Tisíc rokov po tom, čo bolo ľudstvo v dôsledku nepredstaviteľnej katastrofy nútené opustiť planétu Zem, sa jeho novým domovom stala planéta Nova Prime. Keď sa žijúca legenda, generál Cypher Raige (Will Smith), po nekonečne dlhom čase vráti z náročnej expedície k rodine, ktorá sa mu medzičasom úplne odcudzila, zo všetkých síl sa snaží byť svojmu 13-ročnému synovi Kitaiovi (Jaden Smith) dobrým otcom. No keď zrážka s pásom asteroidov spôsobí na ich lodi obrovské škody, musia Cypher a Kitai núdzovo pristáť na nebezpečnom neznámom mieste – na Zemi! Kým jeho vážne zranený otec, ktorého život visí na vlásku, musí ostať na palube, Kitai sa vydáva na prieskum nepriateľského územia v nádeji, že nájde spôsob, ako sa spojiť so záchrannými jednotkami. Celý život sníval len o tom, že sa jedného dňa stane vojakom ako jeho otec... A toto je šanca, ako sa o to pokúsiť. (TV Markíza)

Tommassi3

"Koho nepovýšili na Rangera ?? No, koho ?? A jak teď jedu !!" ;) Filmová kariéra amerického režiséra indického původu M. Night Shyamalana dnes může sloužit jako přímo učebnicový odstrašující příklad, jak promrhat svůj obrovský talent obětováním ho na oltář vlastního ještě většího ega !! Shyamalan takřka již před patnácti lety prorazil s geniálním Šestým smyslem, jednou z mých největších srdcovek, ambiciózním hororem, možná přeceňovaným, přesto ale přinejmenším neoddiskutovatelně inovativním, alespoň co se týká naprosté dobové vychýlenosti z obvyklých vyprávěcích a stylistických norem, či alespoň snahy o vytvoření jejich alternativ, což ostatně patří k rysům naprosté většiny Shyamalanových filmů !! Pak přišel rádoby komiksový Vyvolený, snímek, který přes minimální komerční úspěch jasně považuji za naprostý Shyamalanův vrchol, přičemž právě v tomto okamžiku můžete spatřit jeho strmý a neoddiskutovatelný pád a následný logický posměch ze strany kritiků i většiny diváků, stejně upadl v nemilost uživatelů zejména zde jako mnozí jiní tvůrci, a tak se dnes od něj prostě všeobecně čeká, že jeho filmy budou natolik špatné, aby si na něm naprostá většina zcela po zásluze mohla smlsnout !! A nejinak tomu bylo i v případě jeho nejnovějšího filmu Po zániku Země, který je svým způsobem tak zoufalý, že je opravdu velmi snadné jej skrz naskrz zkritizovat, nenechat na něm nit suchou, což však já prostě dělat zásadně nemíním !! Jednak vinu na tom, že se z očekávaného (s)hitu stal regulérní propadák, nenese pouze Shyamalan, ale především Will Smith, a pak já se zcela na rovinu a bez vytáček přiznám, že mě After Earth z nějakého důvodu prostě opravdu velmi bavil !! Když se totiž jeden v rámci téhle ryze teenagerovské scifárny, kterou však dle mého paradoxně teenageři neocení, dokáže oprostit od všech těch do očí silně bijících pitomostí ve scénáři ne nepodobnému ementálu a kochat se tak trochu avatarovským vizuálem postapokalyptické Země, příjemně dovypointovanými monology i všudypřítomnými rodinnými hodnotami, ostatně ta dokonale symbolická nadrámcová linka hledání si cesty zpět k sobě otce a syna, potažmo i přebírání štafetového kolíku mezi nimi, mě velmi oslovila, bezchybnou kamerou Petera Suschitzkyho se všemi těmi zajímavými úhly snímání i navýsost skvělým soundtrackem Jamese Newtona Howarda, pak si vlastně musí After Earth i přes jeho pro Shyamalana dost netypickou strohost dokonale užít !! Ačkoliv mám pocit, že zde až robotický Will Smith, jsem si jistý, že šlo o cílený efekt minimálně ze dvou podstatných důvodů, až příliš mocně prosazuje svého synka, nezdá se mi, že by Jaden hrál až tak špatně, a ta vztahová chemie mezi nimi se mi zdála naprosto věrohodná, byť zde měli svoji úlohu velmi usnadněnou.. Všechny digitálně vylepšené scenérie různých končin světa, kilometry vysoké vodopády a krvežíznivé potvory jsou podřízeny jedinému cíli, totiž symbolizovat na plátna poselství o překonání strachu, přičemž právě pseudofilozofické rozjímání na téma strach strhlo k filmu pozornost médií, která v něm spatřují scientologickou propagandu, protože strach, respektive způsob, jak se k němu člověk staví, evokuje základní myšlenky zakladatele scientologie L. Rona Hubbarda, původně autora brakové literatury, které předložil ve své knize Dianetics - moderní věda duševního zdraví, aby je pak rozvedl do doktríny a rituálů, které jsou základem právě scientologie, učení spojovaného s prominentními celebritami, jejichž sympatizantem je údajně i Will Smith, což však vidím jako naprostou absurditu pramenící pouze z momentálních protiscientologických nálad, navíc tam, kde osvícení mudrlanti cítí Hubbardovo učení, vidí běžný divák pouze již zmiňované schematické vyprávění, postavy bez valné motivace, blábolení o neviditelnosti a toporné herectví !! Ještě bych zmínil první část snímku, kde se Shyamalanovi dokonale daří připomenout, že býval kdysi znám svojí schopností navodit dokonalou atmosféru, jakmile se však děj přesune na zemi (Zemi), stane se z filmu opravdu zvláštní hybrid. Samotnou Kitaiovu cestu za ocasem rakety bych asi nenazval nijak zvlášť strhující, na to už jsem viděl až příliš podobných záležitostí, není čas na nějaké komplikace či dějové kudrliny, hlavu diváka je totiž třeba otloukat velkým poselstvím, neustále připomínaným a vysvětlovaným s odhodláním zajít až za naprostou mez snesitelného polopatismu, který vnímám jako nejvíce iritující aspekt celého filmu.. () (menej) (viac)

