Drsný horor od scenáristy filmu Chicago. Poklidné město čelí hrůzným experimentům. (oficiálny text distribútora)

MM_Ramone

V malom americkom meste začne niekto vraždiť teenagerov. Sto krát videné klišé. Tento krát v hodne slabom novo zélandsko-austrálskom prevedení. Snímok "Divné chovanie" je prestarnutý, zabudnutý, prachom zapadaný, netradičný slasher horror zo začiatku osemdesiatých rokov minulého storočia. Natrafil som naň celkom náhodou, ale vôbec ma nezaujal. Staré béčkové horrory mám rád. Slasher patrí medzi moje najobľúbenejšie jeho subžánre, no toto ma fakt nebavilo. Nuda. Strata času. Blbosť. * ()

majo25

To je tak, keď divné chovanie postáv je ešte predtým, než sa im do žíl (či očí?) vstrekne experimentálna látka. Herecky slabota, trilerových scén je málo, pretože sa väčšinou riešia nepodstatné veci. Záverom sa to snažia tvorcovia dohnať, ale tam nastupuje kopec nelogičností, ktoré dokopávajú aj spočiatku slušnú atmsoféru. Nie je to blbosť, ale mystérium tohoto vyvražďovacieho trileru funguje len čiastočne. ()

darkrobyk

Městečko Galesburg ve státě Illinois se stane místem děsivých událostí, když začnou umírat lidé. Nejde o klasický slasher, spíše o sci-fi horor, jelikož vrah není jeden. Alespoň tedy ne ten, co drží v ruce vražednou zbraň. Nitky všeho zla vedou totiž na místní univerzitu, kde doktorka Parkinsonová (jak přiléhavé jméno), jejíž představitelka Fiona Lewisová působí vskutku chladně a děsivě, pokračuje v tajných experimentech zemřelého doktora Le Sange. A o pokusné králíky nemá nouzi, jelikož studenti si takto mohou snadno vydělat peníze. To ale netuší, co je během experimentu čeká. Jedna z děsivých scén mi přišla injekce do oka (dobře, tak asi těsně vedle oka), která vypadala velmi věrohodně. Jinak děj odpovídá až příliš době vzniku, kdy přeci jen lidé nespěchali do hrobu tak jako dnes. Rozjezd tedy začíná až ve druhé polovině, největší napětí má poslední čtvrtina. Díky ní jsem také vytáhnul hodnocení ze dvou na tři*. Příklad filmu, na němž zahlodal zub času. Dnešního mladého diváka nejspíš moc bavit nebude. ()

corpsy

Ako vedia niektoré filmy nudiť. Pre mňa naprosto neznámy žánrový film, od ktorého som v rámci jeho veku čakal nejaké to prekvapenie. A nič. Dajme tomu, že námet mal gule, ale natáčal sa zrejme v spánkovom móde, pretože bolo sledovať ho miernym utrpením. Chyba v čom? Rozpočet? (Anti)talent tvorcov? Idem to zistiť na ďalšom snímku režiséra Michaela Laughlina. ()

SOLOM.

K tomuto starému slasheru jsem se nedávno dostal jako „slepý k houslím“. V Levných knihách ho prodávali za 40kč a jelikož se mi australské, potažmo novozélandské filmy líbí, prostě jsem neodolal. Navíc si nešlo nevšimnout, že má scénář na svědomí Bill Condon (Chicago, Dreamgirls). K mé smůle to však pro něj i režiséra Michaela Laughlina byla jejich prvotina, což jsem však nevěděl. Již úvodní „stínová“ vražda mi vzala veškeré iluze, že by mohlo jít o kvalitní horor a bohužel v podobném duchu se svezl i zbytek filmu (stejně jako zbytek vražd). Přitom zajímavý potenciál (nápad) se tomu upřít nedá, jen zůstal využit tak napůl. Ospalé městečko, kde se nikdy nic zajímavého nedělo a jediným vzrušením jsou bláznivé párty omladiny, přímo vybízelo po vzoru jiných starých slasherů k rozpoutání potřebného masakru, jenomže to by se tvůrci nesměli uchýlit ke gumovým gore scénám, kterým navíc předcházely zdlouhavé hrátky maskovaného vraha s obětí. Možná by na tom nebylo nic špatného, kdyby se do toho vložila potřebná dávka napětí a vše nevypadalo tak komicky (viz nahánění mladé dívky k bazénu). ()

• Roli doktora Le Sangela odmítl Klaus Kinski. Postavu nakonec ztvárnil Arhur Dignam. (hladass)
  • Ve filmu se velmi často objevuje Coca Cola. Důvodem je skutečnost, že jde o oblíbený nápoj režiséra Michaela Laughlina. (hladass)
  • Scenárista Bill Condon pojmenoval postavu Johna Bradyho po svém příteli z dětství. (hladass)