Snímka získala prestížne ocenenia Oscar a Zlatý glóbus za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe pre Octaviu Spencerovú.
Mississippi, 60-te roky minulého storočia. Mladá Skeeter Phelanová práve skončila školu a túži sa stať spisovateľkou. Na rozdiel od svojich rovesníčok, s ktorými vyrastala v mestečku Jackson v Mississippi, a na zdesenie svojej matky a okolia, má ambíciu venovať sa kariére a nemá chuť ihneď sa vydať a založiť rodinu. Jej snom je napísať knihu. V miestnych novinách však dostane na starosť len stĺpček o upratovaní. O pomoc a radu v tematike požiada čiernu Aibileen, slúžku svojej najlepšej priateľky. Aibileen Clarková slúžila celý život svojim zamestnávateľom, vychovala sedemnásť detí, ale jej jediný syn zahynul pri nehode. Zlomená Aibileen čerpá útechu a silu od svojej najlepšej priateľky, rovnako slúžky, energickej a prostorekej Minny Jacksonovej. Keď do jej života vstúpi Skeeter, Aibileen si drží odstup. Za dlhé roky v službách bielych zažila spolu s Minny veľa, ale nikdy sa o tom neodvážila otvorene hovoriť. Skeeter si získa jej dôveru a zistí, že Aibileen je môže poskytnúť viac než len rady o upratovaní. (TV JOJ)

Michalechal

Nejlepší byla pomocnice Minny! A hlavně její speciální koláč. Střídá se humor a drama, a to se mi líbí. A druhá půlka je opravdu povedená, poslední třetina je snad nejlepší. Doporučuju :-) ()

Rapikk

Až mě děsí, že to takto na americkém jihu skutečně chodilo. A že ne zrovna v dávných časech. Brilantní film doplněný úžasnými hereckými výkony. Tento snímek si jednoznačně zaslouží všech pět hvězdiček. ()

Kanca

Je ostuda, že jsem tenhle film neviděla dřív. Ale kdo si počká, ten se dočká...A já se dočkala úžasného filmového zážitku. Emma Stone, Brace Dallas Howard, Octavia Spencer, ale především Jessica Chastain mě vyloženě bavily a na jejich výkony byla radost pohledět. 95% ()

Kamiiik

Neuvěřitelný film plný pláče a smíchu. Naprosto skvělý příběh, skvělé obsazení - rozkošná Jessica Chastain, neuvěřitelná Octavia Spencer, Emma Stone, Viola Davis a spoustu dalších. Mám ráda filmy o rasistické problematice, jak byla společnost zkažená, kolikrát se mi chce zvracet jak se s černými lidmi zacházelo, že třeba nemohli používat stejný záchod jako běloši?! Krásně nakombinovaný děj, chvíli člověk brečí a za pár minut se naopak neuvěřitelně pobaví. Naprosto dokonalý film a naprosto dokonalá kniha, ráda se k oběma vrátím. ()

Anaximandr

Pár týždňov som mal film stiahnutý a nevedel som sa odhodlať k jeho prezretiu. Až príliš vďačná a medzi režisérmi tak obľúbená téma rasizmu v Amerike a vôbec rasizmu ako takého, ľahko použiteľná na emočný nátlak voči divákovi ........ Napriek tomu, že moje obavy sa v podstate naplnili /jednoduché, priamočiare/ , a v závere je to poriadna sentimentálna explozia !!! musím hodnotiť film pozitívne .... Bavilo ma to po celý čas /v poslednej dobe u mňa zriedkavý jav/ Je dobré, že sa na túto tému točí veľa filmov a možno keby ich ľudia viacej pozerali aj u nás, volili by si iných županov / či už z demencie, recesie, frustrácie alebo iných dôvodov / .... ()

kukuuuc10

Nádhera. Černobílý svět, v překladu, ve Vás opravdu hodně zanechá. Emma Stone u mě zatím boduje a doufám, že dále bude obsazována do podobných záležitostí, které lze hodnotit pozitivně. Roli záporačky Hilly jsem nesnášel a měl jsem chuť na ni plivnout, respektive na můj dvaceti dvou palcový monitor. Děj postupně kvetl a odehrával se velice zdravě a trefně. Šťastný konec byl zde opravdu na místě. ***** ()