Litsarch

S hezkou vzpomínkou na I Am Legend jsem čekal dobrou sci-fi podívanou s aspoň průměrným dějem a jeho zpracováním. Po přečtení obsahu jsem sice znejistil a začal se trochu bát, ale pořád jsem měl nějakou důvěru. Ta ale spadla po prvních minutách filmu. Předvídatelný děj asi každý tušil, ale že z toho udělají tak nudný "bombastický sci-fi blockbuster", který se tváří hrozně vážně a proto "vtipy" ve filmu působí ještě více trapněji, čekal asi málokdo. Nemám nic proti příběhu, kdy si otec hledá cestu k synovi, byť je to jakkoli ohrané téma, ale v tomto podání, kdy oba měli spíš problém nepřehrávat než hrát, to bylo opravdu až ubíjející. O samotné Zemi, na které ztroskotají (a nečekaně přežijí z posádky jen oni dva) se nedozvíme prakticky nic (a že by otázek bylo, když je to Země po 1000 letech). Maximálně to, že všechno na ní chce lidi zabít. Což je vlastně samo o sobě blbost, protože už XXY let tam nikdo člověka neviděl, ale co. Z toho všeho co chce lidi tak moc zabít ale vidíme jen cca 8 různých druhů živočichů. Což je podle mě dost málo vzhledem k tomu, že do toho čísla počítám mrtvou myš zabitou hadem, jednu pijavici a obludu, co si s sebou přivezli. Když neberu prvních 15 min, kde nejzajímavětší je střet s asteroidy a průlet červí dírou, tak sledujeme jen nudící 100km cestu kluka pro jejich záchranu. Nutno uznat, že vizuální stránka Země byla krásná a film měl pár skvělých momentů (ano, scéna s ptačí matkou mě opravdu dostala a byla velice hezky natočená), ale více jak cca 10min celého filmu to netrvalo. Závěrečný "hrozně vtipný" dialog mezi otcem a synem, kdy se sice půl kina chlámalo smíchy ale ostatní se opět chytali za hlavu, film už vlastně ani více pohřbít nemohl. ()

MoiJe

Svojské, na mieru "môj syn budúca akčná hviezda", chvíľami tažko nudné, chvíľami viacmenej neumýselne vtipné. Nie je to ale jednohviezdičková hrôza, má to svoje čaro. ()

CiTrus007

Zdá se mi, že jsem právě dokoukal stominutovou reklamu na syna Willa Smithe. Ač je právě Will hlavní devízou celého snímku, objevuje se před kamerou jen sporadicky a dobrých 80% přenechal mladému Jadenovi. Ten však ve svých patnácti ještě celovečerní film sám neutáhne, a tak divákovo oko hledá něco, čeho se chytnout. Zaujmou vás krásné postapokalyptické krajinky plné trochu laciných CGI zviřátek, sci-fi vychytávky z budoucnosti, které ovšem tentokrát dopadly trochu budgetově, a flashbacky do minulosti, která nápadně připomíná Hvězdnou pěchotu s Willem Smithem v hlavní roli. Barvy i kamera jsou na ucházející úrovni, film drží dobře pohromadě a má spád. Problém je však jinde. Willovi moc nejde role zraněného chladnokrevného taťky/vojáka v ústranní a mladý Jaden zase umí být jen naštvaný nebo soustředěný, ale nic mezi. Celá dynamika jejich vzájemného vztahu, na které má vše stát, je navíc emocionálně na bodu mrazu a o kvalitě dialogů se raději nebudu ani zmiňovat. Kdyby se také podařilo vystřihnout nekonečné proluky mezi replikami a pár naprosto zbytečných scén, které Shyamalan zřejmě vyhrabal v archívech National Geographic, mohl jsem jít domů mnohem spokojenější a o dobrou čtvrthodinku dříve. Před koncem mě však Shyamalan mile překvapil, když se mu podařilo (možná neúmyslně) vystřelit si ze sebe sama a některé ze zmíněných prohřešků využít pro pobavení obecenstva. Snad možná i proto závěr snímku, ve kterém Will předává pomyslné žezlo svému synkovi, působí mnohem méně pateticky a trochu více ironicky a komicky. Za hezkou přírodu, občasného Willa Smithe a cynický vtípek na závěr dávám 5/10. ()

Hismael

Hlavní problém je veškerá technologie budoucnosti, od vzhledu až po použití. Místo střelných zbraní se na obří monstra používají meče, protože schopnost vytrácení na kameře vypadá lépe se zbraní na blízko. Hlavní řídící kabina neumí vyslat nouzový signál. Pro tento účel je sestrojený samostatný přístroj, protože Jaden musí mít nějaký důvod ujít po zemi 10km. Extrémní agresivita zvířat je zase z toho důvodu, aby Jaden Smith měl s kým bojovat. Tvůrci neřešili jak to všechno bude přirozeně zapadat do sebe a tak se spousta věcí musela něčemu přizpůsobit, aby bylo co vyprávět. Příběh je poměrně přímočarý a spoléhá především na akční scény, které to ale nezachraňují. Tady Shyamalan bohužel šlápl vedle. ()

Terva

CITÁT - Vstup jen povoleným osobám! Neumíš číst?......... Čekal jsem příběh o mimozemšťanech, ale opak je pravdou. Je to komorní příběh otce a syna, protkaný Dlouhými dialogy a nezáživnou hudbou, což vás nutí prostě usnout. Kamera také nic závratného nepředvede a já se nudil. Je to vlastně strašný. Tak jo, mimozemšťani přijdou, ale už bylo pozdě. Teď už se nenechám zmást. CITÁT - Chci........... Možná horší než Poslední vládce větru. ()

evilmind

Kde jsou ty časy, kdy na film od Shyamalana člověk přicházel s příjemným pocitem toho, jak bude překvapen, jak ho pečlivě konstruovaný příběh dovede k pointě, na kterou bude ještě pár let vzpomínat. A o 10 let později - během cca 10 minut tak půlka sálu neomylně uhodne co přesně se stane a jak to skončí, a ta druhá mezitím usne. Plochý příběh bez nápadu oživí trocha zjevně nechtěného humoru, případně komicky nemotorní komparsisté v jiných než dvou hlavních rolích, pravděpodobně se snažící gerilově propašovat do filmu parodii na Star Trek. Asi jediný, co jsem opravdu nečekal, bylo, když orel umřel, aniž by na něj předtím Jaden nasedl a odletěl vstříc světlým zítřkům. ()

JohnCZ

Vždyť to rozhodně nebylo vůbec špatné. Ač je to příběhově velmi jednoduché a ne zcela dotažené, herecky to není vůbec špatné, kamera je na hollywoodský akčňák dost netypická a některé scény probíhají jinak, než praví klasické klišé a to i přestože to občas působí nezvykle. Audiovizuál je parádní, hudba náležitě epická. After Earth je oddychová sci-fi podívaná, která mě nudit nedokázala. ()

