La Maison ensorcelée

• angličtina The Haunted House (viac)
všetky plagáty
Krátkometrážny
Francúzsko, 1908, 6 min

Příběh tří poutníků, kteří se rozhodnou navštívit strašidelný dům. Brzy poté se začnou dít podivné věci... (Kmotr76)

Tom_Lachtan

A hele, ono je to mnohem lepší horor, než 87% současné produkce, přestože je to vlastně groteska. Různé děsivosti tu provádí kdosi, kdo vypadá jako jistý faun, z jistého labyrintu (Del Toro? Ty ses koukal!!), což je vlastně geniální podhoubí pro tvorbu jakékoliv grotesky, navíc tu, logicky, veškeré triky vypadají velmi dobře, ať žije animace čehokoliv, ať žije děsivý oživlý nůž (on teda krájí jenom jídlo, ale stejně). Vhííí. ()

lamps

Švankmajerovský strašidelný dům, kterým Chomón předčil Méliese. Neúprosně svižná kombinace grotesky a z dnešního pohledu prazákladních hororových motivů, která ani nepotřebuje doprovodnou hudbu, aby byla zábavná. Animované a optické triky velmi cool. Čirá radost a kreativita. ()

pornogrind

Chomónovi se pěkně podařilo propojit hororové téma s groteskou. Na rok vzniku jednoznačně působivý. A jak bylo psáno v jednom nejmenovaným článku tak La maison ensorcelée zůstává výjimečným dílem pro surealisty, trikaře i hororový publikum. Ačkoli se vedou spory o tom, nakolik Chomón pouze vykrádal Mélièse. Slavnější kolega natočil roku 1905 snímek The Black Imp, v němž muže ubytovaného v hostinci terorizuje démonická bytost. Za mě i tak 5 hvězd. ()

anais

Akcí našlapaná triková groteska, na které se mi možná nejvíc líbilo samovolné uspořádání se pokrmu na stole, ze kterého by měl Švankmajer jistě radost. A Meliésovi tehdy muselo být jasné, že má v Chomónovi celkem velkou konkurenci. ()

pytlik...

Překvapilo mě, že se poutníci ve strašidelném domě tolik báli, s jejich zjevem bych čekal, že se tam budou cítit jako doma. Film osciluje mezi komedií a hororem, hýbající se postava v obraze děsí i po letech. ()

Kmotr76

Jeden z nejlepších počinů Španěla Chomóna. Nejvíc mě zaujal samokrájejející nůž a celkově kouzelná příprava stolu. Stejně tak strašidelná hlava v obraze a natřásání domu mělo něco do sebe. ()

Arkanoid

Nápady na strašenie sú zábavné, podnetné a zapadajú aj do našich rozprávok. Nie sú však dotiahnuté tak, aby sa jednalo o áčkový film. ()

PetraMishka

Skvělá krátké cirkusové představení 3 klaunů, kteří dorazí do strašidelného domu, kde se věci samy hýbou, dům rotuje a nábytek náhle mizí. Patrně nejstarší použití animace, které jsem viděla. ()