farfalla

Je to zvláštní zpracování tématu. Vztah bílé zaměstnavatelky a černošské služebné, která i vaří a stará se o děti, je velmi osobní a citlivý. Služka, která prakticky tráví celé dny, týdny, měsíce, roky, celý svůj život v rodině, chtě-nechtě si vytvoří kontakt s každým členem rodiny. Či už dobrý nebo zlý. Všechno, co se mezi nima odehrá se stane za zavřenými dvěřmi parádního domu. Jestli k něčemu dojde před svědky, to je už nepřípustné a musí se potrestat. I když film o tom vypráví, tak více-méně jenom zprostředkovaně, protože se soustřeďuje na Skeeter Phelan (Ema Stone), která po univerzitě chce získat místo a potřebuje zajímavý článek. Po návratu domů ji překvapí, že v moderních 60. letech v emancipovaných bílých ženách přetrvává pocit nadřezenosti nad jejich černošskými služkami. I když domácí paní neváhají svěřit ty nejintimnější problémy služebné, přesto ji bez zaváhaní vymění, když dojde k nějaké situaci, jako nepotřebnou věc pořídí si novou. Skeeter mluví s Aibileen (Viola Davis) a Minny (Octavia Spencer), zapisuje jejich příběhy s jejich zaměstnavatelkami Celií Foote (Jessica Chastain), Hilly Holbrook (Bryce Dallas Howard) a její matkou Missus Walters (Sissy Spacek), domlouvá vydání knihy s editorkou Elaine Stein (Mary Steenburgen). Na druhé straně Skeeter prochází proměnou vztahu se svými někdejšími kamarádkami, se svou matkou Charlotte (Allison Janney) i přítelem Stuartem (Chris Lowell). Také se vyrovnává se ztrátou své milované služebné Constantine. ()

Miller

Pěkný (polo)černošský film, který dostal oscara a nominace díky kvalitě, a ne kvůli pozitivní diksriminaci a politické korektnosti. Emocionálně vypjatý příběh, který mi hned padl do noty, ať už hudbou, tématem, nebo vyobrazováním stupidity některých jedinců. O hereckých výkonech člověk nemůže říct křivé slovo ani kdyby se mu stokrát nelíbil. "Postavíme jim záchod venku, nemůžou přece chodit na toaletu tam, kam chodíme my!" - "Možná by někdo měl postavit toaletu ven tobě, Hilly" Obzvláště krátká, ale za to nejhezčí dějová linie s Eugeninou chůvou je dojemná. A ať má člověk nízory na černochy jaké chce, tak ho "Hilly" v podání Bryce Dallas Howard musela zatraceně štvát. No nic, už se rozepisuji, a píšu koemntář dlouho, tak ho ukončuji. 81% ()

Hydra Foy

Vynikajúci príbeh o černošských (ne)právach v Amerike 60-tych rokov, natočený z pohľadu niekoľkých obyčajných žien. Neviem si pomôcť, možno ide o v podstate tradičnú drámu, ale vtipné momenty boli milé, dojímavé momenty nevynútené a paničky v podaní Bryce Dallas Howard a Jessicy Chastain dostatočne zábavné, že to skrátka muselo byť za plný počet :) ()

Milodar

Po shlédnutí jsem kdovíjak nadšený nebyl, ale dobrý pocit ve mě roste (jak už to u některých filmů bývá). Pohádka je to srozumitelná, hezky udělaná, děj neuvěřitelný, přesto uvěřitelný, vedení za ručičku není urážlivé, humanismus není přehnaný, happy end je trochu k pláči, a charaktery postav, ty jsou opravdu Černobílé. ()

tterez

Elegantní, důvěryhodné, silné a víc než dojemné. Za plnej počet to fakt stojí. Tyhle nespravedlnosti, co se na světě děly a dějí, jsou pro filmové náměty jako stvořené. ()