Marek1991

Ja si skrátka niekedy nedám povedať, najmä ak ide o film s mojím obľúbencom. Aj som sa pripravoval, že budem sklamaný, no chcel som vedieť, čo mnoho ľudí, aj mne známych, na tom videlo akýsi film otca pre synáčika. Som sklamaný z toho, že Will je síce dobrý herec, no viac nedal. Ten príbeh bol triviálnejší než som čakal a dosť natiahnutý hraním sa na prísneho otca, pritom od začiatku bolo jasné, že sa nám tatko roztopí, či že chlapec nám prekoná strach a tatko bude naňho hrdý. Trocha som nepochopil, prečo chceli zo Zeme urobiť niečo, čo sa prispôsobilo na zabíjanie ľudí a pritom tam dávali aj momenty, kedy živočíchy zachránili človeka. Tie spomienky a výčitky, to už bolo v toľkých filmoch, skôr tam mali dať niečo na spôsob prežitia v prírode, no založenie ohňa, či vyrobenie plte akosi rýchlo nedetailne prebehli a to bolo všetko, opäť len tá technika, inak keď tam nebolo dosť kyslíka, prečo žili tie živočíchy, či ak chlapec nebol navyknutý na takú gravitáciu, prečo si tam tak poskakoval od začiatku, či podával kvalitné bežecké výkony v prírode. Pre mňa tam nebola žiadna výchylka od toho, čo sa dalo čakať, nič prekvapujúce, hudba tiež ako z iných diel, zvraty predvídateľné, aj ako rodinný film to zlyhalo. Je to podpriemer, no postapokalyptické filmy sú v móde, takže aspoň sa zameriam na pár detailov, ktoré mi to spríjemnili, ako reči o zdrojoch, snaha byť praktický, no ako mohli prežiť práve oni ako rodinka, či prečo sa syn ako malý skryl do niečoho, čo bolo akoby presne na jeho veľkosť a neumožnilo to prežiť inej osobe, komu neprezradím, to si pozrite, tak to sú chyby, ktoré z toho robia priam ešte horšie dielo, než sú tohtoroční Nevedomí. Zdá sa, že v továrni na sny ako sa hovorí Hollywoodu, dochádzajú nápady, no a na to sa kopia aj chyby, aspoň scenérie nám ponúkli, no tiež som si pripadal priam ako v King Kongovi, nič nové to skrátka neprinieslo, akurát občasnú nudu. ()

corpsy

S takto napísaným scenárom sa mali jeho tvorcovia zobrať rovno do spoločnosti Asylum. Toľko naivity, hlúpostí a akože emócií sa na plátne len tak nevidí. 130 miliónové céčko. Jedna vec. Vec druhá. M. Night Shyamalan je zlý režisér. Niekedy pred 10timi rokmi by som si nikdy nebol pomyslel, že ma niekedy niečo také o tomto skvelom režisérovi napadne. Spoločnosť Asylum som tím pádom nespomenul náhodou. Podľa všetkého tam raz tento rejža skončí. A nakoniec Will Smith. Viditeľne sa snaží ako len môže, ale v určitom štádiu ho muselo napadnúť, že to nebude predsa len ono. Tu je zarobených na ďalších pár malín. ()

draculca

Občas zdlouhavé a nedomyšlené. Některé dialogy a převážně monology vyloženě směšné. Will Smith se ve filmu představí pouze s jedním výrazem ala poker face. Takže nic moc herecký výkon. Na druhou stranu se mi líbil průchod džunglí a ze všeho nejvíc ten suprovej orel či co to bylo. Nápad s potvorou co se orientuje pouze podle strachu lidí je také zajímavý. Obecně se mi myšlenka filmu líbila. Když se negativy poměří s pozitivy, vyjde z toho průměr. Ale kvůli nepřiměřeně nízkému hodnocení na čsfd se přikláním k třem hvězdičkám místo dvou. ()

PauloZ

Po Vládci větru se panu M. dle mě zadařilo podstatně líp. Vůbec to není tak špatné, jak hodnocení napovídá, ale bohužel k pořádnému sci-fi nášupu tomu chybí kus cesty. Efekty samozřejmě fajn a kluci Smithové odvádí kus práce. Jaden, na kterém to vlastně celé staví, vyrostl a hraje velmi dobře. Až mě překvapil a solidně taťku Willa místy přehrává. V úvodu jsem se málem lekl, že Will zapoměl hrát, ale to asi dělal prostor synkovi :-)). Takže herecky určitě příjemné. Jenže ten příběh, který rozhodně nemá špatný námět, je takový "lajcky" odvyprávěný, místy naivní a nevysvětlený. Když to srovnám s ostatními letošními sci-fi nášupy, tak to vizní dost stroze. A to je prostě škoda. Strašně mě mrzí, že Shyamalan ztratil tu strunu Šestého smyslu, Znamení a Vyvoleného, kde divák nezavadil o jedinou nelogičnost, jediný zádrhel v příběhu, nebo jakýkoliv výraznější fail. V začátcích byl Shyamalan prostě precizní na každý detail, což postupně asi opravdu ztratil. Když si vzpomenu na Znamení, tak mě mrazí až na prd...! Proč podobně precizní a pořádně dospělý (reálný) nemohl být i After Earth? Tohle je příběhově místy spichlé jako pro nějaké béčko (zachránění ptákem. Sakra proč?) s pekelným rozpočtem a Áčkovým obsazením. Nechci ale jenom kritizovat. Rozhodně to neni špatné a už vůbec ne odpad! Místy je to dost napínavé, velké a efektně pěkné. Zničený Will v letounu je fajn přitvrdění, ale Jadenova výprava mohla být jednou tak tekmnější a nebezpečnější. V konečném důsledku to vizní jako taková sci-fi "pohádka". ()

