Oblivion: Nevedomí

• Slovensko Nevedomí (viac)

Planéta Zem to má v roku 2073 spočítané. Drvivý útok mimozemskej civilizácie sa síce pred rokmi podarilo odraziť, ale prestala byť miestom pre život. Ľudia sa z nej odsťahovali a na jej povrchu zostalo len zopár technikov, ktorí z nej majú odčerpať zvyšné prírodné bohatstvo. Jedným z nich je aj Jack (Tom Cruise). Jacka, ktorého na Zemi baví najmä hľadanie artefaktov zanikajúcej ľudskej civilizácie, vyvedú z každodennej rutiny dve udalosti. Tou prvou je núdzové pristátie vesmírnej lode, ktorej jediná členka posádky (Olga Kurylenko) tvrdí, že je s Jackom spojená spoločnou minulosťou, hoci na to neexistuje racionálne vysvetlenie. Následne je Jack zajatý ilegálnou armádou operujúcou pod zemským povrchom. Ich charizmatický vodca Beech (Morgan Freeman) toho vie o Jackovi viac než on sám. Pod vplyvom týchto udalostí sa Jack rozhodne pozrieť na svet okolo seba inými očami a z toho čo uvidí, mu nie je dvakrát najlepšie... (TV Markíza)

halberdier

Po vizuální stránce je Nevědomí uchvátné - podobně jako Tron Legacy. Scenérie zdevastované Země jsou fascinující. Tom Cruise je stále sympaťák a podává slušný výkon (narozdíl od Olgy Kurlyenko, která je naprosto nevýrazná). Dokonce i náměť je víc než zajímavý, ale dalo by se z něho vykřesat daleko víc. Na 2 hodinový film je totiž děj příliš plytký a navíc ten kdo viděl trailery, tak dokáže odhadnout, jakým směrem se děj bude vyvíjet. Potěšilo mě, že Nevědomí na blockbsuter obsahuje i nějakou myšlenku. Pořád věřím, že Kosinski dokáže s pořádným scénářem natočit opravdu skvělý blockbuster. ()

jecmen2

První třetina filmu je zajímavá a koukatelná, pak už to jde od deseti k pěti. Od něčeho s Tomem Cruisem jsem čekala málo, ale po skončení jsem si oddechla, že už je to za mnou. Film je plný neuvěřitelných klišé. Muž v temnu zapalující si doutník, hlavní hrdinka při útěku zdvihá zakopnuvší dítě, umírající černoch předává moudra klonu / hlavnímu hrdinovi, vůdce bandy podává Cruisovi ruku a pomáhá mu vstát, ačkoli ho předtím nemohl vystát a chtěl ho zabít, a tak bych mohla pokračovat. Spíš než akční scifi mi to přišlo jako výjmečně dobře výtvarně ztvárněná romantická komedie. Byly tam ovšem i světlé momenty, třeba Cruise coby křeček. Za mě jedna hvězda za hudbu, druhá za první třetinu. Zajimavé komentáře: boshke (ještě bych ale dodala film Moon a 2001: Vesmírná odysea) ()

matow

Celkom vydarené scifi po scenaristickej stránke cez vizuál a nesmiem zabudnút na herecké výkony,pre mna jeden z tých lepších Tomových filmov kde v roli Jacka Harpera predvádza ako na to v postapokalyptickom svete. ()

FEAR99

Nadprůměr, ale pořád dosti nevyužitá šance. O nenaplněném potenciálu ani nemluvě. Tak, jak dobře Nevědomí začíná, už se tu napsalo tuny. První půlhodina je vážně jednoznačná trefa do černého, M83 vyhrávají jednu parádní melodii za druhou, Cruise je pořád sympaťák a jeho parťačka jakbysmet (mimojiné je Andrea Riseborough jako Vicka mnohem lepší a přesvědčivější než „hlavní hrdinka“ Olga Kurylenko). To co nabídne první půl hodina (začáteční seznámení se světem, scéna v bazénu, první průzkumy, výtečný soundtrack) se ale postupem času mění na cosi dosti nezajímavého. Může za to zejména překombinovaný scénář, který najednou otočí o 106 stupňů. Slibný začátek se tak rozplyne ve směs nefungujících scén a vlastně mi bylo líto, kam se začne Nevědomí ubírat. I ty M83 najednou zpomalí v daném tempu. Naštěstí se ještě chytnou, což neplatí o samotném filmu, který i v druhé půlce nabízí zajímavé scény (honička, otevření černé skříňky), ale už to bohužel není v takové kadenci jako v počátcích. Myšlenka jako taková se mi líbila, ale když to celé nakonec je subjektivně mnohem delší než trvající dvě hodiny (vážně mi přišlo, že to má aspoň o hodinu delší stopáž) a nudnější pasáže se na sebe začínají nakupovat je zle. Asi je zbytečné zmiňovat technickou dokonalost (to má Kosinski už dávno v malíčku), herecký um Toma Cruise, který si snad v každé roli odehraje to své a ten vytříbený soundtrack. Škoda přeškoda chyb, které táhnou film dolů. Potenciál byl hold větší. I tak dobře koukatelné, technicky inovativní, v některých chvílích strhující, ale prostě strašně nedotažené – takové je Nevědomí. 65 %. Ps.: A ano, je to film, který je rozhodně dobré vidět v kině. ()

misiaq

Vizualne premakane hi-tech sci-fi. Trochu obohratejsia idea s referenciou na moon, matrix a pod. ale zaobalena v krasnom obale. Cruise klasika, no a morgan freeman nebol zly ale Morpheus to nebol :D ()

punco

Fajnové sci-fi v ktorom je samozrejme vizuál tým hlavným palivom, no v tomto prípade supervýbušným, tie rozľahlé prázdne exteriéry sú proste v kine famózne, rovnako ako aj samotný dizajn všetkého okolo. Kosinski vie ako má vypadať jeho film aj keď scenár neohúri. Každopádne pre menej náročného sci-fi fandu veľmi dobrá voľba podporená fantastickou hudbou !!!! ()

Edgerton

Skvělý Cruise v naprosto sterilním filmu. Najde se tu pár zajímavých scén, podpořených slušným soundtrackem, ale ve finále taková scifi jednohudba, kterou si podruhý jen tak nepustím. ()

Digmen

Tom Cruise opět na scéně ! Jakpak vypadá nové postapokalyptické sci-fi, kde hlavní roli ztvárnil právě on ? Co jsou vlastně "NEVĚDOMÍ (Oblivion)" za film ? V roce 2077 je Země skoro na konci svých sil. Zničená atomovou válkou proti mimozemské kultuře. Pozůstatky lidské civilizace zde existují už pouze v náznacích, které kdysi bývaly lidskou chloubou. Zbytky lidstva se stáhly do vesmíru. Jack Harper je technik na plošině 49, kde společně se svou kolegyní Vikou mají na starost správu dronů, kteří střeží obrovské výrobníky energie, jež nasávají zbytky mořské vody a přetvářejí ji v energii, potřebnou pro údržbu života lidí. Zlom nastává, když se porouchají dva drony a Jack se je vydává opravit. Souhrou událostí zjišťuje, ze na povrchu, či spíše pod ním stále lze najít pozůstatky lidské civilizace. Zároveň ho trápí vzpomínky na něco, co kdysi zažil, jen neví, zda je to sem či skutečnost. Při ztroskotání lodi, nalezne přeživší dívku, která se vyskytuje v jeho snech. Začnou tedy společně odhalovat, co se na planetě Zemi, a částečně i mimo ni, děje. To je jemný nástin toho, co nás ve snímku od Josepha Kosinskiho čeká. Příběhově naprosto geniální snímek, jaký tu opravdu dlouho nebyl. Kosinski má vymyšleno vše do detailu a vyřešeny a vysvětleny jsou zde naprosto všechny otázky, které si divák po celý film klade. Už dlouho jsem nezažil tak celistvě podaný příběh. Marně nyní přemýšlím, jaké zápory na filmu najít, snad jen trošku pomalejší rozjezd, který trvá zhruba první půlhodinku. Toť z výtek asi vše. Hudba je skvělá - a hlavně zní celým filmem. Není tam hluchého místa, kde by hudba nebyla. Co se týče hereckého obsazení, mám dojem, že neexistuje lepší volba než Tom Cruise. Roli zahrál špičkově - stejně jako Olga Kurylenko či Morgan Freeman. Nuže milí přátelé - copak říci na závěr ? Čistě dle mého osobního žebříčku, jsou Nevědomí, nejlepším filmem, který jsem letos viděl. Doporučuji ho všem, a ti, kterým se líbil Tron: Legacy, se to bude líbit ještě o chlup víc. Hodnocení : 85% ()

Synx Fiction

Musím říct že mě Tom bavil. Já mu přicházím na stará kolena na chuť jeho hraní nehraní má svoje kouzlo, to domýšlení toho co zrovna se snaží vyjádřit nebo na co myslí dává filmům s ním nový rozměr :)) pokud jde o samotný film byl sem spokojen s velkým ALE ! Celek to tvoří dobrý mix mnoha sci-fi námětů, ale přitom je to takové nějaké nedotažené není to ani akční ani filosofické a ani to ve mě nezanechalo nic k přemýšlení což bych od takto "komorního" sci-fi titulu čekal. A to je ten problém který s tímto filmem mám. Ale jak říkám i přesto sem se nekriticky pobavil 70% ()

MiniRecenze

No,jak to říct....konečně je tady pořádný sci-Fi snímek,který má vše co výborný film má mít.Vtáhne Vás do děje a nepustí až do doby ,než naběhnou titulky.Herecké obsazení se skutečně snaží a pokud jste slaběji emočně založení,tak počítejte s tím ,že emočně to prožijete,samozřejmě díky tomu může i hudební doprovod,který je fascinující.Dále se tady nehraje na efekty,tak jak na kulisy,ale já si vystačil s obojím.Trochu mě zklamal závěr filmu,ale třeba ,až se na to podívám po druhé,budu na tom líp. NADŠENÍ!!! ()

FlegyCZ

Hodnotit jen grafickou stránku, měl by tenhle film na víc - postapokalyptická pustina je správně pustá, technika budoucnosti elegantní,krásná, uhlazená a přitom smrtící... Bohužel, jak se ukázalo již na Avataru, vyždímat z počítačů maximum je jaksi málo, pokud k tomu přidáte naprosto béčkový scénář. Jasně, pár zvratů tu je, ale jedno šplouchnutí na jinak klidné hladině ještě vlny nevyvolá, zvlášť když je značná část děje dosti předvídatelná, zčásti i díky Harperovým vzpomínkám, které film spíš kazí než aby přidávaly na napětí. Nemohu říci, že by na tomhle filmu bylo něco výslovně špatně, ale zároveň v něm ani nic není skvělé. Když si pak se závěrečnými titulky uvědomíte, že se tři čtvrtiny filmu vlastně vůbec nic neděje, dojde vám, že je to snadno zapomenutelný film. ()

Rodriguess

T.Cruise ma este stale co ukazat.Velmi svizny a hlavne napinavy dej bol velkou silou filmu. A efekty zicenej krajiny bolo vysperkovane do detailov. ()

Dacsus

Po dlhej dobe naozaj výborný sci-fi pre tých premýšľavejších - ba na dnešné pomery až vynikajúci. Len ma mrzí že už nechodím do kina vďaka zberbe, ktorá sa tam chodí nažrať a telefonovať... Pána Kosinského by som poprosil o adaptáciu niektorej z P. K. Dickových, alebo A. Besterových, ešte nesfilmovaných kníh. ()

RomanT

Kdyby to byla první sci-fi, kterou jsem viděl, asi bych nešetřil superlativy. Režisérovi Kosinskému se však podařilo Oblivion natočit tak neoriginálně, že mi neustále naskakovaly asociace a srovnávání s jinými filmy (v prvé řadě mnohem přesvědčivější Moon) a působilo to až tak rušivě, že mě nedokázal pořádně vtáhnout do děje. Jediným přínosem byl podle mě design a architektura. Zklamaly také roboticky zahrané ženské postavy - vyčítat to asi nelze Viktorii, která měla upjatost možná naprogramovánu, ale u manželky prkennost opravdu zarazila. Dost mě překvapilo zasazení příběhu do "blízkého" roku 2077. Pokud se děj odkazuje o 60 let zpět, tak má lidstvo 4 roky na to, aby bylo schopno poslat kosmonauty v kryogenním modulu, který bude navíc v černé skříňce zaznamenávat události odpojeného pilotního modulu :) Při letmém proskenování jiných recenzí jsem narazil několikrát na hudbu od M83. Zvláštní je, že mně se nevybavilo, že by Oblivion nějaký hudební podklad měl. Pamatoval jsem si jen Led Zeppelin z Jackovy oázy. Musel jsem si některé pasáže pustit znovu a jen se mi to potvrdilo - nebyla to hudba, ale muzak plný smyček. Hodnocení: 3.49 ()

Top Gun 2 nabírá obsazení

Top Gun 2 nabírá obsazení

04.07.2018

Není to vtip, Top Gun 2 se skutečně pomalu mění v realitu. Potvrzuje to teď i čerstvě oznámené obsazení jedné z hlavních rolí. Vedle Toma Cruise (Mission: Impossible – Fallout) a Vala Kilmera … (viac)

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

01.07.2017

Po smrti Tonyho Scotta to vypadalo, že se Top Gunu 2 jen tak nedočkáme. Tom Cruise se ale tohohle snu nevzdal a nakonec ho realizuje s Josephem Kosinskim, režisérem TRON: Legacy 3D. Kosinski na… (viac)

Druhý Top Gun je téměř jistý

Druhý Top Gun je téměř jistý

03.06.2017

O pokračování legendárního Top Gunu se mluví dlouhé roky a nikdy se nikam nepohnulo. Po smrti Tonyho Scotta to dokonce vypadalo, že se ho nikdy nedočkáme, Tom Cruise ale film nakonec zrealizuje bez… (viac)

PF 2017

PF 2017