspěchu u akadamie a vzhledem ke konkurenci, která nebude až tak vysoká, bych to viděl docela reálně. ()

Shannar

Asi přehnaně vleké očekávání způsobilo, že mne film spíše zklamal. Nedůležité pasáže se protahovaly a ty stěžejní (o postupu hledání kódu) byly odbité raz dva. Závěrečné osobní drama se snažilo zahránit pocit z filmu marně. Chtělo to přidat válečné scény, více exteriérů a z mého hodnocení by se dalo vykřesat o jednu či dvě hvězdy navíc. Ačkoliv námět je to jdenoznačně zajímavý ten, kdo čeká válečné drama v pravém slova smyslu, bude dle mého názoru spíše zklamán. ()

Smak

Pokud jste ze staré školy a líbí se vám komorní na hereckých výkonech postavená love story, pak vás tenhle film určitě dostane. Jen vás nesmí zaskočit, že zamilovaným párem je geniální matematik a první turingův stroj (pradědeček vašeho notebooku). Zatímco nutno zdůraznit, že Cumberbatch tragické a jemně sociopatické postavy skutečně umí, od Keiry neuvidíte nic, co jste už 100x neviděli. Rozhodně však doporučuji se nechat pozvat na film o jedné skutečně velmi zvláštní továrně na rádia... ()

io.

Zajímavé a pěkné vyprávění o události, jenž určitě pozměnila běh nejen evropských dějin. Otázkou je, jestli je to všechno pravda, jak nám to předhazují. Ale to je u filmu asi celkem jedno. S mírným přibarvením či pozměněním příběhu musí občan počítat a netřeba si během filmu s ničím lámat hlavu. Dějiny vždycky přepisuje vítěz a často i několikrát. Hlavně, že to bylo zajímavé, výživné a s Kierou Knightley. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Benedict Cumberbatch je Doctor Strange

Benedict Cumberbatch je Doctor Strange

05.12.2014

Po několika měsících spekulací je konečně jasno. Role špičkového neurochirurga Stephena Strange, který se po autonehodě zaplete do hrátek s magií a alternativními dimenzemi, si zahraje Benedict… (viac)