ConanVJ

Tak tohle je celkem pěkná sci-fárna až na to obsazení. Will byl v poho, sice neměl žádnej větší prostor, jak jsem čekal, ale jako přísnej fotřík a generál zároveň to nemělo chybu. Za to jeho synáček mi moc nesednul. Sice se snažil házet xichty jako to umí táta, ale co na tom, když byl jeho projev víceméně nudnej. Samotnej příběh je hodně jednoduchej, bez jakýchkoliv zvratů a pomalu plyne až do konce. Co se mi na filmu hodně líbilo, bylo nádherný prostředí, které se zde hodně mění. Efekty jsou taky parádní a různá počítačová flora je pěkně vytvořená. Hudba mi přišla taková nevýrazná. Celkově to neni špatnej film, ale i díky tomu, že tu hraje Will, jsem čekal jinačí podívanou. Za mě 65% :) ()

Astaroth12

Primitívny film z veľmi zlým hercom v hlavnej úlohe(J.Smith). Neveril som mu, že by to mohol zvládnuť. Keby ho nechali v parku samého, tak by bol posratý a nie v takomto prostredí. Vôbec ma nebavil inokedy skvelí W.Smith ale zas musím uznať, že v tomto filme sa nemal ani ako prejaviť. Celkový dojem z filmu je , že strašne som sa nudil. Kto ho nevidel mala rada na zaver môjho komentáru: Ani ho nepozerajte, naozaj sa to neoplatí. Radšej si pozrite Ja Legenda a tejto sprostosti sa radšej vyhnite. ()

berny2468

Tak od tohoto filmu jsem očekával jen to nejhorší, ale on mne dokázal velmi příjemně překvapit. Shyamalan opět dokázal vytvořit velmi dobrou atmosféru, pomohla jí ale hodně povedná hudba od Howarda. Povedená je ale zejména triková stránka, ikdyž rozpočet filmu mi přijde značně přepísklý. Překvapila mě i myšlenka, která kdyby byla zakončena nepředvídatelným a hlavně zajímavějším koncem, dal bych klidně i pět hvězd, ale to se bohužel nestalo. Škoda, že si Smith musel s sebou přitáhnout svého syna, který tenhle film absolutně nezvládl. 75%. ()

Anchi

Podle reakcí recenzistů a "recenzistů" jsem čekala, že budu chtít po 10 minutách odejít ze sálu, ale očekávání se nenaplnilo. Scénář teda dost bídnej, vypjatý situace komický, hlášky převážně (nechtěně) vtipný, ale co bylo extrémně zcestný, byl obří orel záchranář. Hereckej výkon malýho Smithe spíš nic než moc. Soundtrack taky bída. Možná kamera za něco stála. A než jsem těhle pár řádek dopsala, rozhodla jsem se změnit hodnocení o hvězdičku dolů... ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Jakkoli to po tragické sérii ještě tragičtějších filmů Stalo se (2008), Poslední vládce větru (2010) a Po zániku Země (2013) nevypadalo, známý režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) přece… (viac)

Shymalan se vrací k hororům

Shymalan se vrací k hororům

27.08.2015

M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) se pokusil o výlet do blockbusterových vod a moc se mu tam nedařilo. Poslední vládce větru a Po zániku Země sice nelze označit za propadáky, což je v… (viac)

Willis a Shyamalan potřetí

Willis a Shyamalan potřetí

31.01.2014

Po zániku Země a Poslední vládce větru rozhodně nepatří mezi filmy, za které by M. Night Shyamalan sklidil příliš chvály. Pověst mistra napětí si vysloužil spíš Šestým smyslem a Vyvoleným, takže… (viac)

Will Smith a jeho nejhorší den

Will Smith a jeho nejhorší den

09.01.2014

Největší černošská herecká hvězda se pomalu vrací na plátna kin. Po čtyřleté dovolené se Will Smith objevil v předloňských Mužích v černém 3, rok 2013 potom strávil ve sci-fi Po zániku Země, kde… (viac)