Marrty3

Velmi inteligentní snímek z rukou Tatea Tayolora. Můžeme předpokládat, že se toto doopravdy ve státě Mississippi v 50. - 60. letech (samozřejmě nejen v tomto období) 20. století dělo, jelikož rasismus je v Americe dosud problematické téma. Příběh je to velmi realistický, v mnoha ohledech až příliš. Ženské role jsou opravdu výborně obsazené a samozřejmě i zahrané. Bohužel jsem nucen i snímek trochu okomentovat z té druhé stránky. Chtěl bych vytknout veliký důraz na feminismus a jednoduchost postav. Jednoduchostí postav mám na mysli to, že jsou zde použity pouze její 3 charaktery, kterými jsou : pyšné a sebelítostné černošky, povrchní hloupé bělošce a příliš spravedlivá běloška, která se snaží vše "urovnat". Ovšem přesto všechno je to stejně vynikající film, který mě na dvě a půl hodiny vtáhl do děje a nenechal mě chvíli klidným. Pro mě osobně i přes zmíněné nedostatky, ohromující snímek, po Wariorovi to hodnotím jako 2. nejlepší drama pro rok 2011. ()

Xavi6

Tohle je nesmírně emocionální film! Krutost, realita, nespravedlivost a zase jen krutost. Štěstí, že zde byla postava jako Emma Stone, která byla jako jediná "běloška" ta hodná, jinak zbytek byly jen a jen čarodejnice. Abych řekl pravdu tak po půl hodině dostával film takový náboj, že jsem si myslel, že slzy na krajíčku už nevydrží, až tak to bylo silný. Tohle je film, kterýmu bych doopravdy přál Oskara (a ne jednoho), protože si to plně zaslouží, nejenom za film jako takový, ale i za dokonalé role Violy Davis, Bryce Dallas Howard (nesmírně zahraná role) a Octavii Spencer. ()

DannyBoy80

Výborný film s perfektními herci. Má to svou sílu i naivitu a samozřejmě černobílost. Nicméně je to velice vydařeně natočeno a přibližuje dobu rasizmu v Americe a přechod práv pro černou menšinu. Film i přes svou docela dlouhou stopáž nenudí a dokáže Vás vtáhnout. ()

Doom351

Rasismus je něco co tu bylo, ale zároveň je to něco co tu s námi pořád bude ... Tento snímek se mi velice líbil a výkony herců byly něco neuvěřitelného ... Toto téma je něco do čeho se dá zasadit hodně emocí a nejednou mi bylo těch lidí líto ! Na to jakým způsobem byl snímek natočen jsem ani nekoukal, protože to co se tam odehrávalo mi rvalo srdce a až do konce jsem doufal že to skončí dobře ... Konečně film který vystihuje jak to opravdu bylo a také to jaké předsudky skutečně měli američané v době rozkvetu Ameriky ... Právě tento film je dle mého spolu s Intouchables ten nejlepší z roku 2011 !!! ()

Schuldiner

Hezký i milý film, u kterého jsem se chvílemi (ale fakt jen v pár momentech) lehce nudil. Stačí vidět jednou, ale jednou by ho klidně mohl vidět každý. Protože za vidění určitě stojí. Vlastně ani nevím, co k tomu více dodat. To, že tenhle problém existoval v USA i jinde po světě (a někde existuje dodnes) vědí všichni a tady to bylo ukázáno v některých chvílích lehounce křečovité. Ale říkám - za vidění to stojí, je to dobrý film. ()

Prochy38

Tento film má obrovskou sílu. Dotýká se tématu, které je na jednu stranu dosti choulostivé ale na druhou globální! Dnes už to naštěstí není tolik vážné, přesto nám tady nad tím nepřestává rozum stát. Film je postaven na skvělých hereckých výkonech. Přes samotnou E. Stone A B. D. Howard dále přes černošské umělkyně k dalším dívkám v hlavních i vedlejších rolích. Jak jsem řekl, film měl opravdu sílu a na mě hodně zapůsobil. A to taky určitě měl. Trochu se stydím za tehdejší chování "nás bílých". Skvělé, výborně natočené a silné! Jen tak nezapomenu. O * méně snad jen za místy vleklost filmu,ale to je můj problém, ne filmu... ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů