Snímka získala prestížne ocenenia Oscar a Zlatý glóbus za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe pre Octaviu Spencerovú.
Mississippi, 60-te roky minulého storočia. Mladá Skeeter Phelanová práve skončila školu a túži sa stať spisovateľkou. Na rozdiel od svojich rovesníčok, s ktorými vyrastala v mestečku Jackson v Mississippi, a na zdesenie svojej matky a okolia, má ambíciu venovať sa kariére a nemá chuť ihneď sa vydať a založiť rodinu. Jej snom je napísať knihu. V miestnych novinách však dostane na starosť len stĺpček o upratovaní. O pomoc a radu v tematike požiada čiernu Aibileen, slúžku svojej najlepšej priateľky. Aibileen Clarková slúžila celý život svojim zamestnávateľom, vychovala sedemnásť detí, ale jej jediný syn zahynul pri nehode. Zlomená Aibileen čerpá útechu a silu od svojej najlepšej priateľky, rovnako slúžky, energickej a prostorekej Minny Jacksonovej. Keď do jej života vstúpi Skeeter, Aibileen si drží odstup. Za dlhé roky v službách bielych zažila spolu s Minny veľa, ale nikdy sa o tom neodvážila otvorene hovoriť. Skeeter si získa jej dôveru a zistí, že Aibileen je môže poskytnúť viac než len rady o upratovaní. (TV JOJ)

Bruce_cz

Výborný film, který má hodně co říct. Bohužel mu trochu nohy podráží přehnaná délka a velký vykonstruovanost. Ale zachraňuje to relativně slušný happy end (a ty já můžu :-) ) a Jessica Chastain, která ve všech filmech, které jsem s ní zatím viděl, hraje jak o život. Vůbec to celé bylo takové hrozně svěží a režisér parádně balancuje na hranici vážného tématu a lehké ujetosti. Hlavně ten svět amerických snažilek v půlce dvacátého století je něco zcela geniálního a tyhle pasáže mě bavily mnohem více, než seriózní pokusy o rovnoprávnost. No čím víc nad tím přemýšlím, tím více mám chuť dát pět hvězd, protože spousta věcí v tomto filmu je fakt skvělých! Např. Jess ;-) ()

Kozlowski8

50. a 60. léta 20. století - Jackson, Mississippi. Amerika, a především tyto končiny USA nejsou ani v této době vyrovnány s otázkou rasizmu a na černochy se stále hledí s opovržením a odporem. To i v případě, že se jedná o služky a vychovatelky, starající se o děti dotyčných bílých a veškerá výchova jejich miláčků leží právě na oněch barevných ženách - jak o tom pojednává film. Příběh je složen z několika minipříběhů, má mnoho výtečně napsaných postav, a to se netýká pouze postav černošských služebných, ale rovněž postav uječených, namistrovaných a povýšených bílých paniček. Ten příběh je velice zajímavý tím, že si prvoplánovitě na nic nehraje, nepotřebuje se projevovat monstróznímy gesty a grandiózními dialogy, útočícími na city diváka (jak to někdy v Hollywoodu umějí). Příběh si jen tak hezky plyne a přitom je velice silný a má velkou hloubku. Velice zajímavý filmový počin. 70%. ()

Nerdvana

Neuvěřitelně sugestivní zpodobnění tématu, o kterém se příliš nemluví, aby hadr s hvězdami a pruhy neutrpěl újmy. Zpodobnění ženských charakterů je zde mistrovskou prací. ()

laurence

Trošku vyděsí, když za první půlhodinu filmu není vidět žádnou postavu mužského pohlaví. Nakonec je z toho ale příjemné povídání o tom, jak vtipné a srdečné černošky bojují proti bandě vypatlaných slepic. ()

marekspanel

Velmi kvalitní filmařská práce, herecké výkony strhující, ale podané lehkým způsobem, bez zbytečné teatrálnosti. Někomu to může chybět, ale i v reálném životě to tak prostě někdy chodí a považuji to za mnohem lepší než když to někdy hraničí až s přehráváním. Mohli sice trochu přitlačit na pilu s depresivní realitou, ale i tak to považuju za jeden z nejlepších snímků s podobným tématem. Spielbergova Purpurová barva je na stejné úrovni, ale tady jsem se musel jít hlavně ke konci asi dvakrát vysmrkat :) Člověk si uvědomí kolik nenávisti mezi námi je, bylo a určitě i bude. Změnilo se spoustu věcí, ale některé se nikdy nezmění. Povaha člověka má ovšem vždy ty bojovné výjimky a mělo by jich být co nejvíce. Prostě mi to dodalo hodně filozofických myšlenek a to mám rád, pak to neberu jen jako něco umělého, ale něco opravdu skutečného, film která vám prostě něco "dá". Pár krát sem se i hodně zasmál a satisfakce s koláčem byla nečekaná trefa do "černého" :D Moc se mi líbily ty malé flashbacky, i začátek jak se krásně a jemně doplnil později do děje..ještě to chce asi tak dvakrát vidět, takových detailů je tam určitě víc. Bravo! ()

Vajnlich

I Have a Dream. Ó zlatá ameriko jak si krásná. Není to paradox. Na stejnej hajzl černý s bílejma nesmí, ale vychovávat jejich děti je ok připravovat těma hnusnejma černejma prackama jejich jídlo je ok. Pokrytci zasraný a nejhorší je, že ještě dnes je tento film aktuální, protože jsem si jistej, že tak 35 procent američanů by stím ješte dnes souhlasilo (a nejenom američanů). A přotom by chtěli kázat ostatním lidem o rasismu a segregaci. Znamenitý film. Skvěle natočený a pokládající ty správné otázky. Děkuji pane Taylore. Byl to hroznej doják skoro tak dobrý jako Forest Forest gump. A díky, že jste neskazili konec všichni milujou (skoro) happyendy. Ps." Pane bože, díky za blondýnky a sežer moje hovno". ()

stephen.seni

Téma rasizmu snáď nebola nikdy vyjadrená jemnejšie ako práve týmto skvostom (a nie len preto, že hlavnými protagonistkami boli ženy). Bolo zaujímavé sa dívať na to, že to nebolo len o Skeeter, ale (ako aj v tej knihe) taktiež boli "vyrozprávané" ďalšie mini príbehy, či už išlo o Aibileen, Minny alebo o Celie, ktorá nebola prijatá do akého si "sesterského klubu". Postupne sa to všetko "premiešavalo", aby sa divák nasýtil porciou originality, ktorú vstrebával počas celého filmu. Po niekoľkých scénach v prvej tretine filmu som sa už vzdal uhádnutia nasledujúceho deja, prestalo ma to baviť - aj tak som sa skoro nikdy netrafil. Je mi jasné, že % tu dvíha pohlavie nežné ako tento film, ale pridám sa k nim určite aj ja. Pre mňa jednoznačne citová záležitosť a 5*. ()

Awerin

Tohle je skvělá ukázka toho, že lidská debilita a nenávist nezná hranic. Film s rozsáhlým příběhem, který geniálně představuje rasovou nesnášenlivost, jenž bílý chovají k černým. Nenajdete tam jedinou pěknou věc, která by vydržela až dokonce a vám tak přijde, jako byste se vrátili do minulosti, ačkoliv se jedná o pouhý film. Ukáže vám hned několik jednotlivých příběhů, které však splývají v jeden.Herecké výkony jsou úžasné, scénář výborný a obsazení jakbysmet. Nečekejte šťastný konec, protože ten k takovým filmům nepatří. Je otevřený a smutný. A život smutný je a lidi by někdy měli zapomenout na sci-fi a fantasy a podívat se na film, který zobrazuje skutečnou realitu. Mně tedy nezbývá nic jiného, než všem tento film doporučit. ()

J.Bakhita

Velmi povedený film. Film se dá sledovat bez dechu od začátku do konce a oceňuji zaměření na kontrasty mezi postavami a také jejich nenadálý vývoj v průběhu filmu. Vynikající herecké výkony, zejména bych chtěla vypíchnout Violu Davis a Octavii Spencer v hlavních rolích. Líbilo se mi také vyvážení vtipných a silných scén, díky kterému máte chuť podívat se na film znovu a nemyslet jen na nespravedlnost světa. Speciální plus za scénu s čokoládovým koláčem. ()

TricepS

Dlouho jsem odkládal tenhle kousek, ale po prvních minutách jsem se do toho tak zažral, že si nešlo ani odskočit. Velice povedený obraz tehdejší společnosti, možná i na některých místech světa nynější. Místy jsem se smál ale někdy byl i docela zklamán, jak se bílí dokázali chovat k "barevným". +1 ()

FandaF

Skvělý film o rasismu, škoda, že nejde dát víc jak 5*. Filmařina bezchybná, nádherná Emma Stone v hlavní roli. Co víc si přát? ()

jjjerry

Velmi dobře napsaný scénář. Kvalitu filmu drží hlavně skvělé herecké výkon v čele s Emma Stone. Jedinou kritiku bych měl k tomu "černobílému vidění světa" a trochu rasismu naruby. Ale nechci se pouštět do "vážných témat". Je to pohodový hezký film, z kterého na vás dýchne jižanská atmosféra minulého století... ()

taibrek

tento film je proste moja srdcovka. Vynikajúco natočený film. Príbeh, ktorý dokáže zaujať aj v tejto dobe a dokáže človeka presunúť do tej doby, keď toto bola realita. Tento film som už videl minimálne 5 krát, ale za každým dokáže čosi viac so seba dať. ()

jackalsc

Film kde se do natáčení a do adaptace příběhu dalo srdce. Smutný příběh, který se i mne dotkl. Prostředí je zde ztvárněno úžasně, všechno dobové, dobová muzika, kostýmy, barvy, účesy... Hvězdné herecké obsazení na vedlejších postavách tam kde to člověk ani nečeká a do hlavních rolí chův dali herečky, které s prominutím nejsou ani tak slavné, ale prostě tam sedly tak perfektně. Podaly úžasné herecké výkony a jejich styl chování a vystupování se navzájem krásně doplňovalo. Opravdu výtečné charaktery. Film který zůstane nějakou tu dobu v srdci a možná začínám přemýšlet o přečtení té knihy. PS: Emmě Stone to zde opravdu slušelo. :D ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů